גולשי הקייט מבקשים מרט''ג לשבור חלק נוסף מסלע החוף

מאת: מירב לוי דיאמנט ● צילום: י. בן יתח ● 5/2/2021 12:29 ● ערב ערב 3003
מדף סלע גדול שנושק לשפת הים בחוף 'ריף רף', מעוזם של גולשי הקייט באילת, מהווה סכנה לגולשים שמתרסקים עליו או נחתכים בדרך לים ● חברי עמותת הגולשים האילתית אמנם כבר קיימו שני מבצעים בשיתוף רשות הטבע והגנים, במהלכם נשברו חתיכות מהסלע והורחבה הכניסה למים ואולם מבחינת הגולשים שממשיכים להיפצע במקום זה לגמרי לא מספיק ● ''בזמן בו כמות כמות הגולשים גדלה, שטח הגלישה שלנו הולך ומצטמצם'', הם טוענים ומזהירים: ''עד שלא יקרה כאן אסון לא יבינו את הסכנה הנשקפת לנו'' ● ברשות הטבע והגנים מסבירים: ''סלע החוף הינו בית גידול שהולך ונעלם מחופי אילת עליו גדלים יצורים ימיים ועל כן החשיבות לשמרו. אנו פועלים בשיתוף פעולה מלא עם מנהלי קבוצת הגולשים על מנת להסיר מפגעים בטיחותיים באזור''
גולשי הקייט מבקשים מרט''ג  לשבור חלק נוסף מסלע החוף
רט''ג: ''לא התקבלה פנייה חדשה ממועדוני הגולשים ואנחנו פועלים בתיאום מלא''. סלע חוף הריף רף

זה קרה בשבוע שעבר דווקא לאחד מגולשי הקייט הכי מנוסים ומוכרים בעיר. כשדביר אזולאי בן ה – 23, המתאמן בימים אלו לאולימפיאדה, ניסה להיכנס למים, טעות קטנה שלו גרמה לו להתרסק הצידה היישר על סלע החוף הנושק לקו המים בחוף בו מרוכזת כל פעילות הקייט באילת. הוא נחבט קשה על הסלע והובהל לבית החולים 'יוספטל' כשהוא סובל מחבלות בראשו ובוהן שבור. "יצאתי בזול", הוא אומר השבוע ומסביר את כל מה שגולשי הקייט באילת כבר מכירים: "שטח החוף שלנו, גולשי הקייט, הוא מאוד מצומצם. בגלל סלע החוף הזה שחוזקו כמו בטון יש לנו תחום צר מאוד שמאפשר את הכניסה למים מה שגורם ללא מעט התנגשויות אצל הגולשים. אם לא די בזה הרי שסלע החוף הוא חד כמו סכין ולא משאיר הרבה מקום לטעויות. כמו במקרה שלי, טעות קטנה זרקה אותי הצידה. אם היה שם חול ים רך לא היה קורה שום דבר מיוחד, אבל כשאתה נזרק על סלע חוף רק ברור שהפציעות לא פשוטות. ושיהיה ברור, די בהליכה על סלע החוף הזה כדי להיחתך ואת זה יספרו לך כאן גולשים רבים".

 

450 גולשים מחפשים פתרון


המקרה של דביר אזולאי העיר פעם נוספת את זעקתם של מאות גולשי הקייט באילת שנאלצים להסתפק ברצועת חוף צרה, שהיא כל מה שנשאר להם אחרי שעיריית אילת דאגה להקצות חופים לשני בתי מלון בקרבת מקום. "כשזה אנחנו הגולשים או הם, בעלי הכוח והכסף ברור לנו שאין לנו סיכויים מולם", אומר השבוע בכאב גולש קייט וותיק בעיר. "מצד אחד עיריית אילת מעודדת את ענף הספורט הזה שנחשב כיום לאחד המובילים בעיר, בכל חוברת או אתר בהם מפורסמות פעילויות הספורט שמציעה העיר אילת, לקייט יש מקום חשוב, אבל כשזה מגיע לתנאים שלנו, שם זה נעצר", הוא אומר בכעס ומציין: "בימים טובים בשבתות בקיץ מגיעים לחוץ למעלה מ-450 גולשים שאמורים להסתדר עם פיסת חוף קטנה ועלובה. אם לא די בזה הרי שהעובדה כי סלע החוף קיים לאורך כל קו המים, מאלץ את כולנו להסתפק בפתח כניסה צר לים".

 

"אין שם שום יצור חי"


אמנם לאחרונה הצליחה קבוצת גולשים שעומדים בראש עמותת הגולשים בעיר לקיים שני מבצעים מוצלחים בשיתוף פעולה מלא עם רשות הטבע והגנים במהלכם נשברה פעם ועוד פעם חתיכה מסלע החוף המדובר על מנת להרחיב את הכניסה למים לטובת גולשי הקייט ועל מנת לצמצם ולו במעט את הסכנה הנשקפת להם במקום ואמנם לגולשים ברור שכל עוד מדובר בסלע טבעי גם ברשות הטבע והגנים מוגבלים ביכולתם לעזור. "בפועל זה לא ממש ברור על מה ולמה המהומה", אמר לנו השבוע ג. (השם שמור במערכת) גולש קייט וותיק. "מי שיסתכל על סלע החוף הזה ייראה בוודאות שאין עליו שום יצור חי. הסלע מת. סלעים כאלו היו לאורך כל קו החוף של אילת אבל כשהתאים למישהו שישברו אותם על מנת להסדיר את החופים, זה נעשה. במקרה שלנו כנראה שאין מספיק הצדקה לדבר וחבל שכך".

 

התנאים עוצרים את פיתוח הספורט


הסכנה הנשקפת לגולשים בחוף 'ריף רף' גרמה לדביר אזולאי האילתי, שמתאמן בגלישת קייט מאז גיל 8 להעביר את אימוניו לאולימפיאדה בחופי מרכז הארץ. שם, הוא מסביר, הנחיתות רכות יותר תודות לחול על החוף. "יש כל מיני פתרונות לבעייה הזו", הוא אומר, "אבל אנחנו לא יודעים עם מי לדבר ומה לעשות. פתרון אחד זה לקבל החלטה אמיצה שם למעלה ולשבור את סלעים, פתרון אחר שיצא לי לראות מיושם בחו"ל הוא שלקחו רשת ענקית, מילאו אותה בחול והניחו על הסלעים. בדרך כזו נוצר כיסוי חולי על הסלעים ומנגד המים לא סחפו את החול פנימה". כך או כך, אם תשאלו אותו, דווקא באילת, העיר שיש בה תנאי מעבדה לגולשי הקייט, ענף הספורט הזה יכול היה לתפוס עוד יותר תאוצה עם גולשים שהיו מגיעים לעיר לא רק מכל הארץ אלא מכל העולם, אלא שנכון להיום, התנאים על החוף לא מאפשרים לתיירות הקייט להתפתח".

 

"שיתוף פעולה מבורך עם הירוקים"


בשנתיים האחרונות פועלת בעיר עמותת גולשי קייט ששמה לה למטרה בין השאר לשפר את תנאי הגלישה על החוף. במרוצת התקופה הזו התקיימו כבר שני מבצעים בשיתוף פעולה מלא של רשות הטבע והגנים במהלכם נשברו חתיכות מסלע החוף והורחבה דרך הגישה אל המים. בעמותה מברכים על שיתוף הפעולה. "זה חלק מהחסרונות שיש לנו בספורט הזה", מסביר השבוע יקיר אזולאי, חבר בעמותה וגולש קייט שנמנה על הצד היותר פשרני. מבחינתו, לצד שבירת הסלע גם על גולשי הקייט להיות זהירים יותר וכן, גם לנעול נעליים בזמן הגלישה על מנת לחסוך מהם את החתכים מהסלע. "זה פחות נוח אבל זה מה שיש ועם זה צריך לחיות נכון", הוא אומר. "לצערנו אין לזה פתרון קסם והנחת חול במקום הזה זה לא רלוונטי כי החול ייסחף לים. 
מדובר במדף של סלע טבעי, ריריות של בעלי חיים וחול שבמשך אלפי שנים הופכים להיות כמו בטון", הוא מפגין את הידע שצבר בנושא. "לשמחתנו העיריה וגם רשות הטבע והגנים זורמים איתנו ומבינים את המצוקה שלנו ואנחנו יכולים רק לקוות שיהיו עוד מבצעים כאלו ושלאט לאט נצליח להוריד עוד ועוד מהסלע". בינתיים הם גם דאגו כאן למרבד דשא סינטטי על החוף, השמשיות שהפריעו בדרך הפכו לסככת הצללה בעקבות הדרומית האחרונה שהחריבה גם כאן, ועכשיו הם מקווים שעם התוכנית לשיפוץ החופים גם החוף הזה יילקח בחשבון. את נושא השחיינים שמתעקשים לשחות דווקא באזור הזה ומסכנים אגב כך גם את עצמם וגם את גולשי הקייט הם מקווים לעצור ברגע שמול חוף אקווה ספורט ייפתח חוף מוכרז חדש. "גלגלי הבירוקרטיה זזים לאט אבל לפחות הם זזים", הוא אומר השבוע ודווקא סבור שלמרות כל הקשיים והמגבלות החוף של גולשי הקייט באילת הוא אחד הידידותיים שיש: "צפוניים יגידו לך שיש לנו כאן גן עדן עם מתקני שטיפה, צל, דשא סינטטי, פינוי סלעים ידני שאנחנו עושים, הרחבת הפתח לים ועוד. נכון, תמיד יש לאן לשאוף ומה לקדם ולשפר אבל היי, אנחנו פועלים".

 

בעמותת הגולשים מברכים על שיתוף הפעולה


ישי חמוי, יו"ר עמותת הגולשים מברך גם הוא על שיתוף הפעולה המוצלח מול הרשויות. "אמנם האידיאל הוא להיפטר מכל סלע החוף שכן אם היה עוד חוף היה לנו זמן תגובה ולא מיד היינו מתרסקים על הסלע, אבל אנחנו חייבים להבין את ההגבלות ולחיות איתן בשלום. 20 שנה אנחנו מדברים, מבקשים והיום אומרים תודה על מה שמצליחים להשיג. לצערנו אין באילת עוד חוף מתאים ועם מה שיש נסתדר. אנחנו מנסים למצוא את שביל הזהב ולפחות מודים על האוזן הקשבת וההבנה שיש לנו אצל ראש העירייה וברשות שמורת הטבע. מבחינתו זה לא הסוף ונפעל הלאה לקדם את עניינו".

מרשות הטבע והגנים נמסר בתגובה: "סלע חוף הינו בית גידול שהולך ונעלם מחופי אילת ועליו גדלים יצורים ימיים ועל כן יש חשיבות לשמרו. לאורך השנים הסרנו מפגעים בטיחותיים באזור כניסת גולשי הקייט על מנת שלא יפגעו. מדובר בפעילות משותפת מלאה של הרשות עם מנהלי קבוצת הגולשים ומועדוני הגלישה על מנת לאזן בין שמירת טבע לבין הגולשים. לא התקבלה פנייה חדשה בנושא ממועדוני הגולשים ואנחנו כל הזמן פועלים בתיאום מלא".

לשאלת פיזור החול על הסלעים אמרה דוברת הרשות: "פיזור חול אינו אפקטיבי לפתרון הבעיה".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת