מפקד סיירת פלגת הבט''ש בזירת ים סוף: ''הזירה הימית באילת מוכנה לכל תרחיש''

מאת: מירב לוי דיאמנט ● צילום: דובר צה"ל ● 9/7/2021 09:12 ● ערב ערב 3025
גם בימים אלו כשעומס כלי השייט במפרץ עצום, וכשהעיר מלאה נופשים ונדמה כי קולות המלחמה הם הדבר הכי רחוק בעיר הנופש השקטה אילת, יש מי שנמצא דרוך 24/7 בשמירה בלתי פוסקת על המתחם הימי במפרץ, כדי שלפחות כלפי חוץ הכל ייראה שקט ורגוע ● עובדה. בשבוע שעבר התקיים במשך שש שעות אימון סיירת פלוגת הבט''ש (ביטחון שוטף) בזירת ים סוף, בו לקחו חלק כל ששת כלי הבט''ש של הפלוגה ● ''אנחנו מוכנים בכל רגע ובכל שעה לכל תרחיש'', מבהיר בסיפוק מפקד הסיירת סרן עמית בן עמי ● מפקד הדבור, סרן נתנאל קריספין, בן אילת שחלם להגיע לזירה הימית וגם הגשים מבהיר: ''לאנשים אין מושג אפילו איזו עבודה מתקיימת מתחת לפני השטח במרחב הימי של אילת כדי שהכל ימשיך ויתנהל על מיי מנוחות''
מפקד סיירת פלגת הבט''ש  בזירת ים סוף: ''הזירה הימית  באילת מוכנה לכל תרחיש''
כדי לא למשוך תשומת לב מתחילים את התרגיל מוקדם בבוקר

אחת לכמה חודשים מתקיים בזירת ים סוף אימון סיירת פלגת הבט"ש הפועלת במימי המפרץ. בשבוע שעבר זה קרה שוב. למרות שאילת מלאה בנופשים ולמרות שבימים אלו של חופש גדול המרחב הימי בעיר מלא בכלי שייט, בזירה הימית ים סוף ללובשי המדים ברור שהביטחון השוטף הוא מעל הכל. 

 

איש לא הרגיש


במהלך שש שעות תרגלו ששת כלי השייט של הבט"ש שורה של תרחישים שונים שעלולים להתרחש במפרץ בזמן חירום, בין השאר תורגל מצב של יירוט כלי שייט שחוצה את הגבול הימי, התקיים אימון של שריפה בכלי שייט ואימוני ימאות של העברת פצועים. התרגיל רחב ההיקף אמנם אמור היה להתקיים כבר לפני כמה חודשים אך נדחה בעקבות מבצע 'שומר חומות', שהעלה גם במפרץ אילת את הכוננות. 
למרות החופש הגדול והתפוסות הגבוהות בעיר וממש מתחת לאפם של אלפי האורחים, התקיים התרגיל מבלי שמישהו ממש הרגיש בתכונה הימית החריגה ומבלי להכניס אף אחד ללחץ מיותר. "התפקיד שלנו לאורך כל ימות השנה, 24/7 הוא להגן על ביטחון התושבים והנופשים בעיר", מבהיר השבוע סרן עמית בן עמי, מפקד סיירת הבט"ש בזירת ים סוף, שמתגורר באילת במסגרת תפקידו הצבאי מזה כמה שנים והפך לחלק בלתי נפרד מהעיר. 

 

''התרחיש שהכי מטריד אותנו הוא אירוע מתפרץ ופתאומי שכן הטווחים בזירה מאוד קצרים''. סרן עמית בן עמי

 

שניות בודדות לתגובה


"מצד אחד מדובר בזירה  שמאופיינת ברוגע ופסטורליות כלפי חוץ ופעילות ימית- ספורטיבית ענפה", מתאר בן עמי את הייחודיות במפרץ אילת. "מצד שני התרחיש שהכי מטריד אותנו הוא אירוע מתפרץ ופתאומי שכן הטווחים בזירה מאוד קצרים. אם יתרחש אירוע שמקורו בירדן או במצריים, יש לנו כמה שניות בלבד להגיב. ברור שאם לא נגיב בזמן, הסכנה היא שהמחבלים יגיעו לחוץ ואת זה אנחנו חייבים לעצור מבעוד מועד. זה המצב הנתון בזירת ים סוף לעומת זירות ימיות אחרות בארץ, שם יש לכוח הימי כמה דקות להתארגנות. זאת בדיוק הסיבה שבמפרץ אילת הצוותים חייבים להיות מוכנים ודרוכים לכל תרחיש תוך שניות בלבד. זאת בדיוק הסיבה שבזירת ים סוף יש כלים צבאיים עם חבר'ה שישנים עליהם בבגדים, והם הכי מתורגלים שאפשר כדי לתת מענה של שניות בכל צורך", מסביר סרן עמית. 

 

בזירה שלנו יש תפקיד מאוד חשוב לתצפיתניות שהן סוג של 'אח גדול' במפרץ. התרגיל הימי

 

המפרץ הצפוף בישראל


צפיפות כלי השייט הפועלים במפרץ אילת שנחשבת לצפיפות הימית הגבוהה בארץ גם היא לא מקלה על המשימה: "החשיבות היא להצליח לסכל פיגוע מבלי לפגוע באזרחים", אומר עמית. "אם באזור ימי אחר במקרה ואתה מפספס ירי כדור אתה יכול לפגוע שלא בכוונ בחוף אוייב, בזירת ים סוף, פספוס של כדור עלול לגמרי לפגוע בחוף הישראלי, נתון שאנחנו לא מתפשרים עליו במסגרת התרגול".

ואם חשבתם שבימים אלו של חופש גדול, כשנדמה שהזירה הימית שקטה ורגועה גם אצל החיילם במפרץ אילת הכל שקט ורגוע, כדאי שתחשבו פעם נוספת כי אצלם לפחות אין רגע דל. "גם כשהמפרץ נראה הכי רגוע אנחנו לא נכנסים לרגע לשאננות. גם בימים האלו בהם העיר מלאה תיירים, חיל הים יודע להתארגן לכל תרחיש ואירוע", מבטיח מפקד הסיירת ומזכיר: "דווקא בגלל המרחקים הקצרים, וזמן המענה שחייב להיות סופר קצר, בזירה שלנו יש תפקיד מאוד חשוב לתצפיתניות שהן סוג של 'אח גדול' במפרץ. אני יכול להתחייב שאין שחיין במפרץ או סירה שנעלמים מעיננו. כשהייתי ילד, עוד לפני שחלמתי בכלל לשרת בחיל הים והייתי מגיע הם המשפחה לאילת, אף פעם לא שמתי לב בכלל שיש במפרץ כלים של חיל הים. רק היום כשאני בצד השני של התמונה אני יודע איזו פעילות ענפה יש במהלך היום יום בזירה שאף אחד לא ממש מרגיש. אנחנו נמצאים שם תמיד כשאחת המטרות החשובות שלנו היא שהאזרחים והאורחים בעיר לא ירגישו בנוכותינו ולא ילחצו".

 

''על פניו מפרץ אילת הכי שקט, רגוע ותמים וזה לגמרי לא ככה מתחת לפני השטח''. סרן נתנאל קריספין

 

תרגיל מוצלח


סרן בן עמי מסכם את התרגיל כמוצלח. "כמובן שאחריכל תרגיל יש תמיד לקחים ותחקירים כדי להיות טובים עוד יותר. לראות את כל הכלים עושים תרגיל רב עוצמה ביחד זה תמיד עושה תחושה טובה, ובכלל, בצה"ל עובדים הרבה על שיתופי פעולה ושילובי כוחות. אמנם זה לא קרה הפעם בתרגיל, אבל התרגיל הקודם התקיים בשיתוף טייסת חיל האוויר, כשבשורה התחונה ברור לכולם שכדי לנצל את כל הכוח והעוצמה של צה"ל צריכים לעבוד בשיתוף פעולה עם כוחות אחרים".

איך מקיימים תרגיל רב משתתפים בזירה הימית בשיא הקיץ מבלי שמישהו על החוף ירגיש בתכונה הימית?
"מתחילים את האימון בשעות הבוקר המאוד מוקדמות. ככה אנחנו גם מרוויחים את השעות הנעימות ביום וגם לא מושכים תשומת לב. אנחנו מתרגלים באזורים הכי רחוקים שאפשר מהחוף ומאחר ואנחנו עושים את זה הבשיגרה, אנחנו כבר יודעים מתי ואיפה לתרגל כדי לא לייצר בהלת שווא".

 

 

"הכי קרוב וגם הכי רחוק"


מי שלקח חלק פעיל בתרגיל הימי האחרון, ממש כמו בתרגילים הקודמים, הוא סרן נתנאל קריספין (23), מפקד הדבור, בן אילת, מצד אחד משרת הכי קרוב שאפשר לבית, מצד שני הוא לגמרי יודע ומבין שהוא גם הכי רחוק כשהוא על מדים והמטרות הצבאיות קודמות לכל. נתנאל שסיים את לימודיו בבית הספר התיכון 'גולדווטר' וחלם כבר מגיל צעיר להמשיך את דרכו של אביו ששירת גם הוא בחיל הים, אמנם קיבל בתחילת דרכו בצה"ל זימונים לקורס טיס וגם עשה בחיל האוויר את צעדיו הראשונים ,"עד שהם הבינו שאני לא ממש צריך להטיס מטוס ומקומי בים", מספר סרן קריספין בחיוך. במשפחה בה האב התחיל את שירותו הימי כאלחוטן בסטילים ועבר להיות צולל בפלגת הצוללים בזירת ים סוף, אחיו שירתו בחיל הים ואחותו מתגייסת בעוד כשלושה חודשים ליחידת סנפיר ואפילו הוריו הכירו בים, אין פלא שהזירה הימית היא חלק בלתי נפרד מהמשפחה. תוסיפו על כל אלו את העובדה שבבית הספר הוא הרחיב את תחום מדעי הים וימאות ל- 5 יחידות לימוד, היה פעיל במרכז לספורט ימני בעיר והנה לכם כל הסיבות המספיק טובות לכך שנתנאל והים הם חלק בלתי נפרד. גם העובדה שהוא יליד אילת ולמעשה במסגרת תפקידו הצבאי דואג לזירה הימית הבייתית שלו לא נעלמת מעיני חייליו. "בכל פעם שאנ ייוצא עם הלוחמים שלי לסיור כזה או אחר, או לתרגיל, אני אומר להם- בואו ניתן עוד כמה לילות שקטים להורים שלי ולהורים של עידו, לוחם נוסף אצלי שגם הוא אילתי וכן, אני מאוד מרגיש בפן האישי שכשאני עושה עבודה כזו משמעותית אני והלוחמים שלי לגמרי שומרים על הבית".

 

 

כשהיית ילד וחלמת על חיל הים, דמיינת שיש כזו פעילות מתחת לפני השטח?
"מאז שאני ילד החלום שלי היה להיות מפקד על כלי שייט. אני זוכר איך אבא היה לוקח אותי ביום העצמאות לזירה הפתוחה בבסיס חיל הים, הוא לקח אותי לאחת הספינות ואמר לי- "יום אחד תהיה מפקד של אחת הספינות האלו", ולי לגמרי היה ברור שיום אחד זה באמת יקרה. לשמחתי הצלחתי להגשים את החלום ואני מאוד מחובר למקום ולעשיה ועדיין בתור ילד כל מה שידעתי זה שיש ספינה צבאית אחת או שתיים במפרץ. אף פעם לא תיארתי לעצמי אפילו איזו פעילות יש בזירת ים סוף שאף אחד לא יודע עליה. היום כשאני על מדים ובתוך העניינים אני מבין שזה עולם ענק שאין לו סוף והדימיון הוא קצה גבול היכולת להבין מה באמת קורה כאן במפרץ שנראה על פניו הכי שקט, רגוע ותמים. וזה לגמרי לא ככה מתחת לפני השטח", הוא מגלה בחיוך.

אז תושבי אילת והאורחים יכולים לישון בשקט?
"אני יכול לומר לך בוודאות שכולכם יכולים לישון הכי בשקט שאפשר. אנחנו תמיד כאן, בין אם זה בחום, בגשם שוטף ובכל שעות היום. ואת יודעת מה, טוב שזה ככה ואף אחד לא באמת אמור לדעת מה קורה בים. ההצלחה של העבודה שלנו זה שאתם ממשיכים לחיות בשקט, ליהנות מהים ומהחופש".

ובוא, עד כמה המשקפות שלכם מסיירות מדי פעם לכיוון החתיכות על החוף עם הביקיני?
נתנאל צוחק: "זה מידע מסווג"....

עד כמה זה קשה לשבת על סירה בכוננות על מדי ב' בשיא החום?
"זה לגמרי לא פשוט. אתה מסורבל כשבחוץ רותח ולח, סביבך במפרץ תיירים, ספורט ימי, צוללים, דייגים ולמרות שהחבר'ה כאן צעירים, כולם מבינים את האחריות שיש להם על הכתפיים ואת החשיבות של המשימות. זה לא קל, אבל הלוחמים מאוד בוגרים, מכילים ולוקחים במאה אחוז את האחריות".

איך אמא מקבלת את זה שאתה קרוב אבל גם רחוק?
"את זה אמא תמיד אומרת לי- שמצד אחד אני הכי קרוב אבל גם הכי רחוק. למרות שהבית שלי מרוחק מהבסיס קילומטרים ספורים, לא יוצא לי לראות אותו הרבה. אני מאמין שאמא ישנה טוב בלילה והכי חשוב זה שכשאני כבר מגיע הביתה, היא מחבקת, אוהבת ומכינה לי לאכול את הדברים שאני אוהב".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש