האם יצליח ה- BDS להפוך את טקס מיס יוניברס באילת לתקרית דיפלומטית?

מאת: רותם נועם ● 19/11/2021 18:29 ● ערב ערב 3043
ממשלת דרום אפריקה קוראת למיס דרום אפריקה להחרים את אירועי מיס יוניברס שיערך ב-5 בדצמבר באילת ● העילה: על מנת שזו לא תקשר עצמה ל''זוועות ישראל נגד הפלסטינים'' ● ארגוני נוער פלסטיניים וכן נכדו של נלסון מנדלה צידדו בהודעה
האם יצליח ה- BDS להפוך  את טקס מיס יוניברס באילת לתקרית דיפלומטית?
אילת עולה על מפת החרמות של ה- .BDS הזוכה הדרום אפריקאית לאללה מסואנה - תגיע לאילת או לא? ● מתוך עמוד האינסטגרם

הממשלה הדרום אפריקאית פרסמה השובע הודעה לפיה היא תמנע מלממן את נסיעתה של הזוכה הדרום אפריקאית בתחרות לגמר העולמי שיערך בחודש דצמבר השנה באילת – מיס דרום אפריקה לאללה מסואנה, וזאת מתוך כוונה להחרים את הטקס.
בהצהרה שפרסם השבוע (ב') על ידי שר הספורט האמנות והתרבות הדרום אפריקאי, נכתב כי ממשלת דרום אפריקה לא תתמוך בנציגתם בתחרות וזאת לאור כך ש: "הממשלה כמייצגת הלגיטימית של אזרחי המדינה, לא יכולה לקשר עצמה במצפון נקי לזוועות שישראל מחוללת כנגד הפלסטינים".
משרד התרבות אף פנה למארגני התחרות בדרום אפריקה וביקש מהם כי ישתפו פעולה עם החרם המתוכנן על התחרות באילת אך אלה סרבו ובהודעת המשרד נכתב כי: "בעוד שבמהלך הדיונים המוקדמים נדמה היה שהשיח מרתק, בונה ומתקדם, ואולם הוא הפך מאוחר יותר להיות לא נעים וקצר רואי בנוגע להשלכות השליליות שעשויות להיות למוניטין העתידי של אישה שחורה צעירה", נכתב בהצהרה. מסוואנה טרם הגיבה לבקשת הממשלה. עם זאת המועמדת עצמה לא הגיבה להודעת הממשלה בעניינה. 
עוד נכתב בהצהרת משרד התרבות הדרום אפריקאי, כי בשיחות שקיים עם מארגני התחרות המקומית על מנת לשכנעם לבטל את השתתפות הזוכה בתחרות בישראל, צוטטו דבריו של הארכיבישוף דזמונד טוטו, זוכה פרס נובל לשלום, לאחר שביקר במזרח התיכון. אז הוא התרשם כי: "ההשפלה שהפלסטינים חווים מוכרת לכל השחורים בדרום אפריקה שנעצרו, הוטרדו, הועלבו והותקפו על ידי משטר האפרטהייד".
נכדו של נלסון מנדלה, אינקוסי זווליבילה, שהתבטא בעבר כנגד השתתפות ארצו בתחרות שתערך בישראל, פרסם הודעת תמיכה בחשבון האינסטגרם שלו, בהצהרת המדינה, ובה בירך את החלטת השר שלא לתמוך בארגון המקומי של תחרות מיס דרום אפריקה.


בין היתר כתב נכדו של מנדלה: "תחרות מיס יוניברס שנערכת באפרטהייד הישראלי בחודש דצמבר מכוונת באופן ברור להיות עלה תאנה שיסתיר את הכיבוש ואת הפשעים היומיומיים שמבוצעים כנגד האנושות, הטיהור האתני ורצח העם שבוצעו כנגד הפלסטינים. אנחנו לא יכולים לתמוך באירוע כזה במצפון נקי, במיוחד לא כשהממשלה הפלסטינית, ארגון פתח והארגון הכללי של נשות פלסטין הGUPW  קראו להחרימו...אני קורא ללאללה מסוואנה ולארגון תחרות מיס דרום אפריקה לשקול מחדש את השתתפותה של מסוואנה בתחרות ולא לפגוע בתדמית שלהם על ידי קישור שמם למשטר האפרטהייד הישראלי", כתב.
נוסף על תגובה זו של נכדו של מנדלה, אף ארגוני נוער פלסטיניים כמו PSA ,SAJFP וה־PSC   חברו ל־BDS  ופרסמו הצהרת תמיכה בהחלטת הממשלה הדרום אפריקאית:  "זהו אכן רגע של גאווה עבור כל אזרחי דרום אפריקה שזוכים לראות את הממשלה שלנו משקפת את רצונם של אזרחי המדינה, נוקטת עמדה ומקדמת את החרם התרבותי (על ישראל) במטרה לתמוך בעם הפלסטיני במאבקו לשחרור", נכתב בהצהרה.
 


 

מיס יוניברס 2021 נגד אלימות כלכלית ונפשית נגד נשים


מיס יוניברס לשנת 2021, אנדראה מסה, שהגיעה שלשום לישראל, כאורחת של משרד התיירות ועיריית אילת - לקראת פתיחת תחרות מיס יוניברס שתתקיים באילת בחודש הבא - פתחה אתמול (שלישי) את ביקורה הראשון בישראל בעמותת רוח נשית, המקדמת עצמאות כלכלית לנשים נפגעות אלימות. מסה, מהנדסת תוכנה ופעילה חברתית למען נשים, נפגשה עם תמר שוורץ, מנכ"לית רוח נשית, ושמעה ממנה על פעילות העמותה.

 

''אלימות כלכלית מתרחשת גם במדינה שלי ובכל מקום''. מסה ●  צילום רוני יואל


השתיים שוחחו על אפשרויות שיתוף הפעולה בין רוח נשית לבין הארגונים בהם פעילה מיס יוניברס במקסיקו. כמו כן, ציינה מסה כי היא מעוניינת לבנות קואליציות, והתרשמה מהעבודה בצוותים של רוח נשית. היא הציעה לעבוד ביחד לקידום מגוון נושאים, לרבות למען אמהות חד הוריות נפגעות מאלימות.
לדברי אנדראה מסה, מיס יוניברס 2021: "זה היה ביקור מעורר השראה על נושאים שאני מכירה ושעבדתי איתם במקסיקו. זו היתה הזדמנות לפגוש צוות מדהים של נשים מנהיגות, הפועלות לחולל שינוי ולהעלות את המודעות לעצמאות כלכלית לנשים נפגעות אלימות. אלימות כלכלית מתרחשת גם במדינה שלי ובכל מקום. בכל ארגון שאיתו הזדמן לי לדבר, שמעתי אנשים שמדברים על אלימות מגדרית בהקשר להתעללות פיסית או מינית - אבל כשמדברים על התעללות פסיכולוגית או כלכלית אנשים לא מצליחים לדמיין את זה".

תמר שוורץ, מנכ"לית רוח נשית: "שמחתי לפגוש אשה מרשימה כל כך, ולשמוע ממנה מחויבות לנושאים חברתיים בכלל ולקידום נשים בפרט. כארגון שחרת על דגלו את נושא העצמאות הכלכלית, אנו מעריכות נשים כמו אנדראה מסה, שממנפות את העוצמה וההשפעה שצברו למען קידום מסרים ונושאים חברתיים שחשובים להן".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש