הדבר הבא: שדות סולאריים ליצור מימן ירוק בערבה

מאת: רותם נועם ● 24/12/2021 11:17 ● ערב ערב 3048
בערבה מבינים כיום ששדות סולאריים חייבים לעבור לייצור מימן מחשמל, הנחשב למזהם פחות ● אלא ששינוע של מימן הינו בעיה מורכבת המחייבת תשתיות שאינן קיימות כרגע ● הדבר לא מפריע לחברות כמו דוראל ובזן שכבר מקדמות בערבה שני פרויקטים בתחום
הדבר הבא: שדות סולאריים ליצור מימן ירוק בערבה
הפרויקט של דוראל מצוי כעת בשלבי תכנון בלבד ויצא לפעול רק ב-2023. שדה סולארי בערבה ● צילום: אתר טבע ונופים בישראל / אילוסטרציה

חברת דוראל אנרגיה עדכנה השבוע (ג') כי זכתה במימון בגובה 3.3 מיליון שקל מלשכת המדען הראשי במשרד האנרגיה למטרת הקמת פרויקט פיילוט לייצור מימן ירוק מחשמל. 
דוראל קיבלה את המימון לאחר שהצעתה, במסגרת קול קורא שפרסם המדען הראשי לפיילוטים למתקני אגירה, אושרה.
המימן ייווצר במתקן פוטו-וולטאי בהספק של כ-400 קילו-ואט, שיוקם ויפעל בשטחי קיבוץ יטבתה. מימן ירוק מיוצר מאנרגיה סולארית מתחדשת ונחשב ללא מזהם, אף שהובלתו כרוכה בסיכון רב יותר. 
המימן הירוק שיופק במתקן עתיד להיאגר במתקן אגירת מימן ייחודי וישמש למגוון מטרות בתחומי התחבורה והתעשייה. לשם ייצורו, תשתמש החברה בטכנולוגית ייצור המימן של חברת H2Pro, ותקים לשם כך מתקן ראשון מסוגו בארץ לייצור מימן ירוק מאנרגיה סולארית. לטכנולוגיה יעילות נטענת של כ-95%, והיא פועלת לדברי החברה באופן בטוח ובעלויות נמוכות מטכנולוגיות מתחרות הקיימות כיום. הטכנולוגיה הנה מבוססת ידע שפותח בטכניון בחיפה. החברה הדגישה כי הפרויקט המצוי כעת בשלבי תכנון בלבד ויצא לפעול רק ב-2023 כשלא ידוע מה תהא עלותו, המוערכת בכ 20-10 מיליון שקל. 
מימן ירוק צפוי להביא את בשורת האנרגיה הירוקה ליישומים שעד כה היו חסומים בתחומי התעשייה הספנות והתעופה. במובן זה, יכול המימן הירוק להוות תחליף נקי לצרכני אנרגיה גדולים שצורכים אנרגיה שאינה חשמל (דלק, גפ"מ, גז טבעי וכו').
בחברה מסבירים כי מימן ירוק מאפשר אגירת אנרגיה ארוכת טווח, ואפילו אגירה עונתית, שכן הוא אינו תלוי בסוללות הקיימות כיום, המוגבלות בכמות החשמל שהן מסוגלות לאגור לפרקי זמן ארוכים. מתקני האגירה הקיימים כיום מאפשרים אגירה לפרקי זמן של שעות עד ימים בודדים בלבד. 

 

גם בזן מקדמת בערבה שדה סולארי על בסיס מימן


כיום, מייצרים בתי הזיקוק בחיפה (בזן) אף הם מימן, אך המימן של בזן הוא אפור ולכן מזהם. 
בכנס אילת-אילות לאנרגיה מתחדשת שנערך בשבוע שעבר באילת, אמר המשנה למנכ"ל בזן, שלומי בסון, חברה העוסקת בין היתר בזיקוק נפט: "היום אנחנו מקדמים, בערבה, עם אילת-אילות, פרויקט של שדה סולארי לייצור מימן ירוק. כשמדברים על חזון המימן אנחנו לא מדברים על משהו עתידני ולא מדע בדיוני. יחד עם חברת סונול זכינו במענק מהמדען הראשי להקים תחנת תדלוק מימנית ראשונה בישראל בשנת 2022 בצפון הארץ ואנחנו נמשיך משם לפתח יכולות שינוע והפצה. אין ספק ששינוע והפצה של מימן הוא מורכב הרבה יותר, אבל כיוון שאנחנו חברת אנרגיה ומימן זה מוצר שאנחנו מייצרים אותו ומשתמשים בו לעולם הצרכים שלנו אנחנו יודעים לנהל ולשנע אותו ולכן זו חוליה מאוד משמעותית". 


המדען הראשי אמר במהלך הכנס, כי:  "נדרשת השקעה משמעותית בטכנולוגיה, אנחנו חסרים קצת בטכנולוגיות לתעשייה ונמצאים בעיצומו של מהלך להקים מכון אנרגיה לאומי בתחום אגירה ומימן כי זה חשוב. המכון הלאומי הראשון, בהשקעה יחסית משמעותית של 100 מיליון שקל ל- חמש שנים ונעשה את זה בשנה הקרובה".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש