אוכלוסיית היעלים בערבה שומרת על יציבות

מאת: איציק נועם ● 28/5/2021 08:36 ● ערב ערב 3019
לאחר שבשנה שעברה נספרו רק 33 יעלים בערבה הדרומית, כפי הנראה בשל תנאי מזג האוויר ● נספר השנה מספר זהה של יעלים לזה שנספרו ב-2019 ● המדובר בהתאוששות לעומת שנים קודמות
אוכלוסיית היעלים  בערבה שומרת  על יציבות
מאז קום המדינה מספר היעלים הנובים בישראל במגמת התאוששות ● צילום: עומרי עומסי רשות הטבע והגנים

לפני כשבועיים, ביצעה רשות הטבע והגנים ספירת יעלים נובים בערבה הדרומית והרי אילת. בסך הכל – נספרו 124 יעלים, כאשר 47 מתוכם נספרו בהרי אילת, 54 בעתק רחם ו-23 בקטורה-תמנע.  מדובר בעלייה לעומת שנה שעברה, אז נספרו 33 יעלים בלבד. עם זאת, נראה כי לא מדובר בנתון מפתיע  מאחר ומספר היעלים שנרשם השנה דומה לזה שנרשם ב2019.
ברשות הטבע והגנים סבורים כי הספירה של 33 יעלים בשנת 2020 הייתה תוצאה של השינוי בפיזור היעלים בשטח, ולא עקב ירידה בגודל האוכלוסייה.  ייתכן, שהסיבה למספר היעלים הנמוך שנרשם בשנה עברה קשור לכמות הגשמים שירדו במרץ 2020 ויצרו פיזור של מזון בכל האזור, מה שגרם לכך שהיעלים לא התרכזו בנחלים של מסלולי הספירה, ולפיכך, נספרו פחות יעלים.


עם זאת, מדגישים ברשות:  "כי היעלים בישראל עדיין בסכנת הכחדה. עם קום המדינה חיו בדרום הארץ רק יעלים מעטים, אך מאז האוכלוסייה שלהם נמצאת במגמת התאוששות ועדיין, אורבות ליעלים סכנות רבות שמקורן בבני האדם, ומאכילת זבל שמטיילים משליכים. אכילת ניירות, מגבונים, שקיות  חטיפים וכדומה, יכולה להרוג אותם". לדברי טל פולק, אקולוגית אזור הערבה ברשות הטבע והגנים: " בעבר היה ציד נרחב של יעלים הוא עדיין קורה. אבל היעלים סובלים כיום מאובדן בתי גידול וממשק לא חיובי עם האדם".
היעל חי בעדרים נפרדים של זכרים ונקבות ובמקרה של סכנה, היעל שורק שריקת אזהרה לעדר. בעונת הייחום, נפגשים עדרי שני המינים לצורך הזדווגות. משקל הזכר 60-52 ק“ג ולו קרניים ארוכות ומתעגלות לאחור שמשמשות לביסוס מעמדו בעדר, ואילו משקל הנקבה 40-23 ק“ג  והקרניים שלה קצרות וישרות והן משמשות לתקיפת טורפים.  בעונת החורף ליעל הנובי יש פרווה צמרית ומלאה ואילו בקיץ הוא מחליף לפרווה דקה ומבריקה וגם מנדפת חום. תוחלת החיים של יעל נובי היא בין 12 ל-17 שנים.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש