עמותת הסביבה מדבר וים אילת לשרים: עצרו את הפרויקטים המאיימים על מפרץ אילת

מאת: רותם נועם ● 24/9/2021 19:04 ● ערב ערב 3035
עמותת הסביבה – מדבר וים אילת פנתה השבוע לשרת האנרגיה עו''ד קארין אלהרר, ולשר האוצר יאיר לפיד, וביקשה מאלהרר לבלום את התכנית להנחת צינורות גז לאורך כל הנגב והערבה עד אילת, ומלפיד, לעצור את הסכם קצא''א האמירויות, למען יחסי החוץ עם המצרים
עמותת הסביבה מדבר וים אילת  לשרים: עצרו את הפרויקטים המאיימים על מפרץ אילת
מסילת רכבת לא, אבל הזרמת דלקים כן? לפיד

עמותת הסביבה מדבר וים אילת הוציאה השבוע שני מכתבים, הממוענים לשרי הממשלה, במטרה לגייסם לעצור שני מיזמי ענק שעלולים להשפיע לרעה על אילת והערבה. במכתם הראשון אל שרת האנרגיה עו"ד קארין אלהרר, הם ביקשו לרתום אותה לעצירת מיזם הנחת תשתיות צינור הגז מהמרכז לאילת, צינור שאמור להוות פתח להפיכת אילת לנמל ליצוא גז נוזלי לעולם, ובמכתב שני, שמוען לשר החוץ יאיר לפיד, מבקשת העמותה מלפיד לעצור את הסכם שינוע הנט שנחתם בין קצא"א לאיחוד האמירויות, וזאת לאו דווקא בשל האיום הסביבתי שהוא מעלה, אלא בשל האיום על יחסי החוץ של ישראל עם מצרים, שפעילות תעלת סואץ שבשטחה עלולה להיפגע במקרה של פתיחת נתיב שינוע נפט דרך נמל אילת.

 

התרמית מאחורי המושג "איחוד תשתיות"


וכך כתבו לשרה אלהרר יו"ר העמותה פרופ' נדב ששר ומזכיר העמותה שמוליק תגר: "בימים אלו נמצאת על שולחן הוועדה הלאומית לתכנון (הות"ל) תכנית תמ"א 37/3/ה להעברתם של צינורות גז לאורך כל הנגב והערבה, בואכה אילת. אנחנו סבורים שמדובר בתוכנית הרסנית, שנשענת על הנחות מיושנות, אשר מחיריה עולים בהרבה על התועלת, והיא מעלה דאגות רבות. יש בעיות רבות בתכנית כגון, מחירה הגבוה מאוד, (700 מיליון ₪ זה רק ההתחלה), חציה של שמורות טבע רבות, קווי העתק גאולוגיים, ועוד. 
אבל אותנו האילתיים מעניינים בעיקר היבטים אחרים. קוטר צינור הגז המתוכנן הוא רחב מאוד... מאוד מאוד...(36 אינץ' צול). הרבה יותר מהצרכים של אילת והערבה אי פעם. צריך לזכור שבאילת גז לא משמש לחימום כי אם לבישול בלבד ואולי לפיתוח תעשיות בודדות שיצטרכו אותו. יש דיבור על הקמת תחנות יצור חשמל קטנות על ידי גז. לא ברור אם זה כלכלי ובוודאי שזה נוגד את התפיסה שלנו האומרת כי אילת ויישובי הערבה צריכים לעבור לאנרגיה סולרית ואנרגיה אגורה...התירוץ הניתן לתכנון הוא הקמת רצועת תשתיות. אמירה שאין מאחוריה מאום. עד כה הוצאו מרצועה זו הדלק, המים, החשמל ואף התקשורת (יתרה מכך, זו איננה רצועת התשתיות היחידה המתוכננת בערבה: למשרד התחבורה ישנה רצועת תשתיות לרכבת, לקצא''א רצועת התשתיות לקו הנפט, כביש הערבה עצמו מסומן כרצועה נוספת, קווי מים וביוב ברצועה נוספת של המועצה האזורית אילות (שכבר הובהר שלא יועברו לרצועת תשתיות הגז), קווי המתח של חברת החשמל ברצועה קיימת - לכן זו רק אגדה עליה מצהירים המתכננים כי ישנה הנחה לאפשרות משולבת של רצועה ארצית לתשתיות ביוב, מים, חשמל, דלק, תקשורת וגז – דבר שלעולם לא יקרה והמדינה תישאר עם חמש רצועות תשתית, מתוכן 4 כבר קיימות, שתהרוסנה את הנגב והערבה לגמרי.”

 

האם כדאי לנו כל כך לפגוע בשכנתנו הקרובה ביותר? תגר

 

 הכוונה הנסתרת: ייצוא גז מונזל מאילת


כותבי המכתב מבארים את הצורך האמיתי לדידם בהנחת רצועת תשתיות כה רחבה עד אילת: "ההצדקה הכלכלית האפשרית היחידה לכל התכנית הזו הינה יצוא גז מאילת במכליות ממתקן הנזלה מזהם שיבנה לחופי אילת. אולם עיריית אילת והמועצה האזורית אילות מתנגדות רשמית ליצוא גז מהאזור. יש חלופות ליצוא הגז דרך מצרים בתשתיות קיימות וחיבורים לצינור הפאן ערבי בצפון הבקעה. לא צריך לעבור את כל הערבה לשם הגדלת נפח יצוא הגז! עמותת הסביבה מתנגדת להנחת צינור הגז המתוכנן ממרכז הארץ לאילת. חיבור מגלומני זה של העיר אילת ובעיקר חופי אילת, לרשת הגז הטבעי מיותר לחלוטין, ואינו חזון אלא השקעה מיותרת. זהו חזון בלהות שיפגע קשות בנגב, בערבה ובים סוף."

 

הפתרון: התחברות לצינור של עקבה


כותבי המכתב מציינים מהו הפתרון הנכון לדעתם בנוגע לשינוע גז לאילת: "במידה ואכן יש צורך מסוים לספק גז לאילת בצינור,  אנו ממליצים לבחון ולקדם את חיבור אילת לצינור הגז העובר בעקבה.  בחלופה זו ניתן להעביר צינור בעל קוטר קטן המתאים לצרכי האזור שאורכו יהיה פחות מ 20 ק"מ בלבד. כך יחסכו מאות מיליוני שקלים למדינה, לא יגרם נזק סביבתי, ולא פחות חשוב מכך, יחוזקו הקשרים שבין אילת לעקבה. 
כבוד השרה אלהרר, בידייך הכוח לבלום טעות אנושה זו שתפגע קשות בנגב, בערבה ובמפרץ אילת – כולם מצהירים כי מילתך הינה הקובעת, אנא בדקי הדבר שנית", סיכמו ששר ותגר את מכתבם לשרה.

 

הסכם קצא"א אינו חיוני ליחסי ישראל והאמירויות


במכתבם השני לשר החוץ יאיר לפיד, מבקשים השניים כי יעצור את הסכם שינוע הנפט ומוצריו מאיחוד האמירויות לנמל קצא"א באילת, והפעם לא בשל הנימוקים הסביבתיים כבדי המשקל שהועלו ללא הרף על ידי מתנגדי ההסכם, אלא דווקא בשל שיקולים פוליטיים מדיניים עליהם כבר הצביע בעבר לפיד עצמו. 
וכך כתבו לו השניים: "בעת הכנס האחרון שקיימת באילת, אי אז ב 2019 נשאלת, על ידי מר אמנון שפר, אודות עמדתך לגבי מסילת רכבת לאילת. תשובתך הייתה: "היא לא תקום מכוון שהקמת מסילה זו תהווה תחרות להובלת מטענים בתעלת סואץ ותגרום למלחמה עם מצרים. אם כך, וכי הזרמת דלק דרך צינור הנפט של קצא"א שיוזן באמצעות מכליות ענק ויחבר את איחוד האמירויות לאירופה , פעולה שכל ביסוסה הכלכלי הוא לחסוך את עלויות המעבר של מכליות הדלק בתעלת סואץ, או דרך הצינור המצרי , לא תביא לפגיעה באינטרסים מצריים חיוניים ולערעור הסכם השלום עם מצרים? 


כבר הובהר כי הסכם דלקים זה אינו חיוני ליחסים של ישראל עם איחוד האמירויות. האם כדאי לנו כל כך לפגוע בשכנתנו הקרובה ביותר? כפי שציינת, השלום עם מצרים הוא מהאינטרסים החיוניים ביותר של מדינת ישראל. על כן, פעילות מתוכננת זו צפויה לפגוע באינטרסים חיוניים אלו והיכן נמצאת מדינת ישראל ואזרחיה שבמקרה הטוב תקבל תגמולים מגוחכים ובתמורה תישא בכל הסיכונים הבריאותיים, הסביבתיים והביטחוניים הנובעים ממעברי הדלק בשטחה. האם שווה לקחת סיכונים אדירים שכאלה? תושבי אילת, הנגב, הערבה הדרומית, אשקלון וכל המועצות האזוריות והעיריות הסמוכות, כמו גם שרים וחברי כנסת, מתנגדים בתוקף לקבל את הסיכון בלתי מחושב ונוראי הזה שכפתה עלינו הממשלה הכושלת שקדמה לממשלתנו הנוכחית. נבקשך לפעול לביטול יוזמת קצא"א ולו רק מתוך שיקולים מדיניים טהורים.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש