מאיר יצחק הלוי בדרך לכנסת ואילת מתכוננת לבחירות

מאת: רותם נועם ● 10/6/2021 10:51 ● ערב ערב 3021
אם לא יתרחשו שינויים בלתי צפויים של הרגע האחרון, תעלה ממשלת השינוי להצבעה בכנסת ביום ראשון הקרוב, ומרגע שתושבע, צפויים חברי הכנסת המיועדים לשמש כשרים, אלקין והנדל, להתפטר מהכנסת, ויפנו את מקומם ברשימת ''תקווה חדשה'', לצבי האוזר ומאיר יצחק הלוי, שצפוי להניח מיד לאחר ההצבעה מכתב התפטרות על שולחן מועצת העירייה ● המשמעות – בתוך כחודשיים יערכו בחירות לראשות העיר אילת ● נכון לרגע זה רק לאלי לנקרי ויהודה מורדי הודיעו על כוונתם לרוץ בבחירות ● יצחק הלוי יכהן על פי הערכות בוועדת הכספים של הכנסת
מאיר יצחק הלוי בדרך לכנסת ואילת מתכוננת לבחירות
המועמדים הפוטנציאלים (משמאל): אלי לנקרי, מתן בארי, יהודה מורדי, עדי גורשניק והדס מילוא.

אין המדובר בחדשות מרעישות, שכן מאז נותר יצחק הלוי, מס' 7 ברשימתו של גדעון סער "תקווה חדשה", מחוץ לכנסת, שעה שזו קיבלה רק ששה מושבים בכנסת המיועדת, היה ברור לכל, כי היה ותקום בסופו של יום ממשלת השינוי, כי אז צפוי להיכנס לפעולה "החוק הנורבגי", המאפשר לשרים להתפטר מהכנסת ולפנות בכך לבאים בתור מרשימתם להיכנס כחברי כנסת. 


שני ראשי הממשלה המיועדים, נפתלי בנט ויאיר לפיד קבעו ביניהם, כי החוק הנורבגי יורחב ויאפשר התפטרות גדולה יותר של שרים לטובת הכנסת חברי כנסת חדשים במקומם. לפי ההסכם, "חוק יסוד: הכנסת" שיחוקק יגדיל הקצאה אחת נוספת לכל מדרג. כלומר, בסיעה עם שישה חברי כנסת, יוכלו להתפטר שלושה מהם כדי להכניס לכנסת את שלושת הבאים ברשימתה. בסיעה עם 9-7 חברי כנסת יוכלו להתפטר ארבעה מהם, ובסיעה עם עשרה ח"כים ומעלה יוכלו להתפטר חמישה מהם. המשמעות: בכנסת ה-24 יש אפשרות להכנסת יותר חברי כנסת באמצעות החוק הנורבגי. באופן זה, ומאחר ויועז הנדל וזאב אלקין צפויים לשמש כשרים בממשלת השינוי, נפתחה הדלת עבור יצחק הלוי (7) ויועז הנדל (8), הבאים בתור ברשימה, להתמנות כחברי כנסת מן המניין.

 

בדרך לוועדת הכספים?


כניסתו של יצחק הלוי תחייבו להתפטר מראשות עיריית אילת, כאשר החוק קובע כי בתוך 60 יום מרגע ההתפטרות, יש לערוך בחירות לתפקיד ראש העירייה. המשמעות היא כי במהלך אוגוסט - ספטמבר השנה תצא אילת לבחור לעצמה ראש עירייה חדש, כאשר בתקופת הביניים ישמש סגנו של יצחק הלוי, אלי לנקרי, כראש העירייה בפועל. לנקרי עצמו כבר הודיע כי יתמודד על תפקיד ראש העירייה בבחירות הקרובות.
בעוד שבערוצי החדשות צוטט יצחק הלוי כמי שהודיע כבר ביום ג' השבוע, במהלך כנס לשכת רואי החשבון באילת כי הוא עוזב את העיר אילת ומצטרף לתקווה חדשה, ובהודעה של שירית אביטן אף נכתב כי הודיע שישב בוועדת הכספים, הרי שלמקורביו מסר יצחק הלוי גרסה מרוככת יותר, לפיה יש להמתין עד להצבעה ביום ראשון, בטרם יצא בהכרזה רשמית ויניח את מכתב ההתפטרות כנדרש. "אני לא עשה את הטעות שנעשתה בפעם הקודמת שכבר התחילו לתלות לי שלטים ברחבי העיר", אמר יצחק הלוי בהתכוונו לשלטים שתלה יהודה מורדי שכאמור הודיע כי ירוץ לתפקיד. "עברנו כבר אירוע אחד שבו חשבנו  שהצלחנו ולכן יש להתנהל באחריות", אמר. 

 

''אני חבר מועצה יחיד וצריך אחר כך להרכיב קואליציה,
 ובשנה הקרובה אתה תפוס בתקציב הקיים''. כהן

 

"אין לך הרבה דברים לעשות"


נכון להיום ישנם רק שני מועמדים וודאיים במרוץ על ראשות העיר - אלי לנקרי, סגנו של יצחק הלוי וחבר המועצה יהודה מורדי.  מועמדים פוטנציאלים נוספים שטרם הכריעו הם: סגן ראש העירייה מתן בארי, חבר המועצה דובי כהן וראש עיריית אילת לשעבר גבי קדוש. שמות נוספים שעלו בבורסת השמות היו הדס מילוא (מורה לחינוך גופני), עדי גורשניק (סמנכ"ל תפעול בחכ"א) ואבי כהן (מנכ"ל חכ"א). אם כי הסיכוי של מועמד חיצוני להיבחר נמוך, הן בשל מידת החשיפה הנמוכה שלו בעיר (לגבי חלק מהמועמדים) והן משום העובדה שבהעדר רשימה משלו במועצת העירייה, יהיה ראש עירייה נטול סיעה, סחיט ולחיץ מבחינה פוליטית ויישלט הלכה למעשה בידי סיעות המועצה. מבעיה דומה סובל גם דובי כהן שהינו סיעת יחיד במועצה.

דובי כהן אמר השבוע, בהתייחס לדברים, ל'ערב ערב': "אני רוצה לדעת קודם כל מה המצב עם אלי לנקרי ומתן בארי, לא בטוח בכלל שמתן לא ירוץ, הוא רוצה לרוץ, אבל אלי מנסה לשכנע אותו שלא לרוץ ולהישאר סגנו. אני נפגש אתם מחר ואז נדע יותר לאן פניהם, אם לא ארוץ אז אלי כמועמד מאוד דומה למאיר. בסופו של דבר מדובר בקדנציה של שנתיים, אני חבר מועצה יחיד וצריך אחר כך להרכיב קואליציה, ובשנה הקרובה אתה תפוס בתקציב הקיים, אין לך הרבה דברים לעשות ברמה החוקתית ברמה האישית ברור שיש”. 

מצד שני יש שיאמרו שאם לא תרוץ עכשיו נגמר לך הסרט ולא תוכל לרוץ בהמשך
נכון, יכול להיות, אלו הדברים שאני צריך לשקול ואקבל החלטה בשבוע הקרוב.

מתן בארי מסר: "אני מברך את מאיר ושמח מאוד בשבילו, זו זכות גדולה ואני מאמין שינצל את תפקידו החדש על מנת לסייע לעיר, אתגרים רבים עומדים לפנינו. בדיוק כמו לפני סבב הבחירות בחודש מרץ, גם הפעם איני מתכוון לצאת בהצהרות עד שזה מוגמר ומאיר ימסור את הודעתו. נסיון העבר לימד אותנו שלא נכון לרתום את העגלה לפני הסוסים, לכן אקבל את החלטתי, יחד עם חבריי לסיעה במועד הראוי”.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת