גוברת המחאה העירונית נגד הבדיקות המהירות

מאת: ● 27/11/2020 16:44 ● ערב ערב 2992
לאחר שיירת המכוניות מבאר אורה שליוותה את שר הבריאות בביקורו מרמון לאילת, הגיע אתמול תורה של הפגנה בת עשרות משתתפים במחסום הכניסה לעיר ● ראש העירייה מגדיר את ההקלטה שרצה ברשתות החברתיות בה נשמע שוטר שולח תושב אילת "לטייל במדבר" לאור סירובו להיבדק כ"חמורה ביותר" ● אף שמהעירייה הודגש כי המדובר בפרובוקציה וכי "על כולם להיבדק" ● גם האגודה למען זכויות האזרח התערבה והבהירה במכתב לראש הממשלה: "מדובר בהגבלה שאינה חוקתית ואינה מידתית" ● ממשרד ראש הממשלה ומשרד הבריאות לא התקבלה תגובה

מאז הפרסומים שפרסמנו ב'ערב ערב' בסוגיית חיובם של תושבי אילת וחבל אילות לעבור בדיקות קורונה מהירות בטרם כניסתם לאילת וזאת על בסיס שבועי קבוע, התגלגלה המחאה אל הרשתות החברתיות ומשם אל הרחובות והצמתים. יותר ויותר מתושבי העיר מתנגדים למה שהם מכנים "פגיעה בזכיות הפרט שלהם", ולאחר שיירת רכבי מחאה של תושבי באר אורה שליוותה את שר הבריאות בדרך לביקורו באילת מרמון, ביום ג' שעבר, הגיעה אתמול תורה של מחאה בה השתתפו כ-40 איש, שעמדו במחסום הכניסה לעיר כשהם נושאים שלטים בגנות החיוב לעטות מסכות ולהיבדק בכפייה על מנת לשוב לבתיהם באילת. אל המדורה הזו היה מי שמצא לנכון לשפוך שמן בצורת שיחה, על פניו נשמעת כפרובוקציה ועדיין, מצליחה להטריד בקלות שבה שוטר משיב לאזרח ביחס לזכותו לשוב לביתו. נכון, הסיטואציה אבסורדית, אבל כזו היא גם המציאות. השוטר לא חוקק את החוק וגם 'ערב ערב' ניסה להבין, עוד טרם פרסום החוק, מה המשמעות עבור סרבני בדיקות. אז, הבהירו לנו במשטרה באופן חד משמעי כי סרבן כזה, היה ולא יציג טעון משכנע, תמנע כניסתו לעיר. היועמ"ש למשטרה עמה שוחחנו הסבירה כי החוק בנוסחו אינו מקנה אופציית אכיפה נוספת כדוגמת מתן קנס או שליחה לבידוד. מניעת כניסה היא הסנקציה היחידה שמאפשר התיקון שתוקן במסגרת איים ירוקים. מדוע נעשה הדבר באופן זה? לא ברור.

 

"חוק לא חוקתי"

 

מי שעוד לא נעלמה מפניה הפגיעה בזכויות האזרח של תושבי אילת והסביבה, היא האגודה לזכויות האזרח בישראל, שטוענת לאי מידתיות ולהעדר חוקתית בכל הנוגע לחיובו של אדם לבצע בדיקה פולשנית בכפייה במטרה לשוב לביתו ולהתנועע בחופשיות במרחב. האגודה פרסמה מכתב כזה ביום 11.11, ומאיר יצחק הלוי מופיע בו כאחד המכותבים.

"ככל שלפי תפיסתכם החוק אינו מאפשר להחריג את תושבי העיר, הרי שהוא אינו חוקתי ואין לפעול על פיו", כתבה האגודה במכתב שמוען לראש הממשלה  ושר הבריאות יולי אדלשטיין, "כפיית אזרחים לעבור בדיקה רפואית בהוראת חוק אינה יכולה להיעשות אלא בהתקיים תכלית ראויה ובמידה שפגיעתה בזכויות הפרט אינה עולה על הנדרש. אין חולק על כך שמטרתו של החוק היא חשובה וראויה, אך השגת מטרה זוט אינה דורשת ואינה מצדיקה כפיות בדיקות קורונה על כל תושבי העיר באופן גורף. ניתן להציע מתווים פוגעניים פחות ביחס לתושבים. למשל, באמצעות שינוי הגדרת "אזור תיירות מיוחד" כך שבדיקת קורונה תידרש רק באזור המלונות ואתרי הנופש, ולא בשאר העיר. דרך אפשרית נוספת היא לקבוע בחוק כי בכל מקרה לא תימנע כניסתם של תושבי העיר שיצאו ממנה ושלא יסכימו לעריכת בדיקת קורונה בשובם, בדומה להוראות החוק המתייחסות לשוטרים ועובדי רפואה ורווחה".

 

 

"ההקלטה התבררה כפרובוקציה"

 

יצחק הלוי התראיין אתמול בערב (ה') בתכנית הטלוויזיה של גיא מרוז ואורלי וילנאי, שם הוא התייחס להקלטה שהופצה ברשתות החברתיות במהלך היום, בה שולח שוטר, סרבן בדיקות תושב אילת "לטייל במדבר", שכן כניסתו לעיר אסורה לפי החוק.

יצחק הלוי הגיב לדברים ואמר: "חמור מאוד. אין דבר כזה. תושב שרוצה לחזור הביתה יחזור הביתה".

מרוז הקשה - גם אם הוא אינו מוכן לבצע את הבדיקה?, ויצחק הלוי השיב: "אם הוא רוצה לחזור לביתו, חד משמעית כן, מה זאת אומרת. אתה לא יכול למנוע ממנו להגיע לביתו. אנחנו חיים במדינה מסודרת. אתה לא יכול למנוע מתושב להיכנס לביתו נקודה ואם יש לקונה בחוק צריך לטפל בה. אין דבר כזה. מדינה מתוקנת לא יכולה להתנהל כך. אין דבר כזה שתושב שרוצה לחזור לביתו יגידו לו לא". בהמשך אמר: "האמינו לי אני שומע על כך לראשונה, דקה אחרי שנפרד אני בודק את העניין הזה".

לאחר השידור הבהיר דוברת העירייה: "דבריו של ראש העירייה התייחסו לאמירתו של השוטר, שנשמע בהקלטה בה הוא שולח את התושב לשוטט במדבר במקום לאפשר לו לחזור לביתו. נכון הדבר שלא ניתן לחייב תושב אילת לבצע בדיקת קורונה אולם החובה כמו שאמר ראש העירייה בהמשך דבריו, חלה על כל מי שנכנס לעיר, בין אם הוא תושב ובין אם לאו. לכן אם תושב אילת יוצא מהעיר וחוזר אליה, הוא מחויב כמו כולם בבדיקה, שכן לצערנו גם התושבים אינם חסינים מפני המחלה. אגב, ההקלטה התבררה כפרובוקציה ולא מקרה אמיתי." 

'יום יום' פנה למרשד ראש הממשלה ולמשרד הבריאות וביקש את תגובתם למכתב האגודה אך זו לא התקבלה עד למועד העלאת הכתבה.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

 

 

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש