מזכ''ל התנועה הקיבוצית מזהיר את קיבוץ אילות: ''אילת תיקח לכם את הקרקעות''

מאת: שחר קליין ● 10/6/2021 11:14 ● ערב ערב 3021
החשש מפני ייקור המים לחקלאות, המשבר בענף התמרים, בעיית כוח האדם בחקלאות וקושי בקליטת תושבים חדשים - עמדו בראש סדר היום של ביקור מטה התנועה הקיבוצית בחבל אילות השבוע ● מזכ''ל התנועה, ניר מאיר לקיבוץ אילות: ''אילת לוטשת עיניים לקרקעות מסביב ואם לא תראו שאתם גדלים גם, פשוט יאמרו לכם להמשיך להסתדר עם הבתים שלכם וייקחו את הקרקעות''
מזכ''ל התנועה הקיבוצית מזהיר  את קיבוץ אילות: ''אילת תיקח  לכם את הקרקעות''
פלורנסיה פליסצ׳וק מנהלת פרויקט

ביקור מטה התנועה הקיבוצית בחבל אילות התקיים במשך יומיים השבוע, בראשות מזכ"ל התנועה, ניר מאיר. זהו הביקור הראשון שמתקיים במסגרת סיור המטה הקבוע ביום שני, לאחר שבשנה שעברה בוטל בעקבות מגפת הקורונה

 

חשש מהתייקרות תעריפי המים לחקלאות


היום הראשון נפתח בביקור בקיבוץ נאות סמדר, שהחל בסיור בשכונה החדשה הכוללת 21 בתים שהגיעו במסגרת פרויקט בית קטן בערבה שנחנך לפני שנתיים, במטרה לחזק את ההתיישבות באזור. חברי המטה קיבלו הסברים אודות השכונה ולאחר מכן נערך מפגש עם הנהגת הקיבוץ, שכלל גם נקלטים מהשנים האחרונות. חברי המטה התפנקו בארוחת בוקר שכללה מטעמים תוצרת הקיבוץ ובהמשך הביקור הגיעו  לקיבוץ גרופית, שם אכלו  צהריים בחדר האוכל ולאחר מכן התכנסו לשיחה במועדון עם אנשי הקיבוץ. 
בחלקו האחרון של היום הראשון לביקור, הגיעו אנשי התנועה לאילות, וביקרו בפארק תמנע, שם דאגו לנצל  את תקופת הקורונה כדי לשפץ  את מרכז המבקרים. 
ביום השני לביקור, הגיעו אנשי המטה לסיור בשכונה החדשה של קיבוץ אילות והתרשמו מהבתים החדשים של בית קטן בערבה וכן גם מהדירות הישנות של הקיבוץ . בהמשך התקיים מפגש עם הנהגת אילות והנקלטים החדשים.
אם יש דבר אחד שבלט במיוחד במהלך הביקור של אנשי התנועה הקיבוצית בקיבוצים השונים הוא חששם של התושבים מכוונת אגף התקציבים באוצר ורשות המים לייקר את מחיר המים לחקלאות, זאת בנוסף למשבר בענף התמרים, בעיית כוח האדם בענף החקלאות והקושי בקליטת תושבים חדשים. 
ואכן, השנה האחרונה הייתה מאתגרת במיוחד עבור  מגדלי תמרי המג'הול בחבל אילות שנחשבו עד לפני תקופת הקורונה ל'חקלאות יהלומים'. כמו כן, העובדה כי קמו להם לא מעט מתחרים בארצות מוסלמיות, כמו גם ימי הקורונה שסגרו שווקים בכל רחבי העולם וגרמו לסחורה רבה להישאר בארץ, הפכו את הירידה ההדרגתית, הקיימת בלאו הכי, ברווחיות תמרי המג'הול, לחדה עוד יותר.

 

"אם לא תגדלו לא תישארו קיבוץ"


מזכ"ל התנועה, ניר מאיר: "אל חבל אילות היחס הוא עדיין כמו פעם, אבל קיבוץ אילות דומה יותר לקיבוצי המרכז בגלל הקרבה לאילת. לכן, אם לא תגדלו ותקלטו משפחות חדשות אתם לא תישארו קיבוץ. אילת לוטשת עיניים לקרקעות מסביב ואם לא תראו שאתם גדלים גם, פשוט יאמרו לכם להמשיך להסתדר עם הבתים שלכם וייקחו את הקרקעות".
בהמשך היום השני נערכו מפגשים של מטה התנועה עם צוות המתנ"ס של חבל אילות. נראה כי  האתגר הגדול ביותר  הוא ליצור חיבור בין היישובים השונים למרות המרחק ביניהם, ובין היישובים לאילת. 
בהמשך התקיימה פגישה עם המזכירים ומרכזי המשק של קיבוצי המועצה. מנכ"לית התנועה, הדס דניאלי ילין, הציגה סרטון אודות פעילות התנועה, סיפרה על פעילות מוקד החירום והאירוח של הקיבוצים במהלך מבצע "שומר החומות", והודתה לקיבוצים באזור שאירחו את תושבי הנגב המערבי. 

מזכ"ל התנועה, ניר מאיר אמר בסיום הביקור: "בית קטן בערבה היה הפרויקט הכי גדול בתנועה מאז הסדר הקיבוצים. החבל הזה הוא אזור ייחודי ויש לו צרכים מיוחדים. אנחנו משתדלים להיות כמה שיותר רלוונטיים עם התאמת הפתרונות לבעיות. פה באזור התפקיד ההיסטורי של הקיבוצים בהקמת והתבססות המדינה לא נגמר עדיין. בתוך המציאות העוינת לקיבוצים בישראל התפקיד שלנו בתנועה הוא שהמיזם הזה יימשך. יש לנו יכולת נתינה מעצם מי שאנחנו ואם נדע להעמיד את היכולות שלנו לטובת הצרכים של המדינה - אנחנו נהיה תנועה נצחית. התפקיד של התנועה להיות רלוונטית למאבקים של ההווה והעתיד. יש כאן ציבור מיוחד ואידאליסטי ואחרי כל ביקור כאן אני חוזר הביתה בהתרוממות רוח. אתם, תושבי המדבר הזה, מקור גאווה לכולנו".

המועצה האזורית חבל אילות משתרעת על פני 2.6 מיליון דונם והיא המועצה השנייה בגודלה בישראל - 13% משטחה של המדינה. מלבד עשרת הקיבוצים, יש בה גם שני יישובים קהילתיים – ובסך הכל כ-5,200 תושבות ותושבים. צמיחה דמוגרפית היא היעד המרכזי של המועצה לשנים הקרובות, עם תחזית שאפתנית להגיע ל-8,000 תושבים בשנת 2030.

 

 

הושלם מיזם הקמתן של 120 יחידות דיור חדשות בקיבוצי חבל אילות

 

הבתים החדשים שנבנו במסגרת פרויקט 'בית קטן בערבה'


הסתיימה הקמתן של 120 יחידות דיור חדשות בעשרת קיבוצי המועצה האזורית חבל אילות, ובכך הושלם מיזם הדיור הגדול ביותר שידע האזור בשנים האחרונות, "בית קטן בערבה", שנועד לקדם את הצמיחה הדמוגרפית של חבל אילות. השבוע (ג') התקיים אירוע גזירת הסרט לפרויקט, שבו השתתפו נציגי משרד השיכון ונציגי הגופים הרבים שהיו שותפים למיזם. המשתתפים החלו את היום בסיור בשכונה החדשה (25 בתים) שהוקמה בקיבוץ קטורה ולאחר מכן התקיים טקס במועצה האזורית. קיבוצי הערבה הדרומית שחשו בשנים האחרונות היטב את מצוקת הדיור, ניגשו לקול הקורא של משרד השיכון – ולקדם עם המועצה האזורית מהלך של מימון משותף של המיזם – שמטרתו צמיחה והתחדשות של חבל אילות. במיזם הושקעו 120 מיליוני שקלים, מתוכם 33 מיליון שקלים שניתנו כמענק ממשרד השיכון ומשרד האוצר. נוסף על כך, השתתפו במימון "בית קטן בערבה" קרן קמ"ע של התנועה הקיבוצית, בנק לאומי, הסוכנות היהודית, החטיבה להתיישבות, (קרן  JNF Jewish National Fund ) וגופים אזוריים בערבה הדרומית.
עם השלמת בניית הבתים ופיתוח הנוף בשכונות החדשות, אוכלסו כמעט כל הבתים - רבים מהם על ידי משפחות חדשות.
*פלורנסיה פליסצ'וק, מנהלת הפרויקט: "בית קטן בערבה הוא אינו רק מיזם כלכלי, אלא מיזם של התיישבות, ציונות וערבות הדדית. הקיבוצים הבינו שהדרך היחידה להיכנס לפרויקט ולקבל הלוואות בתנאים נוחים – היא באמצעות כניסה אליו כולם ביחד. זו הערבות ההדדית שאנחנו כל הזמן מדברים עליה. קיבוצים חזקים ויתרו על תנאים טובים יותר כדי שקיבוצים חזקים פחות יוכלו לקבל הלוואה שהם לא היו חולמים עליה".
*ד"ר חנן גינת, ראש המועצה האזורית חבל אילות: "הפרויקט הגדול הזה יאפשר לנו לזכות במשפחות צעירות שיצטרפו לחיים במרחבים הגדולים והפתוחים שלנו בחבל אילות ולילדים שלהן ליהנות מהחינוך המשובח שלנו. אנחנו כבר מסתכלים קדימה לפרויקט הבא כדי להמשיך לצומח ולהתחדש - גם בשנים שיבואו".
 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש