לא עוצר ב-70

מאת: מירב לוי דיאמנט ● צילום: מהאלבומים הפרטיים ● 29/1/2021 12:20 ● ערב ערב 3002
במשפחת הכט רבתי קיוו לחגוג את יום הולדתו ה- 70 של אב המשפחה בהילולה גדולה, אלא שאז הגיעה הקורונה ואיתו הסגר השלישי וכך קרה שאת יום הולדתו, חגג הרב יוסף הכט, רבה האשכנזי הראשי של העיר אילת בנוכחות משפחתית מצומצמת, שאם לא כן מן הסתם היה מדובר בכמה עשרות רבות של נוכחים רק מבני המשפחה הקרובה ● ככה זה כשיש לך 12 ילדים ו-60 נכדים ועדיין לא דיברנו על הכלות והחתנים של אלו ואלו ● בשיחה חגיגית נברנו בעברו רם המעלה של הרב שהיה מתלמידיו המקורבים של הרבי מלובביץ ונשלח על ידו להפיץ את התורה באילת ● שמענו מבנו איזה אבא הוא, וניסינו להבין איך גם בגיל 70 הוא לא נח על זרי הדפנה אלא כל הזמן מחפש איך לקדם, להוסיף ולפתח, בעזרת ה' כמובן
לא עוצר ב-70
’'זה לא מובן מאליו שהעיר זכתה ברב בסדר גודל שכזה''

ההיכרות הראשונה שלי עם הרב הכט הייתה איי שם בבית הספר היסודי אופיר כמעט 40 שנה לאחור. הוא נכנס בהוד והדר לבוש בבגדיו השחורים לכתה, ברך אותנו, תקע בשופר וכולנו חזרנו אחריו על ברכת השנה החדשה. ככה היה בכל ראש שנה ואנחנו חוץ מששמחנו על חצי שעה שהלכה לאיבוד מהשיעור, הרגשנו שאווירת חג מיוחדת אופפת את כולנו. אין תושב אילת שלא זכה להכיר אותו במעמד כזה או אחר, בשמחות, אירועים, טקסים, לוויות לא עלינו, מברך, מגיב, חלק בלתי נפרד מהקהילה האילתית ואם להודות על האמת עד לכתבה זו בכלל לא ידעתי ששמו בישראל יוסף ולא הרב הכט.
אתמול, יום רביעי, י'ד בשבט, חגג הרב את יום הולדתו ה– 70 על פי לוח השנה העברי כמובן. "הקורונה טרפה לנו את הקלפים", הודה השבוע בנו לוי שמיהר להבהיר: "נחכה בעזרת השם לאחרי הסגרים. בינתיים נחגוג בחיק המשפחה המצומצמת שעוד נותרה באילת. שאר המשפחה וחברים יצטרפו לשמחה בזום".
ואם לאורך כל 40 שנות כהונתו כרב האשכנזי הראשי של אילת לא הבנו בכלל עד כמה רם מעלה הוא הרב הכט במעמדו בחצר הרבי מלובביץ ועד כמה הוא נחשב מאז ועד היום בקהילת חב"ד, הרי שאף פעם לא מאוחר לגלות מי נמצא אצלך בעיר ואתה בכלל לא הבנת. ורק כדי לסבר את האוזן, הרי ש-70 שנות חייו של הרכב הכט מקבילות ל– 70 שנות ההנהגה של הרבי מלובביץ. ואם לא די בזה הרי שיום ההכתרה של הרבי הנחשב ביותר בחסידות חב"ד היה ביום רביעי והרב הכט הגיח לעולם שלושה ימים לאחר מכן בקונטיקט שבארצות הברית.

 

הרב בצעירותו

 

העלייה הכי מהירה ארצה


יוסף הכט נולד לפני 70 שנה להוריו שהיו שליחי הרבי מלובביץ בעיר ניו הייבן שבקונטיקט ארצות הברית. כמי שאביו היה מקורב מאוד לחצרו של הרב והתקבל באהדה, גדל יוסף בחצרו של הרב גם אם לא גר בפועל בברוקלין. "היינו נוסעים לשם בחגים חסידיים ובכל הזדמנות כדי לקבל ברכה", הוא נזכר ומציין בשביעות רצון כי את החלאקה שלו בגיל 3 עבר לא פחות ולא יותר אלא בידיו של הרבי מלובביץ בכבודו ובעצמו. אגב, אמו שמרה את השיער שנגזר ומאז הוא אצלו שמור כמזכרת מרגשת. אין פלא שיוסף הילד שגדל על ברכי חסידות חב"ד גדל להיות מאברכיו הקרובים של הרבי כשהוא לומד בישיבה גדולה בניו יורק בקרבה למקומו של הרב ונכנס לפחות פעם בשנה לקבל ממנו את ברכתו ביחידות. אם לא די בקרבה הזו, הרי שיוסף היה אחד מקומץ האברכים הקרובים לרב שעסקו בכתיבת דבריו שנאמרו במשך שעות לקהל האברכים הגדול שהגיע בכל שבוע לשמוע את דברי חוכמתו ופירושו התורה. "בימי חול היו השיחות עם הרבי מוקלטות בטייפ, כדי שדברי החוכמה שהרב אמר יישמרו", מסביר הרב הכט, "אלא שעיקר המפגשים התקיימו דווקא בימי שבת וחגים אז לא ניתן היה להפעיל את הטייפ וכך היו קומץ של אברכים שהתפקיד שלהם היה לשמוע את דברי הרבי, לזכור אותם עד צאת השבת ולהעלות אותם על הכתב על מנת שיישמרו לדורות. לפעמים הוא יכל לדבר מהשעה 13:00 בצהריים ועד 19:00 בין לבין היו ריקודים, היו שירים והיה לחיים אבל רוב הישיבה עסקה בלימוד התורה ודברי חוכמה של הרב. לזכור את הדברים שלו זו הייתה משימה לא פשוטה בעיקר לנוכח העובדה שלא יכולת לרשום לעצמך ראשי פרקים אפילו. הרבי היה קופץ מנושא לנושא וכל מילה הייתה חשובה. אבל הקדוש ברוך הוא נתן לנו כוח ויכולנו לזכור את דברי החוכמה ולהעלות אותם על הכתב בצאת השבת או החג. אלו היו שנים יפות בהן יכולתי לשבת, לשמוע ולרשום דברים שיצאו לאור וזיכו את כלל ישראל, דברים שמופצים עד היום בכל העולם".

 

’'הוא לקח על עצמו משימות שאדם מכובד כרב העיר יכול לחיות חיים שלמים בלעדיהם''

 

רב העיר הצעיר בישראל


זמן קצר לאחר נישואין לטילא, הודיע הרבי כי בכוונתו לשלוח קבוצה של אברכים לחזק ולתמוך באוכלוסייה שיושבת בארץ ישראל. "הביקוש לצאת במצוות הרב היה עצום. מאות אברכים צעירים כתבו את שמותיהם והרבי בחר בודדים לצאת לדרך", נזכר יוסף. "אני זוכר כמו היום איך מזכירו של הרבי קרא לנו ואמר לנו- "מזל טוב, נבחרתם". זה היה ביום רביעי וביום ראשון כבר היינו אמורים לעלות ארצה. זו הייתה העלייה הכי מהירה לארץ שנעשתה אי פעם", הוא נזכר בחיוך איך נאלצו לעשות בחופזה את כל ההכנות לקראת העלייה כדת וכדין, כולל התייצבות בסוכנות היהודית שפתחה במיוחד בשעות לילה כי כשהרב מצווה מי ימרה את פיו? בתחילת דרכם שלח הרב מלובביץ את בני הזוג הכט לצפת לחדש את הישוב החב"די בעיר הקדושה. 
אחרי שהישוב בצפת התפתח והעיר הפכה למרכז ענקי של חב"ד הציע הרבי מלובביץ לרב הכט להמשיך בדרכו בהפצת התורה ושלח אותו הפעם לנקודה הדרומית על המפה של הישוב בארץ ישראל לאילת, כאן ביקש ממנו להתמודד על תפקיד הרב הראשי. "היה לרבי חשוב להפיץ את אור התורה והחסידות גם באילת, להביא תורה למקום שלא היה בהתפרצות גדולה", מסביר הרב הכט ואם להתחשב בעובדה כי הרב הגיע לאילת בראשית שנת 1980, שנות – 80 העליזות בעיר הקיץ והנופש מלאת התיירות והתיירות, קל אולי להבין מדוע היה חשוב לרבי מלובביץ להכניס גם קצת תורה ודעת ב'עיר החטאים' של אז. אלא שמנגד לא פשוט היה להיות באותם ימים משפחה דתית. וכך הפך יוסף הכט, שליחו של הרבי מלובביץ לחבדניק הראשון שנבחר לתפקיד רב עיר בישראל מאז הקמת המדינה והיה רב העיר הצעיר ביותר כשכל גילו 29 שנים.

 

’'הוא אמנם היה עסוק בעבודה שלו אבל האווירה בבית הייתה משוחררת''

מהצלחה להצלחה


להיות רב עיר באותם ימים באילת זו לא הייתה משימה פשוטה, אני קובעת והרב מאשר אך ממהר להוסיף: "הקדוש ברוך הוא בוחר איפה כל אחד צריך לעבוד את עבודת השם בעולם הזה. הרבי הצליח לראות את הייעוד של כל אחד ואחד. אברך חב"ד שהרבי שולח אותו במיוחד לתפקיד חייו, אין לו שמחה גדולה מזו וזו הייתה עבורנו זכות גדולה. ובכלל, לאורך כל תהליך החבירה הרבי גילה עניין מקרוב ואני במהלך כל התהליך הייתי בקשר טלפוני איתו ועם המזכירים שלו שביקשו לעדכן אותו בפרטים ובכלל הוא הדריך אותי בדברים, קיבל דיווח שוטף על הנעשה באילת והיה מאוד מעורב במתרחש באילת", מספר הרב שמקורבו עורך הדין משה שיפמן שם השבוע דגש על הנקודה הזו ומציין: "העיר אילת זכתה שהרבי מלובביץ בכבודו ובעצמו שלח לעיר שליח ברמה עולמית, חסיד שנחשב לדובדבן שבקצפת. הרב יוסף הכט ומשפחתו נחשבו למשפחת 'אצולה' בחצר הרבי מלובביץ ואם הוא שלח אותו לאילת סימן שלעיר הייתה בעיניו חשיבות גדולה. עד היום נחשב הרב הכט למוביל דרך בחסידות מוערך מאוד בכינוסי השלוחים של הרב בכל העולם. אילת היא עיר שמסוגלת לגרום להרבה 'תקלות' וברור היה שצריך לשלוח לכאן 'תותח' גדול שיעמוד מול 'התקלות' ויוכל להן", מסביר שיפמן ומציין: "התפיסה החב"דית היא שאתה לא מעמיד אדם בניסיון אלא אם הוא יכול לעמוד בו".

מרגע הגעתם של בני הזוג הכט לאילת דברים התחילו לזוז. "רשמנו הצלחה גדולה", מבהיר יוסף. "פעילות, התעניינות ביהדות בקרב נשים וגבים. משפחות התחילו להתקרב לדת ולא מהמקום של החזרה בתשובה. הפרויקט הראשון עליו הייתי חתום היה בניית המקווה החדש. מאחר ולא הספיקו הכספים נסעתי לגייס כסף ובנינו מקווה חדש שנתן תנופה גדולה לנשים צעירות שהתחתנו. הבאנו לעיר משפחות דתיות נוספות, פתחתי גן טרום חובה דתי ראשון בעיר, ואחר כך גני חב"ד ובית ספר, בנינו את בית חב"ד בדקל ועוד בית חב"ד בשחמון ובהמשך בית נוסף וכל אחד כזה יצר קהילה וככה דברים הלכו והתפתחו עד הלום וידינו עוד נטויה".

 

 

הרצון להספיק לעשות עוד


אחת מגדולותיו של הרב הכט כמו שיעידו על כך חבריו היא היכולת שלו להגיע לכל ארגון בעיר, לכל גוף, בית ספר גן וכדומה והכל ממקום טוב. להפיץ את התורה להפיץ אהבה והכל לא ממקום של כפיה אלא מהמקום הכי נקי שיכול להיות. "כמו שלאדם יש הרבה ילדים שונים, כך גם הקדוש ברוך הוא מסתכל על עם ישראל ורואה בו אנשים שונים. הרבי לימד אותנו להאמין לנשמה שיש בכל יהודי ולנו יש את הכוח לעזור לו לגלות את זה. הפצת היהדות בעולם הייתה המטרה העיקרית של הרבי מלובביץ. חסידיו שנשלחו לכל פינה בעולם מימשו את החזון הזה שלו. זו תופעה היסטורית שלא הייתה בהיסטוריה של עם ישראל".

איך מגדלים ילדים דתיים בעיר כמו אילת?
"בדרך כלל כשהרבי שולח נציג למקום הוא גם ערב לחינוך הילדים. יש מקומות שאין בהם שום סמל של ישראל ועדיין יש שם את שליחי הרב. השליחים מאמינים שלא משנה לאיפה ישלח אותם, כל עוד נהייה מסורים לשליחות הוא ידאג שנוכל לגדל את הילדים כמו שצריך, ונכון שהיו קשיים, אבל יחד עם זה שפועלים בחוץ, יש דגש במשפחה על חינוך הילדים שהפכו לחלק בלתי נפרד מהשליחות ומתוך ההבנה הזו הם גם גדלו ולראיה היום הילדים שלי עצמם הם שלוחים במקומות שונים בארץ. אז נכון הבן הגדול שלי נאלץ לעזוב את הבית כבר בגיל 8 כי לא היה לו איפה ללמוד באילת כמו שרצינו. הבת הגדולה גם היא ביקשה לעזוב למרכז לטובת לימודים מתאימים כשהייתה בת 10 וכשהתייעצנו עם הרבי הוא פשוט קבע כי מה שהבת רוצה זה מה שיקרה וזה קרה. אין ספק שהקדשתי את החיים לי ושל המשפחה למען המטרה לשמה הגענו".

בגיל 70 אתה לא עוצר ולא נח. מאיפה הכוחות והאנרגיות?
"הרבי מלובביץ שעבד קשה בכל גיל אמר: "שנים אינן נמנות על ידי הדקות אלא על ידי איך שאתה מרגיש". זה מה שקובע ודווקא כשאתה מתבגר יש לך רצון להספיק עוד ועוד ולעשות. זה זמן שאדם צריך להתחזק ולעשות אפילו יותר".
כאן הרב הכט עושה פאוזה ומבקש לרגע להודות לכל ראשי העיר מולם עבד במרוצת כל השנים האלו. "לאורך כל הדרך הם עזרו, כיבדו, שיתפו וגם אם היו פה ושם ויכוחים הם תמיד היו קשובים, נתנו כבוד גדול לרבי ואיפשרו לנו להתקדם, להגיע למוסדות מפוארים ולפעילותנו היפה בעיר".

עד מתי תמשיך עם העשייה הזו?
"יש פסק דין של הרמב"ם שאומר שאדם חייב כל זמן פנוי ללמוד תורה, גם אם הוא זקן או חולה. לכן כל זמן שהנשמה בגוף הוא צריך להשקיע זמן בתורה. כל זמן שה' נותן לנו כוח לעבוד, אנ אשמח לעבוד ואפילו לוקח על עצמי עוד דברים ומשימות. אנחנו מלאי תקווה שאנחנו קרובים מאוד לימי המשיח. אחרי מה שהעולם עבר בשנה הזו מגיע לכולנו חזון אחרית הימים שיביא את הגאולה השלמה לעולם כולו. אני מקווה שה' ייתן לי כוח להמשיך ולעשות את הפעולות בזכותן נגיע לגאולה שלמה".

 

 

אבא חדור מטרה


בזמן שהרב הכט היה עושה ימים כלילות על מנת לקדם את נושא התורה באילת, ספגו ממנו ילדיו את הדבקות במטרה. "אישיותי עוצבה על ידו", מספר בנו לוי. "אנחנו מאמינים בכך שחינוך מתחיל בדוגמאה אישית. כשרואים בבית שאבא חי בעולם של ערכים ותחושת שליחות שממלאת את כל חייו זה מדבק גם את הילדים. רוב החינוך שלי הגיע בלי מילים, הוא אף פעם לא היה צריך לבקש. כשראיתי איך הוא ניגש בחיות לחיי התורה ולעזרה לזולת זה דבק בנו וברוך ה' כל הילדים הולכים בדרך הזו. אצל חסידי חב"ד הדבקות בשליחות הרבי מאוד חזקה, החיים סובבים סביב השליחות עד כדי כך שהחסיד מרגיש שאם הוא לא מספיק דבק ברבי הוא פספס בחיים. זה העונג והכיף של החיים. המסירות של אבא גרמה לנו הילדים לרצות לגרום לו נחת".

וחוץ מדת ותורה?
"אם חשבת שאבא היה יוצא לטיולי אקסטרים, תשכחי מזה, אם כי כל שנה היינו יוצאים להחליף קצת אווירה באיזו דירה בירושלים או בצפון. עם כל זה ועם כל הדבקות הטוטאלית שלו במטרה ובשליחות הוא לא החסיר מאיתנו דבר. לא הייתה בבית אווירה מתוחה של למידה. הוא אמנם היה עסוק בעבודה שלו אבל האווירה בבית הייתה משוחררת, כל ילד והביטוי שלו ובלי צורך כל הזמן לרצות. בשורה התחתונה אבא הוא די מה שהוא מייצג, מה שרואים עליו, זה מה שהוא".

איך היה לגדול עם אבא שהוא רב העיר?
"נהנתי בכל מקום מתשומת הלב והכבוד שכולם נתנו לאבא, מצד שני גם ידעתי שאם אריב מכות כמו כל ילד אחר היו אומרים עליי היי זה הבן של הרב. תמיד הסתכלו עלי בעיניים בוחנות ותמיד הרגשתי שאני צריך לענות על הציפיות. זה לא ששמרו אותנו בתוך חומות אבל כשאתה מגדל ילד בתחושה של אחריות ושליחות גם הילד גדל עם התודעה הזו. תמיד ידעתי שאני פה כדי לתת דוגמה וזה גרם לי לא להתערבב עד הסוף".

עד מתי הוא יעמוד בקצב?
"אבא דוגל ברעיון שאם אתה מתבגר בשנה אתה לא אמור לנוח אלא יש לך יותר ניסיון ועלייך לעשות יותר. כל עוד הקדוש ברוך הוא ישלח לו בריאות, הוא לא ינוח". לתפיסה הזו מצטרף גם עורך הדין שיפמן, מקורבו של הרב שמבהיר: "הוא עובד ללא לאות, ההתנהגות שלו היא על גבול הלא אנושי. אתה אף פעם לא רואה עליו קושי, כולו שליחות, שירות של הציבור, ללא מחשבה אם זה טוב לו או לא. התפקוד שלו מעבר לגוף ולכן המגבלות הגופניות לא משפיעלות עליו".

 

 

"ככה אדם צריך להתמסר"


25 שנים עברו מאז הגיע לעיר הרב מנדי קליין שהובא לכאן על ידי הרב הכט לנהל את בית חב"ד בעיר. השבוע מבהיר הרב קליין: "בנוסף לכובע רב העיר הרב הכט יצק תוכן למשרה הרבנית שלו כמי שראה לנכון לצאת מהגבולות ולפרוץ כל מחסום רוחני, פיזי שאולי אייפנו את אילת לפני 40 שנה ויצק תוכן של אהבת ישראל בכל שיח ונושא שנוצר בעיר. הוא לקח על עצמו משימות שאדם מכובד כרב העיר יכול לחיות חיים שלמים בלעדיהם, הוא לקח על עצמו משימות בהתנדבות מלאה. מדובר כאן באימפריה של איש אחד שלא מפסיק לעבוד ולעשות מתוך תחושת שליחות אמיתית. בגיל 50 אני מסתכל עליו איך הוא עובד וזה נותן תמריץ לכל הסובבים. הוא אהוב על כל הרבדים בעיר ובכל בית כנסת אשכנזי או מזרחי מתקבל בחיוך ובזרועות פתוחות".

משה אלמקייס לשעבר יו"ר המועצה הדתית בעיר מספר על הרב הכט: "זה לא מובן מאליו שהעיר זכתה ברב בסדר גודל שכזה. רב שמחובר לקהילה, משתתף בכל האירועים, ההילולות ומגיע בכל יום למשרד. מבוקר ועד לילה הוא מוסר את עצמו לפעילות הציבורית אם במועצה הדתית, במוסדות חב"ד באירועים ועוד. העיר איל תזכתה וכולנו צריכים לברך על זה. בגיל 70 הוא לגמרי לא עוצר ויותר מכל מהווה דוגמה לכל הסובבים אותו".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש