מי שכח את התו הירוק לעובדי הסיעוד הזרים?

מאת: מירב לוי דיאמנט ● צילום: Depositphoto ● 3/9/2021 08:25 ● ערב ערב 3033
למרות שהקשישים הם הראשונים שנקראים להתחסן ולמרות שעובדי הסיעוד הזרים המועסקים תחת רישיון ישראלי מרביתם כבר התחסנו את חיסון הבוסטר, בישראל כמו בישראל, מעניקים תו ירוק לקשישים אבל לא לעובדים הזרים ● כל ניסיונותיה של אהובה מאמוס, עיתונאית מאילת, להבין למה אביה הקשיש לא יכול להינות מפרק חייו האחרון רק כי העובדת שאתו לא זכאית לתו ירוק, עלו בתוהו ● במשרד הבריאות הפנו לרשות האוכלוסין וההגירה שמצדם גלגלו את האחריות בחזרה למשרד הבריאות ● חלם!
מי שכח את התו הירוק לעובדי הסיעוד הזרים?
''מצד אחד מעודדים את העובדים לקבל חיסונים, ומצד שני, מונעים מהם את האפשרות להוציא את הקשישים מהבית''

כבר כמה חודשים מאז קיבל אביה הקשיש של אהובה מאמוס, עיתונאית מאילת, את מנת החיסון השנייה שלו ויחד איתה את אישור התו הירוק, לא מצליחה אהובה להבין איך זה שלאביה היא הצליחה להנפיק תו ירוק ואילו לעובדת הסיעודית שלו, שגם היא התחסנה בשני חיסונים, לא ניתן להנפיק את התו שאיפשר אז כניסה למקומות שונים. 

 

“זה הרי לא הגיוני”


"זה הרי לא הגיוני", היא אומרת השבוע, כשגם עכשיו, לאחר שאביה וגם המטפלת שלו, קיבלו את החיסון השלישי- מנת הבוסטר, לאביה יש תו ירוק אבל לעובדת הזרה שלו אין. "מדובר בעובדים סיעודיים שמאושרים לעבודה על ידי מדינת ישראל. לא מדובר בעובדים אקראיים ולא מדובר בעובדים לא מורשים. אם מאפשרים להם לעבור את החיסונים, איך זה שלא מאפשרים להם להוציא תו ירוק?". במקרה של אביה של אהובה, בן ה– 86, הצורך בתו ירוק לעובדת הסיעודית נובע מתוך כך שאם האב מבקש לצאת מהבית, לשבת במסעדה או בבית קפה, שלא לדבר על הרצון ללכת לסרט, הצגה או לבית מלון, העדר התו הירוק לעובדת הסיעודית מונע ממנו את היכולת הזו. 

"מצד אחד מעודדים את העובדים האלו, שעובדים מול אוכלוסיות מוחלשות, לקבל את החיסונים על מנת שלא להדביק אותם", אומרת אהובה, "מצד שני, מונעים מהם את האפשרות להוציא את הקשישים מהבית או את בעלי המוגבלויות השונים איתם הם עובדים. אז נכון שהיום עדיין לא מקפידים על הנחיות התו הירוק באילת, אבל זה רק עניין של זמן עד שההגבלות יחמירו ואז ממש כמו בסבב הראשון של ההגבלות, כשהיה חיוב ברור להציג בכל מקום את התו הירוק, אבא שלי לא יכל לעשות כלום. למי לא פניתי אז, למשרד הבריאות, לקופת חולים ואפילו לכל החברים העיתונאים שלי בארצית, אבל שום דבר לא קרה עם זה. אף אחד לא ענה, אף אחד לא העלה את זה לסדר היום הציבורי והקשישים והאוכלוסיות שנעזרות בעובדים סיעודיים נאלצו לסבול בשקט. יש רבים שהם לא במצב דימנטי", אומרת אהובה, "אלא רק הגוף שלהם מתקשה לתפקד ולכן הצורך בעובד סיעודי. אלו הקשישים או בעלי המוגבליות שחייבים לצאת מהבית לנשום אוויר ולעשות משהו עם עצמם. למה לא לאפשר לקשישים הבתקופת חייהם האחרונה להינות מסרט טוב כל עוד זה אפשרי?". 

 

מי האחראי?


לטענתה, בחברת כוח האדם אליה משתייכת העובדת הסיעודית של אביה, מפנים את האצבע המאשימה למשרד הבריאות, ואולם פנייתינו למשרד הבריאות זכתה להפניית הכדור אל רשות האוכלוסין וההגירה: "העסקת עובדים זרים לטיפול ביתי אינה בסמכות משרד הבריאות אלא בסמכות רשות האוכלוסין וההגירה, אנא  הפנו אליהם את הפניה לקבל  מענה. משרד הבריאות פעל על מנת  לקדם ולתעדף חיסון  למטפלים בסיעוד ביתי מתוך הבנה שמדובר באוכלוסיות רגישות. החיסונים  ניתנו ללא עלות ונערך קמפיין  לעידוד חיסון  לכלל  האוכלסיה שהונגש בשפות  רבות. התקנות כיום  לא מאפשרות לחייב להתחסן".

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה: "התו הירוק ניתן על ידי משרד הבריאות, ולכן יש לפנות אליהם בנושא.”


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש