שני אורחים נדירים נצפו השבוע במפרץ אילת

מאת: איציק נועם ● 11/3/2021 12:45 ● ערב ערב 3008
עמרי עומסי פקח יחידה ימית במרחב אילת ברשות הטבע והגנים, זכה בתחילת השבוע לפגוש בפעם השנייה בחייו במנטה ענק בחוף הצפוני באילת ● לא חלפו מספר ימים ורוני מאיר ממועדון השיט שמח לפגוש בצבה מסוג אוליב ריידלי כשהיא מזדווגת עם זכר קרני
לא כל יום זוכים לראות ענק עדין מרחף במפרץ אילת ● צילום: עומרי עומסי רשות הטבע והגנים

עדי ברש דוקטורנטית באוניברסיטת חיפה ויו"ר עמותת כרישים בישראל:  ״המין מנטה ענק הינו המין הגדול ביותר מבין הבטאים ואף נמצא בין חמשת דגי הסחוס הגדולים ביותר (כרישים ובטאים).
מנטה ענק מגיעה בדרך כלל לרוחב של 4.5 מטרים בבוגר, אך תועדו מנטות ברוחב של מעל 9 מטרים. כל זאת, מסינון פלנקטון ועל כן המנטה שוחה בגוף המים ומאתרת את הכתמים של יצורי הפלנקטון הקטנים.
מנטה הינה משאת נפשו של כל צולל הנכנס למים, אולם באילת תצפית כזאת היא נדירה, ועד היום באיסוף התצפיות של עמותת כרישים בישראל, תועדו מספר מועט של תצפיות.
מנטת ענק נידוגה מסביב לעולם עקב הערך הגבוה של בשרה וסנפיריה והיא מוגדרת היום במצב שימור "פגיע" ע"י האיחוד העולמי לשימור טבע (IUCN)״.

 

הזדווגות של שני מיני צבים שונים לא תהיה פורה ● צילום: עומרי עומסי רשות הטבע והגנים

 

רוני מאיר ממועדון השיט סיפר: ״זיהיתי שני צבים שנמצאים בחוף הדרומי. הם נראו לי בתהליך הזדווגות שנמשך כ-40 דקות וחששתי שיפגעו מהסירות שחולפות במקום בקרבתם, לכן הזעקתי את פקח רשות הטבע והגנים עומרי עומסי למקום. כשהוא הגיע הקפצתי אותו למקום.

עומרי עומסי פקח היחידה הימית במרחב אילת רשות הטבע והגנים: ״נראה היה מהתצפית כי מדובר בצב שלא הכרתי במפרץ. העברתי את התיעוד לד״ר יניב לוי מנהל מרכז הצלת צבי ים ברשות הטבע והגנים לבדיקה. ראינו את הצבים מזדווגים אני זכיתי לתעד לכמה שניות את הצבה מתחת לצב רגע לפני שצללה חזרה אל הים.

ד״ר יניב לוי מנהל מרכז הצלת צבי ים סיפר: ״אנחנו נמצאים בתחילת תקופת הרבייה, מהסרטון נראה כי מדובר במין שמעולם לא נראה במפרץ אילת olive Ridley מזדווגת עם צב מסוג קרני שהוא מין בסכנת הכחדה אבל מוכר במפרץ אילת. מדובר בתיעוד של הזדווגות נדיר. מעולם לא ראינו צב מסוג זה במפרץ אילת , אנחנו מכירים תיעודים בודדים באריתראה לפני עשור. לצערי הזדווגות של שני מיני צבים שונים לא תהיה פורה. נדווח על התצפית ונמשיך לחקור את הנושא מול העמיתים שלנו בעולם.״


אם ראיתם צב פצוע או במצוקה או באם צילמתם מנטה ענק, כריש או בטאי אתם מוזמנים לדווח לרשות הטבע והגנים *3639 ולקבוצת הפייסבוק 'כרישים בישראל'. 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש