מרכז רכטר לא יהיה אתר מיועד לשימור

מאת: ● צילום: גוגל ● 4/6/2021 09:31 ● ערב ערב 3020
בימים אלו ממש מציין מרכז העסקים הראשון של אילת 61 שנים להיווסדו ● ולמרות המבנה המיוחד המוערך ארכיטקטונית ולמרות הרצון שהיה להכריז על המבנה כאתר מיועד לשימור, מאחר ומדובר בבעלי עסקים פרטיים, אלו העדיפו להשאיר את כל האפשרויות פתוחות לעתיד ● ''אתה אף פעם לא יכול לדעת איזה יזם ירצה לקנות את השטח שממוקם בלב ליבה של העיר'', הסביר אחד מבעלי החנויות שלא הסתיר כי עם כל הכבוד לרצון לשמר, יתכן ויום יבוא והמרכז יהיה שווה לבעלי החנויות הרבה כסף
מרכז רכטר לא יהיה אתר מיועד לשימור
האלמנט הבולט במרכז הוא הגג הקשתי שבולט מקו החזית כדי ליצור הצללה על הולכי הרגל. מרכז רכטר

בימים אלו ממש חוגג מרכז העסקים הראשון של אילת, הקרוי על שם מעצבו, חתן פרס ישראל יעקב רכטר, 61 שנים. ולמרות שבעיריית אילת שוקדים על תכנית אתרי שימור, מרכז העסקים שנבנה בצורה ייחודית לאקלים ולנוף המדברי באילת, לא יוכרז כאתר לשימור. 
הסיבה לכך נעוצה בעובדה כי לא מדובר במרכז ציבורי אלא במרכז פרטי לכל דבר, שהחנויות שבו נמכרו באופן פרטי לבעלי עסקים בעיר. מאחר וכך, החליטו מרבית בעלי העסקים במרכז כי עם כל הכבוד לרצון לשמר, באילת שעוברת בכל שנה תהליך פיתוח מואץ, אף פעם אי אפשר לדעת מה יוליד יום ואיזו עסקה כלכלית הם עלולים להפסיד כמי שיושבים בלב ליבה של העיר, שכן מרגע שהמקום יוכרז כאתר מיועד לשימור, לא ניתן יהיה להרוס את המבנה ולהקים עליו מבנה חדש. 


בימים אלו, לרגל חגיגות ה - 61 להיווסדו של המרכז, פרסם מיכאל יעקובסון, אדריכל וגאוגרף שכותב רבות בנושאי אדריכלות ומבנים מיוחדים בארץ וגם באילת, מאמר מיוחד על מרכז רכטר אותו פרסם בבלוג שלו 'חלון אחורי'. במאמר אותו הקדיש למבנה האדריכלי הייחודי, מציין יעקובסון כי המרכז הוקם עם אופי מיוחד ומורכב מיחידות בעלות גג קשתי הבולט מקו החזית עם חצרות פנימיות כיאה לבנייה מדברית. "האלמנט הבולט במרכז הוא הגג הקשתי שבולט מקו החזית כדי ליצור הצללה על הולכי הרגל ועל חזיתות המבנים במקום". עוד מציין יעקובסון את 'הכיכר האזרחית' הגדולה שהוקמה בחלקו העליון של המרכז ובה התקיימו במרוצת השנים מפגשים קהילתיים שונים, בין השאר מאחר והייתה סגורה מרוחות. 


עם השנים, בשל מחסור בחניה, הפכה הרחבה למתחם החניה עליו הוקם בעבר השוק של אילת. עוד מתואר במאמרו של יעקובסון כי כבר בשנת 1959, עוד בטרם הושלמה בניית המרכז, היה בית העסק הראשון שהוקם בו בית המרקחת מיכליון שיושב באותו מקום מאז ועד היום. בתחילת שנת 1960 הושלם האגף הראשון של המרכז כששנה לאחר מכן נחנך בניין העירייה בקצהו הצפוני ושנה לאחר מכן הוקם האגף השני של המרכז. בשיחה עם כותב המאמר ציין יעקובסון כי בתחילת שנות ה – 60 נחשב מרכז רכטר לפורץ דרך וחדשני בהיבט האדריכלי שלו ובמשך שנים נחשב ליצירה אדריכלית לכל דבר. 


אגב, אם תהיתם איך קיבל המרכז את שמו, מסביר יעקובסון במאמרו כי המרכז שתוכנן על ידי משרד האדריכלים רכטר- זרחי- רכטר קיבל את שמו על שם מתכנן המרכז, יעקב רכטר, שנפטר זמן קצר לאחר הקמתו. רכטר, אגב, הוא אביו של המלחין יוני רכטר, ולימים נישא בשנית לשחקנית חנה מרון.
למרות שהמרכז לא ייחשב כאתר שימור, כבר בקרוב יקבע בסמוך למרכז, שלט שיספר בקצרה את סיפורו של המרכז המסחרי הראשון שהוקם באילת.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש