קטי ספיציקוב ושחר צוברי אלופי אירופה בגלישה

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 4/12/2020 09:37 ● ערב ערב 2994
הישג מרשים לשני הגולשים האילתים קטי ספיציקוב ושחר צוברי באליפות אירופה בגלישה שהסתיימה בסוף השבוע בפורטוגל ● לאחר פתיחה גרועה הצליח צוברי ליצב עמדות וסיים את התחרות במקום השני אחרי הגולש הצעיר יואב כהן שצמצם את הפער בדרך לכרטיס לאולימפיאדה ● אצל הבנות הייתה זו קטי ספיצ'קוב שסיימה עם מדליית הכסף, הגדילה משמעותית את הפער על פני יריבותיה בדרך לאולימפיאדה והיא ממתינה עכשיו להודעה הרשמית על כך שהצליחה לשמור על תוארה כנציגת ישראל בקטגוריית הנשים בגלישה באולימפיאדת טוקיו 2021 ● ''אני מסתכל על השנה הזו כעל שנה נוספת שניתנה לי להתחרות ולעשות את מה שאני באמת אוהב'', אומר השבוע צוברי בראיון ל'ערב ערב'
קטי ספיציקוב ושחר צוברי  אלופי אירופה בגלישה
צילום: באדיבות איגוד השייט

במשך ארבעת החודשים האחרונים שהתה הגולשת האילתית קטי ספיצ'קוב באירופה כשהיא מקדישה את מירב זמנה לאימונים בניצוחה של המאמנת האוקראינית שהיתה צמודה אליה במשך כל התקופה הזו, מאמנת שהיא עצמה השתתפה בעבר בלא פחות מארבע אולימפיאדות. קדמה לכך תקופה ארוכה של כחמישה חודשים בהם לא התאמנה ספיצ'קוב עם מאמן כזה או אחר. לאחר שכבר זכתה בכרטיס הכניסה לאולימפיאדת טוקיו 2020 שנדחתה, ולאחר שבאיגוד השייט החליטו לפתוח מחדש את הקרב על כרטיס הכניסה האולימפי היחיד גם אצל הנשים וגם אצל הגברים, היה לספיצ'קוב ברור שתעשה כל שביכולתה על מנת לשמור על מה שכבר היה שלה. 

 

ספיצ'קוב: בזכות ולא בחסד

 

ארבעה חודשי אימון באירופה


על פי החלטת איגוד השייט סוכם כי אליפות אירופה בפורטוגל תהיה המשמעותית בהחלטה מי מבין הנשים תייצג את ישראל באולימפיאדה הבאה. התחרות קיבלה משקל נקודות גדול כשיריבותיה של ספיצ'קוב מקוות כי יצליחו להטות את הרף לטובתן. אלא שהייתה זו דווקא ספיצ'קוב שפתחה את התחרות טוב ונלחמה לאורך כל ימי התחרות על התברגות בין עשרת המקומות הראשונים. בתום התחרות הרשמית ורגע לפני שיוט המדליות התברגה קטי במקום הרביעי כללי כשהיא ראשונה בין הישראליות. במקום החמישי נכנסה לשיוט המדליות מאיה מוריס מישראל ואילו יריבתה העיקרית של קטי, נוי דריהן המצויינת, סיימה לאכזבתה את התחרות במקום ה – 11 כללי מה שהשאיר אותה מחוץ לשיוט המדליות ומחוץ לאפשרות שתצילח לעבור את קטי בדרך כזו או אחרת. בסיום שיוט המדליות חתמה קטי על התואר הבלתי מפוקפק- סגנית אלופת אירופה, כשמאיה מוריס מסיימת במקום השישי ולא משאירה ספק מי קיבלה, ובזכות קיבלה, את כרטיס הכניסה לאולימפיאדה. אם להתחשב בניקוד שנגרר מלפני ימי הקורונה הרי שקטי מובילה על יריבותיה עם 132 נקודות לעומת 33 נקודות של נוי דריהן ו- 11 נקודות של מאיה מוריס. אם לבטל את הניקוד שנצבר עד לאליפות אירופה הרי שגם כאן קטי מובילה בוודאות עם 70 נקודות לעומת 14 נקודות של מאיה מוריס ו- 0 נקודות של דריהן.
קטי שנשארה עד לשבת בפורטוגל לטובת התארגנות לקראת החזרה הביתה לאחר ארבעה חודשי אימון באירופה, הייתה מאושרת מעצם הזכייה וממתינה לישיבת איגוד השייט שתתקיים ב– 8/12 ממנה אמורה לצאת ההצהרה הרשמית כי קטי ספיצ'קוב מאילת היתה ונשארה נציגת ישראל לאולימפיאדת טוקיו 2021. לאחר קבלת ההחלטה יהיה על איגוד השייט לקבל החלטה נוספת מי יאמן או תאמן את הנציגה הישראלית בשנה החשובה שלפני האולימפיאדה. את קטי, השוהה בחו"ל ,לא ניתן היה להשיג לראיון.

 

צוברי: "מאמין שעוד נחזור לאילת אבל דברים צריכים לקרות"

 

"גיליתי להפתעתי שאני חמישי"


במקרה של הגברים המצב מעט שונה מאחר ובאיגוד השייט הוחלט כי לא רק אליפות אירופה הנוכחית תקבע מי ייצג את ישראל באולימפיאדה הבאה אלא תהייה זו גם אליפות אירופה הבאה בשנת 2021 שתסייע בצבירת נקודות בדרך להכרעה. כך מצאו את עצמם שני המתחרים העיקריים על כרטיס הכניסה לאולימפידה יואב כהן בן ה – 21 ושחר צוברי מאילת מסיימים את התחרות בזה אחר זה- כהן ראשון וצוברי שני, כשהם משאירים את עיקר כובד המשקל על האליפות הבאה, שם אחד מהם יהיה חייב לתת את הטון. נכון להיום צוברי מוביל על כהן הצעיר ב– 24 נקודות אלא שמאחר ולאליפות אירופה הבאה יהיה משקל נקודות גדול הרי שנכון להיום הכל עוד פתוח.
צוברי שהתחיל את התחרות רע וסיים את יום התחריות הראשון רק במקום ה– 12 לאחר שדורג 26 לאחר פסילה בשל זינוק מוקדם לכאורה, ערער על ההחלטה ועירעורו התקבל. מכאן ואילך הצליח צוברי כמו שרק הוא יודע לעשות להשאיר את היום הראשון מאחוריו, להרים את הראש ולהמשיך עם המבט קדימה כאילו כלום לא קרה. בכל יום של שיוטים הוא שיפר עמדות עד לשיוט המדליות אותו סיים עם התואר סגן אלוף ישראל כשיריבו יואב כהן מסיים במקום הראשון וקוטף את תואר האליפות.
"התחלתי את התחרות גרוע", מודה השבוע צוברי שכבר הספיק לחזור ארצה. "לא יודע מה קרה, פשוט מן יום גרוע שכזה. כשחתרתי על גוף הגלשן חזרה לחוף אמרתי לעצמי מחר יום חדש נעשה מה שאפשר לעשות. גם למחרת היה לי יום בינוני ושוב חזרתי לחוף מבואס עם רגשות מעורבים אלא שכשהסתכלתי על הדירוג גיליתי להפתעתי שעליתי מדירוג 12 למקום חמישי. כנראה שזה היה יום גרוע יותר לאחרים", הוא צוחק. "אז חשבתי לעצמי שאם זה המצב והוא בעצם לא כזה נורא אני חייב להמשיך חזק הלאה ויהיה מה שיהיה. היום למחרת כבר היה יום טוב עבורי ועליתי למקום השלישי וככה התחרות עברה".

כבר בעבר הוגדרת כמי שיודע לא להתייאש, להרים את הראש, להמשיך הלאה ולהפתיע. איך אתה עושה את זה?
"אני פשוט יודע להסתכל על הטוב בכל סיטואציה, יודע לחפש את נקודת האור ולצאת ממצבים קשים. נכון שזה מגיע מניסיון אבל בגדול זה משהו שחונכתי אליו וגדלתי עליו כבר מגיל צעיר".

עד כמה התאכזבת שסיימת 'רק' שני?
"אני מאוד שמח בשביל יואב, בשביל הנבחרת והמדינה אבל אין ספק שאני מאוכזב כי הייתי קרוב מאוד לזכייה בזהב ואני יודע שגם הייתה לי היכולת לעשות את זה, אבל זה חלק מהתחרות שלפעמים היכולת שלך לא באה לידי ביטוי בדרך הכי טובה וגם במקרה הזה סיימתי 'רק' במקום ה -2 אז כן זה מחזק ומבאס יחד אבל זה הספורט ובזה כבר יש לי ניסיון ולמדתי פחות להתאכזב".

עד כמה קשה להתמודד עם הידיעה שהכרטיס לאולימפיאדה חמק לך בין הידיים שלא באשמתך?
"זה לגמרי מבאס אבל זה חלק מהמצב שנקלענו אליו, בתקווה שתהיה אולימפיאדה ושאזכה שוב בכרטיס, אני מאוד בטוח בעצמי וביכולת שלי ויודע שאני יכול לעשות את זה. בגדול אני מסתכל על השנה הזו כמו עוד שנה בה מתאפשר לי לעשות את מה שאני אוהב כי מי יודע מה יקרה איתי אחרי האולימפיאדה, אחרי הכל מחליפים דגם של גלשן ויש שינויים גדולים. כך או כך, גלשתי עוד שנה על הדגם המוכר, התחריתי ונהנתי".

הסבר, נמק ופרט את הרעיון לשמש כראש עיריית אילת?
"אני תמיד חושב על עשייה ציבורית ותמיד חושב על העיר אילת אבל כרגע אני מתכוון לייצג את העיר והמדינה בגלישה".

אתה יודע שכדי להיות ראש עירייה אתה צריך קודם לגור בעיר?
"אני מאוד רוצה לחזור, מאמין שעוד נחזור אבל דברים צריכים לקרות".
 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש