האם תתנקם ממשלת ישראל בתושבי אילת בגלל כניסתו של יצחק הלוי למפלגתו של גדעון סער ולא תאפשר את השבת מתווה 'איים ירוקים'?

מאת: ● 7/2/2021 09:19 ● ערב ערב 3003
עם הסרת חלק מהגבלות הסגר השלישי, יוצבו היום (א׳) מחסומי בדיקה בכניסה לעיר אילת, לאכיפה כנגד חולים מאומתים או מפרי בידוד. במקביל פנה ראש העירייה -  מאיר יצחק הלוי לשר הבריאות - יולי אדלשטיין בבקשה לאשר מתווה הבראה לעיר אילת בשתי פעימות. הפעימה הראשונה (7-10 ימים) הפעלת המתווה ללא מלונאות ומסחר והפעימה השנייה פתיחת העיר כולה כאי ירוק. ״מתווה שכזה יאפשר לנו לשלוט על הכניסות לעיר ועל רמת התחלואה במטרה לפתוח בהמשך את אילת שוב כ״אי ירוק״ אמר ראש העירייה.
האם תתנקם ממשלת ישראל בתושבי אילת בגלל כניסתו של יצחק הלוי למפלגתו של גדעון סער ולא תאפשר את השבת מתווה 'איים ירוקים'?
תגיות:

על רקע הסרת חלק מהגבלות הסגר בתוכן הגבלת התנועה, הוחלט בישיבת חירום שקיים אמש (מוצ״ש) ראש העירייה - מאיר יצחק הלוי, להגביר את אכיפת משטרת מרחב אילת בשתי הכניסות לעיר, במסגרתה ייבדקו הבאים בשערי העיר ואכיפה תבוצע כנגד מפרי בידוד או חולים מאומתים.

עוד כחלק מהמאבק העירוני למניעת התפשטות המגפה, ועל רקע נתוני תחלואה גבוהים מעודדת העירייה את התושבים, להקדים ולהיבדק, להקפיד על ההנחיות בדגש על בידוד ובעיקר להתחסן. נכון להיום התחסנו למעלה משליש מתושבי אילת (38%). עוד כחלק מהמאמץ הגבירה העירייה בשיתוף משרד הבריאות ופיקוד העורף את החקר האפידמיולוגי על מנת לגדוע את שרשרת ההדבקה. זאת ועוד לצד אכיפה בתוך העיר ולאחר שהוחשכו גני המשחקים ומגרשי הספורט, החל מהיום תסגור העירייה את הגנים והפארקים על מנת למנוע התקהלות.

במצב שכזה, ועל מנת שהעיר תוכל לשוב ולפעול כ״אי ירוק״ על פי חוק, פנה ראש העירייה כאמור לשר הבריאות ולצמרת המשרד, בבקשה לאשר מתווה הבראה לעיר אילת על מנת להוריד את רמת התחלואה וכדי שהעיר תוכל לשוב ולפתוח את שעריה בפני אורחי העיר. המטרה כאמור להפעיל שוב את מתווה האיים הירוקים, אז יידרשו הבאים בשערי העיר להציג תעודת מתחסן, תעודת מחלים או בדיקת קורונה PCR שלילית. 

 

יצחק הלוי מאשים: "החלטה פוליטית"

 

כזכור, האשים יצחק הלוי את הממשלה כי ביטלה את מתווה 'איים ירוקים' בעת הסגר השלישי, בשל כניסתו לפוליטיקה הארצית וחבירתו לרשימתו של גדעון סער 'תקווה חדשה' שהודיעה כי בכוונתה להחליף את ראש הממשלה בנימין נתניהו. יצחק הלוי טען כי בעקבות המתווה הייעודי של אילת לא נרשמה בה תחלואה כלל ולא היה סיבה לסגור אותה: "תכלית תכנית האיים הירוקים אומרת שהאי הזה סגור ומאפשרים פתיחה שלו רק לאנשים שמוכיחים את בריאותם, ואפילו תושבי אילת שיצאו היו צריכים להוכיח שהם בריאים בחזרתם. היינו בעצם אי סגור בבקרה ובשליטה, ומהסיבה הזו העיר אילת מבחינה בריאותית הייתה בתפקוד הטוב ביותר בארץ. מהמקום הזה אין היגיון לסגור אותה", אמר יצחק הלוי, יצחק הלוי ששיגר מכתבים לצמרת משרד הבריאות בבקשה שלא לסגור את העיר, או לכל הפחות יאפשרו להותירה פתוחה כלפי פנים, דבר שכאמור לא אושר והוביל לסגירה מחודשת של העיר בפעם השלישית. 

יצחק הלוי ביקר החלטה זו בחריפות ואמר: "יש פה טעות גדולה של אנשים שמפחדים לקבל החלטות אמיצות. מקבלים החלטות גורפות ולא דיפרנציאליות", בהמשך האשים כי המדובר בהחלטה פוליטית הנובעת מהצטרפותו למפלגת 'תקווה חדשה' בראשותו של גדעון סער שפרש מהליכוד, ליהודה שרוני ממעריב אמר: "מדוע סגרו את האי הירוק? זה קרה אחרי שהודעתי שאני מתמודד. אני מקווה שזאת לא הסיבה. אני עדין חושב שהחלטה שכזאת היא הזויה. זה מפחיד לחשוב שהגענו למצב שבו בעקבות הצטרפותי לגדעון סער ביטלו את האיים הירוקים”.
עוד הוסיף יצחק הלוי: "אני חי במדינה דמוקרטית, והמחשבה שתושבי אילת יסבלו מזה שראש העיר הצטרף לגדעון סער זו רעה חולה. האם אנחנו חיים בתימן? אני שומע את זה מהרבה אנשים. אני מקווה מאוד שלמקומות הנמוכים הללו לא ירדו מקבלי ההחלטות בירושלים, כי בסוף הדרך הם פוגעים בתושבי אילת. יש כל מיני החלטות מוזרות ואני מאוד מקווה שהן אינן מתקבלות משיקולים מעוותים...אצלנו היה מתווה נפרד שהיה מקובל על משרד הבריאות. למה חיסלו את מתווה האיים הירוקים? כי פוליטיקאים פוחדים לקבל החלטות. אם אנשים חוסנו פעם שנייה, בואו נשאיר את הפלטפורמה פתוחה ונכניס אותם ואת אלה שעשו בדיקות. אני גם דרשתי שגם תושבי אילת יחוסנו כולם, כדי שניתן יהיה לארח ללא בעיות. הבקשות יושבות במשרד הבריאות אבל הבעיה היא שפוחדים לקבל החלטות כדי שיבוא גורם אחר. גיבשו תכנית שבעלי דרכון ירוק יוכלו להגיע לאילת ועמדנו לקיים אירוע תקשורתי שבוטל ברגע האחרון. אתה שואל למה? כי בגלל הסדר עדין לא היינו מוכנים עד הסוף. אני לא רון חולדאי ולא פועל בניגוד לחוק. לא סגרנו את כל הפינות ובשבוע הבא אצא עם זה".

אלא שהמציאות טפחה גם על פניו של יצחק הלוי עם הפיכתה של אילת בתוך ימים מעיר צהובה לעיר כתומה וכיום יש בה כ-300 חולים מאומתים - אף על פי כן, מבקש כאמור יצחק הלוי להשיב את המתווה הייחודי לעיר אילת, אך טרם התקבלה עמדת משרד הבריאות בנושא.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת