בצל הקורונה: תכנית שטח השדה המתפנה מקבלת אור ירוק

מאת: ניר אמיתי ● 12/2/2021 07:59 ● ערב ערב 3004
חודשיים לאחר שאישרה לפרסום להתנגדויות, את שינוי השלביות בביצוע העבודות בשטח השדה המתפנה באילת, ולאחר שלא הוגשו התנגדויות או הערות לבקשתה של עיריית אילת, אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ובניה מחוז דרום את הבקשה שתאפשר לפתח את חלקו הדרומי של המתחם באופן מהיר יותר ובלתי תלוי במימוש השלבים המקדימים ● בשטח זה צפויים לקום בהמשך שימושים מעורבים של מסחר תיירות נופש ומגורים ● כיום מיועד שטח זה עבור מכרז מפעילי האטרקציות שפורסם על ידי חכ''א מכוח ההיתר לשימושים חורגים שניתן בשנה שעברה בוועדה המחוזית למשך שמונה שנים, אף שטרם הוחל במימושו
בצל הקורונה: תכנית שטח השדה המתפנה מקבלת אור ירוק
שטח השדה הדרומי לאחר שיבנה בעתיד כמסחר מלונאות ומגורים משולב (הדמיה)

בחודש אוקטובר 2020, ביקשה עיריית אילת, מהוועדה המחוזית, לשנות את השלביות שנקבעה בתכנית המאושרת, שדרשה כי כל שלב יסתיים במלואו טרם יעברו לשלב הבא, כאשר סדר החלקים נקבע מדרום לצפון. העירייה ביקשה לאפשר לה לייצר שלביות חדשה, שתאפשר את פרישת התשתיות לאורך כל השטח כולו בהינף אחד וזאת למרות שברור כי יחלפו שנים ארוכות עד שיגיעו לשלב הבינוי של הרובעים הצפוניים המתוכננים לאילת. אלמלא היתה השלביות משתנה בהתאם לבקשת העירייה, לא ניתן היה לעבוד במקביל כרגע הן על חלקו הדרומי של השדה המיועד לשימושים זמניים והן על התשתיות לחלקו המרכזי שהבניה בו לא צפויה להתחיל בשנים הקרובות.


 
לא ימשיכו לפני אכלוס


על פי התכנית שהציעה העירייה, חולק שטח השדה לשלושה חלקי פיתוח, צפוני (2), מרכזי (1 א') ודרומי (1 ב'), שישמש במשך מספר שנים, עד להשלמת שינוי התב"ע, כשטח של פארק משולב אטרקציות ושימושים זמניים, אותם אישרה הוועדה המחוזית כבר לפני כשנה, כשהמרכזי, יהפוך לאתר בניה למשך מספר שנים בהן יושלמו עבודות התשתית וסלילת הכבישים ולאחריהם, כך מקווים בעירייה, יפורסמו המכרזים המיועדים לשימושים עירוניים מעורבים של מגורים, מלונאות, מסחר ושירותים.
בדיון בו אושרה הבקשה שנערך ב6.12.20, הסביר מהנדס העיר אילת אסף אריכא כי בעוד שהתב"ע הקודמת הסתכלה על השטח רק מצפון לדרום, מייצרת הבקשה החדשה אפשרות לשלב הסתכלות ממזרח למערב השטח, "יש שורת מגורים ויש שורת מלונאות", פירט, "אבל מצד שני, הפיתוח של בריכות המלח מול הפיתוח של העיר, שדה התעופה היה עדיין חוצה את העיר בצפון-דרום, למרות שזה בבינוי ולכן עשינו תב"ע...ויצרנו את החלק המרכזי של שדה התעופה כחלק שהוא ממשיך לבר4יכות המלח ויצרנו את הקשר מזרח-מערב של העיר, וכל האזור המרכזי...נמצא בעצם בשיווק, מכרזים שאמורים להפתח בדצמבר". בהחלטתה לאשר ציינה הוועדה הבהרה שקיבלה מעיריית אילת, כי בכוונתה לפתח את המתחם, לרבות המגורים והמלונאות בהינף אחד". 

 

שטח השדה הדרומי המיועד למכרזי אטרקציות (הדמיה)

 

בניה דרומה ראשית


עם זאת, יש לזכור כי גם בעירייה פועלים לקדם את פיתוחן של שתי תכניות בינוי עיר חדשות אותן היתה רוצה לראות העירייה מוקמות בטרם תתפתח העיר לכיוון צפון והדבר כולל גם את הכוונה להקים שכונה חדשה מצפון לעיר באזור נחל רודד בואכה קיבוץ אילות. בטרם תאפשר את פיתוח העיר לשם וכן אל עבר השטחים המיועדים לפינוי בבריכות המלח, היתה מעוניינת עיריית אילת לקדם ראשית את המגרשים המתפנים במסגרת העברת שטחי בסיס חיל הים, קצא"א וחברת נמלי ישראל, האמורים לפנות שטח של כ-506 דונם באזורים הסמוכים לחופי הים, והמתחברים עם שכונותיה הוותיקות והחדשות בשחמון של אילת. לפיכך, יש לראות את ההחלטה לשינוי השלביות ככזו המאפשרת בשלב זה רק את הערכות התשתיות בשטח, כך שיותאמו לצרכי הפיתוח העתידיים של המגרשים, אך אין צפי של ממש לתחילת מימושם של המגרשים עצמם. מאיר יצחק הלוי התבטא בעבר בראיון ל'ערב ערב' והעריך את תחילת העבודות לפיתוח המתחם הראשון בשדה, ב-15 שנה. 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש