חברת המועצה יערית סיטבון: הערבים יותר מסוכנים מהקורונה – לעצור כניסתם לאילת

מאת: רותם נועם ● 13/5/2021 17:03 ● ערב ערב 3016
חברת מועצת עיריית אילת (''צעירי אילת'') יערית סיטבון, פנתה אמש לראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, בבקשה למנוע כניסת אזרחים ערבים לתחומי העיר אילת וזאת על מנת שלא להפוך את תושבי העיר ''לשפני ניסיון'' ● סיטבון השוותה את הערבים לנגיף הקורונה ואמרה: ''הם יותר מסוכנים'' ● כשנשאלה על כך הגיבה לאתר 'יום יום': ''מצחיק בעיני להוציא אותי גזענית...אני עומדת מאחורי דעותיי'' ● מתן בארי, ראש סיעתה של סיטבון, לא גינה את דבריה ● חבר סיעתה שמוליק שלם הגיב: ''לעשות חרם על ערביי ישראל בכללותם בגלל אחוז מסוים של קיצונים ברברים זו טעות קשה ומיותרת'' ● מאיר יצחק הלוי: ''הודעה מיותרת שאינה מסייעת להמשך מיצובה של העיר אילת כעיר פלורליסטית, מכילה, מארחת וסובלנית''
חברת המועצה יערית סיטבון: הערבים יותר מסוכנים מהקורונה – לעצור כניסתם לאילת
''קיבלתי 400 פניות של אימהות והורים מודאגים שביקשו שהילדים שלהם יסתגרו''. סיטבון

חברת מועצת עיריית אילת, יערית סיטבון, שלחה אתמול בלילה הודעה בקבוצת הווטצאפ של מועצת עיריית אילת, אותה הפנתה לראש העירייה מאיר יצחק הלוי, ובה כתבה: "אנחנו לא שמים את תושבי אילת כשפני ניסיון, ברגע שאנחנו פותחים את שערנו לערבים בחג שלהם? אנחנו חשופים ללינצ'ים, פוגרומים והפרות סדר. ראש העיר מר מאיר יצחק הלוי, שמרת עלינו מפני הקורונה, סגרת את העיר והטלת מצור מפני הנגיף המסוכן. לעניות דעתי, הם יותר מסוכנים!!!".

סיטבון התייחסה בהודעתה לאזרחים הערביים הצפויים להגיע לנפוש באילת, כמדי שנה, בעת חג העיד אל פיטר, שהחל היום וייחגג לאורך סוף השבוע הקרוב.

סיטבון לא היתה לבד. אילן ברגמן ("מוכר הסיגריות") העלה היום לרשתות החברתיות קריאה לבתי עסק אילתיים לסגור את עסקיהם בסוף השבוע, כאות הזדהות עם תושבי הדרום : "זלזול של יצחק הלוי בביטחון התושבים יביא עלינו אסון", כתב באחד הפוסטים שהעלה, "מזדהים עם הדרום הלוהט והאטרקציות בעיר, סוגרים את העסקים מחמישי עד ראשון".  בפוסט אחר כתב: "יצחק הלוי, עקב המצב הביטחוני מורה לך לתגבר את העיר בכוחות ביטחון במידי".

 

 

יצחק הלוי: "הודעה מיותרת"

 

יצחק הלוי הגיב להודעתה של סיטבון בקבוצה  וכתב: "יערית, אני ממליץ לך להסיר את ההודעה, היא מיותרת ובטח לא תורמת דבר וחצי דבר להרגעת הרוחות, ובוודאי לא מסייעת להמשך מיצובה של העיר אילת כעיר פלורליסטית, מכילה, מארחת וסובלנית".

סיטבון השיבה לו: "אני לא אסיר את ההודעה, אני עומדת מאחורי דעותיי ואני חרדה למצב בעיר לאור המצב הקיצוני בארץ. המילים שאתה כותב יפות ומרגשות בימים כתיקונם".

יצחק הלוי השיב לה: "הודעתך שלצערי כבר הגיעה לתקשורת בוודאי לא תסייע להרגעת הרוחות".

וסיטבון השיבה לו: "מילים מרגשות חמות עם סיסמאות מפוצצות כן יסייעו? נעצור כאן את השיח ראש העיר, אני מכבדת אותך".

לפניית את 'יום יום באילת', אמרה סיטבון:
"יש פה דאגה ואחריות על תושבי העיר שמי שחי פה וחי את העיר יודע כמה הם מוטרדים, מאתמול קיבלתי 400 פניות של אימהות והורים מודאגים שביקשו שהילדים שלהם יסתגרו כדי לא להגיע לעימותים מול האורחים הערבים שאמורים לפקוד את העיר. אני בגאווה אחראית על ההודעה ואני בגאווה אחראית על כך שמחובתנו לדאוג לתושבי העיר".

בהמשך הוסיפה: "הדברים שאמרתי והצפתי הם תוצאה ישירה של חרדה ודאגה לאור המצב בארץ בשבוע האחרון, מחובתי להיות קשובה לציבור, שאגב, כולל בתוכו ערבים, פליטים, וכל קשת הרחבה שהעיר אילת מכילה ולדברים שמטרידים את מנוחת התושבים. אני חיה וגרה בעיר ושומעת את התושבים באופן ישיר יום יום. איני אחראית על הפוגרומים בארץ, אך אני בהחלט אחראית על להציף את הדברים ולהעביר את המסר ואת הדאגה של התושבים לגורמים הרלוונטיים. חבר מועצה בראש ובראשונה חייב להיות קשוב לציבור. קצת מצחיק בעיני לנסות להוציא אותי "גזענית", בזמן שכל עבודתי הציבורית היא לדאוג לשוויון זכויות בלבד. אני עומדת מאחורי דעותיי. אני מודאגת מאוד מהימים הבאים עלינו בארץ ובעיר בפרט. כולי תקווה אמונה ותפילה, שהימים הקרובים יביאו איתם ביטחון ללא שום מקרה של אלימות".

 

 

חברי המועצה מגיבים

 

'יום יום באילת' פנה לעיריית אילת וכן לראש, העירייה מאיר יצחק הלוי, לסגניו, אלי לנקרי ומתן בארי (העומד בראשי סיעתה של סיטבון – צעירי אילת) וכן לחברי המועצה: שמוליק שלם, חני רובין, חן בן אפרים, יהודה מורדי, יניב חנו, אולג צ'רנמוריץ, שלמה ביטון, סטס דינקין, סימה נמיר, דובי כהן. מרביתם לא הגיבו לפניית האתר, ואלו הם התגובות שקיבלנו:

סגן ראש העיר, אלי לנקרי: "אני מסתייג מהדברים הללו. מעבר לעובדה שאין לנו כל סמכות בחוק להגביל כניסה לעיר, זהו לדעתי בדיוק המתכון ללבות את היצרים ולהשיג את ההיפך הגמור. אנחנו עיר תיירות בינלאומית, קוסמופוליטית ופלורליסטית וכך צריך להישאר. לצד זה כמובן שנעשו הערכות מצב עם כוחות הביטחון והמשטרה ונעשתה היערכות לכל תרחיש בתקווה שלא נצטרך להתמודד עם זה. מיותר לציין שאני מגנה את האלימות ואת הפורעים ומקווה שהשקט והסדר יחזור על כנו במהרה".

מתן בארי: "יערית היא אדם בוגר, תבוני ועצמאי, ועל כן דבריה נאמרו על דעתה האישית.
יחד עם זאת, דבריה של יערית נכתבו דקות לאחר ההודעה על רצח של ילד בן 6 מרקטה, לינץ ביהודי בעכו על ידי ערבים ישראלים, ושורה של פעולות אנטישמיות חסרות תקדים באלימותן כלפי יהודים על ידי ערבים ישראלים בעלי תעודות זהות כחולה.

הימים מורכבים והמציאות הישראלית הופכת מיום ליום לקשה ופשוט לא אנושית, אי אפשר להסתיר את תחושת הפחד והלחץ שיש בקרב התושבים עקב הפרעות האלימות בתוך ערים נורמטיביות ולכן לאורך כל הבוקר אתמול והיום, נכחתי בהערכות מצב אצל ראש העיר ועוסקים רבות בשאלת חגיגות עיד אל פיטר, והשאיפה לעבור אותם בשלום, ובשביל כך המשטרה התחייבה לנוכחות יתר בכניסות ובאזורים הומי אדם, אני סומך על כוחות הביטחון שישמרו על השקט ברחובות ועל שלום האזרחים באילת."

 

''קראתי בתדהמה את הצעתה של חברת המועצה שלעניות דעתי אינה עומדת בלשון החוק ובטח אינה עומדת במבחן המציאות''. חנו (מימין)

"הודעה שאינה תורמת למיצובה של העיר". יצחק הלוי (משמאל)

יניב חנו: "קראתי בתדהמה את הצעתה של חברת המועצה שלעניות דעתי אינה עומדת בלשון החוק ובטח אינה עומדת במבחן המציאות. העיר אינה הינה עיר תיירות ששעריה פתוחים לרווחה בפני כל תייר ללא הבדל צבע, מין ודת וטוב שכך. אכן יש להערך בתקופה רגישה זו עם עיבוי כוחות של פקחי העירייה והביטחון לטובת שמירת הסדר הציבורי ותחושת הביטחון של כלל התושבים והתיירים.
בנימה אישית, אני מחזק את ידיהם של כוחות הביטחון ומשטרת ישראל
העומדים לילות כימים מול ארגוני הטרור הרצחניים בעזה וכנגד פורעים בערים המשולבות. אסיים באיחולי רפואה שלימה לכל הפצועים והשתתפות בצער משפחות השכול. מי יתן ונדע ימים טובים יותר". 

חן בן אפרים: "מחובתנו כנבחרי ציבור לכבד כל אדם, באשר הוא אדם, ואי אפשר להכליל. אני סמוך ובטוח שהמשטרה תהיה עירנית למקרים של חלילה אלימות, או אי סדר".

חני רובין מסרה: "אני בעד לשמור על החוטים שנרקמו לאורך השנים ויצרו כאן דו קיום, יש לי חברים ללא הבדל צבע, מין או דת, ובפרט ערבים שהם בני אילת וזאת דוגמה מוצלחת. עלינו לשמור על זה ולהישאר האנשים שאנחנו לטובת העיר והמדינה שלנו".

שמוליק שלם מסר: "ממש לא מסכים, זאת דעתה האישית בלבד. ביקשנו מראש העיר ומהמשטרה להיות ערניים ולתגבר בכוחות וזה מה שעשה ראש העיר, אבל לעשות חרם על ערביי ישראל בכללותם בגלל אחוז מסוים של קיצוניים ברברים זאת טעות קשה ומיותרת. בסופו של דבר הם חיים בתוכנו וחלק מאתנו. אילת היא עיר פלורליסטית ואנו צריכים לארח את כל תושבי ישראל והעולם מבלי להתייחס לדת גזע ומין. צריכים למצות את הדין עם פורעי החוק בצורה הקיצונית ביותר".

שלמה ביטון: "כשיורדת משפחה ערבית לחג באילת, אין לה כוונות לעשות פורענויות. אני כן חושב שצריך למנוע כניסה לעיר של גורמים שעלולים להפר את הסדר, כמו שמונעים כניסת סמים, צריך לתגבר כוחות, להציב בכניסה לעיר שוטרים שיתשאלו את הנכנסים לעיר, לשם מה באו והיכן הם עומדים להתאכסן, ובכך לנסות לאתר גורמים בעייתיים לפני כניסתם לעיר. כרגע הכניסה לעיר פרוצה, כולם עוברים ללא כל ביקורת, אבל איסור קטגורי של כניסת ערבים לאילת זה לא נכון".

כל חברי המועצה שהגיבו, ברכו את תושבי אילת בימים שקטים ורגועים ובחג שמח.

מעיריית אילת לא נמסרה תגובה עד למועד העלאת הכתבה.