הממשלה התחייבה: בקרוב תותר כניסתם של 300 פועלים ירדנים נוספים לאילת

מאת: רותם נועם ● צילום: גוגל ● 6/10/2021 20:48 ● ערב ערב 3037
נמחק בג''ץ שביקש לחייב את המדינה לאפשר כניסת עובדים ירדנים לאילת בענפים שאינם מלונאות ● זאת לאחר שהשופטים מצאו כי יש להסתפק בעת הזו בהחלטת הממשלה בנושא מ-1.8 שקבעה כי מכסה של 300 עובדים נוספים תוקצה לענפי הבניה, המסעדנות והמלאכה ● בג''ץ לא קיבל את דרישת העותרים לקצוב למדינה סד זמנים למילוי החלטת הממשלה
הממשלה התחייבה:  בקרוב תותר כניסתם של 300  פועלים ירדנים נוספים לאילת
לעותרים שמורה הזכות לעתור שוב בנוגע לביצוע החלטת הממשלה על תוספת עובדים ירדנים. עו''ד אברמוביץ' על רקע מסעדת המפלט האחרון

בחודש אפריל השנה עתרו 12 בעלי עסקים אילתים לבג"ץ, משום שלטענתן, המדינה מפלה אותן מול מגזר המלונאות, בכל הנוגע לאפשרות להעסיק פועלים מירדן. עד לפרוץ משבר הקורונה נכנסו לאילת מידי יום 1,500 פועלים זרים. 300 מהם הופנו לענפים שאינם קשורים בענף המלונאות, כחברות קבלנות, מסעדות ומכבסות, אלא שעם פרוץ המשבר נעצרה כניסתם, ומשהושבה לאחר תום הסגר השלישי, הותרה כנסיתם של 700 פועלים בלבד, כולם לענף המלונאות. שאר הענפים הודרו מההסדר וכל ניסיונותיהם לפעול מול הרשויות עלו בתוהו. לפיכך הגישו את הבג"ץ בחודש מאי.בין העותרים: בהם מכבסות מאוחדות, חברות הקשורות באחים סמי ראיד ומרואן נופי (בנפרד), מסעדת המפלט האחרון, חברת הקבלנות כהן לביא בניה ופיתוח ועוד.

 

דחיה ראשונה: אי מיצוי הליכים


בגלגולה הראשון דחה בג"ץ את העתירה, במאי השנה, בטעון כי העותרים לא מיצו את ההליכים הנדרשים מול הגורמים הרלבנטיים, קרי: משרד הפנים האמון על הנושא במסגרת רשות ההגירה והאוכלוסין, לפיכך פנו אלה למשרד הפנים, למשרד ראש הממלשה ולרשות הההגירה ולאחר שלא התקבל מענה לפנייתם, הגישו עתירה נוספת, שכאמור נמחקה לאחר שבג"ץ מצא כי התייתרתה לאור החלטת הממשלה שהתקבלה מאז.
כבר בחודש יולי הודיעה המדינה לבג"ץ, כי מתקיים שיח משותף בין משרדי הממשלה לצורך בחינת הסוגיה של חידוש כניסתם של עובדים ירדנים שלא בענף המלונאות, וביקשה כי יתאפשר לגורמים אלה למצות את עבודת המטה. בהודעת עדכון נוספת שהוגשה באוגוסט, הודיעה המדינה כי קיבלה החלטת ממשלה שמאשרת כניסת 300 עובדים ירדנים נוספים לעבודה באילת בענפים אלה. עוד נמסר כי גורמי הממשלה פועלים ליישום החלטת הממשלה האמורה. 

 

"פועלים ליישום החלטת הממשלה"


העותרים, שיוצגו על ידי עו"ד זיו אברמוביץ', מיאנו להסתפק בהצהרה זו ודרשו כי בג"ץ יקצוב למדינה זמן למיצוי הבדיקה האמורה ווישום החלטת הממשלה ואולם השופטים ברק-ארז, קרא ואלרון, לא מצאו לנכון להגביל את המדינה בזמן: "דומה שהדיון בעתירה מיצה את עצמו בשלב זה וניתן להורות על מחיקתה." פסק בג"ץ,  "בעיקרו של דבר, בינתיים התקבלה החלטת ממשלה המורה על הקצאת היתרים לכניסתם של עובדים ירדנים בענפי המשק הכלליים לעיר אילת, והמשיבים הצהירו בפנינו כי הגורמים הרלוונטיים פועלים כעת ליישומה. אכן, ניתן להבין כי מדובר בנושא "בוער" מבחינתן של העותרות, לנוכח השלכתו על פרנסתן, אך בשלב זה ניתן להסתפק בהצהרות האמורות. זאת, בהתחשב גם בנסיבות הכלליות של מגפת הקורונה, המחייבות קבלת החלטות שונות מעת לעת בהתאם לנתוני התחלואה, וכן בשים לב לעובדה שקידום הנושא נעשה גם בתקופה של חילופי ממשלות ובעלי תפקידים רלוונטיים". עם זאת הותיר בג"ץ לעותרות את האפשרות לשוב ולעתור בהמשך היה והחלטת הממשלה לא תיושם. 
אף שמחק את הבג"ץ לאחר שקבע כי הדיון בעתירה מיצה את עצמו, הבהיר בג"ץ למשרד הפנים כי הוא אינו מקבל את טענתו לפיה היה מקום לדחות את העתירה על הסף בשל אי מיצוי הליכים, שעה שהסמכות לנושא מסורה למשרד הפנים והעובדה שנדרש שיתוף פעולה בנהושא עם משרדים נוספים אינה גורעת מאחריותו: "דומה שכאשר גורמים אזרחיים חוזרים ומתדפקים על שערה של רשות ציבורית בפניה סדורה בנוגע לנושא שהוא מטבעו בעל דחיפות, בפרט בתקופה משברית כגון זו שבה אנו מצויים, טוב תעשה הרשות אם תפעל להעברת הנושא בעצמה לרשות המוסמכת.", נפסק. בנסיבות המקרה לא מצא לנכון בג"ץ לפסוק למי מהצדדים הוצאות.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש