למרות הפגיעה בענף התמרים, בחבל אילות סבורים: ''נעבור את המשבר בזכות התייעלות''

מאת: מירב לוי דיאמנט ● צילום: ארכיון יום יום באילת ● 4/6/2021 09:08 ● ערב ערב 3020
ימים לא קלים עוברים על מגדלי תמרי המג'הול בארץ שנחשבו עד לפני תקופת הקורונה ל'חקלאות יהלומים' ● העובדה כי קמו להם לא מעט מתחרים בארצות מוסלמיות, כמו גם ימי הקורונה שסגרו שווקים בכל רחבי העולם וגרמו לסחורה רבה להישאר בארץ, הפכו את הירידה ההדרגתית הקיימת בלאו הכי ברווחיות תמרי המג'הול לחדה עוד יותר ● הפתרון: צמצום צפוי בכוח אדם לטובת מיכון
למרות הפגיעה בענף התמרים,  בחבל אילות סבורים: ''נעבור את  המשבר בזכות התייעלות''
“חייבים להוריד את מחיר המיון”. מטעי המג'הול בקיבוץ אילות

ענף הייצוא של תמרי המג'הול נכנס חזק לארץ ובעיקר לאזור הערבה הדרומית, לאחר שענף הפלפלים קרס. החקלאים שהבינו כי הביקוש לתמרים גבוה, בעיקר אצל האוכלוסייה המוסלמית וקהל הספורטאים שגילה את היתרונות התזונתיים של התמרים, הבינו כי יש כאן התכנות כלכלית גדולה. 
אלפי דונמים של עצי תמר נטעו בערבה הדרומית כשהדגש הושם על סוג המג'הול שהוא אולי יקר יותר לגידול אבל גם נדרש יותר. נכון להיום מחזיקה הערבה הדרומית בנתונים מרשימים לפניהם למעלה מ – 85 אחוז מתנובת תמרי המג'הול בישובי הערבה מיועדים לייצוא וזאת תודות לאיכותם הגבוהה. 

 

ספקים חדשים בשוק רווי


בארץ אמנם ישנם עוד אזורי גידול, אלא שתמרי המג'הול היבשים, שמצריכים בית גידול יבש, משגשגים באזור הערבה ועם עובדות אי אפשר להתווכח. אלא שממש כמו בכל תחום אחר שמוכיח את הצלחתו גם בענייני המג'הול נכנסו לשוק עוד ועוד יעדי גידול חדשים בארץ ומחוצה לה, שנגסו באופן טבעי בצורה הדרגתית ברווחי הגידולים בארץ. אלא שעד כאן הכל היה טוב ויפה והמגדלים שהיו עם האצבע על הדופק ידעו איך לנתב בין הדברים. אלא שאז הגיעה הקורונה והפכה את הירידה ההדרגתית בהכנסות המג'הול לירידה משמעותית, כפי שמסבירה השבוע ליסה סולומון, מגדלת תמרים וותיקה מקטורה, המשמשת כרכזת התארגנות תמרים של חברת ערדום, מהחברות המובילות בארץ בשיווק המג'הול בארץ ובעולם. "בתקופת הקורונה הענף נפגע בעיקר כתוצאה מסגירת השווקים הפתוחים בארץ וגם באירופה", מסבירה סולומון. "מדובר על שווקים שמוכרים נפחים עצומים של פירות וירקות בתפזורת או באריזות וגם לשווקים סיטונאים". עוד מציינת סולומון את העובדה כי בין הצרכנים הגדולים של תמרי המג'הול נחשבים המוסלמים שצורכים תמרים כמעט על בסיס יום יומי, ובתקופת הקורונה בשני מועדי רמאדן השווקים היו סגורים ואגב כך נצרכו התמרים בצורה פחותה באופן משמעותי. נכון להיום כשענף התמרים בארץ לקראת גדיד העונה החדשה בחודש אוגוסט ישנו צפי כי יישאר למגדלים מלאי עוד מהשנה הנוכחית. "מה שיצריך בפועל הורדת מחירים כדי לטפל במלאי שנשאר", מסבירה סולומון את סעיף הירידה הצפויה בהכנסות. "תוסיפי לזה את העובדה שכל הזמן נכנסים ספקים חדשים לשוק ואת העובדה שהשוק הישראלי די רווי, מה שגורם לכך שחלק מהמגדלים בארץ לא מרוויחים על המג'הול שנחשב עד כה לשמנת של ענף התמרים".

 

"לא למהר להספיד את הענף"


אלא שאת הירידה הזו מסייגת סולומון ומסבירה כי מאחר וגם בענף תמרי המג'הול ישנן רמות גידול, הרי שעובדה היא, כי תמרי המג'הול בערבה הדרומית הם האיכותיים והמשובחים בארץ, ולראיה, בעוד שבאזורים אחרים בארץ רק כ – 50 אחוז מהיבול מיועד לייצוא, בערבה הדרומית מדובר על 85 אחוזים ומעלה, הרי שמטבע הדברים מי שנפגעים ראשונים ובצורה משמעותית הם אלו שמגדלים את הזנים הפחות איכותיים. "לפרי איכותי יש עדיין אופק שיווקי ועל זה הדגש שלנו, לגדל פירות איכותיים בלי פשרות". כדי לעקוף את המצב הקיים ברור לכל מגדלי הערבה הדרומית כי יהיה עליהם להתייעל הן בכניסה לשווקים חדשים והן לייעל את עבודת הגידול היקרה של המג'הולים. "אף אחד לא צריך למהר ולהספיד את הענף", מבהירה סלומון נחרצות, "בעיקר לא בערבה הדרומית.

ומה בכל זאת תעשו כדי לשפר את המצב?
"נפעל לשפר את כל שרשרת הגידול, המיון והשיווק. על כולנו, כל המגדלים, לבחון איך ניתן לייעל את ההליכים, החל מגידול במטעים, הכנסת יותר מיכון והתייעלות כולל צמצום בכוח אדם, זה אמנם לא פשוט אבל אנחנו חייבים להתייעל, במיוחד בבית האריזה, כדי שמחירי המיון יירדו וזה אומר יותר מיכון על חשבון כוח אדם. לצמצם בגידול זה מאוד קשה כי מדובר בעבודה שדורשת הרבה ידיים עובדות, שהן למעשה קובעות את איכות נפרי, אבל איך שלא יהיה, במצב הנתון, אין בכלל ספק שהענף נדרש לבחון את עצמו. חברות השיווק הגדולות נדרשות לפתח שווקים חדשים בחו"ל ועל המגדלים להתמקד בגידול פרי איכותי".

תשרדו?
"יותר מנשרוד. הענף במשבר, זה נכון ויש בערבה הדרומית אנשים שהם הרבה פחות אופטימיים ממני, אבל אני עדיין סבורה שמדובר בענף חזק, שמפרנס חלק ניכר מהישובים בערבה הדרומית ולכן אנחנו חייבים להתייעל".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת