עיריית אילת למורים: ''התחסנו, היבדקו או אל תגיעו''

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 26/2/2021 13:04 ● ערב ערב 3006
כפי שנחשף בשבוע שעבר ב'ערב ערב', השבוע קיבלו מורי אילת הודעה מפורשת ממנהל החינוך לפיה מורה שאין לו אישור חיסון קורונה, אישור מחלים מקורונה, או אישור בדיקה שלילית, מתבקש שלא להגיע לבית הספר או לפעילות בשטח הפתוח ● ''אנו חייבים לשמור על בריאות התלמידים והמורים'', נכתב במכתב שגרר זעם רב בקרב המורים שהתארגנו נגד ההחלטה שאינה חוקית לטענתם ● נציגת הסתדרות המורים באילת שגרה למנהלת אגף החינוך מכתב בו היא מזכירה כי טרם התקבלה החלטה בנושא והדבר אינו חוקי ומנוגד לחוקי היסוד ● ואילו ההורים, הם ברובם היו מרוצים: ''לא יתכן שידרשו מאיתנו להתחסן במקומות העבודה ואילו המורים שבאים במגע עם הילדים שלנו יסכנו אותם על בסיס יומי''
עיריית אילת למורים:  ''התחסנו, היבדקו או אל תגיעו''
בהסתדרות המורים הבהירו: אין לראש העירייה סמכות להחליט בנושא. יצחק הלוי וד

עוד בטרם הכריע בית הדין לעבודה בסוגיה שהגיעה לפתחו על ידי סייעת מכוכב יאיר שהושעתה לאחר שסירבה להצהיר אם התחסנה וסרבה להציג תוצאות בדיקת קורונה שליליות, מימש השבוע ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, את מה שנחשף בשבוע שעבר ב'ערב ערב' ודרש בתוקף, ממנהלות בתי הספר בבתי הספר היסודיים והתיכוניים שלא לאפשר למורים שלא התחסנו נגד קורונה, או שאין בידם תוצאות שליליות של בדיקה, להגיע לבית הספר, זאת בהתאם למה שהבטיח בשבוע שעבר בשיחה עם תושבים בזום. יצחק הלוי טען בישיבה כי מהלך זה הוסכם על דעת משה אזולאי יו"ר וועד העובדים בעירייה, אך זה הכחיש את הדברים.

 

"אני לא חייב דין וחשבון לאיש"


מורים רבים שמסרבים להתחסן ממניעים שונים קיבלו את ההחלטה בזעם ומיהרו להתארגן על מנת לפעול נגד המערכת. מ' (השם שמור במערכת), מורה צעירה שעדיין לא הרתה, הבהירה ל'ערב ערב' כי הסיבה היחידה בגללה היא לא מתחסנת היא החשש מכך שהחיסון אולי עלול לפגוע בהריון. "עם כל הכבוד לחיסונים ומה שמבטיחים בהקשר אליהם, בתור בחורה צעירה שעדיין לא הרתה, הסוגיה הזו מאוד מפחידה אותי. אני לא מוכנה לקחת את הסיכון שביום בו ארצה להרות אגלה שטעיתי", היא אומרת ומזכירה שכמותה יש במערכת עוד מורות צעירות רבות שחוששות מהסיבה הזו. 
מורה אחר בעל מחלות רקע ואלרגיות הסביר כי הוא במצבו לא מעז להתחסן. "אני לא חייב שום דין וחשבון למערכת החינוך על מצבי הבריאותי ולא מוכן לפרט מה יש לי או מה אין לי. כשהתקבלתי להוראה לא התנו את זה במצבי הבריאותי. אני לא רואה כל סיבה שעכשיו המצב ישתנה". לשאלה מדוע הם לא מוכנים לפחות להיבדק אחת לשבוע ולהציג תוצאות בדיקה שליליות הבהירו שני המורים כי מבחינתם מדובר בבדיקה פולשנית ולא נעימה ואין בכוונתם לעבור אותה בכל שבוע מחדש.

 

המורים הם שמדאיגים אותי


על כך בדיוק זעמו השבוע הורים איתם דיברנו. "את מבינה את זה? הם באים במגע יום יומי עם הילדים שלנו ואין להם שום בעיה לסכן אותם על מנת שהחיים שלהם יהיו יפים ונוחים", מחתה רונית, אמא לתלמיד בתיכון שזועמת על כך שלא ניתן לקבל נתונים על מורים שהתחסנו וכאלו שלא התחסנו. "בעוד שדורשים מאיתנו במקומות העבודה להתחסן כי אנחנו באים במגע עם קהל וזה ברור, אני לא מצליחה להבין למה תמיד כשזה מגיע למורים הם נעמדים על הרגליים האחוריות ויוצאים נגד. כשמדברים על ערבות הדדית, לזה בדיוק מתכוונים. כולם למען כולם, או שלא עשינו כלום ושום דבר", היא אומרת בכעס. לתגובה הזו מצטרף גם אייל, אבא לתלמיד בכתה ה' בעיר, שמבהיר כי בכל בוקר מחדש הוא שוקל אם לשלוח את הילדה לבית הספר או לא. "לא בגלל שאני חושש שהיא תדבק מהילדים", הוא אומר, "אלא דווקא המורים הם שמדאיגים אותי. אני לגמרי שוקל לא לשלוח את הילדה אחרי פורים אם לא תהיה שקיפות בנושא ואם לא נדע מי ממורים התחסנו ומי לא. אני לא מבין על מה ולמה המהומה ולמה המורים לא עושים את מה שנדרש מהם מתוקף תפקידם. אם הם לא רוצים להתחסן מסיבות כאלו ואחרות, לפחות שיעשו בדיקות קורונה ולא יספרו סיפורים. אם עובדי התיירות ובתי המלון יכולים לעשות את זה, לא יקרה כלום אם גם הם יצטרפו למאבק הלאומי במחלה", הוא קובע נחרצות ומגבה את החלטת ראש העירייה. "כל הכבוד לו. הגיע הזמן שמישהו ישים למורים את הקווים האדומים. לא רוצים, שלא יגיעו ללמד".

 

"החלטה לא חוקית ופוגענית"


במכתב ששלחה נציגת הסתדרות המורים באילת אילנית בן דוד למנהלת אגף החינוך בעירייה היא מהבירה כי: "יש להפסיק מיד את הדרישה למסירת מידע רפואי חסוי של עובדי ההוראה לרבות דיווח נתונים בנושא, ללא אישור והסכמת עובדי ההוראה". עוד ציינה בן דוד במכתבה: "כל דרישה לביצוע בדיקות ו/או דרישה להתחסן כתנאי כניסה למוסד החינוך אינה חוקית ומנוגדת לחוקי היסוד, לזכויות האדם ולהנחיית היועץ המשפטי לממשלה".

\
מזכיר סניף נגב בארגון המורים דוד דדון שלח מכתב לראש מנהל החינוך בעיריית אילת הד"ר דרורי גניאל בו הוא כתב: "הנימוקים שהעלת מאוד חשובים ולדעתי צודקים. אך כל עוד אין חקיקה או תקנה לשעת חירום המסדירה זאת, ההתניות אינן חוקיות ופוגעות בזכויות היסוד של המורים ומנוגדות לחוק יסוד חופש העיסוק ולהנחיית המשנה ליועץ המשפטי רז נזרי. אבקשך לבטל הנחייתך בדבר התניית כניסת מורים לבית הספר. אפשר לבקש ולהסביר את נחיצות החיסון והבדיקות אך לא חוקי לדרוש ולהתנות".

מעיריית אילת נמסר בהקשר לטענות המועלות בכתבה: "כחלק מהמאמצים למניעת התפשטות הקורונה וכדי לשמור את מערכת החינוך פתוחה, רציפה ויציבה, הצטרפה העיר אילת לתוכנית 'מגן חינוך' שבמסגרתה יתקיימו בכל בתי הספר בעיר (בכפוף להסכמת 75% מההורים) בדיקות אחת לשבוע ביום קבוע, לניטור תחלואת קורונה בקרב צוותים ותלמידים. לא מיותר לציין כי למעלה ממחצית מתושבי העיר כבר מחוסנים וזו זכותם לדרוש לחיות בסביבה בריאה. אשר על כן, מי שלא התחסן (לפחות בחיסון הראשון) נדרש להציג בדיקת קורונה שלילית למען בריאותו האישית ולמען בריאות סביבתו".

מדוברות הסתדרות המורים הארצית הובהר כי אין לראש העירייה את הסמכות להחליט על הדברים בכפוף להחלטת היועץ המשפטי לממשלה שמנע זאת.

 

“תודה למורה המאומתת”


שיח ער התעורר השבוע לאחר שמורה ממעלה שחרות נמצאה מאומתת, מה שהביא לשליחתה של כיתה שלמה לבידוד. בעקבות המקרה פרסמה אם לאחד התלמידים פוסט ביקורתי בפייסבוק: "תודה למורה המאומתת שהכניסה את איתי לבידוד. הילד שלי הלך לישון שמח ונרגש והתחפושת חיכתה בשקית. הוא התעורר בדמעות כשבישרתי לו שלא יוכל ללכת מחופש לבית הספר היום יחד עם החברים שלו, על זה שיפספס את פעילות פורים בכוללת ועל זה שאת החופשה שלנו מחר אצל המשפחה בתל אביב (שלא ראינו הרבה מאוד זמן) נאלץ לבטל. שלא נדבר על עוד זמן ללא לימודים בכיתה. נזק עצום לילדים. ", כתבה האם, "אני לא אומרת לאף אחד אם להתחסן או לא. כל אחד אחראי לגופו. אבל צוותים חינוכיים שמסכנים את הילדים שלנו (שלא יכולים להתחסן) ומכניסים אותנו שוב ללופ של בידודים זה ממש לא לעניין. לא רוצים להתחסן? קחו אחריות וצאו לחל"ת או שתחליפו מקצוע. אם אתם מחליטים לסכן את הילדים שלי, אז מבחינתי אתם לא מספיקים טובים בשביל להיות המורים שלהם. חג פורים הוא החג האהוב עליי והוא החל הבוקר בדמעות של הילד שלי, אז הוא כבר לא כזה. תמונת פורים של שלושה ילדים מחופשים לא תהיה על הפיד היום כבכל שנה. למורה תודה". הפיד התמלא בתגובות במהירות, אחד המגיבים אמר: "אבל גם צוותי חינוך מחוסנים מדביקים, אז עניין החיסון במקרה זה לא רלוונטי", ואחר הוסיף: "היה מקרה כזה לפני כמה ימים, סייעת מחוסנת הכניסה ארבע כיתות גן לבידוד", וגולשת אחרת סיכמה: "כל כך מאכזב ואין בעצם אל מי לטעון, כולם בסדר וכולם לא, אבל כמו שאני מכירה הוא יחגוג יותר מכולם אתך, אז חג שמח".
 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש