אתר נמרה - סכנה לחיות הבר

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 15/1/2021 13:08 ● ערב ערב 3000
למעלה מ- 20 שנה קיים אתר הפסולת נמרה בקרבת באר אורה ● ולמרות שעל פי התקן המקום חייב להיות מגודר היטב, בפועל גידור אקראי מאפשר את כניסתם הלא מבוקרת של חיות הבר למקום שהפכו זה מכבר את אתר הפסולת ל'מסעדה' זמינה אך מסוכנת ● השבוע העלה מורי חן, פעיל סביבתי וחבר בעמותת סבב''ה (סביבה בריאה בערבה) סרטונים בהם נצפים בעלי חיים אוכלים מאתר הפסולת מכל הבא ליד ומבהיר: ''מי שאמור לשמור על הסביבה לא ממש שומר עליה ולא דואג לחיות הבר שנמצאות בסכנה יום יומית'' ● במשרד להגנת הסביבה מבהירים: ''המשרד שוקל נקיטת הליכי אכיפה נגד האתר, שיביאו לתיקון הליקויים ומניעת הפגיעה בסביבה''
אתר נמרה - סכנה לחיות הבר
צילום: מורי חן

צילום: מורי חן

מאז הוצא אתר הפסולת של אילת מהכניסה לעיר, צפונה לאתר הפסולת נימרה, הממוקם בקרבת אזור מכרות נחושת תמנע, לפני כ – 20 שנה, היה ברור על פי תנאי הפעלת האתר כי המקום המשמש לפסולת רטובה ופסולת יבשה חייב להיות מגודר היטב. אלא שהנחיות לחוד וביצוע לחוד. בפועל, מזה שנים שהגידור במקום אינו יציב ואינו מונע את כניסתן של חיות הבר שהפכו את אתר הפסולת ל'מסעדה' זמינה אך מסוכנת, כמו שטוען השבוע מורי חן, פעיל סביבתי וחבר בעמותת סבב"ה (סביבה בריאה בערבה), שהעלה סרטונים ותמונות בהם נצפות חיות בר נכנסות בקלות לאתר הפסולת היבשה בנימרה ואוכלות שם מכל הבא ליד. "הכל התחיל מזה שבנו במקום גדר רשלנית, לא תחזקו אותה והאתר הפך פרוץ לכל עבר", מפנה השבוע חן אצבע מאשימה כלפי החברה הכלכלית של חבל אילות שקיבלה על עצמה לתחזק עבור המועצה האזורית אילות את אתר הפסולת שהועבר מאילת. עוד ציין מורי חן כי בניגוד לנדרש, גם באתר הפסולת הרטובה לא טרחו המתחזקים לכסות בחול את הפסולת הרטובה בסוף כל יום. במקרה של אתר הפסולת הרטובה מעדכן חן, כי לאחר תלונות רבות מצד הירוקים בסביבה, ולא לפני התערבותו של המשרד לאיכות הסביבה, שוקמה לפני כשנה הגדר התוחמת את אתר הפסולת הרטובה כך שלא מתאפשרת עוד כניסת בעלי חיים למקום. אם ציפיתם שבאותה נשימה יטופלו גם הליקויים באתר הפסולת היבשה, כדאי שתחשבו פעם נוספת, כי במקרה הזה משום מה, דבר לא נעשה. 

 

יעלים אוכלות פסולת באתר נמרה

 

בירדן היעלים כבר נכחדו


"אם על פי התקן באתר הפסולת היבשה היה אמור להיות בעיקר גזם ופסולת בנייה, הרי שבפועל נזרק לשם גם הרבה אוכל ובעלי החיים בסביבה מתים על זה", מסביר חן, "מבחינתם זו מסעדה זמינה שפתוחה עבורם 24/7. כך אפשר לראות במקום תנים, שועלים, זאבים, יעלים וצבאים אוכלים מכל הבא ליד", מוחה מורי חן שמציין עוד כי באחד הסרטונים שצילם רואים בבירור יעל אוכלת פלסטיק. "זה לא מתעכל להם בקיבה והם מתים מזה", הוא מציין ומזכיר כי מעבר לדברים המסוכנים שחיות הבר אוכלות באתר הפסולת היבשה, העובדה כי בעלי החיים באזור יודעים שיש להם מקום קבוע לאכול בו, גם אם מדובר באוכל מזיק, גורמת להם לתלות ומונעת מהם הסתגלות ומציאת אוכל כנדרש בטבע. "היעלים הצעירים לדוגמא שנולדו לתוך פח האשפה הזמין הגדול הזה, לא יידעו איפה יש מזון בטבע, איפה לחפש ואיך לשרוד אם מישהו ייקח מהם עכשיו את המסעדה הזמינה הזו", מסביר חן ומזכיר כי אוכלוסיית היעלים בעולם מצויה בסכנת הכחדה. "אצלנו הם אמנם משגשגים, אבל זה לא אומר שבירדן, ממש מעבר לגבול זה המצב. חבל שאנחנו לא שומרים עליהם יותר כמו שכתב לי חבר מירדן: "תשמחו שאתם יכולים לראות אותם אצלכם".
ואם יסגרו עכשיו את 'המסעדה' איך חיות הבר באזור ישרדו? אני תוהה ומורי מסביר: "עדיף מאוחר מאשר מאוחר יותר. אחרי 20 שנה שהם רגילים לזה, המצב לא יהיה פשוט עבורם ויפגע בהם מן הסתם, אבל מה יקרה אם המצב לא יוסדר עוד 40 שנה? הרי שאז הפגיעה בבעלי החיים תהייה חמורה הרבה יותר".
לטענת מורי חן לפני זמן מה הנושא הועלה בפני מנכ"לית המועצה האזורית, הועלו בפניה כמה רעיונות לשיפור המצב ואולם הדברים נתקעו ולא התקדמו. "ההזוי הוא שמדובר באתר שאמור לשמור על איכות הסביבה ובפועל הוא פוגע בסביבה", הוא מלין. "המועצה האזורית חבל אילות שקיבלה עליה לדאוג לאתר הפסולת של אילת צריכה לעבוד על פי התקן והדרישות ולשמור על חיות הבר בסביבה. זו צריכה להיות המטרה של כולנו. חבל מאוד שהשיקול הכלכלי גובר במקום הזה על השיקול הסביבתי".

 

הגדרות פרוצות

 

במשרד לאיכות הסביבה שוקלים אכיפה


בתגובה לטענות המועלות בכתבה נמסר מהמשרד להגנת הסביבה: "נציגי המשרד להגנת הסביבה ערכו מספר סיורים באתר ההטמנה נמרה ובהם התגלו הפרות של התנאים הסביבתיים ברישיון העסק של האתר, ביניהן אי השלמת הגדר סביב האתר ואי כיסוי הפסולת כנדרש. מחוז דרום של המשרד להגנת הסביבה הוציא לאתר דרישה לתיקון הליקויים, כנדרש בחוק רישוי עסקים, אך הליקויים טרם תוקנו. המשרד להגנת הסביבה שוקל כעת נקיטת הליכי אכיפה נגד האתר, שיביאו לתיקון הליקויים ומניעת הפגיעה בסביבה".

מהמועצה האזורית חבל אילות נמסר בתגובה: "החברה הכלכלית לפיתוח חבל אילות, המנהלת את אתר הפסולת בנימרה, עושה מאמצים גדולים למנוע כניסה של חיות בר לאתר הפסולת. במסגרת מאמצים אלה, ובהמלצת מומחים לעניין, הוקמו מעבר בקר וגדר היקפית בהשקעה כספית גדולה והם מתוחזקים כל העת. החברה הכלכלית נמצאת בנושא הזה בקשר שוטף עם המשרד להגנת הסביבה, רשות הטבע והגנים ועם מומחים". 

תגובת רשות הטבע והגנים: “אתר נימרה באחריות מועצה אזורית חבל אילות. הבעייה בטיפול המועצה ועל סדר היום. המרחב רואה במועצה כאחראית למנוע את המשך התופעה. הפתרון הברור הוא גדר  היקפית. המרחב בקשר עם המועצה, מייעצים מניסיוננו ודואגים לקדם תהליכים לפתרון מצד המועצה”.
 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש