החברה שבונה את ''מחיר למשתכן'' ברובע 6 תחויב בשומת מס מתוקנת על הוצאות הפיתוח

מאת: ניר אמיתי ● 1/1/2021 08:49 ● ערב ערב 2998
מכרזי ''מחיר למשתכן'' באילת ממשיכים להעסיק את בתי המשפט ● זאת לאחר שערר שהגישה חברת עמרם אברהם כנגד מנהל מיסוי מקרקעין באר שבע, נדחה השבוע ● מה שיחייב את החברה לשלם שומת מס רכישה בגובה של למעלה מחצי מיליון שקל בעבור שלושה מתחמים אותם בנתה ושיווקה במסגרת הפרויקט
החברה שבונה את ''מחיר  למשתכן'' ברובע 6 תחויב בשומת  מס מתוקנת על הוצאות הפיתוח
הדמיית פרויקט ''מחיר למשתכן'' ברובע 6

החברה הגישה ערר על החלטת מנהל מיסוי מקרקעין באר שבע שבגדרה נדחו השגות שהגישה על שומות מס רכישה בגין רכישת מקרקעין ברובע 6 בשחמון. הצדדים היו חלוקים סביב השאלה: האם מוטל על העוררת לשלם מס רכישה על ׳הוצאות פיתוח׳ ועל ׳הוצאות פיתוח נוספות׳, שאותן שילמה בעקבות זכייתה במכרז לרכישת מגרשים לבניית יחידות דיור במסגרת מכרזי "מחיר למשתכן". החברה טענה, כי אחוז הפיתוח כפי שנקבע על-ידי החברה המפתחת אינו משקף את מצב הפיתוח בפועל במגרשים שרכשה ועל-כן אין לחייבה במס רכישה בגין הוצאות הפיתוח. לחלופין, טענה, כי לכל היותר בוצעו עבודות פיתוח בשיעור של 13%, וזאת בהתאם לחוות-דעת של מהנדס בעניין זה. באשר להוצאות הפיתוח הנוספות, טענה החברה, כי הוצאות אלו אינן קשורות למקרקעין בדרך כלשהי ועל-כן אין להביאן בחשבון בקביעת שווי המכירה של הזכויות במקרקעין שרכשה.


על פי תנאי המכרז נדרשה החברה לשאת בתשלומים שונים בנוף לשווי המקרקעין ובהם תשלום עבור פיתוח במקרקעין ובסביבתו וכן תשלומים נוספים בגין מפני ציבור ופיתוח בשכונות הישנות, תשלומים שאינם קשורים במישרין למקרקעין, ואולם תשלומם היווה תנאי לזכייה במכרז. מס הרכישה כפי שנקבע לתשלום עמד על סכום של 475,162 שקל, אלא ששומה עצמית זו נדחתה על ידי רשות המס שכן זו הפחיתה את שעור המע"מ אף שהעסקה פטורה ממע"מ והיא לא חויבה בו מלכתחילה. לאחר מכן קבלה החברה נגד מצב הפיתוח כי שהוגש על ידי החברה המפתחת לעומת מה שנקבע כי נדרש ממנה, אך גם טענה זו נדחתה. רשות המס הוציאה מצדה שומה מתוקנת בגובה 555,954 שקל עבור שלושת המתחמים. המחלוקת בין הצדדים התמקדה בשאלת עבודות הפיתוח שבוצעו בפועל, היינו: האם בוצעו עבודות פיתוח לפני מועד הרכישה, אשר יש לצרפן לשווי המכירה, ובאיזה שעור. לאחר דיון לפי הלכת שרביט, פסק בית המשפט כי הדין עם רשויות המס וכי החברה לא ביססה את טענתה שלפיה אין רלוונטיות לשווי כלל עבודות הפיתוח המבוצעות במתחם שחמון 6 לעניין שווי המכירה של הזכויות במקרקעין שרכשה. על פי המכרז והחוזים, נפסק, היא הסכימה לשאת בחלק יחסי מכלל עבודות הפיתוח באתר והסכמתה מעידה על כך שעבודות פיתוח אלו רלוונטיות למגרשים שרכשה. "מטרת הרכישה היתה בניית דירות במסגרת תכנית "מחיר למשתכן", וברור שלשם הגשמת מורת הרכישה, הן על מנת לאפשר את ביצוע עבודות הבנייה, הן כדי להכשיר את האזור בכללותו למגורים, היה צורך בביצוע עבודות פיתוח מסיביות באתר". ביהמ"ש אימץ את התחשיב שערכו רשויות המס לשווי השומה הנדרשת בשל הוצאות אלה ודחה כאמור את הערעור. לחברת עמרם אברהם נפסקו 35 אלף שקל הוצאות.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש