מפקד תא ההסברה בנפת אדום, אבנר נחשון - מצטיין אלוף פיקוד העורף

מאת: מירב לוי דיאמנט ● צילום: דובר צה"ל ● 18/12/2020 09:17 ● ערב ערב 2996
בטקס חגיגי שהתקיים בשבוע שעבר, על פי כל כללי הקורונה הנדרשים, קיבל תושב אילת, רס"ם במיל אבנר נחשון, המשמש כמפקד תא ההסברה של נפת אדום בפיקוד העורף, תעודת הצטיינות מאלוף פיקוד העורף ● בראיון על מדים מספר האיש המזוהה בימי שגרה כמדריך הורים, מרצה בחסד ומי שנמנה על מקימי שבט הצופים בעיר, על חשיבות ההסברה בימי הקורונה, איך מעבירים 180 ימי מילואים (המקסימום האפשרי) ונשארים בחיים: "בלי זה הייתי מטפס על הקירות" ● איך הצליחו בעבודת צוות להגיע כמעט אל כל העובדים הזרים המתגוררים באילת, למרות שאין ריכוז של הפרטים שלהם, להעביר להם את מסר הריחוק ולערוך להם בדיקות קורונה ● "ההסברה העבירה בימים אלו מסרים מצילים חיים"
מפקד תא ההסברה בנפת אדום, אבנר נחשון - מצטיין אלוף פיקוד העורף
“מנסים וטועים כי אף אחד לא ממש הכין את העולם למצב הזה”. נחשון
תגיות:

אין כמעט מישהו באילת שלא מכיר את אבנר נחשון, האיש שחינוך והכשרת הורים הם השם הנרדף שלו, האיש שהביא לאילת את בשורת ההצאות המקצועיות בתחומים שונים, מי שהיה ממקימי שבט הצופים באילת ועוד כהנה וכהנה טייטלים שהולכים בנשימה אחת עם האיש הלבבי שפעילות קהילתית הולכת איתו יד ביד בשגרה ובעיקר בימים אלו של קורונה. מה שלא כולם יודעים שכבר 180 ימים עברו מאז עלה רס"ם אבנר נחשון על מדים והוא משמש כמפקד תא ההסברה של נפת אדום בפיקוד העורף, או במילים אחרות, הוא האיש שמושך בחוטים ומנהל באזור אילת והערבה את כל נושא ההסברה בימי הקורונה. לא אלו שמחלקים דו"חות אלא להיפך, הוא האחראי על הצוותים המסתובבים ברחבי העיר, מסבירים את חשיבות עטיית המסכה בצורה הנכונה, החשיבות בריחוק החברתי וכל זה באדיבות המתבקשת בעיר תיירות כמו אילת. אבל הצוותים האלו הם רק מה שראינו כולנו בפועל. מסתבר שמאחורי הקלעים פעילות תא ההסברה של פיקוד העורף הייתה הרבה יותר רחבה ולא ממש פשוטה.


על כל אלו ועוד הרבה מעבר היה נחשון אחד מתוך 16 נבחרים על מדים שקיבלו בשבוע שעבר תעודת הצטיינות על פועלם מאלוף פיקוד העורף בטקס שהתקיים כדת וכדין על פי כל הריחוק הנדרשים בימים אלו (היי, פיקוד העורף, אם לא כאן אז איפה?), טקס שהועבר בשידור למשפחות הנרגשות שיכלו לשבת מול המסך ולצפות בהתרגשות בחלוקת תעודת ההצטיינות.

 

"החשיבות הייתה להעביר את המידע לציבור"


בגיל 56, כשאת שירותו הצבאי הסדיר הוא בכלל העביר כשיריונר ("הטנק עליו שירתתי עומד בכניסה לבסיס שיזפון כפסל"), יכול נחשון לחייך כל הדרך לעשייה במילואים. למעשה הוא היה החייל הראשון שהצטרף לנפת אדום אילת עם הקמתה ומאז הוא שם, תורם בשגרה על פי צורך וכמיטב יכולתו. אלא שאם בתקופה רגילה הוא חותם על בין 10-12 ימי מילואים בשנה, גם במקרה שלו הקורונה שינתה את מאזן החיים כשהוא סוגר בימים אלו עם המון גאווה 180 ימי מילואים, כמעט ברצף, למעט הפסקה של שבועיים במהלך חודש יולי. ככה זה כשאתה דוגל בעשייה ציבורית ונקרא לדגל ברגע שצריך. וכשאבנר נקראה לדגל הוא לא חשב פעמיים, משאיר מאחוריו את החברה שהקים שמעניקה שירותי הרצאות, אמר יפה שלום לתפקידו כמנחה קבוצות הורים "ובכלל", הוא ממהר להזכיר, "זה לא שהייתה עבודה. היה פה לגמרי תן וקח כי גם אני יכול לומר תודה לצה"ל שמצא לי תעסוקה בימי הקורונה כי אחרת הייתי יושב בבית ומשתגע כי העסק הפרטי שלי סגור לצערי מאז תחילת הקורונה בסוף חודש פברואר".


ובכלל, אם תשאלו אותו אבנר יסביר לכם על חשיבותה הגדולה של ההסברה בימי הקורונה: "ההסברה העבירה לציבור מסרים מצילי חיים. אני מאמין שלכל תושב בעיר יצא לפחות פעם אחת בתקופה הזו לפגוש את הצוותים שלנו, עם הוסטים הכתומים, שהסתובבו בעיר. מעבר לזה נפגשנו עם מנהלי חנויות וסופרים והסברנו להם איך מנהלים נכון עסק בתקופת הקורונה, איך נכון לסמן את הדברים וההנחיות, הסתובבנו בפארקים למפגשים עם בני הנוער, ילדים ומשפחות, כשהרעיון שלנו היה להיפגש פיזית עם האוכלוסיה ולהעביר להם את ההנחיות בצורה הכי ברורה. ניסחנו מסרים שהועברו אם דרך פיקוד העורף, הרשתות החברתיות, העיתונות ועוד שריככו את המכה לתושב. ואם תסתכלו על זה שאילת נמצאת כיום במקום הראשון בארץ בכמות הנבדקים שבה, זה לא מעט בזכות עבודת ההסברה שלנו, היה לנו חשוב להנגיש את המידע לציבור".


בתוקף תפקידו כמפקד תא ההסברה באילת ניצח נחשון על 10 פקודים באופן ישיר, כשמעבר להם כל חייל וקצין בנפת אדום של אילת עברו השתלמויות והדרכות כדי לדעת את הנהלים. "כולם שליחים שלנו בימים אלו", מסביר נחשון.

עד כמה עבודת ההסברה שלכם הועילה?
"זו חידת החידות כי למעשה אתה לא יכול לדעת מה היה קורה אלמלא ההסברה. מנגד יש מקומות שאנחנו יודעים בפירוש שעזרנו להם וקידמנו את המצב בהם כמו בדיור המוגן ובמועדון 60 פלוס, שם אנחנו דואגים לבקר פעמיים- שלוש בשבוע ומסייעים בעיקר לקהילה שם במתן פתרונות. במקרה אחר, ביקשו מאיתנו לבצע בדיקות קורונה לכל העובדים הזרים שמתגוררים בעיר. לכי תגיעי אליהם בימים שאין עבודה. עשינו בנושא הזה עבודה לא פשוטה ולשמחתי הצלחנו להגיע ל1,450 עובדים זרים מתוך כ- 1,600 שחיים בעיר, בזכות עבודת הסברה חזקה. נכנסנו לכל הסופרים הגדולים בעיר, אספנו את כל העובדים והסברנו להם איך פועלים, מה נכון ולא נכון, הסתובבנו בפארקים, בקיצור נעשתה הרבה עבודת הסברה בשטח. חשוב לי לציין שאנחנו עשינו את העבודה החיובית. 
חודש לפני שהתחילה הקורונה סיימתי את הלימודים שלי בפסיכולוגיה חיובית וזה מאוד השפיע בדיעבד על תפיסת ההסברה שלי. כשצבא פוגש אזרח זו כמעט התנגשות בין תרבויות, התפקיד שלנו בפיקוד העורף הוא לגשר על הפער הזה, לשמור על אמינות מאוד גבוהה, ולכן בהשתלמויות ובהסברה שהעברתי לחיילים שעבדו איתי היה חשוב להבהיר כי האזרח הוא לא עבריין, קשה לו לשנות הרגלים וגישה ולכן מתפקידנו לעזור לו להקל על הבנת המצב החדש. כל ההסברה הזו התאפשרה תודות לפיקוד שלם שעמד מאחורי ונתן לי את הכלים לעשות את ההסברה על הצד הטוב ביותר ולהביא לשטח את האני מאמין שלי".

דברים באילת נעשו שונה מבשאר הארץ?
"עשינו כאן דברים שלא נעשו במקומות אחרים בארץ כמו שאני בטוח ששם נעשו דברים שלא נעשו באילת, בזכות יצירתיות של הצוות שלי, אנשים מדהימים, כולם תושבי אילת, עם רוח לחימה מדהימה, שהאמינו במטרה, התייצבו לתפקיד בכל שעה שנקראו עם המון איכפתיות וזה מה שעשה את ההבדל. ובכלל, לכל מי שרק פנינו קיבלנו אור ירוק לעשיה. לקראת פתיחת אילת כאי ירוק, ביקשנו ממנהלת משרד התיירות אישור להגיע לבתי המלון ולקיים הסברה לצוותים וההענות הייתה מדהימה. אתמול כל הצוותים עמדו בתחנות ההסעה של העובדים ודיברו איתם על שמירת מרחק בעמידה בתחנות ושמירה על מסכות וזה אפשרי רק כשעובדים ביחד".

 

“גם אני יכול לומר תודה לצה”ל שמצא לי תעסוקה”. נחשון

 

יצירתיות היא שם המשחק


יצירתיות במקרה הזה של צוותי ההסברה באילת היה שם המשחק. כך קרה כשהיו צריכים להגיע לעובדים הזרים באילת ולקיים להם בדיקת קורונה. אבל מה עושים כשאין עבודה, כשאין ריכוז של כל הנתונים של העובדים הזרים וכשהם לא שומעים רדיו ולא קוראים עיתונים? "אז הגענו למנהיגים שלהם", מספר אבנר, "הקלטנו אותם מדברים בשפות המיוחדות שלהם, ערכנו את ההקלטות בסיוע פיקוד העורף והמנהיגים והחזרנו את החומר ערוך לטובת ההעלאה שלנו ברתות החברתיות שלהם. הפקנו שלטים בשפה שלהם אותם תלינו בחנויות שלהם, בתי המלון תרמו את חלקם בהעברתם מספרי הטלפון וזו הייתה הצלחה כבירה מצידנו".
ביום אחר החליט אבנר להתלבש על פארקי הספורט בעיר. "למרות שזו הייתה תקופה של סגר מוחלט ואסור היה להגיע לפארקי הספורט, ילדים יצאו לשם. הבנו שלמנוע מהם את היציאה יהיה קשה, אחרי הכל הילדים צריכים לפרוק אנרגיות, אז חילקנו את הילדים בפארקים לקבוצות קטנות, הסברנו להם והראנו להם איך אפשר להתאמן לא בהתקהלות. לא אשכח את השיחה המרתקת שהייתה לנו איתם. התפתח דיון מעניין, הסברנו להם למה האיסור ועד כמה חשוב לשמור על ריחוק והסברנו להם איך אפשר לשחק גם בקבוצות קטנות. הרעיון היה לא למנוע מהם אלא לסייע להם לעשות את זה נכון".

עד כמה נהנית בתפקיד?
אבנר מחייך: "מאוד, מאוד. אשתי שרית אמרה לי אתמול אחרי הטקס שלקחתי את כל היכולות שלי וריכזתי אותן במקום אחד: היצירתיות, הבנת האדם, ההרצאות, כל הדברים שאני עושה ביום יום באו לביטוי בתפקיד הזה. ועצם העובדה שלא ישבתי בבית חסר מעש, תרם לי ובגדול".

עד מתי?
"היות ויש מגבלה של עד 180 ימי מילואים בשנה, אני על סף הסיום. את הימים נותרים אנחנו 'מאריכים ומורחים' במכוון. הגישו בקשה להאריך לי את השירות אבל נכון להיות אני עדיין לא יודע מה הלאה".

מה אבנר יעשה בלי התפקיד הזה?
"היות ואנחנו אי ירוק ההרצאות בבתי המלון חזרו בקטנה. כרגע אני מאפשר למרצים שלי להתפרנס ונראה מה הלאה. אין ספק שיהיה אצלי חלל ריק גדול מכמעט חצי שנה של עבודה בפול גז. זו תחושה שכאילו מישהו מפטר אותי", הוא צוחק. "חשוב לציין שיש בנאפה הרבה קצינים בכירים אילתים שעושים את עבודתם גם בלי ימי מילואים כי זה חשוב לכולנו".

מה המסר בימים אלו לתושבים?
"לא צריך בקורונה הזו שום דבר חוץ מלשמור על מרחק ולעטות מסכה. אם נקפיד על ההנחיות נעבור את התקופה הזו בשלום. כולנו צריכים סבלנות. אנשים מחפשים את ההיגיון מאחורי ההנחיות ואני אומר להם- אל תנסו לחפש, ולא מתוך ביקורת. לצערי הספר 'איך מנהלים משבר קורונה' לא הגיע למדפים. אז מנסים וטועים כי אף אחד לא ממש הכין את העולם למצב הזה. צריך לקבל את המצב הקיים בהבנה וסבלנות ומי יודע, אולי בקרוב כל זה כבר יהיה מאחורינו. 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש