מי אמר שאין תיירים באילת? מין ציפור חדשה לישראל

מאת: ● 12/11/2021 16:36 ● ערב ערב 3042
בבוקר יום רביעי, ה-3.11, נרשמה התלהבות יוצאת דופן בפארק הצפרות באילת ● כאשר, לראשונה בישראל, נצפתה במהלך פעילות טיבוע ציפורים, גיבתון ערמוני, ציפור שיר קטנטנה ממזרח סיביר
מי אמר שאין תיירים באילת?  מין ציפור חדשה לישראל
''לקח לנו דקות מועטות, להבין שזכינו בחוויית צפרות נדירה ומרגשת''. הגיבתון באילת ● צילום: נועם וייס רשות הטבע והגנים

הגיבתון, זכר בשנת חייו הראשונה, בעל ראש, גב וזנב חומים חלודיים ואפורים, בטן צהובה ובעל שת ערמוני, מגיע אלינו מהיערות ההרריים של מונגוליה ומזרח סיביר. את החורף הוא מבלה בדרום מזרח אסיה, בעיקר באכילת זרעים וזחלי חרקים. בעבר, נצפה הגיבתון הערמוני פעמים ספורות בצפון ומערב אירופה, אך מעולם לא בישראל. תחנת הטיבוע של מרכז הצפרות באילת, מתעדת את מצבן הפיזי של העופות הנודדים, כדי לתרגם את הנתונים לעשייה מדויקת בשטח, לטובת אותם עופות.


לדברי נועם וייס, מנהל מרכז הצפרות באילת וצפר בחברה להגנת הטבע: "לעיתים נדירות, מגיע משהו מיוחד בסדר גודל כזה. אילת נמצאת על גשר יבשתי, המחבר את אירופה, אסיה ואפריקה, שמיליוני עופות נודדים משתמשים בו, כדי להפוך את נדידתם לבטוחה יותר. לעיתים משתמשים בנתיב הנדידה שלנו, המשמש ציפורים מרחבי אסיה ואירופה, גם עופות מזדמנים נדירים מאוד שלא מוכרים מהאזור".


איריס גורין, מהחברה להגנת הטבע, המפעילה את תחנת הטיבוע באילת: "כבר מהרגע הראשון, היה ברור שמדובר בציפור מאוד מיוחדת. הצלילים הדקיקים, גודלה הקטן וצבעי הנוצות, בשילוב של חום חלודי וצהוב, הפנו אותנו אל מגדירי הציפורים. לקח לנו דקות מועטות, להבין שזכינו בחוויית צפרות נדירה ומרגשת ביותר - גיבתון ערמוני, שגמע עד ההגעה אלינו, אלפי קילומטרים, מאזורי נדידתו הרגילים".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש