אבסורד: חולה סרטן עם גב שבור שמגדל את ילדיו לבדו - אינו זכאי לבסטה!

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 18/12/2020 08:36 ● ערב ערב 2996
אחרי שהורידו את הבסטות מהשטח שהוקצה להם על הטיילת לטובת שיפוץ והסדרה של המקום, בחרה הוועדה הציבורית שמינה ראש העירייה, בראשותה של השופטת בדימוס שרה פריש, 49 מאושרים מתושבי העיר שיהיו זכאים לקבל בסטה עם חזרתן של לפעילות ● אלא שבין המסורבים אבי בן אליהו, תושב אילת העוסק מזה 28 שנה ברוכלות חולה סרטן עם גב שבור, שמגדל לבדו את שני ילדיו וזקוק לבסטה כמו אוויר לנשימה ● בנימוקים לסירוב נטען בין השאר: ''מהמסמכים ומהראיון שנערך עמך עולה כי אין לך מסוגלות ורצון להפעיל דוכן'' ● בן אליהו זועם: ''אם אני לא מתאים, מי כן?'' ● חברי המועצה יניב חנו ויהודה מורדי פועלים לשינוי ההחלטה ● יו''ר הוועדה למתן המלצות: ''הוועדה בחנה כל מקרה לגופו ואף ראיינה את המועמדים וניקדה כל אחד על בסיס קריטריונים שקבעה העירייה''
אבסורד: חולה סרטן עם גב שבור שמגדל  את ילדיו לבדו - אינו זכאי לבסטה!
מבטיח ששום דבר ממצבו הרפואי לא יפגע באופן תפעול הדוכן באם יקבל אחד. בן אליהו

28 שנים שאבי בן אליהו, תושב אילת, חי ונושם את הבסטות עוד מימי הבסטות הראשונות על הטיילת שידעו ימים טובים ומכניסים. אלא שמאז זרמו הרבה מים בים סוף. לאחר סגירתן והורדתן מהטיילת לטובת המתחם החדש בסמוך לבית הגשר, לא הצליח אבי להגיש לוועדת הדוכנים העירונית בקשה חוזרת לקבלת בסטה. באותם ימים הוא חווה את התקופה הקשה בחייו. לא זו בלבד שאמו נפטרה, אלא שהוא גילה, לדבריו, שאשתו בוגדת בו. היא מצדה עזבה אותו ואת שני ילדיהם הקטנים על אחריותו ועזבה את העיר. זמן קצר אחר כך הוא שבר את גבו, ואם לא די בכל אלו הרי שעכשיו גילה כי פצע שלא מחלים על פניו הוא בעצם גידול סרטני. אבי עבר ניתוח להסרת הגידול מפניו, עבר השתלת עור שהשאירה צלקת לא מחמיאה על פניו ולאחר תקופה קשה של אישפוזים וקשיים גילה שבאותו זמן פספס את המועד המבוקש להגשת בקשה לקבל דוכן על הטיילת.

 

לא מאחלים לשום צעיר לנסות את כוחו במקום שרק ירסק
 אותו כבר בתחילת חייו. מתחם הרוכלים בטיילת

 

105% נכות ואפס סיכויי תעסוקה


עכשיו כשהוא נאלץ להתמודד מצד אחד עם מחלת הסרטן  ועם גידול שני ילדיו לבדו, הוא נלחם מול העירייה על מנת שתעניק לו את הדוכן שמבחינתו נחשב להצלת חיים. לפני כשלוש שנים כשסגן ראש העירייה דאז יהודה מורדי נלחם לצדו, הצליח מורדי לשכנע את חברי מועצת העיר להעניק לאבי בן אליהו דוכן כדי שיצליח לפרנס את עצמו ואת ילדיו בכבוד בשנים שעוד נותרו לו לחיות. מאז, בכל יום הוא הגיע לטיילת, פתח את הדוכן שלו ועבד למחייתו כשהוא מודה בכל יום על כך שקולו נשמע וכי חברי המועצה הבינו את גודל מצוקתו. למרות שלא היה לו קל בשל מחלתו, מיעט אבי להעדר מהשטח כשהוא לא חושב אפילו להתנהג כמו אחרים על הטיילת ולהעביר את הזכויות על הבסטה לגוף שלישי בניגוד לתקנון. אלא שאז הגיעו ימי הקורנה. יחד עם העדר התיירים בעיר והסגרים נפגעה פרנסתו אנושות. בד בבד החליטה עיריית אילת מיד בתום החופש הגדול לסגור את הבסטות ולקיים את החלוקה המחודשת שלהן באיחור של כשנתיים מתאריך קיום החוזים המקוריים. הבסטות נסגרו, עיריית אילת מיהרה לשפץ את המקום בזמן שעשרות בסטיונרים מצאו עצמם מחוסרי עבודה.
בינתיים מינה ראש העירייה מאיר יצחק הלוי וועדה ציבורית בראשותה של השופטת בדימוס שרה פריש לטובת נושא חלוקת הבסטות מחדש. הפעם היה חשוב לראש העירייה להימנע מפוליטיקה, קשרים והיכרויות ולכן העדיף להוציא את התהליך לוועדה ציבורית שאינה תלויה בדבר ואינה מכירה מקרוב את הנפשות שהגישו בקשה להפעלת הבסטות. קרוב ל– 150 בקשות הונחו בפני הוועדה, ביניהן גם בקשתו של אבי בן אליהו שעמד הפעם בכל דרישות הגשת הבקשה והגיש בזמן את מסמכיו הרפואיים שמעידים על כך שעם 105 אחוזי נכות הוא אינו יכול לעבוד בשום עבודה אחרת, כמו גם את מסמכי הרווחה שמעידים כי הוא מגדל לבדו את שני ילדיו שכבר גדלו.

 

"אם אני לא מתאים, מי מתאים?"


אלא שאם נדמה לכם שרק טבעי היה שאחד כמו אבי שזקוק לבסטה כדי להציל את חייו ואת חיי ילדיו יקבל אחת כזו להפעלה מחדש, תשכחו מזה. לא היה מופתע מאבי כשקיבל לידיו את ההחלטה כי הוועדה הציבורית לא מצאה אותו מתאים לקבלת בסטה. בצר לו מיהר אבי להגיש ערעור על ההחלטה מאמין שהפעם זה יקרה. אלא שגם הערעור נדחה. בנימוקים לדחיית הערעור נכתב: "מהמסמכים ומהראיון שנערך עמך עולה כי אין לך מסוגלות ורצון להפעיל דוכן"...עוד צוין במכתב: "הזכאות להפעלת הדוכן תינתן רק למי שיוכל להפעיל בעצמו את הדוכן באופן מלא. במצבך הגופני הרי שלא זכית בניקוד מלא בגין דרישה זו".
49 מאושרים שיזכו לקבל דוכנים על טיילת התיירות בחרה הוועדה הציבורית בראשותה של השופטת בדימוס שרה פריש. 10 הדוכנים הנותרים אמורים להינתן על פי קריטריונים שייקבעו מראש לטובת חיילים משוחררים, אילתים צעירים שהדוכן יוכל לסייע להם להתחיל את דרכם. לרעיון הזה כבר יש לא מעט מתנגדים שמזכירים כי חיילים משוחררים יכולים לדאוג לעצמם ואילו מי שאמורים לקבל דוכנים קצרה ידם מהושיע ובמקרים אחדים זו היכולת היחידה שלהם להציל את עצמם ואת פרנסתם כמו במקרה של אבי בן אליהו. יש גם מי שיציינו כי מאז הועברו הדוכנים ממרכז הטיילת למתחם הסגור והתחום הכנסות הדוכנים ירדו בצורה כזו שלא היו מאחלים לשום צעיר לנסות את כוחו במקום שרק ירסק אותו כבר בתחילת חייו. "אין כמו אנשים בעלי ניסיון שיודעים להפעיל בסטות שיצליחו לשרוד שם", ציינו השבוע אנשים המקורבים לנושא ומתנגדים לרעיון להעניק בסטות בהגרלה לצעירים בני אילת. כך או כך, מי שזועם במיוחד על החלטות הוועדה הוא אבי בן אליהו שמבהיר השבוע: "אם אני לא עומד בקריטריונים לקבל דוכן, מי עומד?". בן אליהו מבטיח כי למרות כל הקשיים הפיזיים שחווה לאורך השנים ולמרות שמצבו רק הולך ומדרדר, הוא מעולם לא העביר את זכויותיו על הפעלת הדוכן לגורם שלישי ותמיד ירד להפעיל את הדוכן בעצמו. "אני חייב את הדוכן הזה כדי להציל את עצמי ואת ילדי. והם מבחינתי ראשונים בתור", הוא אומר ומספר כי הבנים שלו כבר גדלו ועכשיו בגיל ההתבגרות (12,10) מטבע הדברים הם גם אוכלים יותר. "אני מוותר על הכל למענם. הם לעולם לא יפתחו מקרר וימצאו אותו ריק", מבטיח בן אליהו שמבקש בסך הכל את היכולת להמשיך ולפרנס את ילדיו בכבוד. "נכון שעכשיו בתקופת הקורונה כשלא הייתה פרנסה נכנסתי קצת לחובות אבל לא משהו שאי אפשר לכסות אם תהייה לי עבודה", הוא אומר ומבטיח ששום דבר ממצבו הרפואי לא יפגע באופן תפעול הדוכן באם יקבל אחד כזה. 

 

"לצערנו אבי לא עבר את הוועדה מסיבות לא נכונות ולא אובייקטיביות". מורדי

 

הפוליטיקאים נרתמים


בצר לו תלה אבי על רכבו שלטי מחאה ופנה לכל חבר מועצה אפשרי על מנת שייסעו לו אף על פי ולמרות החלטות הוועדה לקבל בסטה. מי שלא נותרו אדישים למצבו של אבי היו גם הפעם חבר המועצה יהודה מורדי מהקואליציה ויניב חנו מהאופוזיציה שהחליטו לאחד כוחות ולהראות במקרה הזה שלא מדובר בפוליטיקה אלא בעניין אנושי. כשהם הולכים יד ביד ועושים נפשות לטובתו של אבי בן אליהו ועוד כמה תושבים שלטענתם נפלו בין הכיסאות, הם מתכוונים לקיים ישיבת הנהלת עירייה בנושא ולמצוא לאנשים הללו פתרונות. 
"לצערנו אבי לא עבר את הוועדה מסיבות לא נכונות ולא אובייקטיביות", אמר השבוע חבר המועצה יהודה מורדי. "אם אחד כמו אבי לא קיבל בסטה, כל הוועדה בעיני בספק. הרשות מכירה את הבעיות הקשות והאמיתיות שלו, ההתמודדות האישית שלו במחלה ובמקביל גידול הילדים לבדו. כמו שבפעם הקודמת הצלחתי להוביל את המועצה להעניק לו החרגה, כך נפעל גם הפעם למצוא לו פתרון כדי שיוכל לגדל את ילדיו בכבוד הראוי להם. קיבלתי את הסכמת ראש העירייה לקיים וועדת הנהלה בנושא של אבי ועוד כמה תושבים ונחשוב ביחד על פתרונות ראויים".

מהשופטת בדימוס שרה פריש, יו"ר הוועדה למתן המלצות לאכלוס שוק אילת נמסר: "ההחלטות בנוגע לבעלי הדוכנים בשוק באילת נקבעו על פי קריטריונים שאושרו על ידי העירייה. הוועדה בחנה כל מקרה לגופו ואף ראיינה את המועמדים וניקדה כל אחד על בסיס אותם קריטריונים. יש לפנות לעיריית אילת לכל שאלה בעניין". 

מעיריית אילת לא נמסרה תגובה עד למועד סגירת הגיליון.
'ערב ערב' ימשיך לעקוב'.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש