דורית בנט: ''המדינה מקשה על הערבה בהקמת אתרים חדשים לאנרגיה סולארית''

מאת: רותם נועם ● צילום: רותם נועם ● 24/12/2021 11:21 ● ערב ערב 3048
כנס אילת אילות לאנרגיה מתחדשת אפשר למנכ''לית החברה המארחת לצאת בדברי ביקורת על מדיניות הממשלות עד כה בתחום השדות הסולאריים, לצד עקיצות לכיוונה חברת חשמל ● ראש המועצה האיזורית חבל אילות אמר כי אילת - אילות מוכנות להפרד ממערכת החשמל הארצית ולעבור להיות יחדיה אוטונומית ● שרת האנרגיה התחייבה לעת הזו כי ''הגז יישאר באדמה'' והבהירה כי באילת לא יקום מפעל להנזלת גז ● אבל איש לא דיבר על צינורות הגז שהתכנית להנחתם לאורך הערבה עד אילת עודנה מקודמת ● ושר התיירות הצהיר: ''אילת היא לא שינוע של נפט וקצא''א אלא תיירות''
דורית בנט: ''המדינה מקשה  על הערבה בהקמת אתרים  חדשים לאנרגיה סולארית''
במינהל התכנון לא מאשרים שדות סולאריים עד שניתן יהיה לבצע אגירת אנרגיה לשעות הלילה. שדה סולארי בערבה

דורית בנט, מנכ"לית מנכ"לית אילת-אילות לאנרגיה מתחדשת, יצאה במהלך הכנס השנתי שערכה בשבוע שעבר באילת, בביקורת כלפי מקבלי ההחלטות בממשלה, כשאמרה: "קצת יותר מארבע שנים מאז שהחלנו את המסע בערבה ואנחנו עם 190 מגה ואט בלבד. יש לנו כאן ועכשיו אפשרות לייצר 500 מגה ואט שאפשר לייצר – עם גגות, עם שטחי חקלאות, עם טכנולוגיות אגירה זמינות – אין שום הצדקה שבעולם שאנחנו לא מצליחים להכניס בדרום ואט אחד נוסף. שוב אנו יוצאים למאבקים במקום להתקנות – השימוע שהתקיים מחייב את היזמים שיקימו מאגרים סולאריים בדרום לשלם מס למשך 10 שנים. ממתי המדינה מטילה מס על הקמת מתקנים סולאריים של תשתיות לאומיות? אנא חשבו על מסלול מחדש ומצאו דרך להוריד את המחיר של יעילות הרשת מבלי לפגוע בדרום – כאשר סוף סוף נמצא הפתרון האמיתי- שמש ושטח." 
לא רק קיבוצי חבל אילות בעלת השטחים הנרחבים לוטשים עיניים אל עבר עתיד סולרי. גם חברת קצא"א מקדמת מאז 2019 את הקמתם של שני שדות סולאריים באשקלון ואילת, וזאת מתוך ראייה עתידית לפיה תרד צריכת הנפט העולמית בהדרגה.
את דברי הביקורת שלה, ביקשה בנט להדהד אל נציגי משרדי האנרגיה והכלכלה, אך לא פחות כלפי המשרד להגנת הסביבה שעמדותיו נגד שדות סולאריים הולכות ותופסות אחיזה במשרדי מינהל התכנון בשנים האחרונות. עוד חידדה והוסיפה: "אנחנו בערבה ובנגב יודעים להציע פתרונות זולים יותר מאשר חברת החשמל". 
ואכן, רק השבוע פרסמה חברת חשמל כי תעריף החשמל בישראל צפוי להתייקר ב-12% בשנה הקרובה עקב התייקרות מחירי הדלקים.

 

גם קצא"א רוצה להקים שדה סולארי בשטחיה באילת

 

"הדרום יכול לעשות פי חמישה יותר"


בראיון לנעה פישר מ-ynet, אמרה בנט, כי: "המדינה מקשה על הערבה בהקמת אתרים חדשים לאנרגיה סולארית, אני מקווה שהצהרת השרה אלהרר בנוגע להעדפת אנרגיה סולארית על פני גז, תעשה שינוי". מבחינת פוטנציאל של אנרגיה סולארית, אמרה המנכ"לית, ש"הדרום יכול לעשות פי חמישה יותר, וכרגע מונעים מאיתנו ברשות החשמל כי צריך הסדרות כדי לעשות מערך כזה. הקהילה אומרת את דברה. הרגולטור לא חירש, ואני רוצה להאמין שבשנה הקרובה יהיה שינוי. אני יכולה לתת 600-700 מגה וואט יותר, עם שימוש בשטחי תעשייה וצבא."  כן הבהירה: "לא אאפשר להפוך שטחים ערכיים לסולאריים. אנחנו לא רוצים לפגוע בהם". 
בכך, התייחסה בנט לעמדת מינהל התכנון מהשנים האחרונות ש"התקרר" מאוד ביחס להקמת שדות סולאריים בערבה. כך למשל בהחלטה של הוועדה המחוזית מבקשה שהגיש השנה קיבוץ נאות סמדר להארכת היתר להקמת שדה סולארי, שאף שהתקבלה, נקבע שם כי: "בעשור החולף, בנוסף לשינויים בטכנולוגיה והידע בנושא הקמת מתקנים פוטו וולטאים, הצטבר גם ידע רב על המשמעות בהקמת מתקנים במרחב, בהיבטים סביבתיים, היבטים של ייצור אנרגיה, אגירתה והולכתה. לעומת זאת, השתנתה המדיניות וההתייחסות של הוועדה לגבי קידום תכניות בשטחים הפתוחים ותכנית זו נמצאת בתחתית סדר העדיפות שלה".

 

''ממתי המדינה מטילה מס על הקמת מתקנים סולאריים של תשתיות לאומיות?'' בנט

 

במינהל עוצרים את השדות הסולאריים


בהחלטה אחרת, מאפריל השנה, נדחתה בקשת קיבוץ אילות להקמת שדה סולארי נוסף על שטח המיועד להקמת חקלאות ימית, לאחר שהוועדה המחוזית מצאה שהיא: "סבורה כי מלאי השטחים בייעוד של חקלאות ימית - תחום שהנו בעל חשיבות עולמית - מצומצם, והקמת מתקן פוטו וולטאי בשטחים אלו עלול לתפוס קרקע שחשוב לשמור אותה לשימושים שנקבעו בתכנית המתאר".

עוד קבעה הוועדה כי: "בנוסף, באזור הערבה הדרומית ישנם כבר מספר מתקנים פוטו-וולטאים ולאחרונה הוקם מתקן גדול בתמנע ב", וכי: "ממידע שנמסר לוועדה, עולה כי ייצור האנרגיה בערבה הגיע לאחרונה לרמה המאפשרת עצמאות אנרגטית מלאה במשך היום וכל מגוואט נוסף, הוא בבחינת חשמל עודף אשר יועבר לאזורי הביקוש במרכז הארץ. הוועדה מציינת כי להעברת חשמל לאורך מרחקים ארוכים יש השלכות רבות ונדרש שיקול דעת מבוסס על נתונים לגבי העלות - תועלת של ייצור חשמל רחוק מאזורי הביקוש. על רקע האמור לעיל, מגמות התכנון והעובדה שמערכת ההולכה והחלוקה בערבה נמצאת במיצוי מלא, ואין בה מקום פנוי לייצור נוסף, הוועדה סבורה כי הישימות לחיבור המתקן לרשת נמוכה ביותר אם בכלל. על-כן, הוועדה מחליטה כי על-פי המידע הנוכחי, לא בשלה העת לקדם תכנית". 
עם זאת ציינה הוועדה כי: "ניתן יהיה לשוב ושקול קידום התכנית לאחר שיובהר פיתוח החקלאות הימית ומצב רשת החשמל, לרבות עידוד ייצור בקרבה לאזורי הביקוש".

מרשות החשמל נמסר בתגובה לדברים: "בשל שילוב משמעותי של מתקני ייצור סולאריים, קיים עודף ייצור משמעותי באזור הדרום, המצריך פיתוח תשתיות רשת לשם הובלת האנרגיה למוקדי הצריכה במרכז הארץ. עם זאת, רשות החשמל פרסמה שימוע לקראת הליך תחרותי ראשון מסוגו להקמת מתקני אגירה גדולים באזור שיוכלו לקלוט את עודפי הייצור בשעות היום ולפרוק את החשמל בערב ועל ידי כך ניתן יהיה להגדיל בצורה משמעותית את פוטנציאל הייצור הסולארי באזור גם טרם שדרוג רשת הולכת החשמל".

 

לא יקום מפעל להנזלת גז באילת


כנס אילת-אילות לאנרגיה מתחדשת שנחתם ביום ה' שעבר, דן באופנים בהם אפשרי לקדם אנרגיות מתחדשות בישראל ובעולם. בין היתר, נערכו בו פאנלים בנושא אגירת אנרגיה והדרכים שצריך לנקוט על מנת להגיע ליעד שהציבה הממשלה- 30% אנרגיות מתחדשות עד 2030, לצד מעבר לייצור חשמל על ידי מימן. 
הכנס נפתח בהודעת שרת האנרגיה קארין אלהרר, לפיה בשנה הקרובה משרדה יתעדף אנרגיות מתחדשות, בעוד שה"גז יחכה באדמה".  עוד הוסיפה אלהרר כי אין בכוונת משרדה לקדם הקמת מפעל להנזלת גז באילת. עם זאת היא לא התייחסה בדבריה לתכנית המקודמת גם כיום, להנחת קו להולכת גז טבעי לאורך הערבה ועד אילת, ברוחב שיאפשר בעתיד להעביר דרכו גז ליצוא. 

ראש המועצה האיזורית חבל-אילות, ד"ר חנן גינת: "אנו מדברים היום על מימן ועל סביבה נקייה כך שהארגייה הנקייה תתפוס מקום מרכזי יותר ויותר במשק האנרגיה. אנו מתגאים ש-100% מייצור האנרגיה נעשה באמצעות פאנלים סולאריים. בין המשאבים הטבעיים של האזור- שמש, שטחים נרחבים ולכן פיתו אנרגיה סולארית. זהו צעד מתבקש. בתמיכת המדינה ובעיקר משרד האנרגיה עם משרד לשתפ אזורי, משרד הכלכלה, קרנות והאיחוד האירופי – אנו מצליחים לייצר צמיחה וחדשנות. אנו בשלים להתקדם עם המהלך של הקמת מיקרו גריד משותף לאילת ולחבל אילות יד ביד ולשלב שיח של אנרגיה מתחדשת בכל מערכת החינוך." הכוונה היא להקמתה של מערכת חשמל שמתנהלת באופן אוטונומי לחלוטין מהרשת המרכזית. מערכת כזו צורכת את החשמל שהיא מייצרת, ומחוברת לרשת החשמל המרכזית למטרות גיבוי וחירום. הדבר יכול להיעשות ברמת שכונות, אזורי תעשייה, מחנות צבאיים, קיבוצים ואזורים מבודדים כאילת וחבל אילות. 

 

“אילת לתיירות לא לקצא“א“


השר לפיתוח איזורי עיסוואי פריג התייחס לעתידה של אילת ואמר: "אנחנו היום עומדים כתשעה אחוז אנרגיה מתחדשת מסך האנרגיה של המדינה. היעד שנקבע ל2030 הוא 30 אחוז, זאת אומר שבעוד תשע שנים צריך להגיע לזה. ידענו את זה קודם, עוד שהייתי חבר כנסת, ידענו שלא נגיע לזה ואין סיכוי להגיע לזה אבל רצינו להיות חלק מהברנז'ה והקדמה ויאללא נזרוק. גם עכשיו אומר לכם, לא נגיע לזה כי אנחנו שוב חוזרים על אותה טעות. אחת המסקנות שלי היא המשולש העיר אילת- אילות. זה מקום אסטרטגי נכס תיירותי שכל אזרח במדינת ישראל עיניו תמיד צופות אליו. אילת נמצאת במשולש של שיתוף פעולה אזורי קלאסי, היא לא שינוע של נפט וקצאא אלא תיירות. שמתי את אילת אילות בראש מעיניי, ואני מאמין שהממשלה הזאת תשרוד שמונה שנים. יכול להיות שאני חי בהונולולו."


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש