עיריית אילת תהנה מתקציב אכיפה על ניקיון חופי הים ונראה שהיא זקוקה לו במיוחד

מאת: רותם נועם ● 9/7/2021 08:31 ● ערב ערב 3025
במסגרת הגברת האכיפה נגד משליכי פסולת בחופים, הקצה המשרד להגנת הסביבה מיליון שקל לשעות אכיפה של שוטרי משטרת ישראל לצד פקחי הרשויות החופיות ● 18 רשויות, וביניהן אילת, יזכו בעונת הרחצה 2021 לתגבור של יותר מ-7,000 שעות שיטור במטרה להרתיע מול עברייני פסולת בחופים ולצמצם נזק לסביבה החופית והימית ● פעילות זו הנה בעלת חשיבות עליונה לאור כך שמיקומה של אילת במדד ''חוף נקי'' הוא מהנמוכים בישראל
עיריית אילת תהנה מתקציב אכיפה  על ניקיון חופי הים ונראה שהיא  זקוקה לו במיוחד
ניקוי חופים באילת (ארכיון) ● צילום: יורם חמו רשות הטבע והגנים

עיריית אילת תהנה מתקציב בגובה 65,454 שקל שהקצה לה המשרד להגנת הסביבה במטרה לממן שעות שיטור בחופי הים לשם אכיפת חוק הניקיון ושמירה על מצב חופי הים בשנת 2021. על עיריית אילת יהיה להשלים תקציב זהה מצדה. לאור ציוני מדד חוף נקי הממקמים את אילת בתחתית רשימת החופים הנקיים בישראל, נראה כי תקציב זה, שיתקבל באילת לראשונה, הוא מההכרחיים.


 
חופי אילת מהמלוכלכים בישראל


החופש הגדול נפתח בירידה בניקיון החופים הפתוחים (הבלתי מוכרזים) בישראל: לפי נתוני מדד "חוף נקי" של המשרד להגנת הסביבה למחצית השנייה של החודש (עד 30 ביוני), 69.23% מהחופים שנמדדו דורגו כ"נקיים" עד "נקיים מאוד", לעומת 77%  במדד הקודם וכן בתקופה המקבילה בשנה שעברה. אחוז החופים הנקיים ב- 70% לפחות משטחם מתחילת שנת 2021, עומד על 71.21%.
 
עם זאת, עיון בטבלת מדד חוף נקי שמפרסם המשרד, לחודשים אפריל-יוני השנה, מעלה כי חופיה של העיר אילת אכן נמצאים במגמת טעון שיפור בכל הנוגע לניקיונם ביחס לשאר חופי ישראל. 
כך למשל הוענק לחופי אילת הציון "נקי" בלבד, בחודשים אפריל ומאי, ובחודש יוני ירד הציון ל"בינוני" בלבד. זאת לעומת רשויות חופיות מצטיינות כבת ים, תל אביב יפו, גן רווה, אשדוד וחוף אשקלון שנהנו בחודשים אלו מהציון המקסימלי "נקי מאוד".  למעשה, אילת אפילו אינה מופיעה ברשימת רשויות החוף שקיבלו את הציון הבינוני, ובהן מטה אשר, עכו, קריית ים, חוף הכרמל וג'סר א-זרקא והיא ממוקמת בתחתית הרשימה ביחד עם אשקלון, הרצליה, חיפה ונהריה.

 

בעבר לא התבקש הסיוע


במסגרת תכנית חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה, היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית יוזמת סיוע לרשויות החופיות בביצוע פעולות אכיפה בחופי הים בחודשי הקיץ. השנה המשרד מקצה מיליון שקל, פי שניים מהסכום שהוקצה בשנה שעברה, לצורך תגבור כוח הפיקוח של הרשויות החופיות על-ידי שוטרי משטרת ישראל, אשר ילוו את הפקחים בפעולות פיקוח ואכיפה, במטרה ליצור הרתעה מול עברייני פסולת בחופי הים, ולצמצם את הנזק לסביבה החופית והימית.
18 הרשויות שיזכו בעונת הרחצה 2021 לתגבור של יותר מ-7,000 שעות שיטור, הן עיריות: אילת, אשדוד, בת ים, חדרה, מועצה אזורית חוף הכרמל, מועצה אזורית חוף השרון, עיריית חיפה, עיריית טירת כרמל, מועצה אזורית מטה אשר, עיריית נהריה, עיריית נתניה, עיריית עכו, מועצה אזורית עמק חפר, עיריית תל אביב יפו, איגוד ערים כינרת, עיריית אשקלון, חוף אשקלון ועיריית קריית ים.
במסגרת סיוע זה תהנה אילת מתקציב של 65,454 שקל לעונת 2021. תקציב זה מגיע בצורת מצ'ינג, כלומר שעל כל שקל שהמשרד מתקצב, שמה עיריית אילת שקל משלה לצורך מימון שעות השיטור הנדרשות בחופים.
במסגרת פעילות האכיפה, הנופשים המלכלכים בחוף עלולים להיקנס בסכום של עד 750 שקל על השלכת פסולת, וזאת בשל הרגישות הגבוהה של החופים. בשנת 2020 בוצעו במסגרת תמיכה דומה בתחומן של 13 רשויות חופיות, בסיוע של 398 שוטרים וחולקו 1,012 קנסות על עבירות ניקיון. יצוין כי בשנים שעברו לא השתתפה אילת בקול הקורא הזה ולכן לא נהנתה מתקציב השיטור. השנה כאמור שונתה התפיסה בעיריית אילת והתקציב יועבר.

 

וישנם תקציבים נוספים שאפשר לקבל


המשרד להגנת הסביבה תומך בשנת 2020-2021 ברשויות החופיות שבתחומן חופים בלתי מוכרזים לרחצה בהיקף של 9,508,181 שקל. תקציב זה משמש את הרשויות לבצע פעולות ניקוי בחופי ים פתוחים ולא מוכרזים לרחצה שבתחומן.

הנהלת קרן הניקיון אישרה אף תקציב רב שנתי לתוכנית "חוף נקי" בהיקף של כ-44 מיליון שקל, תקציב שמגיע מכספי היטל החוק לצמצום השימוש בשקיות נשיאה חד-פעמיות. 
בנוסף, המשרד הקצה לראשונה 2 מיליון שקל לתמיכה ברשויות החופיות לצמצום מפגע פסולת הפלסטיק בחופים לפני הגעתו לחוף ולים. התמיכה מאפשרת הקמת תשתיות לאיסוף אשפה בחופים לא מוכרזים, מתקני איסוף פסולת ניקוז נגר עילי ומתקני תשתית לעידוד בשימוש כלים רב-פעמיים. תמיכה זו מותנית בהתחייבות של הרשות בקידום חוק עזר עירוני נגד שימוש בכלים חד-פעמיים בחופים והתשלום מותנה בפרוטוקול אישור החוק של מועצת או מליאת הרשות.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש