מדוע לא יפוצה פעוט שהחליק על כתם שמן באילת

מאת: איציק נועם ● צילום: אילוסטרציה ● 28/5/2021 08:59 ● ערב ערב 3019
בית המשפט לתביעות קטנות באילת דחה תביעה נגד עיריית אילת, שהגיש אב בשם בנו בן ה-3 שהחליק עם הבימבה שלו על כתם שמן שהיה על המדרכה וכתוצאה מכך נחבל בראשו ● בית המשפט קבע כי לא הוכח שהעירייה התרשלה בתחזוקת הרחוב, אך נמנע מלחייב את התובע בהוצאות
מדוע לא יפוצה פעוט  שהחליק על כתם שמן באילת
ביהמ''ש קיבל טענת העירייה כי לעירייה אין יכולת לעקוב ולטפל מידית בכל מפגע של שפיכת שמן

התביעה הוגשה בעקבות מקרה שהתרחש ביוני 2020 בו ילד בן שלוש רכב על הבימבה שלו והחליק על כתם שמן שהיה על המדרכה, הנמצאת בפיקוחה ואחזקתה של העירייה. כתוצאה מכך, ראשו של הילד נפגע והוא נלקח על ידי הוריו לחדר המיון, שם אובחן חתך במצח ושפשופים. 
בדיון טען התובע כי הודיע לעירייה על האירוע באותו ערב בשעה 20:00 והעירייה לא עשתה דבר וניקתה את כתם השמן רק למחרת האירוע בשעה 10:00. בית המשפט ביקש מהתובע להמציא אישור שביצע שיחה למוקד  106 סביב האירוע, אולם מפירוט השיחות התברר כי לא בוצעו שיחות לעירייה באותו ערב, אלא רק כמעט 24 שעות לאחר האירוע. 
נציגת העירייה בדיון טענה שמדובר בגן משחקים חדש ולעירייה אין יכולת לעקוב ולטפל מידית בכל מפגע של שפיכת שמן. זאת למרות חובת התחזוקה הכללית שחלה על העירייה במתקניה במרחב הציבורי.
בדחותה את תביעת האב, פסקה השופטת ליאורה אדלשטיין כי: ״אם נדרוש מרשות ציבורית – כתנאי לכך שתהיה פטורה מאחריות בנזיקין – כי תנקוט בכל אמצעי זהירות אפשרי כדי למנוע פגיעה,  בכל מחיר, ייווצר מצב בו תצטרך הרשות המקומית לסגור את המקום כדי למנוע את הסיכון״
עוד הוסיפה השופטת כי: ״אין זה סביר לדרוש מהנתבעת שתדע בכל זמן נתון אודות כל מפגע שקיים בשטחה, וודאי מקום בו מדובר במפגע שיכול להיווצר בתוך שניות. צפייה שכזו תחייב הצבת פקחים מטעמה של הנתבעת, מסביב לשעון, בכל מקום שבשטחה. נקיטת אמצעי כזה הינה כמעט בלתי אפשרית, ויהיה בה כאמור כדי להכביד באופן משמעותי על הקופה הציבורית והציבור כולו״.
לפיכך, נפסק, כי:  "לא הוכח שהעירייה התרשלה בתחזוקת הרחוב, או כי יכלה לבצע פעולה כלשהי על מנת למנוע את התאונה, זאת מאחר ומדובר בכתם שמן, שלא ידוע או הוכח מתי נוצר או כי נוצר בנסיבות שלעירייה היתה שליטה עליהן או כי היא יכולה הייתה למנוע את הופעת הכתם. לפיכך, לא הוכחה אחריותה לנזקים שנגרמו לתובע". עם זאת, לתובע לא נפסקו הוצאות.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת