חשד: סייעת בגן טרום חובה עירוני התנהגה באלימות עם הילדים

מאת: מירב לוי דיאמנט ● צילום: אילוסטרציה ● 14/5/2021 13:20 ● ערב ערב 3017
שתי תלונות הוגשו השבוע במשטרת מרחב אילת נגד סייעת בגן טרום חובה עירוני, בחשד כי נהגה באלימות עם הילדים ● הורים נוספים, שגם הם טוענים להתנהגות אלימה מצד הסייעת, העדיפו שלא להגיש תלונה ● אמה של אחת הילדות מספרת כי בשנה שעברה, לאחר שיחה עם האחראית על הגנים בעירייה והמפקחת, הסייעת הושארה בגן ואילו הילדה הועברה גן על פי בקשת הוריה
חשד: סייעת בגן טרום חובה עירוני התנהגה באלימות עם הילדים
’'אם נגלה שזה קרה לילדים נוספים, נגיש עוד ועוד תלונות במשטרה''

שתי תלונות שהוגשו השבוע במשטרת אילת נגד סייעת בגן טרום חובה עירוני, מעלות סימני שאלה סביב היתכנות כי ישנם הורים נוספים שילדיהם חוו אלימות מצד עוזרת הגננת בגן המדובר. עוד מעלה הפרשה סימני שאלה סביב מעורבותה של הגננת בגן, שלטענת ההורים ידעה על המקרים אך העדיפה לשתוק.

 

הילדה נחבטה בראשה


הפרשה התגלתה לאחרונה, כשזוג הורים לילדה, הלומדת בגן, שמו לב להתנהגות לא רגילה מצד בתם בת ה – 4.5. "היא התחילה להתעורר באמצע הלילה בצעקות", מספרת האם ואם קודם לכן הייתה הולכת לגן בשמחה, פתאום היא פשוט לא רצתה ללכת. עד כדי כך, שכשהיינו מגיעים לגן, היא הייתה נאחזקת בכוח בסורגים וצורחת את נשמתה". ההורים מודים כי חשבו שאולי מדובר בחזרה קשה לגן לאחר תקופת הקורונה וניסו לשכנע את בתם שהכל טוב ובסדר בגן, אלא שכל אלו לא עזרו והיה צורך בכך שהגננת או עוזרת הגננת יסייעו בהכנסתה של הילדה לגן. "באותו יום שקרה המקרה, הסייעת כנראה התעצבנה שהיא צריכה לרדוף אחרי הילדה ולהכניס אותה לגן", מספרת אמה של הילדה, את מה שגילתה בהמשך. "היא תפסה אותה בכוח בזרוע, משכה אותה לגן, הושיבה אותה בכוח על הכסא וגררה אותו קדימה. הכל נעשה ככל הנראה בכזה כעס ועוצמה שמעוצמת המשיכה הילדה התהפכה עם הכסא אחורנית ונחבטה בראשה". אלא שבגן לא טרחו לעדכן את ההורים במקרה, ואלה, קיבלו באותו יום לנייד שלהם תמונות וסרטונים של הילדה נהנית בגן. "זה החשיד אותי מיד", מודה האב. "מה קרה שפתאום שולחים לנו תמונות וכותבים לנו שהכל בסדר עם הילדה והנה היא צוחקת ונהנית". 

 

טפיחה על הגב וזהו?


למחרת בבוקר, כהרגלה בתקופה האחרונה, שוב סירבה בתם ללכת לגן. "החלטתי להשאיר אותה בבית וקיבלתי הודעה מהגננת שביקשה לדעת "למה חברה שלי לא באה היום לגן?". ממתי היא שואלת אותי את זה? תוהה אמה של הילדה שהחליטה לברר מול בתה האם קרה משהו בגן יום קודם. "לא יכולתי שלא לקבל את התחושה שמשהו קרה בגן", מודה האם שנחרדה לשמוע מבתה ש"הסייעת עשתה לה כואב ביד ובראש". האם מיהרה לצלצל לסייעת שלטענתה ניסתה להתחמק. "התעקשתי שהילדה טוענת שהיא עשתה לה כואב ואז הסייעת הסבירה לי שהילדה פשוט לא רצתה להיכנס לגן, אז היא נתנה לה טפיחה על הגב וזהו. "אבל הכל בסדר, אני לא אעשה לה כלום יותר", היא הבטיחה לאם באותה נשימה". האם שחשבה שאולי לא מדובר במשהו גדול, העדיפה להעביר את המקרה הלאה, אלא שבאותו סוף שבוע, כשגיסתה לקחה את הילדה לטיול בהרים, התפתחה בין השתיים שיחה תמימה, במהלכה, שאלה הגיסה את הילדה: "מה את אוהבת בגן?". להפתעתה ענתה לה הילדה שהיא לא אוהבת את הסייעת, כי היא מרביצה לה.

 

צביטות, משיכות ודחיפות


"כשגיסתי חזרה מהטיול עם הילדה, היא מיהרה לספר לי את הדברים, ופתאום, התחלנו לקשור את ההתנהגות המוזרה של הילדה בלילות, הבכי, וחוסר הרצון שלה ללכת לגן, עם העובדה שאולי באמת מישהו עושה לה משהו בגן. ביקשתי מהילדה שלי להראות לי מה הסייעת עשתה לה והיא לקחה את אחותה הגדולה ואמרה לה- את תהיי אני ואני אהיה הסייעת והיא הראתה לנו בדיוק איך הסייעת מחזיקה אותה בחוזקה בזרוע, איך היא משכה אותה, הושיבה אותה בכוח על הכסא ואיך היא נפלה אחורנית". בסרטון שצילמה האם, משחזרת הילדה את כל מה שעבר עליה, ומספרת כי לאחר הנפילה מיהרו לשים לה ארטיק על הראש כדי שלא יכאב לה. עוד סיפרה הילדה, שאחר כך היא קיבלה לאכול את הארטיק ולשאר הילדים נאמר כי רק היא אוכלת את הארטיק, כי היא קיבל מכה. עוד תיארה הילדה צורה של צביטות, משיכות הגוף כלפי מטה, דחיפות ואף סיפרה, שבמקרה אחר הסייעת זרקה לה כעונש את בקבוק השתייה לפח.

 

"פתאום נפל לנו האסימון"


"פתאום נפל לנו האסימון", אומר האב בכעס. "הבנו שמשהו לא טוב קורה בגן". עכשיו נזכרה האם שבשנה שעברה היה מקרה כלשהו בו היה מעורב ילד אחר בגן, שכבר עבר מפאת גילו לגן אחר. "חיכיתי בקוצר רוח לצאת השבת ומיהרתי להתקשר לאימו של הילד, מבקשת שתספר לי מה קרה אז. או אז שמעה אמה של הילדה, איך אותה סייעת תפסה בחוזקה בידו של הילד האחר ומשכה אותו במסגרת קייטנה שפעלה בחופש הגדול בגן. אמו של הילד אמנם פנתה בתלונה לרשת המתנ"סים ואולם מאחר וזה היה השבוע האחרון לפעילות והילד בלאו הכי לא חזר לאותו גן, הדברים התמסמסו. 
אלא שמרגע שאמה של הילדה התקשרה, החליטה האם של הילד לא לשתוק והגישה גם היא השבוע תלונה נגד הסייעת. מספרת השבוע סבתו של הילד: "ביום שישי הגיעו אלי שני הנכדים ופתאום הגדול התחיל לתקוף את הנכד הקטן. הוא תפס לו את היד בחוזקה, צבט, רעד כולו מעצבים. בחיים שלי לא ראיתי אותו ככה. שאלתי אותו בהלם מאיפה הבאת את ההתנהגות הזו והוא ענה לי- "אם הסייעת עושה לי את זה, גם אני יכול לעשות את זה". שאלתי אותו אם הוא בטוח שהיא עשתה לו את זה והוא אמר לי שכן ותיאר איך היא תפסה אותו חזק ביד "ועשתה לי כואב עד שבכיתי ואז היא דחפה אותי". הסבתא ההמומה מיהרה לעדכן את כלתה בפרטי האירוע. 
"כמי שבנה עבר בעצמו בילדתו התעללות בגן, אני הכי חשדנית שיכולה להיות", מספרת הסבתא,
 "משהו בגן הזה לא נראה לי עוד קודם. לא יתכן שהיינו מגיעים לחגיגות בגן וכל הילדים היו כמו חיילים, מפחדים לזוז. די היה במבט העיניים של הגננת כדי להכניס אותם לסדר. משהו שם לא עשה לי טוב באווירה הקפדנית מדי הזו", היא מבהירה ומציינת, "ככל הנראה מדובר בדפוס התנהגות של הסייעת, שחוזר על עצמו. זה היה שם בשנה שעברה וגם ממשיך השנה. בכל פעם היא מכבה את האש מול האמא וסוגרת את הסיפור כאילו זו הפעם היחידה והראשונה. היא מתחננת שנסלח לה, וכשכל אחד חושב שזו הייתה מעידה חד פעמית וכנראה זה משהו שלא יחזור על עצמו, הדברים היו נסגרים. אלא שמי שנוהג ככה פעם אחת, ימשיך", טוענת הסבתא.

 

דפוס פעולה חוזר?


בדיקת הנושא אחורנית הביאה את אמה של הילדה אל אם אחרת שבתה הותקפה על ידי אותה סייעת לפני כשנתיים. האם אמנם בחרה שלא להגיש תלונה במשטרה, אך הסכימה לספר את סיפורה: "זה קרה לפני כשנתיים, ומי שעלתה על המקרה הייתה דווקא מנהלת הצהרון שאספה את בתי באותו יום מהגן. בזמן ההסעה", מספרת האם, "הבת שלי פתחה בבכי וסיפרה לבעלת הצהרון, כי הסייעת בגן עשתה לה כואב. היא הראתה לבעלת הצהרון מה היא עשתה לה ואיך אחזה אותה בחוזקה ביד והכאיבה לה עד בכי. בסיטואציה אחרת, גם לא היה לה קשה להשאיר את הבת שלי 45 דקות עם קקי בחיתול, כי "פשוט לא בא לי", ככה היא הסבירה לי. 
גם במקרה הזה, כמו במקרים האחרים, מספרת האם כי הבירור עבר דרך הגננת בגן, שהפנתה אותה לברר את הנושא מול הסייעת עצמה. "אני בחורה שמאוד מכבדת ולא מתלהמת", אומרת האם, "היא מאוד נבהלה שהתקשרתי אליה, התנצלה מאוד והבטיחה שדברים כאלו לא יקרו שוב, וככה סגרנו בינינו את העניין. באותו יום, כשאמה של הילדה מהשנה הנוכחית התקשרה אלי וסיפרה לי מה קרה עם הבת שלה הייתי בהלם. פתאום מתברר לנו שזה לא קרה רק לילד שלנו, אלא שזה קרה לעוד ועוד ילדים וכולם חשבו שזה היה רק במקרה שלהם וזו הייתה מעידה חד פעמית. זה לא נורמלי. אין היום אמונה לצערי במערכת החינוך ודברים כאלו מחזקים עוד ועוד את החרדות והחששות אצל ההורים".

 

יצאו מהפגישה בתחושה שהם לא בסדר


אם לא די בכל הסיפורים האלו, הרי שהעובדה שהגננת טענה בעקבות המקרה האחרון שהובא לידיעתה, כי היא מופתעת וכי "זו הפעם הראשונה שאני שומעת דבר כזה", מכעיסה את ההורים, לנוכח העובדה שכל המקרים שמתוארים הגיעו לידיעתה של הגננת. "זה אומר שלאורך כל הזמן הזה הגננת ידעה ובחרה לשתוק ולשתף פעולה עם דפוס הפעולה החוזר של הסייעת", זועמים ההורים.
אמה של הילדה מיהרה לדרוש פגישה עם אנשי המקצוע שמעל צוות הגן ואכן, פגישה כזו, בנוכחות האחראית על הגנים בעירייה, ובנוכחות המפקחת, הגננת והסייעת התקיימה. "לצערי, יצאנו מהפגישה הזו בתחושה שאנחנו הלא בסדר", אומרים הורי הילדה בזעם. "אנחנו הלא בסדר, שאנחנו לא מוכנים לשלוח יותר את הבת שלנו לאותו גן. ביקשנו פתרון, היה לנו ברור שבמצב כזה הסייעת לא יכולה להמשיך עוד לעבוד בגן, אבל הופתענו לגלות שאף אחד לא ממש מתכוון לשנות לה את המסלול. באותו רגע היה לנו ברור שאנחנו ממשיכים הלאה להגשת תלונה במשטרה". במשך כמה ימים נשארה הילדה בבית כי הוריה סרבו בתוקף לשלוח אותה לגן בו ממשיכה לעבוד אותה סייעת. רק השבוע, בהסכמת ההורים, היא תשובץ בגן אחר.

 

ההורים ביקשו לפתוח את המצלמות וסורבו


ומה על הסייעת? אני תוהה וההורים עונים בכעס: "היא נשארה בגן. את מבינה את זה? במקום לטפל בבעיה מהשורש, הזיזו אותנו ועולם כמנהגו פועל".
מתוך כוונה לברר האם ישנם הורים נוספים שהסייעת פגעה בילדיהם והם לא מודעים לדפוס הפעולה, מתכוונים ההורים להציף את הדברים בגן ולקחת את פעולתם צעד קדימה. "אם נגלה שזה קרה לילדים נוספים, נגיש עוד ועוד תלונות במשטרה. המטרה שלנו היא, שאף ילד לא יצטרך לעבור דברים כאלו בגן ושאף אחד לא יעז יותר לטייח ולהשתיק דברים", הם אומרים.
לשאלה, האםיש מצלמות בגן, אומרים ההורים כי לא ידוע להם על כך ואולם בשיחה עם הצוות כשביקשו לפתוח את המצלמות, נאמר להם שהמצלמות בגן מופעלות רק במקרי חירום. "זה נשמע לנו הכי לא אמין", מבהירים ההורים שדורשים התערבות מהירה של משטרת אילת והפסקת עבודתה של הסייעת עד לבירור כל הפרטים. לסיום הם מבקשים, "שזה רק לא ייגמר באסון".

ממשטרת אילת נמסר בתגובה: “בעקבות התלונה שהוגשה, נפתחה חקירה, המתנהלת בימים אלה ולכן לא נוכל לפרט אדותיה”.

מעיריית אילת לא נמסרה תגובה עד למועד סגירת הגליון


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש