השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל: "אירוע זיהום הים הבא מאיים להגיע"

מאת: ● 11/5/2021 15:57 ● ערב ערב 3016
השרה גמליאל אמרה שלשום (א') בפתח ועדת המנכ"לים שעסקה בהתמודדות עם תרחישי אסון ימיים, כי הסכם קצא"א לשינוע נפט מאיחוד האמירויות דרך אילת ואשקלון נחתם ללא התייעצות עם המשרד. בנוסף, אמרה השרה שהיא מצפה מיתר משרדי הממשלה לעמוד לצידה ולהתנגד להסכם המאיים על הסביבה
השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל: ''אירוע זיהום הים הבא מאיים להגיע''
צילום: ויקיפדיה

ביום א' האחרון התקיימה ועדת מנכ"לים בראשות מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, דוד יהלומי, שמטרתה היא להעביר לממשלה המלצות על דרכי ההתמודדות עם תרחישי אסון ימיים, לרבות המשמעות התקציבית ותוספת כח אדם.

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, אמרה בפתח הדיון: "אירוע זיהום הים הבא מאיים להגיע בעקבות סיכונים חדשים המאיימים על הסביבה הימית, כדוגמת התוכנית להגדלת נפח ופעילות שינוע הנפט הגולמי של קצא"א. הסכם קצא"א, שנחתם ללא התייעצות איתנו במשרד להגנת הסביבה, יוביל לכניסה של כ-50 מכליות נפט למפרץ אילת מדי שנה ויהווה איום על הסביבה.

"אני מצפה מיתר משרדי הממשלה לעמוד לצידנו ולהתנגד להסכם קצא"א. כמשרתי ציבור, עלינו לעמוד יחד לצד האינטרס הסביבתי והציבורי, אל מול בעלי ההון שרואים לנגד עיניהם את רווחיהם האישיים בלבד.

"ועדת המנכ"לים שאנחנו מובילים תזהה את הפערים ותתבקש להכין את ישראל לתגובה לאירועי זיהום ים בשמן הבאים, כדי לשמור על הים והחופים. יחד עם זאת, עלינו למנוע אירועים מסוג זה מראש. הנורות האדומות כבר דולקות ממזמן, ועלינו לפעול בנחישות ובמהירות על מנת למנוע את האירוע הבא".

מנכ"ל המשרד, דוד יהלומי, אמר בפתח הדיון: "אירוע הזפת הדגיש את התשתית שהנחנו להתמודדות מוצלחת עם תקריות זיהום ים. עם זאת, לא לעולם חוסן והפערים הקיימים, שעליהם התרענו במשך שנים רבות, עלולים לבוא לידי ביטוי בתקרית הבאה שעלולה להתרחש, ויהיה זה ללא הודעה מוקדמת"

הוועדה שקיימה ביום א' את ישיבתה הראשונה, תערוך סדרת דיונים שתכליתם אימוץ הצעדים הנדרשים ואישור תקנים ותקציב לצורך קיום היערכות סבירה לתקרית ככל שתהיה בעתיד. בסיום עבודת הוועדה דוח המלצותיה יפורסם לציבור, ובמקביל תגיש הוועדה את ממצאיה לממשלה.

הוועדה תדון בנושאים הבאים אשר זוהו כדרושים לצורך השלמת הפערים: מערך מודיעין ימי לגילוי והתראה מוקדמת, מערך זיהוי ומעקב אווירי, השלמת היערכות רשויות מקומיות חופיות על-פי תוכניות חירום מקומיות,היערכות לקליטת כוח אדם התנדבותי, השלמת מערך טיפול ופינוי פסולת שמנית, שדרוג תכניות חירום מפעליות, השלמת חקיקה, והשלמת מערך המוכנות לטיפול בזיהום ים בשמן ביחידה הארצית להגנת הסביבה הימית, כולל גיוס תקני אדם תוספתיים והשלמת תקציב הכרחי שנשאל מהקרן באירוע האחרון, בסך 45 מיליון שקל וסכומים נדרשים נוספים.

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש