בצל ההחמרות בדרישות הקורונה ולמרות שאילת אדומה - פסטיבל הפאנג'ויה לא יבוטל

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 27/8/2021 08:50 ● ערב ערב 3032
למרות שאילת מוגדרת כבר כ'עיר אדומה', למרות המשך העלייה החדה במספר הנדבקים בארץ, שהגיע כבר לכעשרת אלפים איש ביום, למרות ההנחיות הממשלתיות שאוסרות התקהלות של מעל 100 איש בשטח פתוח, למרות החשש ממה יקרה בערב ראש השנה והתהייה האם יהיה או לא יהיה סגר, ירדו בסוף השבוע הבא לאילת אלפי סטודנטים לחגוג בעיר את פסטיבל הפנג'ויה המסורתי ● הסטודנטים מוחים ומבהירים כי החברה דורשת 50 אחוז עבור דמי הביטול● באילת נשמעים קולות המוחים: ''ממשלת ישראל מפקירה אותנו בשם הכלכלה'' ● את תגובת החברה לא הצלחנו להשיג ואולם באתר מאקו פורסם כי החברה מתכננת שינויים ואולי גם תצליח לארגן ברגע האחרון חברה פרטית שתבצע בדיקה לכל המשתתפים ביום האירוע הראשון
בצל ההחמרות בדרישות הקורונה  ולמרות שאילת אדומה -  פסטיבל הפאנג'ויה לא יבוטל
פאנגויה אילת ● צילום: פרינטסקרין

בכל שנה מתקיימים באילת אירועי הפאנג'ויה ההמוניים. אלפי סטודנטים מכל רחבי הארץ מגיעים לבתי המלון המעורבים באירוע וממלאים את מסיבות הבריכה שמתקיימות בבתי המלון בנפרד ובמיקום מרכזי לאורך כל שעות היום. עבור הסטודנטים מדובר בניקוי ראש אמיתי. אירוע לו הם מחכים בקוצר רוח פעמיים בשנה. 

 

"לאיש לא אכפת מהתושבים"


בסוף השבוע הבא אמור להתקיים בעיר פסטיבל הפאנג'ויה המסורתי, אלא שהפעם, מכנים אותו סטודנטים רבים 'פסטיבל ההדבקה ההמוני'. למרות העובדה שהשבוע אילת הפכה כבר ל'עיר אדומה' עם מעל 500 חולים מאומתים, למרות הגבלות התו הירוק האוסרות על התקהלות של מעל 100 משתתפים בשטח פתוח, למרות התחלואה שממשיכה לעלות ועומדת כבר על כעשרת אלפים מאומתים ביום ולמרות החשש הכבד ממה יקרה בערב החג, אף אחד במשרד הבריאות ובהפקת הפסטיבל לא מתכוון משום מה לדחות את האירוע. תושבי אילת שפנו למערכת 'ערב ערב' זעמו על הכוונה לקיים את האירוע: "מצד אחד מדברים על אי ירוק באילת. אילת הפכה לעיר אדומה ולאף אחד לא אכפת מהתושבים. עם כל הכבוד לאירוע ולבתי המלון, הצעירים האלו יסתובבו בעיר, יהיו במגע עם עובדי בתי המלון שהם אילתים והסכנה לשלום התושבים גבוהה", אמר בכעס רונן, תושב בעיר. 


ניר (השם המלא שמור במערכת), עובד בבית המלון 'אגמים', בו אמורים להתקיים בין השאר אירועי הקורונה,  זעם על ההתנהלות בעיר וטען: "ממשלת ישראל, עיריית אילת וכל הגורמים האחראיים על קיומו של המחדל הזה צריכים לתת את הדין. לא יתכן, עם כל הכבוד לכלכלה, שבמדינת ישראל יתעדפו עכשיו את הכלכלה על פני שלומם של התושבים ולא יתכן שחייהם של תושבי אילת יופקרו בצורה כזו. מאות עובדי בתי מלון אילתים יבואו במגע עם אותם צעירים שיגיעו לבלות בעיר ועלולים להגביר את התחלואה באילת עוד יותר. התזמון לקראת ערב ראש השנה הוא חמור ביותר". ניר עצמו מתכוון להוציא ימי חופשה ולא להגיע למלון בימי סוף השבוע הבא. "אני קורא לכל עובד בית מלון אילתי שהמשפחה שלו חשובה לו מספיק, להוציא ימי חופשת מחלה ולא להגיע לעבודה. קחו את האחריות על בריאות המשפחה שלכם לידיים ואל תסכנו אותה בשביל בצע כספי של מארגני האירוע ובתי המלון", אומר ניר בזעם.


רבים כבר ביטלו השתתפותם


לא רק תושבי אילת זועמים על ההחלטה לקיים את הפסטיבל ההמוני אף על פי ולמרות הכל, גם הסטודנטים זועמים על חוסר ההתחשבות בהם, שכן לטענת סטודנטים איתם דיברנו, במידה והם רוצים לבטל את השתתפותם באירוע תגבה מהם החברה דמי ביטול על סך של 50 אחוז משווי העסקה, שכן לטענתם האירוע לא בוטל. 


ל'ערב ערב' נודע כי למרות הדרישה הזו לדמי ביטול גבוהים, סטודנטים רבים כבר ביטלו את השתתפותם בטענה כי הם מבינים את גודל הסיכון בעצם ההשתתפות באירוע המוני כזה והם לא מוכנים לסכן את שלום משפחותיהם. סטודנטית בשם ענבל לוי, העלתה השבוע פוסט בו היא מבהירה: "כסטודנטית באוניברסיטת בן גוריון שמחכה כל השנה לנופש המיוחל, אני לא מבינה את ההחלטה לקיים את הנופש כרגיל ומפחדת להגיע לאירוע רב משתתפים מסוג זה". עוד כותבת ענבל: "מפניה להנהלת הפנג'ויה נמסר כתגובה שהאירוע מתוכנן להתקיים כרגיל וכי ברשותה כל האישורים הנדרשים לקיום האירוע. מפניה למשרד הבריאות נאמר להתעדכן בהנחיות. אני לא מבינה איך במצב כזה כשמגבילים אירועים וחתונות, רוצים לעשות סגר בחגים, למנוע ממשפחות לחגוג יחד, מתאפשרת חגיגה מסוג זה. מישהו צריך להתעורר ולעזור לסטודנטים שנאלצים לעמוד בין הפסד רב של כסף לבין השתתפות 'כפויה' מתוך חשש בהידבקות ובהדבקה.

'ערב ערב' פנה לתגובת החברה המפיקה את האירוע אך עד לסגירת הגיליון לא חזר אלינו גורם מההפקה למענה על שאלותינו. 


מתן מרום, מבעלי פאנג'ויה מסר השבוע לאתר מאקו: "השנה התאמנו את אופי הפסטיבל למתווה הקיים ופיצלנו אותו למספר אתרים תוך כדי שמירה על הנחיות משרד הבריאות. אנחנו עושים מאמצים שזה יהיה אירוע פתוח ושהסטודנטים ייהנו בבטחה". עוד ציין מרום לאתר מאקו: "אנחנו עושים בקרה במלונות, כולם העלו את תעודות המתחסן שלהם לאתר, פרסמנו הנחיות וביקשנו ממי שלא מרגיש טוב שיעדכן ושנמצא פתרונות פרטניים. אצלנו כולם מחוסנים ומחלימים וגם ביקשנו מהמשתתפים לבצע בציעת PCR ושנצ'פר אותם במסגרת הפסטיבל. הסיכוי שיימצא חולה הוא נמוך משמעותית מכל מקום ציבורי אחר כמו קניון או סופר ואנחנו גם במגעים מול חברה פרטית שתבצע בדיקה לכל המשתתפים ביום האירוע ולפני הכניסה לחדרים. אנחנו עומדים בהנחיות של משרד הבריאות, אין סיבה שזה לא יתקיים במתווה הנוכחי. אני לא מכיר מתווה פיצויי ם של המדינה, היא קובעת הכל מהרגע להרגע ואי אפשר להיערך מראש".

פנינו לעיריית אילת על מנת להבין איך העירייה לא מנסה למנוע את קיומו של האירוע רב המשתתפים באילת למרות היותה עיר אדומה ואולם עד לסגירת הגיליון לא קיבלנו את תגובת העירייה.


גם ממשרד הבריאות אף אחד לא טרח להשיב לנו לשאלה איך זה שאירועים חיצוניים מוגבלים ל-100 איש ואילו אירוע כמו הפנג'ויה שמושך אליו אלפי צעירים בשטח הפתוח לא מבוטל.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת