הורי הפעוטים עם הצרכים המיוחדים עדיין מחכים לקיום הבטחת ראש העיר לגן חלופי

מאת: מירב לוי דיאמנט ● צילום: רותם נועם ● 13/1/2022 12:14 ● ערב ערב 3051
חמישה חודשים מאז תחילת שנת הלימודים, נאלצים הורים לפעוטות עם צרכים מיוחדים באילת להתמודד עם אין סוף קשיים, רק משום שבגן ניצן, הגן היחיד לפעוטות עם צרכים מיוחדים שפועל בעיר, אין מספיק מקום לכל הילדים ● בשיחה שקיימו ההורים עם ראש העירייה אלי לנקרי לפני שבועיים, הובטח להם כבר השבוע גן חלופי בו ילדיהם יקבלו את כל הטיפולים הנדרשים ● אלא שבפועל שום דבר לא קרה
הורי הפעוטים עם הצרכים  המיוחדים עדיין מחכים לקיום  הבטחת ראש העיר לגן חלופי
''הוא נתן לנו במפורש את המילה שלו והבטיח לנו שהכל יהיה בסדר''. גן ניצן

במסדרונות העירייה, באגף הגיל הרך ובאגף לשירותים חברתיים, כבר מכירים מצויין את מעיין לייזרוביץ ואנגל כהן קדוש, שתי אימהות לפעוטות בני שנתיים פלוס, המצויים על הספקטרום. מאז תחילת שנת הלימודים, לפני כחמישה חודשים, נאלצות האימהות להתמודד עם הקשיים שנובעים מעצם העובדה שלילדיהם, כמו גם לילדיהם של לפחות עוד חמישה הורים, לא נמצא מקום בגן ניצנים, הגן היחיד באילת שמעניק את סל הטיפולים הנחוץ לילדים עם צרכים מיוחדים. 

 

משובצים בגן רגיל


מאז תחילת שנת הלימודים ילדיהן של כל השבע, משובצים בגן שורשים, אלא שבגן הרגיל, עם כל הרצון לסייע, אין לטענת האמהות את הכלים, הידע והיכולת להעניק לילדיהם את הקידום הנחוץ להם בתקופה כל כך קריטית בחייהם. "בגיל הזה, כל מחסור בטיפול לא רק שלא מקדם את הילד אלא לוקח אותו אחורנית", הסבירה לייזרוביץ. 
בעוד שבגן ניצנים הילדים מקבלים את כל הטיפולים הנחוצים במסגרת שעות הלימוד בגן, הרי שבמקרה שלהן ושל הורים נוספים שילדיהם נותרו בחוץ, במקרה הטוב, פעם בשבוע, הם מוציאים אותם במהלך שעות הלימוד מהגן למכון להתפתחות הילד לקבל את הטיפול. 
"ולכי תחזירי אחר כך את הילד שלך למסגרת של הגן", אומרת אנגל ומסבירה שאם קשה להחזיר לגן ילד רגיל ברגע שהוצאת אותו, על אחת כמה וכמה המשימה כמעט בלתי אפשרית כשמדובר בילד עם צרכים מיוחדים. ועדיין לא דיברנו על הקשיים העומדים בפני ההורים האלו למצוא סייעות צמודות לילדיהם, שכן זהו התנאי של הגננות לקבלת ילד עם צרכים מיוחדים לגן הרגיל.

 

בעיית הסייעות לא מקלה


"החלפנו כבר 7 סייעות מאז תחילת השנה", מצרה אנגל בכאב ובכעס ומספרת על הקשיים במציאת הסייעות המתאימות. "לצערי דווקא בעבודה מהסוג הזה, כשברור שילד עם צרכים מיוחדים חייב את הדמות הקבועה שלו בכל יום, מי שמגיעה לעבודה לא מצליחה לשמור על קביעות". אם לא די בזה, הרי שלפחות במקרה שלה, גם אם הילד ישן בגן והסייעת כבר סיימה את יום עבודתה הקצר ("רוב הסייעות יכולות לעבוד עד השעה 12:30 או עד 13:00", היא מסבירה), בגן לא מאפשרים לה להשאיר את הילד אפילו לישון שם בהעדר השגחה מתאימה.

 

ראש העירייה הבטיח


לצד הקשיים הללו, ניסו ההורים שוב ושוב, להגיע ללשכתו של ראש העירייה אלי לנקרי, על מנת לפרוש בפניו את הקשיים ולקבל ממנו תשובות. "זאת אכזבה גדולה עבורנו, שדווקא מי שהצהיר במהלך מערכת הבחירות שהוא ישים את טובת הילדים עם הצרכים המיוחדים לנגד עיניו, לא מקדם את הנושאים הבעייתיים בעיר", מחו ההורים. 
אלא שלפני שבועיים זה סוף סוף קרה. לפגישה שהתקיימה במשרדו של ראש העירייה הגיעו נציגי הורים לילדים עם צרכים מיוחדים שלא נמצא להם בתחילת שנת הלימודים מקום בגן ניצנים. בנוכחות נציג מהרווחה הם פרשו בפני ראש העירייה את הקשיים מולם הם נאלצים להתמודד מידי יום בהעדר המענים הנחוצים לילדיהם בגנים הרגילים. "הוא היה מאוד אמפטי והרגשנו שבאמת אכפת לו מאיתנו", אומרת השבוע אנגל שנכחה בפגישה. "הוא הבטיח לנו שכל הנושא יעלה הילוך, שתהיה בעיר בריכה טיפולית, שמקדמים את נושא הרכיבה הטיפולית ושהקמת מעון גדול יותר לילדים עם צרכים מיוחדים בעיר עולה הילוך ויפתח בעוד כעשרה חודשים, כך שהמקום החדש יוכל לתת מענה הולם לכל הילדים שצריכים אותו באילת. 
ועד שזה יקרה ומאחר וגם את גן ניצנים יש כוונה להכניס לשיפוץ, הבטיח לנקרי שכבר בעוד שבועיים מיום הפגישה שלנו, קרי השבוע, יפתח לטובת כל הילדים בעיר מעון ויצו לשעבר שממוקם בשחמון". לטענת אנגל, לנקרי הבטיח לדאוג להכניס למעון החלופי את כל הצוותים המקצועיים הנחוצים על מנת שהפעילות בו תצא לדרך כבר עכשיו ועל מנת שהילדים עם הצרכים המיוחדים בעיר שנשארו מחוץ לגן ניצנים לא יפלו עוד בין הכסאות. 

 

ההורים מאוכזבים


"הוא נתן לנו במפורש את המילה שלו והבטיח לנו שהכל יהיה בסדר", אומרת אנגל שכמו ההורים האחרים ספרה את הימים ולא הבינה למה בינתיים אף אחד לא יצר איתה קשר. אלא שהשבוע הגיע המועד המיוחל, אך הפתרון מבושש לבוא. 
"אני מתקשרת שוב ושוב ומבקשת תשובות וכולם ממש כמו לפני הפגישה הזו עם ראש העירייה ולפני שהוא נתן את המילה שלו, ממשיכים שוב לומר לי שאני צריכה להמתין ושזה יקח זמן. אז אני מנסה להבין מה בעצם הייתה כל הפגישה הזו? סתימת פיות? חיוכי סרק והבטחות על הקרח? ראש עירייה שיושב עם הורים ושומע את הקשיים שלהם לא יכול לומר להם 'מילה שלי', להבטיח להם הבטחות ולא רק שלא לקיים אותן אלא אף אחד אפילו לא טורח לעדכן אותנו מה קרה הפעם שכלום לא מתקדם. רק מי שנמצא בנעליים שלנו יכול להבין את המצב הקשה שלנו, את ההתמודדות היום יומית מול הקשיים. אני נשבעת לך שאני נמצאת כבר על סף התמוטטות נפשית. אין לנו מאיפה לגייס את הכוחות במיוחד כשאנחנו מבינים שהבטחות לחוד וביצוע לחוד. יש כבר הורים בינינו שמתכוונים לעזוב את העיר כי ברור להם שכאן הילדים שלנו לא יקבלו מענה לצרכים שלהם וזה עצוב מאוד. אני קוראת שוב מעל גבי העיתון לראש העירייה לעמוד בהבטחות שלו או לפחות לטרוח להסביר לנו איפה הדברים תקועים הפעם. הילדים שלנו כבר הפסידו חמישה חודשי לימוד מהשנה. אצל ילדים כאלו הפערים רק הולכים וגדלים. יתכן והמלחמה שלנו כבר לא תעזור לילדים שלנו שהחל מהשנה הבאה אמורים בלאו הכי לחבור לגני עירייה רגילים, אבל אולי נצליח לפחות לסלול את הדרך להורים וילדים אחרים בעיר. השנה הזו היא שנה קריטית בהתפתחות הילדים שלנו, בעיקר בהיבט השפתי. הילדים שלנו כבר היו אמורים לדבר מעט אבל זה לא קורה כי אף אחד לא עובד איתם אחד על אחד כמו שצריך. אין לנו שום תלונות לגנים ולגננות שקיבלו את הילדים שלנו אליהם. אין להם את היכולות להתמודד עם זה כמו גן ניצן המיועד לזה. חובת העירייה לדאוג לתושביה ולילדים שלהם עם הצרכים המיוחדים ולא להמשיך לזרוק אותנו".

את תגובת עיריית אילת לא קיבלנו עד לסגירת הגיליון.  


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש