יצחק הלוי: עובד עירייה שלא יחוסן יידרש להציג בדיקה כל 72 שעות

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 17/2/2021 18:07 ● ערב ערב 3005
הבלגן סביב פתיחת המשק בארץ ובעיקר באילת חוגג ● בשיח תושבים שקיים השבוע (א') ראש העירייה בזום הצהיר מאיר יצחק הלוי כי הגיע להסכמה עם יו''ר וועד עובדי העירייה, משה אזולאי, כי עובדי העירייה והצוות החינוכי שלא יתחסנו יחויבו בבדיקות קורונה כל 72 שעות ● יו''ר הוועד שהופתע לגלות על הסכמה מצדו, שלטענתו, לא הייתה מעולם, הבהיר: ''אני אמנם תומך בחיסונים אך מעולם לא הסכמתי לחייב עובדים להיבדק'' ● במקביל נעשים ניסיונות להחיל באילת את תוכנית 'מגן חינוך' שתחייב בדיקות שבועיות של התלמידים והמורים אלא שכרגע אין עדיין אישורי הורים למהלך ● ואם תהיתם כמה מורים במערכת באילת התחסנו עד כה? אל תנסו לבדוק, אף אחד לא מוכן לספק נתונים
יצחק הלוי: ''סיכמתי עם אזולאי שעובד עירייה שלא יתחסן יהיה בבעיה'' - אזולאי ליצחק הלוי: ''אף אחד לא יגרור אותי להסכמות שמעולם לא היו''
תגיות:

ביום ראשון, אם לא יהיו שינויים של הרגע האחרון, ובימי הקורונה הטרופים שינויים הם שם המשחק, אמור המשק בארץ להיפתח. ואם חשבתם שבאילת כבר ברור איך, למה וכמה? כדאי שתחשבו פעם נוספת כי באילת, לפחות עד אמצע השבוע הנוכחי, לא היה ברור עדיין אם בתי המלון יפתחו בעיר בה התחלואה עדיין גבוהה והיא מתהדרת בצבע הכתום והלא מחמיא על פי צבעי הרמזור. גם בעניין החזרה לבתי הספר איך, מתי וכמה לא היו הדברים ברורים.


 

 

צפו ביצחק הלוי מודיע כי עובד שלא יתחסן לא יוכל להיכנס למבני העירייה ללא תעודת מתחסן

 

"ראש העירייה לא יקבע"


כך או כך, בשיח תושבים שקיים השבוע בזום, ראש העירייה, שמח יצחק הלוי לבשר למשתתפי השיחה כי הגיע להסכמות עם יו"ר וועד העובדים בעירייה, משה אזולאי, כי עובדי הרשות שלא יתחסנו, יחויבו לעבור בדיקות קורונה כל 72 שעות, אחרת לא יוכלו להיכנס למוסדות ציבור עירוניים. אלא שמסתבר שעל ההסכמה הזו לא שמע אזולאי שהצטרף לאותה שיחת זום באיחור של כמה דקות ופספס את ההודעה המרעישה. בבדיקה מול אזולאי הבהיר יו"ר וועד העובדים נחרצות כי מעולם לא היה שותף להחלטה שכזו. "אין שום סיכום כזה ביני לבין מאיר", הבהיר אזולאי. "יש הנחייה חד משמעית של ההסתדרות שאין לעובדים חובה להתחסן ואין דרך וזכות לחייב. אמנם הוצאתי מכתב לעובדי העירייה בו אני מציין את חשיבות ההתחסנות, ממש כמו שעשינו אני בעצמי ובני משפחתי אבל מכאן ועד לחייב את העובדים בחיסון או בבדיקות קבועות הדרך ארוכה. עובדי העירייה כנותני שירות לציבור מסכנים את עצמם מדי יום וגם מסכנים את האנשים איתם הם באים במגע ועדיין אין לנו את הכלים לחייב אותם. גם שימוש בסנקציות נגד מי שלא מתחסן לא יקרה. שום כפייה לא תהייה וגם אין לנו את הכלים שמאפשרים לעשות את זה מבחינה חוקית. חשבנו אולי להשתמש בתמריצים כדי לעודד יותר עובדים להתחסן, אולי פיצות במקום חמין", הוא אומר בחיוך, "אבל ממש לא לחייב. אני חוזר ומזכיר שככל שיותר עובדים יתחסנו ותושבים בכלל, נצליח לחזור לשגרה מלאה מהר יותר ונצליח להוריד את כמות החולים בעיר, אבל אף אחד לא יגרור אותי להסכמות שמעולם לא היו. יתרה מכך, אאבק בזה שלא תהייה כפייה בנושא. נכנסתי לפגש הזום באיחור ולא שמעתי מה אמר ראש העירייה. אם הוא הכניס אותי להסכם שלא היה ולא נברא, חשוב להבהיר שאין לי יד בזה".
גם בהסתדרות המורים הארצית הופתעו לשמוע את דברי ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי. דוברת הסתדרות המורים הבהירה השבוע כי "אין שום החלטה של משרד הבריאות לחייב מורים להתחסן או לבצע בדיקות קורונה דרך קבע, ובטח שלא ראש העירייה יוכל לקבוע החלטה זו".

 

אילת למגן חינוך?


כבר לאחר הסגר הקודם דובר על כך כי באילת מתכוונים לחבור לתוכנית 'מגן חינוך' שמטרתה איתור מוקדם של התחלואה במערכת החינוך באמצעות בדיקות קבועות של הסגל החינוכי והתלמידים. כבר לאחר הסגר הקודם קיבלו הורי התלמידים מכתבים בהם נשאלו האם יסכימו לאפשר את הבדיקות השוטפות של ילדיהם בשטח בית הספר או לא,  אלא שבשל הסמיכות לסגר הנוכחי, לא הספיקה תוכנית 'מגן חינוך' לצאת לדרך. השבוע שוב עלתה האפשרות כי אילת תשתתף בתוכנית שתאפשר פתיחה בטוחה יותר של מוסדות החינוך. על פי התוכנית התלמידים וגם צוותי ההוראה אמורים לעבור לפחות פעם בשבוע בדיקת קורונה מבוקרת בשטח בית הספר שאת תוצאותיה יקבלו כבר ביום למחרת וזאת על מנת לוודא כי כולם בריאים. במידה ותתקבל ולו תשובה אחת שלילית בכתה, או אז ייכנסו לבידוד כל אנשי הצוות והתלמידים. למרות כוונה זו, הזכיר השבוע יו"ר פורום ההורים העירוני אייל סורגייט כי יש לקבל לפני הכל את אישור ההורים לנושא. אלא שגם אם לא כל ההורים יאשרו אלא רק מרביתם, עדיין ניתן יהיה להוציא את התוכנית לפועל מבלי לחייב את כל התלמידים, אלו שהוריהם אינם מסכימים, להיבדק. על פי עקרון התוכנית די לבדוק כמה מתלמידי הכתה כדי לוודא את מצב התחלואה שכן אם אחד התלמידים חולה הרי שבלאו הכי כל שאר התלמידים יאלצו להיכנס לבידוד. כך או כך, בינתיים אלו הם בגדר דיבורים וכוונות בלבד.

 

הורים זועמים: "למה המורים לא מתחסנים?"


הורים רבים באילת זועמים לאור העובדה כי במשרד החינוך לא מתכוונים לחשוף את נתוני ההתחסנות בקרב צוותי ההוראה. "פניתי למנהלת בית הספר של הבת שלי", אומרת השבוע אמא לתלמידה בכתה ג' בעיר וביקשתי להבין האם מחנכת הכתה התחסנה שאם לא כן אין לי שום כוונה לסכן את הבת שלי ולשלוח אותה לבית הספר", מספרת האם ששמה שמור במערכת. "לחרדתי גיליתי שנתונים אלו שמורים בחדרי חדרים ושאין לאף אחד שום כוונה לעדכן האם המחנכים בכתות חוסנו או לא, כמו גם לספק נתון כמה מורים בסך הכל חוסנו בבית הספר. עם כל הכבוד לרעיון צנעת הפרט, לא מדובר כאן באנשים פרטיים אלא במורים ואנשי צוות שיש להם מגע יום יומי קרוב עם הילדים שלנו והם עלולים להדביק אותם באם לא חוסנו".
אמא לילדה בגן ילדים עירוני זעמה השבוע: "העיקר שהמורים וצוותי החינוך צעקו שלא מחסנים אותם ראשונים וכשכבר פתחו את החיסונים הם עושים שרירים ולא ממהרים להתחסן. לא ברור לי מה עומד מאחורי ההתנגדות ההזויה הזו שאמורה להיות ברורה מאליה.
 אם אתם במגע קרוב עם ילדים ואם הילדים לא יכולים להתחסן אבל לגמרי יכולים להיות חולים, לא יתכן שלא תקבלו על עצמכם את הדין כמו שהמדינה מאפשרת להם לעשות. 
לדעתי עכשיו ההורים צריכים להקים קול צעקה, לדרוש שקיפות של צוותי ההוראה המתחסנים ולא לשלוח את הילדים לבתי הספר אם המורים לא מתחסנים".

כל ניסיונות 'ערב ערב' להתחקות אחרי נתוני צוותי ההוראה המתחסנים באילת עלו בתוהו. גורם בתוך המערכת טען השבוע כי למיטב ידיעתו כ- 50 אחוז בלבד מצוותי ההוראה בעיר חוסנו. "זה נחלק לשלושה: למורות צעירות שרוצות בעתיד להיכנס להריון ומאחר ואין עדיין נתונים לגבי השפעת החיסון על נושא ההריונות הן חוששות", אמר הגורם במערכת. "הקבוצה השנייה של הלא מתחסנים בקרב עובדי ההוראה הם מורים בעלי מחלות רקע או אלרגיות שחוששים כי החיסונים עלולים להרע את מצבם ואילו הקבוצה השלישית היא זו שאיתם אני לא מסכים ואלו המורים שחושבים שלא עבר מספיק זמן כדי לדעת מה תופעות הלוואי של החיסונים ולכן הם מעדיפים לחכות. אני חושב שכמו שכל הציבור מתחסן למרות שלא לכולם עדיין ברור לגמרי מה יהיו תופעות הלוואי, איש צוות בריא חייב להתחסן ולא לסכן את התלמידים שבאים איתו במגע מעצם העובדה שבחר לא להתחסן".

את תגובת עיריית אילת לעניין דברי ראש העירייה בשיח עם התושבים ולעניין הצטרפותה של אילת לתוכנית 'מגן חינוך' לא קיבלנו עד לסגירת הגיליון. 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת