העירייה מעלה הילוך במלחמתה נגד וילות עסקיות

מאת: איציק נועם ● 15/1/2021 13:05 ● ערב ערב 3000
בית משפט השלום בבאר שבע ביטל סעד זמני שמנע מעיריית אילת לנתק את החשמל בווילה רועשת באילת ששימשה להשכרה תיירותית ● הסיבה פרוצדוראלית: על העותר היה לפנות בערר לעירייה ובמידה וידחה בעתירה מנהלית נגד הוועדה המקומית ● השופטת קיבלה את עמדת העירייה לפיה בסמכותה להורות על ניתוק תשתיות גם לנכס שכבר קיבל אישור איכלוס וחובר לחשמל
העירייה מעלה הילוך  במלחמתה נגד וילות עסקיות
גובה הקנס בגין הקמת רעש הינו 475 ₪

במהלך ישיבת המועצה המיוחדת שנערכה בנובמבר ועסקה באישור דוח מבקר בעירייה לשנת 2019, ציין מבקר העירייה, עו"ד אלי הרציג, במסגרת הדיון על נושא האכיפה במחלקת הפיקוח בעירייה, כי לאחרונה התקבלו במשרדו תלונות אודות וילות רועשות בעיר. סגן ראש העירייה אלי לנקרי אמר בתגובה: "זה נושא מאוד כאוב". מאיר יצחק הלוי הוסיף: "זה נושא ראשון לאורך שלוש שנים בוועדת אלימות שאני עומד בראשה ביחד עם מפקד המשטרה". מנכ"ל העירייה, פיליפ אזרד, גילה באותה ישיבה כי: "למי שלא יודע, הוועדה המקומית קיבלה לראשונה החלטה על ניתוק תשתיות לאחת מהווילות, ההודעה על ניתוק התשתיות הועברה גם לחברת חשמל וגם לעין נטפים, זה נמצא אצלם והוציאו מכתב. כמו שיש לך טופס 4 לחבר, אתה יכול גם להודיע על ניתוק". בשבוע שעבר התגלגל הנושא לבית המשפט השלום בבאר שבע, שמחק את ההליך המקדמי בו החל בעל הווילה נגד עיריית אילת וחברת חשמל, בו ביקש להורות להן להחזיר את החשמל לווילה. עם הדחיה על הסף, בוטל גם הצו הארעי שניתן במעמד צד אחד שמנע את הניתוק עד להחלטה.

 

נמחק בשל חוסר סמכות


ההליך הוגש לאחר שצוות אכיפה של מינהל ההנדסה בליווי נציג של חברת חשמל ניתקו את התשתיות בווילה בשכונת השחמון בעיר, זאת לאחר שלבעל הווילה נשלחות התראות. בדחותו את בעל הווילה, ביהמ"ש אמנם הכיר בסמכותה של העירייה להורות על ניתוק תשתיות לדירה גם לאחר קבלת ההיתר לאכלוסה ואכלוסה בפועל, מתוקף חוק התכנון והבניה, אך מחק בסופו של דבר את הבקשה על הסף בשל העדר סמכות עניינית ומבלי שדן בטענות לגופו של עניין שהעלה בעל הווילה, "מכאן שבית משפט זה אינו הגורם המוסמך לדון בטענות" נקבע, ביהמ"ש קיבל את טענת העירייה כי היה על התובע להגיש את ההליך נגד הוועדה המקומית לתכנון ובניה אילת ולא כנגד העירייה והעיר לבעל הנכס על כי לא צרף את שני הבעלים הנוספים של המקום כצדדים להליך. מרגע שביטל את הצו הארעי ומחק על הסף את הבקשה לסעד זמני, נכנסה לתוקף הוראת העירייה לחברת החשמל לנתק את הווילה מתשתיותיה וכעת יהיה על בעליה לפעול מול וועדת הערר בעירייה, על מנת לקבל מחדש היתר חיבור לחשמל. במידה וזו תסרב פתוחה תהא בפניו האפשרות להגיש עתירה מינהלית בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, נגד הוועדה המקומית לתכנון ובניה אילת. על התובע הושתו הוצאות בסך 7,020 שקל שיתחלקו בין עיריית אילת וחברת חשמל.

 

“בראש סדר האכיפה”


בחודש אפריל שנה שעברה, התייחס לנושא הווילות הרועשות בעיר נצ''מ קובי מור, מפקד מרחב אילת, שהשתתף בישיבת מועצה שעסקה בנושא אכיפה ושיטור. מור התייחס אליהן כאל עניין המצוי בראש סדר האכיפה המשטרתי באילת ואמר: "משהו שמאוד מעסיק אותנו זה הדירות האלה שקמות כמו פטריות ועושות רעש. כל מיני דירות כאלה ששוכרים תיירים שמגיעים לכאן. זה דירות בתוך מרכזי הערים, מגיעים לכאן, הם מגיעים לתוך שכונה שבה הילדים ישנים, קמים למחרת לבית ספר ועושים רעש. לכאורה פשיעה ברובד נמוך, אבל זה מטריד את האזרחים, ופוגע בתחושת הביטחון שלהם, זה פוגע בהמון דברים".


בעקבות פסק הדין הודיעה עיריית אילת כי: "לצד פעולות האכיפה, מבצעת העירייה באמצעות השיטור העירוני גם פעולות מנע ופיקוח, כולל סיורים יזומים והסברה לשוכרים וכן סיורים ליליים ואכיפה בהתאם. גובה הקנס בגין הקמת רעש הינו 475 ₪. במידה שמדובר בקטינים מבצעים השוטרים, שפיכת אלכוהול וכמובן מתקשרים להורים. באם מדובר בווילה עסקית, מועבר במקביל תיק פיקוח ממינהל הנדסה ללשכה המשפטית בעירייה, הפועלת ככל וקיימת תשתית ראייתית, להוצאת צווי הפסקה שיפוטיים והגשת כתבי אישום. עד היום הגישה העירייה למעלה מ – 30 צווים". 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש