250 מדענים קוראים לעצור את הסכם לשינוע נפט במכליות דרך מפרץ אילת

מאת: ניר אמיתי ● צילום: עומר כרמון ● 15/1/2021 13:28 ● ערב ערב 3000
250 מדענים מכל קצוות המדע יצאו היום בקריאה נגד כוונתה של קצא''א לשנע נפט מאיחוד האמירויות דרך מפרץ אילת ● הכנסות קצא''א מהמיזם יכניסו לה על פי הערכות 700 מיליון דולר בשמונה שנים ● ''אם 'רק' 1% מתכולתה של מכלית תישפך לים, זו כמות של אלפי חביות נפט, שתתפשט במפרץ הקטן, ונפט יכסה את החופים ושוניות האלמוגים של אילת, עקבה וחופי סיני'', נכתב בעצומה
250 מדענים קוראים לעצור את הסכם  לשינוע נפט במכליות דרך מפרץ אילת
המדענים קובעים:

עצומה עליה חתומים 250 מדענים מישראל הקוראת לעצור את קו הנפט שמתעתדת קצא"א לפתח מול איחוד האמירויות, פורסמה היום. העצומה מזהירה מפני ההשלכות הבלתי הפיכות של שינוע נפט במכליות ענק דרך מפרץ אילת, במה שעלול להסתיים באסון שימית חורבן מוחלט על מפרץ אילת וענף התיירות עליו מתבססות הערים שלחופו.
בין החותמים על העצומה: פרופ' מעוז פיין, פרופ' נדב ששר, פרופ' ג'ודי לנג, פרופ' עדי וולפסון, פרופ' נדב דוידוביץ', פרופ' מיה נגב, פרופ' דוד ברודאי ועוד.

 

טקס החתימה על הסכם קצאא איחוד האמירויות ● צילום קצאא

 

עשרות מכליות, צינורות מתיישנים


"עשרות מכליות נפט יפרקו בכל שנה נפט ותזקיקים במזח קצא"א הצמוד לשמורת האלמוגים באילת, שיזרמו בצינורות מתיישנים לאורך הערבה והנגב, אל מסוף אשקלון, ומשם ייאספו במכליות נפט לאירופה", נכתב במכתב. "הסכם זה חושף את כל מפרץ אילת-עקבה ואת חופי סיני ושוניות האלמוגים שבהם לסכנה אדירה שמקורה בדליפה, תקלה או חבלה מכוונת, שבאזורנו הן עניין של זמן, כמו גם את חופי הים התיכון ותוואי הדרך...מספיקה תקלה או חבלה אחת 'קטנה' באחת המכליות הללו כדי לגרום לאסון סביבתי גדול, גם בים התיכון, ובעיקר בים סוף. למשל, אם 'רק' 1% מתכולתה תישפך לים, זו כמות של אלפי חביות נפט , שתתפשט במפרץ הקטן, ונפט יכסה את החופים ושוניות האלמוגים של אילת, עקבה וחופי סיני. שוניות אלמוגים נחשבות מבחינת עושר ומגוון ביולוגי ל'יערות הגשם' התת ימיים של העולם. שונית האלמוגים באילת כמעט נכחדה בשנות ה-70 עקב פעילותו האינטנסיבית של מסוף מכליות הנפט של קצא"א דאז, והשתקמה אך בקושי במשך כ-40 שנה".
שונית האלמוגים באילת, נחשבת לאחת מהעמידות בעולם ויש הצופים כי תשרוד אחרונה. לאור הדרדרות במצב השוניות ברחבי העולם מציינים המומחים את עמידותה של השונית באילת בשנים האחרונות ועדיין, הזכיר השבוע ד"ר יחיעם שלזינגר, בראיון ל'ערב ערב', כי כבר כיום מדובר על כ-30% שונית חיה, זאת לעומת 80% לפני חמישים שישים שנה, "רוב שונית כבר מתה מזמן כך שלשמור יציבות על מה שנותר זה חשוב אבל זה לא יעמוד באסון דליפה", אמר.  
"האלמוגים של מפרץ אילת הן אוצר טבע ייחודי ונדיר שחשיבותו בעת משבר האקלים עולה: הם יכולים להיות המקור לשיקום שוניות אלמוגים בכל העולם. דליפת נפט, לא רק תהרוג את האלמוגים במפרץ אילת, אלא תפגע בסיכויי הצלת האלמוגים מכליה בכלל", כותבים המגענים. "בנוסף, שוניות האלמוגים, הן הלב של הטבע ושל התיירות באזור ומקור משיכה למיליוני תיירים מדי שנה לאילת, עקבה ולחופי סיני".
המדענים ציינו את אירוע דליפת הנפט החמור שארע ב-2014 בעברונה, לצד אסונות נפט שהתרחשו במקומות נוספים כנחל צין. "הגדלת הזרמת הנפט בצינור היבשתי חושפת לסכנה שמורות ושטחים רגישים לזיהום בנפט, שהטבע לא יצליח להתאושש ממנו. ב-2014 באסון עברונה דלפו 'רק' 5,000 מ"ק של נפט. כל אסון כזה, (ובמידה וההסכם יתממש אין ספק שיתרחשו עוד אסונות כאלו), יהיה חמור עשרות מונים אם יתרחש בים", כתבו.

 

המדענים ציינו את אירוע דליפת הנפט החמור שארע ב-2014 בעברונה

 

עשורים של שממה במפרץ


בשיחה עם 'ערב ערב', אמר פרופ' אמציה גנין, מהמכון הבינאוניברסיטאי למדעי הים באילת, "זו יכולה להיות קטסטרופה. אם יקרה משהו למכלית כזו זה יהיה דבר נוראי". 

מפרץ אילת יכול לעמוד במכלית כזו שתטבע בו?
"כעבור 30 שנה אולי זה ישתקם. כמו באסון אקסון ולדז באלסקה, ישנם חיידקים אוכלי נפט אם תיתן להם עשרות שנים הם יעבדו, אבל במהלך עשרות השנים האלה לא יישאר כלום. תהיה פה שממה וישנם מחקרים שנעשו במפרץ אילת בשנות השבעים, שאז אירעו הרבה דליפות נפט באזור קצא"א שנפט כזה פוגע משמעותית ברביית האלמוגים, שלא לדבר על הרג שלהם בשל נפט בריכוזים גבוהים. הדבר הזה מבחינה סביבתית יהיה שגיאה. הרבה יותר נכון להעדיף את האופציה היבשתית ולהעביר את הנפט באמצעות צינור נפט שיתחבר לאילת באזור קו הביוב של מלון הנסיכה בטאבה ומשם דרך הצינורות של קצא"א לים התיכון. לא צריך מכליות בשביל זה".

מקצא"א נמסר בתגובה: "קצא"א היא שער האנרגיה של מדינת ישראל ולפעילותה חשיבות אסטרטגית למשק האנרגיה ולתפקודו. קצא"א מחויבת לערכים של הגנת הסביבה ולשמירה על האזור בו היא פועלת והיא משקיעה בכך משאבים ואמצעים רבים. בזכות קצא"א השתמרה והתפתחה שונית האלמוגים במפרץ במשך למעלה מ- 50 שנה, במקביל לעבודה התפעולית, וזאת הודות לנהלי הבטיחות המחמירים ביותר ומחויבות החברה לסביבה בה היא פועלת. החברה מצוידת בציוד החדיש ביותר בתחום, ועומדת בתקנים בינלאומיים למען שמירה והגנה על הסביבה. אנו גאים ונרגשים מחתימת ההסכם ההיסטורי שנחתם  במעמד שר האוצר האמריקאי, והוא המשך ישיר להסכמי אברהם. ההסכם יחזק את הכלכלה הישראלית ויבטיח ביטחון אנרגטי לישראל, תוך שמירה קפדנית ורציפה על הסביבה". 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש