התקדמות משמעותית בדרך לדיור מוגן באילת

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 14/5/2021 15:59 ● ערב ערב 3017
אחרי שנים של הבטחות, סוף סוף ישנה התקדמות משמעותית בדרך להקמת בניין דיור מוגן על המגרש שבין בית החולים למרכז יום לקשיש ● בימים אלו הסתיימה הפרוגרמה הראשונית וניתן האור הירוק לתכנון בניין בן חמש קומות, שיכלול בין 250-310 יחידות דיור שישמשו לצרכי דיור מוגן בלבד ● ועד שזה יקרה, מכוונת עיריית אילת להפיכתו של בניין פירסט קלאב לבית אבות, תוך הוספת שורה של טיפולים הכרחיים לבני הגיל השלישי ● סגן ראש העירייה אלי לנקרי: ''אנחנו עושים הכל על מנת שעוד לפני סוף השנה הנוכחית ייצא מכרז להקמת הבניין”
התקדמות משמעותית  בדרך לדיור מוגן באילת
''גם אם נגביה את הבניין בקומה ונוסיף יחידות, לא תהיה בעיית ביקוש''. לנקרי על רקע הדמיית הפרויקט ● הדמיית חללי הפנים בדיור המוגן

אוכלוסיית אילת מתבגרת וזה כבר לא סוד, אלא שבמקביל לעלייה בתוחלת החיים והתבגרות האוכלוסייה המקומית, חל בשנים האחרונות צורך משמעותי במתן פתרונות 'קרובים לבית' לבני הגיל השלישי, שנאלצים עד היום לקבל את מרבית הטיפולים והשירותים מחוץ לאילת, עובדה שיוצרת בעיה, לא רק למבוגרים, אלא גם לבני משפחותיהם באילת, הנאלצים להפסיד ימי עבודה ולהתנתק מהעיר לטובת הטיפול בהוריהם המתבגרים. 

 

בתכנון: בניין בן 5-6 קומות


שנים שמדברים באילת על הקמת מבנה לדיור מוגן, שכן לא יתכן שבעיר כמו אילת יש מבנה דיור מוגן אחד בלבד שההמתנה אליו ארוכה ועדיין לא דיברנו על שורה של טיפולים רפואיים הכרחיים. כך למשל, עלה לאחרונה בכנס א.ב.א (אירגון בתי האבות בארץ) שהתקיים באילת, הצורך הדחוף בהקמת מחלקה לטיפול בתשושי גוף, בעיה שאין לה כיום פיתרון באילת. 
בעיה זו, כמו גם הצורך המהותי שעולה מהשטח, גרמה לכך שבעיריית אילת הבינו שהגיע העת ללחוץ על דוושת הגז ולזרז עניינים. לאחר שבחודשים האחרונים עובדי צוותי ייעוץ וכלכלנים מטעם עיריית אילת, שקדו על בחינת הכדאיות להקמת מבנה לדיור מוגן בעיר, השבוע סוף סוף הגיעה הבשורה בדרך להקמת בניין הדיור המוגן הבא באילת, בשטח שבין בית החולים 'יוספטל' לבין בניין הדיור המוגן בעיר. 
וועדת ההיגוי בנושא, בראשותם של ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי וסגנו אלי לנקרי, נתנו את האור הירוק לתחילת העבודות בשטח. "סיימנו פרוגרמה רעיונית ראשונה, סיימנו את העבודה הכלכלית שכוללת סקר ביקושים לבחינת הדרישה לדיור מוגן בעיר והנחנו את המתכננים להתקדם", מבהיר השבוע סגן ראש העירייה, אלי לנקרי, שמדבר על בניין בן 5 קומות (שיגבה בקומה באם הדבר יתאפשר על פי אישור רשות שדות התעופה), בניין שצפוי לכלול בין 250-310 יחידות דיור. 

 

בעירייה מכוונים למכרז עוד השנה


לשאלה, מי יבנה את הבניין, הזכיר לנקרי כי מדובר במגרש שהוא אמנם בבעלות המינהל, אך נחשב לשטח של העירייה. "יתכן ונאפשר עליו הקמה בשיטת היזם שהוא גם מקים וגם מפעיל, אבל החלטה על כך נקבל בזמן הקרוב, כך או כך, כרגע, הכוונה הברורה שלנו היא לקדם את הפרוגרמה והתכנון. זהו, אין יותר ללכת אחורנית. אני יודע שמדובר בנושא שמדברים עליו כבר שנים באילת והנה זה סוף סוף קורה ויוצא לדרך". לשאלת לוחות הזמנים אמר לנקרי: "אני מעדיף שלא להתנבא בעניין הלו"ז, אבל יכול להבטיח שאנחנו עושים הכל על מנת שעוד לפני סוף השנה הנוכחית ייצא מכרז לבניה".
לשאלת הכדאיות שנבדקה מבהיר לנקרי: "יש כדאיות מובהקת. הסקר הראה באופן חד משמעי שיש לדיור מוגן באילת ביקושים ברורים, הן מצד תושבי אילת, הן מצד תושבים שאינם אילתים והיו שמחים לקבל יחידה באילת והן ביקוש גבוה בקרב צרפתים וגורמים אחרים. סקר הביקוש מצביע על כך שגם אם נגביה את הבניין בקומה ונוסיף יחידות, לא תהיה בעיית איוש".
לשאלת המחירים הצפויים אמר לנקרי: "הרעיון הוא להנגיש את החדרים לכל אחד. מדובר בבניין דיור מוגן שיכלול את כל ה'פסיליטיס' שמקובל לקבל מסביב".

 

בניין פירסט קלאב עולה מדרגה


ועד שבניין הדיור המוגן יקרום עור וגידים ועילה על פני השטח, החלטה פורצת דרך חדשה שהתקבלה לאחרונה בחלונות הגבוהים בעיריית אילת היא לנצל לטובה את קיומו של בניין פירסט קלאב בעיר, בניין המוגדר כבניין לדיור מוגן וכולל כ – 100 יחידות דיור מונגשות ומותאמות לצרכים אלו. נכון להיום מושכרת קומה בבניין לחברת 'בית בלב' המפעילה אותו לטובת חולים סיעודיים ושיקומיים. "מאחר וקיים בעיר ביקוש גבוה לטיפולים לטובת אוכלוסיית הגיל השלישי שלא ניתנים כיום באילת, אנו פועלים מול הבעלים של הבניין, על מנת לנצל את המבנה הקיים ולאפשר בו יחידות דיור מוגן, הגדלת המחלקה הסיעודית והשיקומית והגדלת הפעילות הניתנת בו לאוכלוסיית הגיל השלישי בעיר בצורה משמעותית", אומר לנקרי. "לשמחתנו נוצרה כיום האפשרות לקדם את הנושא, אנו מוצאים אוזן קשבת והבנה אצל הבעלים של הבניין שהושיט יד ומבין את המצב בעיר ולפחות עד להקמת הבניין החדש המדובר, ננסה למצוא מענים לצרכים בדחופים בעיר הרבה יותר מהר ממה שחשבנו שנמצא. נכון להיום מדובר במבנה קיים, פעיל ומונגש ונשים בו דגש על הצרכים הסיעודיים בעיר. ננסה לחבר אליו אחת מקבוצות הזכיינים העוסקים בתחום הסיעודי ואם זה יבשיל זה יכול לקרות מהר מהמצופה. לשמחתנו גם בעל הנכס מגיע לנושא עם הרבה רצון טוב ונכונות וכולי תקווה שזה יבשיל למעשים כבר בקרוב. אוכלוסיית העיר מתבגרת, תוחלת החיים עולה ויש צורך אדיר בכל השירותים האלו. נעשה הכל על מנת שגם באילת אוכלוסיית הגיל השלישי תקבל את השירותים הנחוצים ותושבים בגילאים אלו לא ייאלצו לעזוב את העיר. לנוחיותם ולנוחיות בני משפחתם באילת". 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש