נפטרה גברת תיירות של אילת

מאת: אביבה דקל ● 11/2/2021 11:29 ● ערב ערב 3003
רינה מאור מי שהיתה ידועה כגברת התיירות הראשונה של אילת ושימשה במשך שנים ארוכות כמנהלת משרד התיירות באילת, הלכה לעולמה היום 11.2. הלווייתה תתקייןם היום (ה'/) בבית העלמין באילת בשעה 15:00. יושבים שבעה ברחוב החסידה 3 דירה 2 באילת. גם עשור לאחר שיצאה לגמלאות ממשרד התיירות ב-2004, עוד המשיכה רינה מאור לעבוד בהתנדבות בלשכה הממשלתית לתיירות באילת. כאן שילבה בין שתי האהבות הגדולות שלה – תיירות ואילת. שתי אהבות שהתחילו כשהייתה בשנות השלושים המוקדמות. פעמיים-שלוש בשבוע, היתה מתייצבת רינה בלשכת התיירות בעיר ומקבלת את התיירים המזדמנים ללשכה כמו שהיא יודעת לעשות – בהרבה אהבה ורצון לעזור
נפטרה גברת תיירות של אילת
תגיות:

 

בשביל רינה תיירות היתה דרך חיים. "אימצתי לעצמי את התיירות כדרך חיים ולא כמקצוע בלבד, מאחר והתחום כולל הרבה נושאים", היא הסבירה בראיון ל'ערב ערב' משנת 2014, "החל מהתנהלות בחיי היום יום, קשרים עם הזולת, נימוסים והליכות, אופטימיות וראיה חיובית, דרך לפתרון בעיות ולא ליצירת בעיות, ובעיקר- לדעת לחפש תמיד את החיובי, גם במציאות בה אנו חיים כפי שהיא משתקפת בעינינו, וגם כשאנחנו מציגים את המציאות שלנו לאחרים. תיירות היא משהו מרתק ואין פלא שבחרתי לאמץ אותה לעצמי ולהפוך אותה לדרך החיים שלי. כל יום פוגשים אנשים חדשים. אני אף פעם לא מכירה ולא יודעת מיהו האורח הבא שייכנס ללשכת התיירות, אני גם לא בוחרת בו, אבל הוא מבחינתי תמיד אורח שלי. תמיד אענה בנימוס לשאלותיו ולבקשותיו ואדריך אותו בדרך הכי טובה כדי שייהנה ממה שיש לנו להציע. ולמען האמת, אנחנו לא צריכים מאוד להתאמץ. יש לנו המון דברים נהדרים – הטבע מסביב, הים המופלא, המדבר הסובב אותנו, המקומות המעניינים, האנשים המעניינים והמגוונים – כל זה מרתק את האורח ומרתק גם אותי".
עוד סיפרה אז לכתבת אביבה דקל:  "אני לומדת כל יום משהו חדש...אחד הדברים שלמדתי במסגרת עבודתי במשרד התיירות ושבעיני הוא נכס, היה קורס על דתות, משהו שפתח לי את הלב ולימד אותי להיות לא ביקורתית ולקבל גם דתות אחרות בסובלנות ובצורה חיובית. אולי אני אוהבת את נושא התיירות משום שקשרים עם אנשים חשובים לי מאוד. גם קורס גישור עשיתי. גישור הוא נושא שמרתק אותי. קורס הגישור לימד אותי שלא תמיד אני או הצד השני צודק. לא תמיד הצדק הוא אצל אחד הצדדים. לפעמים שניהם צודקים. צריך להיות פתוח להבין את הצד השני ולנסות לעשות דברים ברוח חיובית".
ובכלל, אם תשאלו את רינה מאור שזכתה זה מכבר לתואר- אשת התיירות, תחום זה הוא אחד הנושאים החשובים בחינוך האנושי. "הצטערתי מאוד", היא אומרת, "כשסגרו את מגמת התיירות בתיכון. אני חושבת שתיירות היא מקצוע הגורם לאנשים להיות חיוביים, טובים ופתוחים יותר".
 

מאילת ועד ציריך

 

עם ראש העירייה לשעבר גדי כץ מקבלת את פניהם של יצחק רבין ורעייתו לאה בשדה התעופה של אילת


רינה עסקה בתיירות כמעט כל חייה הבוגרים. היא נולדה וגדלה בתל אביב להורים שעלו ארצה מברית המועצות. בתיכון פגשה את מי שהיה מאוחר יותר לבעלה. "בעלי לשעבר הוא ממוצא בלגי. כשהייתי בצבא נודע לנו שהתקבל ללמודי רפואה באוניברסיטה בבריסל והחלטנו להינשא ולנסוע יחד לבריסל. שבע שנים חיינו שם. הוא למד, ואני עבדתי בשגרירות ישראל על תקן תושבת מקומית. שני בנינו, דני ואמנון, נולדו בבריסל, ושם גם התגרשנו". שבע שנים אחרי שעזבה את הארץ, כשדני הבכור אמור היה לעלות לכתה א', החליטה רינה לחזור עם הבנים. "חזרתי לבית הוריי, חיפשתי עבודה ולראשונה פגשתי את המקצוע שהפך עבורי לדרך חיים, במסגרת משרת פקידה בלשכת התיירות הממשלתית בתל אביב", היא נזכרת בנוסטלגיה.

 


כך, כמעט במקרה, החל הרומן הארוך של רינה מאור עם התיירות. רומן שנמשך עד עצם היום הזה.
בשנת 1972, ניגשה רינה למכרז על תפקיד מנהלת לשכת התיירות באילת וזכתה. התפקיד אמנם היה לתקופה של שנתיים-שלוש, אבל רינה אהבה את התפקיד, אהבה את אילת והחליטה להישאר. "אילת היתה אז בשלב ראשוני של פיתוח תיירות, בניית בתי מלון, יצירת קשרים עם סוכנים – היתה זו תקופה מרתקת. בשנת 1975 התחילו טיסות השכר מאירופה – ארבעים וחמש טיסות שכר הגיעו לאילת מדי שבוע, ונדמה היה שכל העולם מגיע אלינו. זו היתה תקופת פיתוח נהדרת לתיירות ולאילת. זו היתה חוויה להיות חלק מתהליך היצירה הזה ולא עלה כלל על דעתי לוותר על הפריבילגיה להיות שותפה לתנופה הזו". שבע עשרה שנים מאוחר יותר, זכתה רינה במכרז לניהול לשכת התיירות הממשלתית בציריך. שלוש שנים היא ניהלה את המשרד בציריך, כשכל השפות שהיא דוברת: אנגלית, צרפתית, גרמנית, רוסית ועברית היו נכס חשוב עבורה בשנים אלה. "זו היתה התקופה בה נפלה חומת ברלין, שערי מזרח אירופה נפתחו, התחילה תיירות ממזרח אירופה ונושא התיירות הלך והתפתח. עבדנו קשה כדי להפנות את התיירות הזו לאילת. העבודה היתה מרתקת, ואין לי אלא להודות למשרד התיירות שהפקיד בידי תפקידים מעניינים ומרתקים שבהם, עם כל הצניעות, אני מאמינה שהצלחתי".

אחרי שלוש שנים תמה תקופת המכרז בציריך ורינה חזרה לישראל. מיכאל חן ניהל אז את הלשכה באילת, והמקום אליו ביקשה רינה לחזור היה תפוש. ששה חדשים היא התגוררה אצל חברה בירושלים, ממשיכה לעקוב אחרי התפקיד הנחשק, עד שמיכאל חן קיבל את ניהול לשכת התיירות בקופנהגן והיא חזרה 'הביתה' לאילת.

 


"אני עדין גרה בדירה שבה התחלתי את חיי באילת", היא סיפרה באותו ראיון ל'ערב ערב', "הילדים מנסים להשפיע עלי למצוא דירה בלי מדרגות, אבל אני אוהבת את הדירה שלי ומצדיקה את הישארותי בה בכך שאני טוענת בפניהם שהטיפוס והירידה במדרגות, זה הספורט היחיד שאני עושה. אני אוהבת את החיים באילת, ולמזלי הרב, בני הצעיר אמנון, מתגורר אף הוא בעיר. אני לא יודעת איך הייתי מסתדרת אילו שני בני היו עוזבים את אילת, כי אני מעדיפה את אילת על כל מקום אחר. העובדה שאמנון גר באילת, נשוי לסימונה המקסימה ואב לשלושה ילדים, נותנת לי בטחון עצום. אני יודעת שאם אני צריכה משהו אני מרימה טלפון ותוך חמש דקות אמנון או סימונה אצלי".

רינה מתגעגעת לתקופה בה התיירות הייתה שליחות ולא סתם מקום עבודה. "ב- 15-20 השנים האחרונות הכל נמדד בכסף. אני זוכרת שכאשר רצו שלשכת התיירות תמכור לתיירים מפה של אילת בשקל, אני לא הסכמתי בשום אופן שנמכור את המפה. טענתי שבלשכת התיירות לא מוכרים ולא קונים. ברגע שעוסקים בכסף, כל מה שמעניין זה למכור, ואז כל הגישה משתנה", היא מסבירה. "שמחתי כשקיבלו את דעתי והמפות נמסרו לתיירים כשירות. עסקנו אז בנושא עצמו לטובת האורח ולא כדי לקבל אחוזים. ידענו אז שאורח מרוצה הוא שגריר של אילת במקום מגוריו, וזו הייתה בעינינו ההשקעה החשובה ביותר".

למרות שפרשה לפנסיה ב-2004, המשיכה רינה להגיע ללשכת התיירות באילת, שם עשתה את עבודה באהבה ובהתנדבות. ואין ספק שהיא אחת האושיות של העיר הזו לה תרמה משך כל השנים את הידע, המקצועיות ואת האהבה הגדולה שלה למקום. פעמיים-שלוש בשבוע תוכלו למצוא אותה ליד שולחנה בלשכת התיירות מוכנה לעזור ולהדריך כל מי שייכנס ללשכה ובלבד שייהנה מביקורו בעיר ויחזור הביתה ויספר בשבחה של אילת כדי שבעקבות סיפוריו יגיעו אלינו תיירים נוספים, שכן בעיני רינה התיירות היא תמצית קיומה של אילת. תהיה נשמת צרורה בצרור החיים.

 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת