קיבוץ אליפז יקים בשטחו בריכת מים מליחים להשקיה חקלאית

מאת: איציק נועם ● צילום: גוגל ● 12/2/2021 08:11 ● ערב ערב 3004
הוועדה המחוזית לתכנון ובניה מחוז דרום אישרה לפני 4.5 חודשים את הקמתה של בריכת מים מליחים חדשה בקיבוץ אליפז לצרכי חקלאות על שטח של 14 דונם ● וזאת לאחר שהובהר כי מבין החלופות שהוצעו זו החלופה הנוחה ביותר מבחינה סטטוטורית והשפעתה על ערכי טבע, אף שלא מבחינת ניצפותה מכביש 90
קיבוץ אליפז יקים בשטחו בריכת  מים מליחים להשקיה חקלאית
מפת החלופות שהוצעה עבור הקמת הבריכה (החלופה שנבחרה מסומנת במספר 1)

במסגרת יישום תכנית האב לאספקת מים מותפלים בערבה הדרומית, הגישה חברת מקורות במאי 2017 תכנית להקמתה של בריכת מים מליחים המיועדת עבור השקיה חקלאית, בשטח של 14 דונם ובנפח של 15,000 מ"ק בקיבוץ אליפז. הבריכה מיועדת לקליטת מי קידוחים מליחים שנועדו לצורך מיהולם מחוץ לשעות הביקוש ותאפשר תגבור ספיקות השיא בשעות ההשקיה. במסגרת התכנית הוגש מסמך נופי סביבתי ונבחנו שש חלופות למיקום הבריכה, כאשר בין היתר נבחנה התאמתן לתכניות החלות באזור, לזמינות שטחים חקלאיים ולמידת הפגיעה בערכי טבע. בסופו של יום ולאחר שנסקרו החלופות, נבחנה חלופה מס' 1 הממוקמת בצמוד ומצפון לתחנת השאיבה המתוכננת תמנע-אליפז, ממערב לשטחים החקלאיים של קיבוץ אליפז וממזרח לרכבת המתוכננת במקום (מסילת באר שבע אילת), זאת לאחר שנמצא כי היא אחת משלוש חלופות שנמצאו מתאימות ביותר מבחינה סטטוטוריות, וכי היא אחת משתי חלופות המתאימות ביותר מבחינת זמינות השטחים החקלאיים. כן נמצא כי חלופה זו היא בעלת ההשפעה הנמוכה ביותר על ערכי טבע מכל החלופות שנבחנו, זאת אף שבהיבט של נוף ונצפות החלופה שנבחרה נצפית היטב מכביש 90 ומהקיבוץ, עם זאת נקבע כי הרגישות הנופית באזור זה היא בינונית בלבד. נתון נוסף שסייע לבחירת החלופה שנבחרה היא העובדה כי מיקומה הוא בסמיכות למסילת הברזל המתוכננת להיסלל במקום, דבר המעניק למיקום זה יתרון בהיבט של הצמדת תשתיות. עם זאת התחייבה חברת מקורות שתקים את הבריכה לדאוג גם לדיפונה של הסוללה המזרחית של מסילת הברזל וזאת על מנת שתוכל להתמודד במקרה של פריצת הבריכה.
גם קו ההזנה שיידרש בחלופה זו מתחנת השאיבה המתוכננת תמנע-אליפז אל הבריכה, יהיה הקצר ביתר מבין החלופות. מסיבה זו נהנית החלופה שנבחרה גם מבחינת עלות הקמתה. לאחר שנקבע כי חסרונה היחיד של החלופה הוא נצפותה מכביש 90, נבדקה אפשרות להנמיך את הסוללה מ-10 ל-8 מטר, אך אפשרות זו נדחתה לבסוף לאור עלותה כמו גם הצורך לתפוס לשם כך שטח רחב יותר. בקבלה את החלופה שנבחרה, ציינה הוועדה כי: "מדובר בתכנית שיש לה חשיבות גבוהה לאספקת צרכי החקלאות בערבה הדרומית". עם זאת אישור הוועדה אינו סוף פסוק ועדיין נדרשים אישורי המועצה הארצית והוועדה לשמירה על קרקע חקלאית ושטחים פתוחים (ולקחש"פ) וכן נדרש תאום נוסף מול רשות המים.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש