סכנה בכניסה הימית לריף הדולפינים

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 28/5/2021 08:54 ● ערב ערב 3019
מאז נפתח חוף קצא''א לציבור לפני כארבע שנים, הפך מתחם ריף הדולפינים הסמוך, מוקד משיכה לשחיינים ששוחים מחוף קצא''א ועוברים את הגבול הימי אל הריף במטרה להתקרב לדולפינים ● אלא שבפועל, האזור המצוי מחוץ לקו השחיה המותר, עמוס במהלך שעות היום בכלי שייט וזה רק עניין של זמן עד שהמפגש יסתיים באסון ● ברשות הספנות והנמלים מודעים לבעיה, אלא שבפועל אף אחד לא ממש טורח לאכוף את הסדר במקום ● ''הגיע הזמן שמישהו בעיר יתעורר'', מזהירים השבוע בעלי כלי שייט
סכנה בכניסה הימית לריף הדולפינים
מפגש בין שחיין לכלי שייט הוא רק עניין של זמן. ריף הדולפינים ● צילום: ד”ר אבישי טייכר לוויקיפדיה

מי שיישב על שפת המים במתחם ריף הדולפינים לא יוכל שלא לשים לב לשחיינים שחוצים בשחיה את קו הכניסה הימי לריף. "הם מגיעים מחוף קצצ"א השכן", הסביר לנו השבוע רועי, בעל סירת מנוע הפועלת במפרץ. "זה לא שהם מבקשים לחסוך את עלות הכניסה לריף", הוא מסביר, "אלא העובדה שחוף קצצ"א, שנפתח לפני כארבע שנים לציבור, נושק לחוף הריף והופך עבורם מקור משיכה על מנת לנסות ולשחות עם הדולפינים, שזו אטרקציה בפני עצמה".

 

פוגעים במנוחת הדולפינים


אם לא די בכך שהכניסה הבלתי מבוקרת של שחיינים למתחם הריף פוגעת במנוחתם של הדולפינים במקום, שנאלצים להתמודד עם האורחים הלא קרואים, הרי שבפועל, מדובר בסכנה ברורה ומיידית לה חשופים השחיינים מבלי שרובם כלל מודעים אליה. 
“במהלך שעות היום הופך קו הגבול הימי של הריף מוקד משיכה לכלי שייט שעוגנים באזור על מנת שהנוסעים יוכלו לראות מקרוב את הדולפינים", מסביר רועי. "בשעות מסוימות המקום שוקק תנועה ולא רק של ספינות עם סקיפרים מנוסים ומקצועיים, אלא גם סירות מנוע שהנוהגים בהם לא צריכים להחזיק רישיון נהיגה כזה או אחר. פה בדיוק מתחילה הסכנה במפגש של כלי השייט באזור הזה עם השחיינים שחוצים את קו הגבול הימי ונכנסים לריף. לא רחוק היום בו מפגש כזה יהפוך קטלני, כשכלי שייט עם נהג לא מקצועי לא יבחין בזמן בשחיין", הוא מדגיש.

 

ביהמ"ש: האחריות של רספ"ן


את הסוגיה הזו מכירים מקרוב בעלי כלי שייט וגורמים בריף הדולפנים שמתריעים מזה זמן בפני כל הגורמים הרלוונטיים בעיר מפני האסון שעלול להתרחש במפגש המסוכן שבין כלי שייט לשחיין. אלא שלמרות כל ההתרעות, עד היום אף אחד לא מצא לנכון לתלות שלט אזהרה גדול ומאיר עיניים בחוף קצא"א שיזהיר את הרוחצים במקום מפני שחייה לכיוון ריף הדולפינים, שלא לדבר על העדר אכיפה במקום.
"זה הכל עניין של זמן", אומרים לנו השבוע בעלי כלי שייט בעיר, "עד שהמצב הזה יסתיים באסון. אחר כך כולם יגידו שהכתובת הייתה על הקיר, השאלה למה אף אחד לא עושה שום דבר כדי למנוע את האסון הבא?".
בפסק דין שהתקבל לאחרונה בבית המשפט בעניינה של רוחצת בים שנפגעה על ידי אופנוע ים, פסק בית המשפט לבחורה פיצויים בגובה מיליון ש"ח. בהזדמנות זו, הטיל בית המשפט את עיקר האחריות על המדינה לאור מחדלה של רשות הספנות (רספ"ן) להסדיר את תחום שטח אופנועי הים בשטחי הים המצויים באחריותה". השבוע הפנו גורמים בעיר את האצבע לאותה רשות ספנות שלטענתם גם במקרה הזה לא אוכפת ולא דואגת להסדרת ההפרדה הברורה במקום בין כלי השייט הימיים לבין השחיינים שלא אמורים להגיע למתחם בדרך הים כשהם חוצים את קו השחייה המותר.


פנינו בשאלות למפקח הימי בעיר מטעם הרספ"ן אך זה הבהיר לנו כי אין לו כל צד בעניין. פנינו בשאלות למשרד התחבורה, האחראי על פעילות הרספ"ן אך עד לסגירת הגיליון לא התקבלו תשובות המשרד. 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת