ליאור רביב: ''ייטיב ראש העיר אם יפסיק להלך איימים על עם ישראל במיתוג אילת כמעוז הקורונה''

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 1/10/2021 12:13 ● ערב ערב 3036
רגע לאחר שממשלת ישראל אישרה את פתיחתו המלאה של מסוף טאבה, מיהר ראש עיריית אילת אלי לנקרי לחזור ולדרוש את הפיכתה של אילת לאי ירוק ● ''על פי פרסומים רשמיים של משרד הבריאות 1.54% מהשבים ממצרים מאומתים לקורונה'', כתב לנקרי במכתב חריף ששלח לשרי הממשלה ● בעוד שהורים רבים לתלמידים שנאלצו לפתוח את שנת הלימודים בזום כתוצאה מהיותה של אילת עיר אדומה, תומכים במאבק, המלונאים מתנגדים ומבהירים כי נכון להיום אילת צהובה ואין כל צורך לרתום את העגלה לפני הסוסים ● ''הכל שאלה של מה יהיה רגע אחרי החגים ועד כמה עומס התיירים ששהו בעיר וחצו חזרה מסיני יהפוך חזרה את העיר לאדומה'', מסכמים תושבים מתוסכלים שמאשימים את הממשלה כי היא מוכרת את תושבי אילת בשם הכלכלה
ליאור רביב: ''ייטיב ראש העיר אם  יפסיק להלך איימים על עם ישראל במיתוג אילת כמעוז הקורונה''
בשיחה עם ראש הממשלה ערב ראש השנה, אישר בנט ללנקרי כי לאחר החג הוא יביא לאישור את מתווה איים ירוקים, אך הדבר לא קרה. לנקרי ובנט ● (צילום בנט) אבי אוחיון לשכת העיתוטנות הממשלתית לויקיפדיה

באילת חששו לפני חג סוכות שני לשמוח מנתוני התחלואה שירדו ומיקמו את העיר בצבע הצהוב ברמזור, מה שאומר שאם לא יהיה שינוי של הרגע האחרון כל תלמידי בתי הספר בעיר יחזרו סוף סוף ללמידה פרונטלית בבתי הספר. תושבים רבים הזכירו כי יש להמתין ולראות מה יהיו נתוני התחלואה לאחר החג השני במהלכו העיר היתה מלאה באורחים ואלפים חצו את סיני חזרה לישראל כשהם עוצרים דרך אילת.

 

יצחק הלוי יוביל את התיקון בחוק


מי שלא נשאר אדיש למצבה של העיר ולזעמם של התושבים לנוכח נתוני התחלואה הגבוהים שנרשמו קודם לכן ומיקמו את אילת בצבע האדום ברמזור, היה ראש העירייה אלי לנקרי, שהוציא בשבוע שעבר מכתב חריף לשרי הממשלה ובו דרישה לחזור ולהפוך את אילת לאי ירוק, אגב, הסכמה לכך התקבלה כבר בחודש אוגוסט האחרון בשיחות בין לנקרי ושרי הבריאות והתיירות. 
על פי המסוכם, את התיקון בחקיקה יוביל חבר הכנסת מאיר יצחק הלוי, ראש העירייה לשעבר. מתווה האי הירוק שכבר הוחל על אילת אמור לאפשר שליטה ובקרה בכניסות לאילת על מנת למנוע בה את התפשטות המחלה ולעצור תופעות שנראות ביום יום בהן מאומתי קורונה נכנסים בשערי העיר. אלא שהסכמות לחוד וביצוע לחוד, מאחר ואת כל תקופת החגים נאלצו תושבי אילת לעבור ללא הנחיות האי הירוק ולאחר שממשלת ישראל הגדילה לעשות ואישרה את פתיחתו המלאה של מסוף טאבה ליציאה וכניסה, שיגר ראש העירייה אלי לנקרי מכתב זועם לשרת הפנים, שרת הנתחבורה, מנכ"ל משרד התיירות ומנכ"ל משרד הבריאות בו הוא דורש שוב למהר ולהפוך את אילת לאי ירוק. 

 

''זו יוזמה לא נכונה. המצב באילת לא כל כך גרוע''. רביב


2%-3% מהמבקרים באילת מאומתים


במכתבו, שהוצא לפני כשבוע עוד בימים בהם היתה אילת מוגדרת כעיר כתומה ( בהווה היא מוגדרת כצהובה), מזכיר לנקרי כי על פי פרסומים רישמיים של משרד הבריאות 1.54% מהשבים ממצרים מאומתים לקורונה. "המשמעות היא כי בכל יום צפויים להיכנס לאילת דרך טאבה כ- 20-30 מאומתים ולסכן את תושבי אילת ותייריה ולהביא בסבירות גבוהה לעלייה נוספת בתחלואה בעיר", כותב לנקרי ומציין עוד: "על אף סיכומים ברורים תיקון החקיקה להפעלת האי הירוק באילת איננו מתקדם ובכל יום נכנסים עשרות מאומתי קורונה הבאים לנפוש בעיר אף שאינם יודעים זאת ומגלים זאת רק כאשר הם מבצעים את הבדיקות המהירות בתוך העיר לטובת התו הירוק. 
לפי נתוני הבדיקות מדובר ב- 2-3% מקרב עשרות אלפי הבאים לעיר בכל שבוע", מציין לנקרי ומזהיר: "אילת הופכת למדגרת קורונה המסכנת את תושביה ואף מייצאת אותה בחזרה לתוך ערי ישראל האחרות. כל זאת כאשר יש פיתרון פשוט שקוראים לו - אי ירוק".
במכתבו שב ראש העירייה לנקרי ומזהיר כי בחודשי החורף אמורים להתקיים באילת פסטיבלים גדולים שאמורים למשוך לעיר אלפי אורחים, אלא שללא הפעלת האי הירוק, יסכנו אלו בבואם את שלומם של תושבי אילת".
אם לא די באלו הרי שבמכתבו מדגיש לנקרי כי בשיחה עם ראש הממשלה נפתלי בנט בערב ראש השנה, אישר בפניו בנט כי לאחר החג הוא יביא לאישור את האיים הירוקים אך הדבר לא קרה עד היום. אני מבקש להביא בדחיפות את אישור הפעלת האי הירוק לאישור הממשלה", דורש לפיכך ראש העירייה.

 

"הילדים לומדים בזום בגלל התחלואה הגבוהה"


מי שגיבו את צעד זה של ראש העירייה הם הורים לתלמידים בבתי הספר העל יסודיים שילדיהם נאלצו לפתוח גם את שנת הלימודים הנוכחית בלמידה בזום, זאת מאחר ואילת שסיימה את החופש הגדול עם כמות חולים גבוהה והוגדרה כעיר אדומה, איפשרה על פי מתווה הממשלה, לכתות, ללמוד פרונטלית רק במקרה של 70% מתחסנים, מצב שלא היה קיים בעיקר בשכבות ח',ט', י' בעיר. "זו סיטואציה הזויה ובלתי אפשרית", אמרו השבוע ל'ערב ערב' הורים שלא מוכנים שילדיהם יישארו בבית ללמוד בזום רק כי בשם התיירות התחלואה בעיר עולה וילדיהם משלמים את המחיר. "ממשלת ישראל מפקירה באופן חד משמעי את תושבי אילת, ובעיקר את ילדי העיר שנאלצים להמשיך ולצבור פערים לימודיים וחברתיים, נאלצים להמשיך וללמוד בזום רק כי התיירות העלתה בעיר את התחלואה", הם אומרים בכעס. ומזכירים כי אולי היום מוגדרת אילת כעיר צהובה, אלא שלדבריהם מן הסתם, לאחר החגים ומעבר אלפים מסיני חזרה לישראל דרך אילת, שוב תעלה התחלואה בעיר ושוב יידרשו הילדים להישאר בבית ללמידה מרחוק. "אנחנו התושבים וילדינו, לא נהיה הפקר להחלטות הממשלה שלא מסתירה כי היא מעדיפה כלכלה על פני בריאות", זועמת השבוע עינת, אמא לילדה בסכתה ח' שנאלצה לפתוח את שנת הלימודים הנוכחית בזום. "הרי לכולם ברור שבלי התיירות ובלי החגיגות ההמוניות באילת, אחוז החולים בעיר היה מצומצם ולאורך כל החודשים היינו מוגדרים כעיר ירוקה, אלא שבשם הכלכלה אנחנו התושבים משלמים לא רק מחיר בריאותי אלא גם במחיר חינוך ילדינו".

 

המלונאים מתנגדים


מי שלא מבינים על מה ולמה המהומה הם המלונאים שמציגים השבוע נתוני תחלואה נמוכים באילת ומזכירים שעם כל הכבוד לראש עיריית אילת ולהתוויות האי הירוק, הדבר עלול לפגוע בהם ובתפוסות בבתי המלון, שכן כבר בפעם הקודמת בה הוחל האי הירוק על אילת היו רבים שהעדיפו לוותר על שלב הבדיקות בכניסה לעיר או על הסיכון שלפתע יגלו כי הם חולים ויפספסו את החופשה וויתרו על אילת. "ואז לא היו כמעט יעדים פתוחים ליציאה לחו"ל כמו שיש היום", מזכיר השבוע מנהל באחד מבתי המלון הגדולים בעיר. "אסור לתושבי אילת לשכוח שמדובר בכדור שלג- פחות תיירים בעיר, פחות עבודה, פחות צורך בידיים עובדות, יותר תושבים שיישבו בבית ופגיעה ישירה במשק האילתי", אומר המנכ"ל.


יו"ר התאחדות בתי המלון באילת, ליאור מוצ'ניק אמר השבוע: "במידה ומדינת ישראל תחזור להיות אדומה ותחזור למדיניות סגירת ערים וסגרים, יש לדבר בנושא האי הירוק ולקדם את החקיקה בנושא. כרגע, כל עוד המדיניות הנכונה של המשך הפעלת המשק היא הקיימת, נושא האי הירוק אינו רלוונטי".


ליאור רביב, מנכ"ל רשת מלונות ישרוטל הציג את נתוני משרד הבריאות לפיהם מדורגת אילת בצבע הצהוב ברמזור עם 354 חולים (נכון לתאריך 27-9-21), מהם רק 3 מאושפזים והבהיר: "אני לא חושב שיש בכך צורך. זו יוזמה לא נכונה. המצב באילת לא כל כך גרוע וייטב ראש העיר אם יפסיק להלך איימים על עם ישראל במיתוג אילת כמעוז הקורונה הבינלאומי. אי ירוק צריך להיות רק אם יהיו בעתיד סגרים. אני מציע לאלי שיפעל לשינוי החקיקה בנדון כך שאילת תישאר אי ירוק בסגר. בשום קונסטלציה אחרת זה לא טוב".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש