איך נותרה הטיילת של אילת בלי שירותים ציבוריים פעילים בלילה?

מאת: מירב לוי דיאמנט ● צילום: רותם נועם ● 12/11/2021 16:10 ● ערב ערב 3042
בכל בוקר כששמעון פותח את העסק הקטן שלו מתחת לגשר על טיילת התיירות הוא נאלץ להריח את הריחות הנוראיים של צואת אדם ושתן ● בכל בוקר כשנילי, תושבת אילת וותיקה צועדת לאורך החוף הצפוני, היא נגעלת לראות את מראות הזוועה של צואת אדם מאחורי סוכות המציל ● כל אלו רק בגלל שבעיריית אילת, משום מה, לא השכילו עד היום להבין, שטיילת תיירות דורשת שירותים ציבוריים פתוחים גם בשעות הלילה
איך נותרה הטיילת של אילת  בלי שירותים ציבוריים פעילים בלילה?
שירותים בניין ביץ’ לא מונגשים

איך יתכן שבעיר התיירות המובילה במדינת ישראל אין ולו תא שירותים ציבוריים אחד פתוח בשעות הלילה המאוחרות לאורך הטיילת? אין פלא שלא מעט תלונות נשמעות בקרב העובדים על הטיילת, או הצועדים לאורך החוף בשעות הבוקר המוקדמות, על כך שבהעדר מקום מסודר לעשות בו צרכים, נאלצים באי הטיילת בשעות החשיכה, למצוא מקומות חליפיים לצואה או שתן. 

 

“פשוט בושה”


"זו בושה שאין לאורך כל הטיילת תאי שירותים ציבוריים פתוחים בלילה", מוחה השבוע שמעון ננר, תושב וותיק, בעל חנות מתחת לגשר, שבכל בוקר נאלץ להתמודד עם ריחות שתן חריפים שלא לדבר על צואת אדם שנמצאת בקרבת העסק שלו. "הרעיון פשוט מאוד, בן אדם יוצא בלילה מבילוי, לא מוצא שירותים אז הוא מוצא פינות סתר לעשות בהם את צרכיו. זה יכול להיות ליד החנות שלי מתחת לגשר, זה קורה ליד פחי האשפה הירוקים, בין מכוניות חונות ויש לא מעט כאלו שעושים את זה מאחורי סוכות המציל, במקום שהוא מספיק חשוך ולא רואים אותם. זה לא יכול להיות ככה על טיילת תיירות", הוא אומר בכעס. "והכל רק כי אף אחד לא חשב משום מה על זה שגם בלילה חייבות להיות כמה עמדות של שירותים ציבוריים פתוחים. שיקחו דוגמה מהטיילות באשקלון, אשדוד או תל אביב, למה שם זה יכול לעבוד 24/7 ובאילת לא? ותאמיני לי לא מדובר בעלות בשמיים. מבנה יביל של כמה תאי שירותים עולה בסביבות 250 אלף ש"ח. העירייה רק צריכה למקם כמה כאלו לאורך הטיילת או על שפת הים במקומות בולטים, עם שלט גדול בשלוש שפות שאנשים יידעו בדיוק מה זה. שיחברו את זה למים וביוב וידאגו לנקות את זה וזה כל הסיפור".

 

שירותים במבנה מאי יאמי הנטוש אמנם פתוחים (גם בלילה?) אך לא מונגשים

 

הפקח לא הבין איפה הבעיה


נילי, תושבת וותיקה, נוהגת כמעט בכל בוקר לצעוד על החוף. גם היא תדע לספר לכם איך היא נתקלת לא פעם בצואת אדם בפינות שונות בחוף. "זה מעלה צחנה נוראית. המראה רע. ברור שזו צואת אדם ולא צואה של בעלי חיים, לא קשה לטעות. בשום עיר תיירות בעולם לא יקרה מצב שבן אדם יצעד על טיילת התיירות ולא ימצא בה ולו מבנה אחד של שירותים ציבוריים פתוחים כבר בשעת בוקר מוקדמת. וזה בפירוש אומר גם שאין שירותים ציבוריים פתוחים בלילה. אם יש משהו פתוח זה רק כשבעלי העסקים על קו החוף פותחים וזה לא לעניין. באחת הפעמים, כשהערתי על זה לפקח סיירת התיירות, הוא לא הבין איפה הבעיה והזכיר לי שיש קניונים, בתי מלון ובתי קפה שיש אצלם שירותים לטובת הקהל. שאלתי אותו איך הוא לא מתבייש לענות לי ככה. האם בתי המלון והקניונים אמורים להחליף את הימצאותם של שירותים ציבוריים פתוחים? זה ממש הזוי, אבל זו בדיוק הסיבה שעוברי אורח רבים על הטיילת ובטח צעירים שתויים רבים עושים את צרכיהם לאורך החופים ובחניות החשוכות".

 

שירותים בחוף טולוס נסגרים עם המקום
שירותים בחוף ממן ● צילום רותם נועם

 

שירותים פתוחים בלילה? יוק


בעיריית אילת אמנם הגיבו ל'ערב ערב' והבהירו כי: "לאורך הטיילת פרוסים מספר שירותים ציבוריים, במתחם נפטון סמוך לחוף טולום, במגרש 40 סמוך למתחם הרוכלים, בטיילת דן ליד ג'פניקה ובטיילת הרודס מבנה מיאמי, כל השירותים הציבוריים פתוחים ובחינם", אלא שבדיקה שערכנו השבוע ב'ערב ערב' מצביעה על כך שבעירייה לא ממש מודעים למצב בשטח ואולי טוב יהיה אם מישהו יבדוק שוב את הדברים וירענן את הנהלים.
אז יצאנו לבדוק מקרוב איזה שירותים ציבוריים יעמדו לרשותנו בשעות הלילה על הטיילת. בחוף הניין ביץ ישנם שירותים חיצוניים למבנה, לא ממש ציבוריים, אלא בעלות של 2 ש"ח למשתמש. כשהגענו למקום ביום רביעי בצהריים עמדת טעינת הכסף לא הייתה תקינה והכניסה לשירותים התאפשרה באופן חופשי. נגישות? אל תחפשו, יש מדרגות שמובילות לשירותים ובמקום גם אין תא שירותי נכים. בכל מקרה, גם לו היו כאלו, הרי שהשירותים של הניין ביץ' נסגרים עם סגירת החוף בלילה ולא יהיו פתוחים בשעת מאוחרת ממש כמו שלא יהיו פתוחים לפנות בוקר.
בחוף טולום (נפטון לשעבר), אחד מהחופים המוגדרים על ידי העירייה כשירותים ציבוריים פתוחים, מצאנו כי יש נגישות וקיים תא שירותי נכים, אבל אף אחד לא ידע איפה לעזאזל נמצא המפתח. גם במקרה הזה השירותים, אף שנקיים ומתוחזקים, נסגרים לשימוש עם סגירת המקום.

 

שירותים במבנה מסעדת מיקה ● צילום רותם נועם
שירותי מלון דן בטיילת ● צילום רותם נועם

 

הרוכלים טוענים "השירותים רק עבורנו"!


במתחם הרוכלים ישנו מבנה יביל של שני תאי שירותים בקצה המתחם, אלא שהשירותים כאן תמיד נעולים. לבעלי הבאסטות רובם אמנם יש מפתחות לתאים, אבל הם טוענים כי מדובר בשירותים שנועדו לשרת אותם בלבד ולטענת הרוכלים איתם דיברנו לא מדובר בשירותים פתוחים לקהל הרחב. עובדה, הם סגורים. ואם תנסו להציץ לתאי השירותים המדוברים, ראו הוזהרתם. ניקיון ואסטטיקה לא תמצאו כאן.
בבניין הגשר הסמוך ששייך לחברה לפיתוח חוף אילת, שהנה חברה ממשלתית, השירותים בבניין נעולים עם קוד ואף אחד זולת בעלי החנויות במקום אינו רשאי או יכול לעשות בהם שימוש למרות שהמבנה מתפקד כמרכז מסחרי לכל דבר ועניין לרבות בתי אוכל.  
בהמשך צעידה על הטיילת הגענו למבנה ששימש למסעדת מיקה. מבנה השייך לעיריית אילת והיו ממוקמים בו שירותים ציבוריים. אלא שמאז ננטש המקום וטרם הוצא למכרז מחדש, המקום נעול וסגור וממש כמותו גם תאי השירותים. 
מתחת למלון דן ישנם שירותים של המלון המיועדים בעיקר ללקוחות המלון השוהים על החוף. השירותים פתוחים לאורך שעות היום, כשרק שילוט קטן ולא מספיק מאיר עיניים בסמוך לשתי המסעדות השכנות מעיד על קיומם, הם נקיים מריחים טוב ואפילו נייר מצאנו כאן, אבל השירותים הנגישים היו נעולים ורק במקרה מצאנו את איש הניקיון שפתח אותם עבורנו, אלא שגם במקרה זה אמר לנו איש האחזקה, כי השירותים ננעלים בשעה 22:00 בלילה. 
דווקא כשכמעט התייאשנו מצאנו בהמשך, בקצה המזרחי של הטיילת, במבנה העירוני בו פעלה בעבר מסעדת מאי יאמי הנטושה, שירותים ציבוריים פעילים, אף שלא נגישים. אפילו שלט הפונה לכיוון הטיילת מעיד על קיומם של שירותים במקום. אך לא ברור עד איזו שעה המבנה פתוח בלילה.
כך או כך, טיילת תיירות בעיר תיירות שמחשיבה את עצמה לא יכולה שהיה לה על הטיילת רק מבנה שירותים אחד שאולי הוא באמת פתוח 24/7, אך אינו נגיש וממוקם בקצה הטיילת.
ועד שהמצב הזה לא ישתנה, יאלצו שמעון וגם נילי להמשיך לסבול לצד רבבות האורחים הפוקדים את אילת, את הריחות הנוראיים שמקדמים את פניהם כבר בשעות הבוקר על הטיילת.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת