מקורות החלה בעבודות להגדלה פי שניים של נפח מתקן ההתפלה של אילת

מאת: רותם נועם ● צילום: אילוסטרציה ● 1/10/2021 13:47 ● ערב ערב 3036
בימים אלו החלו העבודות לשדרוגו של מתקן ההתפלה ''סבחה'' שמפעילה מקורות צפונית לאילת בקרבת הגבול עם ירדן ● ההשקעה הצפויה חצי מיליארד שקל והקיבולת הצפויה תעלה מ-18 ל-30 מיליון קוב בשנה ● ואיך חוות שרתים ופרויקט סיבים אופטיים יממנו את כל זה
מקורות החלה בעבודות  להגדלה פי שניים של נפח מתקן  ההתפלה של אילת
תכנית ההרחבה של המתקן באילת תארך חמש שנים ותעלה חצי מיליארד שקל. מתקן מקורות סבחה אילת

חברת מקורות החלה בפרויקט ברמה לאומית של הרחבתו של מתקן התפלת המים "סבחה" הפועל באילת מאז 1965 וממוקם בכניסה לאילת מצפון. כחלק מהפרויקט המתוכנן ייבנו קווי מים חדשים ועלותו של המיזם כחצי מיליארד שקל, אותם מקווים בחברה לממן באמצעות הקמתן של חוות שרתים שימוקמו לצד מתקני החברה והנחת תשתית לסיב אופטי בתשתיות החברה הפרושות לאורך המדינה
צורך בשדרוג המתקן, שאמור להעלות את תפוקת ההתפלה שלו מ-18 מיליון קוב בשנה ל-30 מיליון קוב בשנה, נדרשת בשל בגידול בצרכי השתייה וההשקיה של תושבי אילת וחבל אילות. תוואי הפרויקט והעבודות הנלוות לו בים וביבשה הוכרזו ואושרו כבר בינואר 2021 כתכנית תשתית לאומית (תת"ל 115), ופורסמו ברשומות באפריל 2021. בשבוע האחרון החלו העבודות הראשונות בשטח.
במסגרת הפרויקט יורחב מתקן ההתפלה הקיים, יוקם מתקן שאיבת מי ים ויונחו צינורות תת־קרקעיים שיעברו בין מתקן השאיבה שיוקם בים לתחנת ההתפלה ביבשה. אורך קו המים החדש יהיה כ–4.5 ק"מ, מתוכו כ-4 ק"מ מקטע יבשתי ו-500 מ' צינור שיכנס אל תוך הים. הצינור יעבור מזרחית לאזור המלונות באילת. זמן סיום הפרויקט מוערך בעוד כחמש שנים. העבודות כוללות איחוד תשתיות ותיקות למערכת אחת, פינוי תוצרי מפעלים וצרכנים, הנחת קווים חדשים והרחבת קיימים.

 

המערכת צריכה להיכנס לפעולה עד 2024


מפעל התפלת המים סבחה הוקם ב-1965 במטרה להתפיל מי שתייה באילת. הוא החליף את מתקן ההתפלה בשיטת זרחין שפעל בחוף הדרומי עד אז ואמור היה לתת מענה מספק, אלא שכבר בשלבים מוקדמים הוכר הצורך לשלב במי השתייה המותפלים מי תהום, כאמור לאור יעילותו הנמוכה והקשיים הסביבתיים שעורר, הוחלט בראשית שנות האלפיים לשדרג את מערכת אספקת המים וחברת מקורות החלה לתכנן את המערכת החדשה והמשודרגת שאמורה היתה לתת מענה לביקוש ההולך וגדל למי שתיה באילת וביישובי הערבה. 
על פי התכנית, אמורה המערכת החדשה להיכנס לפעילות על פי התחייבות חברת מקורות, עד ל-2024. כבר ב-2003 אושרה תכנית של עיריית אילת למתחם הלגונה המזרחית, בתחומה נקבע מגרש מיוחד (242) עבור תחנת שאיבה חדשה בחוף הצפוני שתמוקם במרחק של 120 מ' מקו החוף ובמרחק של 5 בלבד מתעלת הקינט כיום ותחליף את התחנה בחוף הדקל שתיסגר ומתקניה יפורקו בצעד שאמור לשחרר פיסת חוף נוספת לטובת הציבור. 
מתקן ההתפלה סבחה באילת הנו קטן יחסית לחמש המתקנים להתפלה הממוקמים לאורך הים התיכון, והמספקים כ–80% ממי השתייה במשקי הבית בישראל. לצד אלה, מקורות מחזיקה מספר מתקני התפלה בפריפריה. אך לשם ההשוואה, מספק המתקן הפרטי בשורק 150 מיליון קוב בשנה. ארבעה מבין חמשת מתקני ההתפלה הגדולים בארץ נמצאים בבעלות פרטית, ומקורות צפויה למכור בקרוב את המתקן שנמצא בבעלותה באשדוד. 
במקורות הסבירו כי: "הפרויקט נחוץ לטובת עלייה בתחזיות המים והצריכה בדרום המדינה, התעשייה, התיירות והחקלאות בדרום הערבה. העבודות כוללות איחוד תשתיות ותיקות למערכת אחת, כולל פינוי תוצרי מפעלים וצרכנים באזור אילת".

 

המימון באמצעות חוות שרתים וסיב אופטי


על מנת לממן את עלות הפרויקט, צפויה חברת מקורות להשתמש בתשתית פריסת צנרת הולכת המים שלה, הפרושה לאורך 13,000 ק"מ ברחבי המדינה, לשם פריסתה של רשת סיב אופטי חדשה תחת השם: "המוביל האופטי החדש". אסטרטגיה זו נחשפה על ידי מנכ"ל החברה, אלי כהן, באפריל השנה, ולפיה, על החברה לנצל את משאביה לצורך פיתוח מקורות הכנסה חדשים.
בין היתר אמור הסיב האופטי לשרת את צרכי החברה בניטור תקלות, ויסות לחצים ואיתור מרחוק של דליפות וגניבת מים. ההערכות הן כי הפרויקט, שיתקדם בשלושה שלבים, אכן יגיע לשב הסופי באילת וזאת לאור החשיבות שרואה מקורות לחיבורו של מתקן ההתפלה שלה באילת לסיב האופטי. מוצר מדף נוסף אותו בוחנת החברה בימים אלה, הקשור אף הוא בסיב האופטי, הנו הקמתן של חוות שרתים בשטחי החברה, חוות שיחוברו לסיב ויקוררו במי המאגרים שבצינורות החברה.

במקורות טוענים כי הטמעת הסיב במערכת הקיימת הנה פשוטה יחסית וניתן יהיה לבצעה בתוך זמן מהיר יחסית של עד 7 חודשים. השימוש במערך הצנרת הקיים חוסך בעלויות ואולם לא פחות מכך בפגיעה נופית הנדרשת לשם הנחת תשתית חדשה.
 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש