כ-150 איש הפגינו נגד קצא''א אמש

מאת: ● 11/2/2021 12:09 ● ערב ערב 3003
כ-150 מפגינים נענו אתמול לקריאה להגיע לשערי חוף קצא''א באילת על מנת להפגין כנגד החברה ופעילותה המתגברת במפרץ אילת עם חתימתם של הסכמי אברהם מכוחם צפויה החברה לתגבר את קו שינוי הנפט ותזקיקיו מאיחוד האמירויות וערב הסעודית דרך נמל אילת ● מארגני המחאה מבטיחים: ''זוהי רק יריית הפתיחה, ההפגנה הבאה תהיה הרבה יותר גדולה'' ● חבר המועצה שמוליק שלם יעלה את הנושא לדיון במועצת העיר הקרובה ● אלא שאתר 'יום יום' חושף כי עוד ב-2016, הואשמה עיריית אילת בכך שחתמה על הסכם המונע ממנה להתנגד להארכת הזיכיון של קצא''א ● חברי מועצת עיריית אילת חתמו על ההסכם ואישרו אותו מבלי שקראו אותו כלל! ● קצא''א: ''החברה מצוידת באמצעי בטיחות, מניעה ובקרה מהחדישים ביותר בתחום, ועובדיה עוברים באופן תדיר הכשרות תקופתיות ותרגולים''
כ-150 איש הפגינו נגד קצא''א אמש
צילומים: איגי פטרנקו - עמותת סיירת החוף
תגיות:

כמאה מפגינים הפגינו אתמול בסמוך לחוף קצא"א בצמוד לריף הדולפינים באילת, כחלק ממאבק סביבתי המורכב מכל הגורמים הירוקים בארץ ומתושבי אילת החרדים לגורל המפרץ. המפגינים הניפו שלטים בגנות פעילות החברה וכוונתה לשנע דרכה מכליות נפט בקצב גובר עם חתימת הסכמי השלום עם איחוד האמירויות. הנפשט שעדיין לא ידוע באיזה אופן יועבר אם באמצעות מכליות ענק או שבהמשך באמצעות בנייתו של קו יבשתי, מדיר שינה מעיני פעילי הסביבה המזהירים מפני אסון אקולוגי שימיט שואה על מפרץ אילת ויחריב את ענף התיירות עליו נשענת העיר אילת.

חבר המועצה שמוליק שלם אמר ל'ערב ערב": "לא נוריד את הרגל מהגז בנושא המכליות וצינור הגז. ביקשתי מראש העירייה להעלות את הנושא לדיון כבר במועצת העיר הקרובה. ההפגנה הבאה תהיה הרבה יותר גדולה, נוציא לים קאייקים וסאפים וסירות וגם אם נצטרך לחסום את המכלית ושיעצרו אותנו זאת מלחמה על הקיוםן שלנו. אני לא יודע איך העיר לא באטרף חייבים להלחיץ את המערכת. את האמת, אני באמת מפחד. בין הגופים השונים שנטלו חלק בהפגנה אתמול היתה גם עמותת סיירת החוף שנציגיה מבטיחים לקחת את הנושא תחת ידיהם ולהמשיך להוביל את המאבק הסביבתי להצלת מפרץ אילת מפני האסון הסביבתי שעומד להתרגש עליו.

 

 

עיריית אילת מנועה מלתקוף את קצא"א?!

 

במכתב התנועה למען איכות השלטון מאוקטובר 2016, עליו חתומים עו"ד תומר נאור ותומר וירט, שנחשף ב'ערב ערב באילת', נכתב: "בראשית החודש התפרסמה כתבה במקומון 'ערב ערב באילת', אשר כותרתה קצא א משלמת כסף לעירייה, כדי שאותה עירייה לא תתנגד להארכת הזיכיון'. האמור בכתבה מבוסס על דבריו של ח"כ דב חנין במליאת הכנסת. באותו הדיון נטען על ידי ח"כ חנין כי הועלו בפניו טענות באשר להסכם תשלום כספים בין עיריית אילת לחברת קצא א. לפי אותן טענות, חברת קצא א מעבירה כספים לעיריית אילת, בתמורה לאי התנגדותה של האחרונה להארכת הזיכיון של החברה. טענות אלה הושמעו על ידי ח"כ חנין בפני סגן שר האוצר, מר יצחק כהן, אשר השיב כי המדובר בעניין 'חמור מאוד'. כן נכתב, כי לאחרונה נחתם הסכם בין עיריית אילת לחברת קצא א המיועד להסדיר את תשלום הארנונה של החברה. הסכם זה, כך על פי האמור בכתבה, אסור לפרסום בהוראת בית משפט ואישורו על ידי מועצת העיר נערך בדלתיים סגורות. בנוסף לאמור, מצוין בכתבה כי עיריית אילת הצהירה בספר התקציב שלה לשנת 2016 על קבלת סכום לא מבוטל מטעם חברת קצא א, בסך 6.9 מיליון שקלים. הנה כי כן, מן האמור לעיל, ומתוך דבריו של ח"כ חנין, עולה ומצטיירת תמונה מטרידה ביותר לפיה, לכאורה, עיריית אילת התחייבה בפני חברת קצא א כי לא תפעל בשום דרך או אמצעי נגד הארכת זיכיון החברה, זיכיון אשר עתיד להסתיים בשנת 2017. זאת, כביכול, בתמורה לקבלת סכומים כספיים מצד החברה. במידה וכך הם פני הדברים, הרי שמדובר בהתחייבותה של עיריית אילת לא למלא את חובתה הציבורית לעשות שימוש בסמכויותיה המנהליות. בהקשר זה, לא אחת נקבע בפסיקה, כי אין בסמכותה של רשות שלטונית להתחייב מראש לאי שימוש בסמכויותיה. בזהירות רבה ומבלי לקבוע מסמרות בעניין, שכן בשלב זה המדובר במכתב שמטרתו בירור הטענות האמורות לעיל, נתכבד ונשאל האם אכן קיים הסכם כאמור לעיל, והאם אכן עולה מתוך אותו הסכם כי עיריית אילת מתחייבת כלפי חברת קצא א שלא תשתמש בסמכויותיה השלטוניות ככל שתידרש לכך?  כפי שבוודאי ידוע לך, לפעילותה של חברת קצא א נלוות השלכות רבות משמעות על איכות חייהם של אזרחי העיר אילת, וכי לא אחת בעבר התרחשו דליפות ותקלות במתקני החברה אשר היוו מפגעים סביבתיים חמורים. ויתור, ככל שנעשה כזה, של עיריית אילת על הסמכויות השלטוניות המוקנות לה, והמחייבות אותה כנאמן הציבור, לא יכול להיעשות, ובוודאי שלא בנסיבות המתוארות לעיל".

 

"חיסיון שנובע מטעמים של ביטחון המדינה"

 

מכתב התשובה שהעבירה עיריית אילת לתנועה לאיכות השלטון באמצעות עו"ד גדעון פישר, עוסק ברובו בהתקפה על העיתון 'ערב ערב באילת'. בנושא ההסכם עם קצא א, נטען: "בין עיריית אילת לקצא"א קיים הסכם עוד משנת 2007, הסכם אשר קיבל תוקף של פסק דין והינו תולדה של הליך משפטי שנקטה עיריית אילת כנגד קצא א, תוך שעתירה שהגישה עיריית אילת כנגד קצא א נדחתה על ידי בית המשפט המחוזי, ורק במסגרת הערעור שהוגש לבית המשפט העליון על ידי עיריית אילת, הושג מתווה פשרה בין הצדדים תוך מעורבות המדינה. אין בהסכם שנכרת בשנת 2007 ואין במצב הנוהג היום, כדי להביא לכל הקלה על קצא א, וזאת מבחינת הדרישה לעמוד בתקני איכות הסביבה ו/או חוק רישוי עסקים ו/או כל דרישה אחרת הנוגעת לעיריית אילת. קצא א מחויבת לקבל מכלול אישורים לפעילותה וזאת בהתאם להנחיות המשרד להגנת הסביבה וכל הגורמים הרלבנטיים, כאשר אין בהסכם משנת 2007, כמו גם בנסח להסכם משנת 2015 שאושר אף הוא על ידי בית המשפט, בכדי לשנות ו/או להקל ו/או לפגוע בכך. בשנת 2015 אושר נספח הארכה להסכם קצא א שנכרת בשנת 2007. הווה אומר, תנאי ההסכם המקורי הוארכו בהתאמה, תוך שבמסגרת הנספח להסכם הוטב למעשה מצבה של העירייה. גורמי המקצוע בעירייה השתכנעו כי המדובר בנספח שיטיב עם העירייה ותושביה. בנוסף, וזאת על אף שלא היה צורך מבחינה משפטית להביא את הנספח לאישור מליאת מועצת העיר אילת, החליט ראש העירייה, כי הנספח להסכם יובא לדיון ואישור מליאת מועצת העיר. בהתאם לאמור לעיל, נערך דיון בנושא והנספח אושר ברוב קולות חברי מליאת מועצת העיר, שהם למעשה נציגי ציבור תושבי העיר אילת ומייצגי הציבור. הנספח להסכם אף הונח בפני בית המשפט המחוזי, אשר בחן את ההסכם ואישר את תוכנו. אין חולק כי בית המשפט לא היה מאשר את ההסכם, אם מדובר היה בהסכם, או נספח להסכם שאינו חוקי. אם לא די בכך, הרי שהמקומון 'ערב ערב באילת' אף פנה לבית המשפט המחוזי בבקשה להסיר את החיסיון מהנספח להסכם קצא א, חיסיון שנובע מבקשת קצא א מטעמים של ביטחון המדינה, ואולם בקשה זו נדחתה על ידי בית המשפט. יתרה מכך, הנספח להסכם אף מתייחס למצב בו יוסר החיסיון ומסדיר את התנהלות הצדדים במקרה כאמור, וזאת לטובת ורווחת התושבים ומתוך ראיית אינטרס תושבי העיר אילת. למעלה מהנדרש יצוין, כי עיריית אילת או כל רשות מקומית אחרת בה עובר קו צינור הנפט, כלל אינה גורם המאשר או לא מאשר את הזיכיון לקצא"א, והעירייה אף לא נדרשה על ידי המדינה למסור עמדתה בנושא זה. ככל הידוע, כך גם הדבר בהתייחס לרשויות האחרות לאורך מדינת ישראל בהן עובר הקו. לאור המקובץ לעיל, אין לעיריית אילת אלא לדחות את הנטען בכתבה, תוך שהעירייה, ובראשה ראש העירייה, ימשיכו בגישתם הלא מתפשרת ביחס לנושאי איכות הסביבה ואיכות חיי תושבי העיר אילת, תוך ראיית האינטרס הציבורי בלבד".

 

תגובת קצא"א

"קצא"א היא שער האנרגיה של מדינת ישראל ולפעילותה חשיבות אסטרטגית למשק האנרגיה ולתפקודו הרציף. קצא"א מחויבת לערכים של הגנת הסביבה ולביטחון ובטיחות תושבי האזור בו היא פועלת, והיא משקיעה בכך משאבים ואמצעים רבים. בזכות קצא"א השתמרה והתפתחה שונית האלמוגים במפרץ במשך למעלה מ- 50 שנה, במקביל לעבודה התפעולית, וזאת הודות לנהלי הבטיחות המחמירים ביותר ומחויבות החברה לסביבה בה היא פועלת. החברה מצוידת באמצעי בטיחות, מניעה ובקרה מהחדישים ביותר בתחום, ועובדיה עוברים באופן תדיר הכשרות תקופתיות ותרגולים.

קצא״א כגוף ממשלתי מפוקחת ומבוקרת על ידי המשרדים הרלוונטיים, בהם המשרד להגנת הסביבה. החברה עומדת בכל הנהלים וההנחיות ואינה נמצאת תחת חיסיון בכל סוגיות הגנת הסביבה.

ההסכם ההיסטורי יחזק את הכלכלה הישראלית ויבטיח ביטחון אנרגטי לישראל, תוך שמירה קפדנית ורציפה על הסביבה". 

 

לכתבה: "קצא"א משלמת כסף לעירייה, כדי שאותה עירייה לא תתנגד להארכת הזיכיון"

 

לכתבה: ראש העירייה: ''זיכיון קצא"א נגמר - ביקשנו להעלות את המחיר''

 

לכתבה: לא יאמן: חברי מועצה אישרו הסכמים עם קצא"א מבלי שראו אותם

 

 

 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת