המדינה אכפה את צו הסגירה כנגד הפיצוצייה של חבר המועצה שלמה ביטון

מאת: ניר אמיתי ● 10/12/2020 09:59 ● ערב ערב 2995
ביום רביעי שעבר נסגרה הפיצוציה של חבר המועצה שלמה ביטון בכיכר רזין, לאחר שבית המשפט השלום באילת דחה את בקשתו של נסים נחום, בעל המבנה, להאריך את מועד ההיתר הזמני שניתן לו ● ביהמ''ש: ''נחום התעלם כליל מקיומה של הסטייה מההיתר בתוך המבנה...ברי שבדעתו להמשיך ולנהל העסק בניגוד להסכמות ובניגוד להיתר ולרשיון העסק'' ● בעקבות ההחלטה סגרה המשטרה את המקום עד להסדרת הליקויים
המדינה אכפה את צו הסגירה  כנגד הפיצוצייה של חבר  המועצה שלמה ביטון
שלמה ביטון, עיריית אילת, ניסים נחום
תגיות:

בית המשפט השלום באילת קיבל את עמדתה של היחידה הארצית לאכיפת דיני תכנון ובנייה ודחה את בקשתו של ניסים נחום, בעליו של מבנה בכיכר רזין בעיר, בו מופעלת פיצוציה בבעלותו של חבר המועצה שלמה ביטוון.
מהחלטתו של השופט מרדכי (מוטי) לוי, עולה כי במהלך שיפוץ במבנה, פעלה השוכרת בו, חברת אביה צוף בע"מ, לקבל רישיון עסק למרכול, אלא שאז התברר כי חלק מהמבנה נבנה בסטייה מההיתר: כך לגבי בניה נוספת בגודל 37 מ"ר שחלקה נבנה על דרך ציבורית וכן חסרונו של ממ"ד. לאור כך העניקה עיריית אילת רישיון עסק זמני לחצי שנה, כאשר במהלך תקופה זו אמור היה העסק להסדיר את נושא הסטיה של המבנה, אלא שו לא הוסדרה עד תום. לאחר שלמדינה הורר כי במקום מתנהלת פעילות בניגוד להיתר מואזאת חרף צו הסגירה שהוצא למקום, היא ביקשה את התערבות ביהמ"ש. בתגובה הגיש נחום בקשה לעיכוב ביצוע. בקשה זו נדחתה כאמור השבוע, לאחר שביהמ"ש פסק כי הוגשה בשיהוי. ביהמ"ש אף דחה את טענתו של נחום לפיה הוסר המכשול העיקרי בפני השגת ההיתרים הנדרשים בצורת קבלת פטור מממ"ד מהג"א. "החשוב בעיני", פסק השופט, "היא התייחסות להסכמות שהושגו בדיון...שתנאי להמשך הפעלת העסק היא התאמתו תוך 14 ימים להיתר ואם לא יהיה היתר...אזי ייפסק השימוש במקום", ביהמ"ש ציין כי חוץ מאי בניית הממ"ד, נדרשו למקום היתרים בשלושה תחומים נוספים: התוספת הלא חוקית למבנה, ההשתלטות על הדרך הציבורית וההתנהלות בניגוד לרשיון העסק. השופט אף הזכיר כי נחום התחייב בדיון שנערך בחודש יוני לעמוד בתנאים אלו אך לא עמד בהם: "ההפרדה בין המבנה לשטח הציבורי נחסמה בלוחות גבס שניתן להסירם על נקלה...הגג שנבנה מעל השביל, אותו שטח ציבורי עליו השתלט המבקש לא נהרס. אמנם המבקש ניסה להציג התנהלותו זו בדאגה לציבור בכך שלא תקפח השמש על ראשו...אולם תושאר הדאגה לציבור לרשות המקומית והמבקש ידאג למילוי החלטה שיפוטית שניתנה בהסכמתו...אם בכך לא די, הרי שהחלק שבתוך המבנה שנבנה ללא היתר, אותו חלק אליו סופח השביל הציבורי, לא נאטם ופעילותו של העסק המשיכה שם חרף ההתחייבות של המבקש שלא לעשות כן...אי אטימת השטח אשר נבנה בתוך המבנה בניגוד להיתר ובסטיה ממנו...עם אי הריסת הגג על השטח הציבורי יש בם כשלעצמם כדי לדחות את הבקשה...המבקש התעלם כליל מקיומה של הסטייה מההיתר בתוך המבנה", עוד נקבע כי נחום לא עמד בחובתו להעתיק את לוח החשמל והדלתות ואף לא עמד בתנאי רישיון העסק ולפיכך הוא אינו יכול להעלות טענה שכן "ברי שבדעתו להמשיך ולנהל העסק בניגוד להסכמות ובניגוד להיתר ולרישיון העסק".  

 

חבר המועצה מפעיל עסק ללא היתר


בית המשפט נמנע מלדון בטענתו של נחום להורות למשטרה להשיב את הסחורה שנתפסה במקום וזאת משום שנחום עצמו טען לאורך ההליך להפרדה בינו לבין החברה השוכרת ומנהלת את הפיצוצייה. כעולה מטענות המשטרה, החברה השוכרת היא חברה בבעלותו של חבר המועצה שלמה ביטון, עליו כתבה המשטרה בבקשה כי: "מר שלמה ביטון (אף שלכאורה, מהרישום ברשם החברות ישנה מניעות על היותו של מר ביטון להיות בעל מניות בחברה, מכוח ההגבלות שהוטלו עליו בגין תיקי הוצאה לפועל)...מר שלמה ביטון הוא חבר מועצת עיריית אילת מזה מספר שנים, כאשר מכוח חברותו במועצה הוא חבר בוועדה המקומית לתכנון ובניה של אילת...בנוסף, ביום 24.6.20 במסגרת ישיבת מליאה של עיריית אילת, מונה מר ביטון אף כחבר בוועדת המשנה לתכנון ובנייה באילת, משכך הוא מנוע מלהעלות טענות באשר להבנתו וידיעתו את הפעולות שנעשו ואת העובדה שאינן מתיישבות עם הוראות החוק ועם ההיתרים ה קיימים".  עוד נטען כי "במעמד תפיסת הטובין היה מר ביטון במקום. בשים לב לשיח עמו והתחייבויותיו שלא להפעיל את המקום, המשיבה הסכימה לחזור בה מכוונתה לתפוס את כלל המוצרים בחנות ולנעול את הדלתות באופן שלא ניתן יהיה לפותחן שוב והסכימה לעצור התפיסה לאור התחייבותו, כאמור, של ביטון שלא יפעיל את המקום. ברם, בפועל המבקש ומר ביטון שבו והפעילו את המקום בניגוד להתחייבותו של מר ביטון". "יום למחרת הם פתחו את המקום שוב", אמר עוה"ד של המשטרה, "חבל שהלכנו, היינו צריכים להישאר במקום, להוציא את כל הסחורה, לרתך את הדלתות ואז אף אחד לא היה נכנס להשתמש ולא היו עושים מאיתנו צחוק".
לאור כל אלה, נדחתה בקשתו של נחום להאריך את ההיתר הזמני שפקע והמקום נסגר כבר ביום רביעי שעבר. 

בתגובה לדברים מסר חבר המועצה שלמה ביטון: "פעולות הפקחים בוצעו באופן חד צדדי ומבלי שהמתינו להחלטת ביהמ"ש בבקשה לארכה. בעל הנכס הצליח להתגבר כמעט על מלוא המיכשולים לעמידה בתנאי ההיתר ובמצב דברים זה תמוהה ביותר התנהלותם. בצמוד לחנות פועלת חנות דומה נוספת בה קיימות חריגות בניה ניכרות ואולם המדינה תוך כדי אכיפה בררנית, החליטה למצות את הדין דווקא עם ניסים נחום".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש