מיוני דואר לבינה מלאכותית ועסקית - מהפכת הביג דאטה כובשת את עולם הלוגיסטיקה

מאת: חנן פרידמן ● 1/8/2021 18:13 ● ערב ערב 3028
המהפכה הטכנולוגית של השנים האחרונות השפיעה רבות על ענף הלוגיסטיקה ושינוע המטענים ● תחום הביג דאטה, לצד שילוב של בינה מלאכותית ועסקית לצד למידת מכונה, הזניקו את הענף מבחינת יעילות, עמידה בזמנים וקבלת החלטות מושכלת שהובילה להקטנת הוצאות והגדלה ברווחיות ● כיצד הצליחה חברת UPS לחסוך כמויות אדירות של דלק ופליטות בזכות החלטה אחת שנראתה ''לכאורה'' לא הגיוני'' כלל ● ולאילו אפיקים נוספים ניתן לקדם את הענף באמצעות שילוב בין הטכנולוגיות המתקדמות
מיוני דואר לבינה מלאכותית ועסקית - מהפכת הביג דאטה כובשת את עולם הלוגיסטיקה
היכולת לשלב באופן אוטומטי כמויות אדירות של נתונים בשרשרת הלוגיסטיקה הייתה צעד ענק בענף

חנן פרידמן מנכ"ל טראקנט אנטרפרייז: ''משלוחים הנמסרים בזמן וביעילות מייצרים עבור הספק קרדיט, בזמן שהשולח ירגיש בטוח ושביעות רצונם של הלקוחות תגדל''

 

מהפכה טכנולוגית היא סדרה של אירועים שיכולים לשנות את פני החברה בעקבות קפיצה ביכולות החדשניות של האדם. בימים אלה, נראה שהעולם נע במהירויות בלתי ניתנות להשגה: יתרונות הטכנולוגיה מאפשרים לנו להפוך את התקשורת לאוטומטית ויותר פשוטה, מה שמביא למהפכה בתהליכים בעסקים ובלוגיסטיקה.

האינטראקציה בין חברות ולקוחות עברה שינוי קיצוני. לגבי תחום הלוגיסטיקה, האתגר של חברותבענף הוא לחשוב מחדש על כל שרשרת האספקה. טכנולוגיה ממלאת כאן תפקיד מפתח לענות על צרכי הלקוחות ולהציע שירות באיכות גבוה.

  • אופטימיזציה

היכולת לשלב באופן אוטומטי כמויות אדירות של נתונים בשרשרת הלוגיסטיקה הייתה צעד ענק בענף, אשר הוביל לסביבה תחרותית מאוד. טכנולוגיות חדשות אפשרו ניתוח מהיר של כמויות גדולות של נתונים כדי לשפר את הדיוק בכל שרשרת האספקה.

דיגיטיזציה בשרשרת האספקה ​​מסייעת לחברות להפחית משמעותית את עלויות התפעול ולשפר תהליכים מנהליים. בהקשר של טרנספורמציה דיגיטלית, ניתן לעיין ולבחון מודלים עסקיים חדשים.

מערכות טכנולוגיות חוללו מהפכה בתעשיית הלוגיסטיקה, ותרמו משמעותית מבחינת אופטימיזציה (מיטוב) של תהליכים. אמצעים כמו מיקום גיאוגרפי (מערכת איתור רכב בזמן אמת), תכנון, מסחר ללא נייר ופרסום מאגרי מידע עם נתונים בעלי ערך גבוה - כל אלה מבטיחים אופציות לשיפור מרבי בקבלת החלטות של ההנהלה.

  • ביג דאטה

אתגרים קשורים לביג דאטה (נתוני עתק) כוללים אחסון וניתוח של הרבה מאוד מידע, וכן פיתוח יכולות ומומחיות עבור ניתוח מידע בזמן אמת. שילוב נתונים ואימותם (ניהול מידע) מהווה סוגיה רצינית לחברות, כמו גם נושא האבטחה. בעולם הלוגיסטיקה ניתן למצוא אתגרים אלה בדיאגנוסטיקה (איתור תקלות) לרכב, דפוסי נהיגה, מידע על מיקום, נתוני תנועה ומזג אוויר מחיישנים, מערכות חיזוי, מערכות תפעוליות ועוד. אך המטרה נשארת זהה -לאסוף ולנתח נתונים מובנים - structured data - ולא מובנים (כגון פוסטים חברתיים, דפי אינטרנט, תוכן מולטימדיה) במהירות וביעילות.

מחקרים אחרונים מראים כי ביג דאטה מהווה התחום החדש לחדשנות ופרודוקטיביות, עם מידע שקוף הניתן לשימוש ברמות גבוהות ביותר. לחברות יהיה צורך יותר ויותר להשיג גישה ולשלב כמויות עצומות של מידע ממקורות מידע מגוונים. לדוגמה, ניתן להשתמש בניתוח ביג דאטה בתעשיית הלוגיסטיקה כדי למטב את המסלולים, עם שיפורים תפעוליים משמעותיים בנוגע למשלוחים של המייל האחרון (Last Mile). האתגר הספציפי בשביל המייל האחרון יכול להיות קצת מסובך. לעתים קרובות ה- המייל האחרון הוא החלק היקר ביותר עבור חברות לוגיסטיקה כאשר הנהגים נאלצים, על מנת להגיע ליעד בזמן, לנווט באזורים עירוניים עם עומס תנועה ומקום מוגבל וצפוף.

חברות שילוח (Shippers) מצפות לשקיפות וויזיביליות (נראות) בשרשרת האספקה, שהנה קריטית. אם משלוח מאחר, הספקים רוצים לדעת על כך בהקדם האפשרי על מנת למנוע בעיות משמעותיות בשרשרת האספקה. עם זאת, משלוחים הנמסרים בזמן וביעילות מייצרים עבור הספק קרדיט, בזמן שהשולח ירגיש בטוח ושביעות רצונם של הלקוחות תגדל.

כאמור, אופטימיזציה של המסלול תלויה בניתוח נתונים זריז, תוך ידיעה כי תנאי מזג האוויר יכולים להשתנות, כבישים יכולים להיסגר, ומספר כלי רכב בכבישים יכול לעלות. כתוצאה מכך, לוח זמנים שנקבע מראש עלול להשתנות. כך למשל, גילתה חברת השילוח United Parcel Service) UPS) כי הרכבים שלה לא תמיד נוסעים בנתיב הקצר ביותר בין תחנות מסירה, זאת מאחר ולחברה מדיניות בה הנהגים משתדלים לא לפנות שמאלה דרך תנועה שמגיעה מולם. אסטרטגיה מעניינת זו חסכה לחברה עלויות דלק עצומות והפחיתה אלפי טונות של פליטות פחמן דו חמצני (CO2).

  • בינה מלאכותית AI, בינה עסקית BI

(Artificial Intelligence) AI מספק את עוצמת היכולות לנתח כמויות עצומות של נתונים, המאפשרת לחברות לוגיסטיקה לנצל את המידע מדי יום. אחת המטרות המרכזיות של תעשיית הלוגיסטיקה היא להפוך את הפעילויות הצורכות זמן רב לאוטומטיות, במטרה להגביר את היעילות ולהפחית את עלויות ההובלה. AI מספק מערכת אלגוריתמים המציעה פלט מורכב והחלטות המבוססות על קלט (נתונים נכנסים).

(Business Intelligence) BI משלבת ניתוח עסקי, כריית מידע, הדמיית נתונים, וכן את שיטות העבודה הטובות ביותר, במטרה לסייע לארגונים ולחברות לקבל החלטות נכונות הקשורות לנתונים אלו.

השילוב בין תחומים משלימים אלה (AI ו-BI) משתמש במחשב על מנת לחזק קבלת החלטות עסקיות מושכלות, ומהווה יתרון גדול לתעשייה הלוגיסטיקה.

למידת מכונה ML קרי: היכולת של המחשב ללמוד ולהסיק מסקנות המבוססות על מאגר נתונים – מציעה אופטימיזציה נוספת למגזר התחבורה, המתגברת את השירות המקוון האוטומטי (A-Z) בלחיצת כפתור.

תחום הביג דאטה שינה פעולות הקשורות לאחסון סחורות באופן משמעותי. הודות ליישום של ראייה ממוחשבת, ספריות מלאי למשל, הפכו לאוטומטיות וכמובן הרבה יותר פרודוקטיביות.

לדוגמה, התוכנה של Fizyr לאיסוף והצבה במקום של מוצרים באופן אוטומטי בסביבות לוגיסטיקה וכן הסופרמרקט באינטרנט Ocado, בו רובוטים מביאים ארגזים מאחסון לאריזה - שתי הדוגמאות מראות פתרונות AI חדשניים עבור אוטומציה של משימות אנושיות בענף הלוגיסטיקה.

לסיכום, עולם הטכנולוגיה משתנה במהירות רבה, ומציג בפנינו דרך חיים חדשה. הדבר משפיע ושמנה את צורת החשיבה שלנו. אנחנו חיים את חיינו באופן דיגיטלי בהתקשרות עם אנשים אחרים, בין אם הדבר מתבטא במשפחה שלנו, עם החברים שלנו, או בעבודה.

אך האם עלינו לפעמים להזכיר לעצמנו כי מסירת הודעות התחילה עם יונת דואר לפני יותר מ-2000 שנה?


מי אנחנו

טראקנט אנטרפרייז בע"מ, היא חברת סטארט אפ מאילת, הנסחרת בבורסה של תל אביב, ופעילה כיום בצרפת (2016) רומניה (2020) וישראל (2021). טראקנט מספקת פלטפורמה מבוססת ענן לאופטימזציה של תובלה יבשתית עבור חברות המנהלות ציי רכב. הפלטפורמה מאפשרת התאמה חכמה בין מקום פנוי להובלה במשאית, לבין מטענים, ובכך משפרת את היעילות והרווחיות של החברות כמו גם מפחיתה את פליטת המזהמים והפגיעה באיכות הסביבה.

המערכת מורכבת מפלטפורמת Trucknet (מתאימה אוטומטית לרכבים ריקים לבקשות קבלני משנה של חברות אחרות), TMS (תוכנת לוח זמנים פנימית לחברות תובלה), ממשק נהג (אפליקציה סלולרית לנהג), Tracker (אפליקציה סלולרית למשלוח מקצה לקצה, בפיתוח), Trucknet Telematics (ממשק מרכזי למערכות טלמטיקה שונות - בפיתוח).

המטרה שלנו

חברת  Trucknet Enterprise שמה לה למטרה הקמת מערך מקצועי ייחודי בעולמות של תחבורה שיתופית חכמה. פלטפורמת התוכנה של Trucknet מתממשקת עם כלל מערכות סידור העבודה ו - TMS המובילות, ובכך מאפשרת לחברות ההובלה שיפור ואופטימיזציה בניהול ציי הרכב ושיתוף משאבים, תוך שימוש הדדי במסמכים דיגיטליים (ללא צורך בהדפסתם) ומתן פתרונות לביצוע תשלומים באמצעות המערכת.

הפלטפורמה של חברת Trucknet מאפשרת לחברות הובלה ולוגיסטיקה למזער את נסיעות המשאיות הריקות בצי שלהן על ידי ממשק וניהול משא ומתן של רכבים זמינים עם חברות אחרות (תחבורה ולוגיסטיקה).

צרו עמנו קשר


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

 

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש