לראשונה תוצג באילת תערוכת אמנות עכשווית

מאת: ניר אמיתי ● 26/11/2020 11:08 ● ערב ערב 2993
הטרמינל הנטוש של אילת יהפוך בקרוב בית לאמנות ● עם הצגתה של תערוכת אמנות רב תחומית בשם One Voice שתוצג מסוף החודש במשך חודשיים ● המיזם האמנותי הבינלאומי פורץ הדרך נוסד בתקופת הקורונה, נדד בעולם והגיע לאילת והוא יכלול 30 אמנים משלל תחומים שיביאו לידי ביטוי מוטיבים של מסע, ארעיות וסודות שספגו קירות הטרמינל, לכדי אירוע אמנות חווייתי שיהפוך את הטרמינל הישן למתחם גלריה אמנותית עכשווית
לראשונה תוצג באילת תערוכת אמנות עכשווית
ג'ייסון דנינו הולט בטרמינל ● צילום: ג'ייסון דנינו הולט
תגיות:

לצפיה בסרטון התערוכה לחצו כאן

שנה לאחר שננטש, ורגע לפני שהטרמינל הישן באילת משנה את פניו, הוא מתעורר לחיים, וביוזמת עיריית אילת ותאגיד התיירות אילת, בשיתוף משרד התיירות ותיאטרון אלעד העירוני, מזמין את מבקריו לתערוכת אמנות רב תחומית ופורצת דרך, שתשתרע על פני 3,000 מ"ר, בשיתוף ובהשראת הפרויקט הבינלאומי one voice, מיזם אמנות גלובלי שהוקם בתחילת תקופת הקורונה ומטרתו היתה להאיר אזורים שונים בעולם ולקדם ערכים חברתיים של אהבה, הערכה, חוסן, הזדהות ושוויון באמצעות מיזמי אמנות ותרבות.  התערוכה שאמורה היתה להתחיל להציג החודש, תדחה ככל הנראה ולפחות מהפרסום באתר העירייה נראה כי נכון להיום, לא ניתן יהיה לרכוש אליה כרטיסים לפני ה-25.11.

 

מתוך העבודה "ניצחון השמש העולה" של דניאלה מרוז ● צילום: דניאלה מרוז

 

אילת – כמרכז אמנות בינלאומי


ארגון one voice הוקם על ידי תורמים ישראלים שחיים ופועלים בניו יורק, בראשותו של משה מאנה, מיליארדר ישראלי ואיל נדל"ן שחי בניו יורק ומוביל מיזמי אמנות רבים; שותפו, יוג'ין למאי, אמן ממוצא לבנוני, בן למשפחה מוסלמית, אשר התגייר ונישא לישראלית ילידת אופקים ויגאל עוזרי, אמן ישראלי היפר ריאליסטי, אשר נחשב כאחד מציירי הפורטרטים המובילים בעולם. 
אחרי שהרימו, החל מחודש מרץ, מיזמי אמנות  מרהיבים שיצרו עניין רב וחוללו דיאלוגים יוצאי דופן במספר מדינות בדרום אמריקה, בארצות הברית ובספרד, חבר ארגון one voice לתנועת אור, אשר פועלת לפיתוח הנגב והגליל בתחומי חינוך, תרבות, התיישבות ורווחה, שבחרה בעיר אילת כמוקד ההתרחשות של פרויקט one voice בישראל, בהיותה העיר אשר נפגעה באופן הכי משמעותי מהקורונה ומהשלכותיה, מתוך מטרה להפיח בה רוח חיים ועשיה אמנותית בהשראה בינלאומית.
לדברי אלי לנקרי, סגן ראש עיריית אילת ויו"ר תאגיד התיירות העירוני "המפגש בין העיר אילת כעיר נופש, צומת תיירותית של המראות ונחיתות ומרחב מפגש בין אנשים, לבין טרמינל שומם שהיווה מוקד עירוני הן עבור התושבים והן עבור המבקרים, מעורר סקרנות ועניין. כך נולד אירוע אמנות חווייתי שיהפוך את הטרמינל הישן למתחם גלריה אמנותית פורצת דרך, והוא מתחבר לחזון העירוני של הפיכת העיר אילת לאבן שואבת לאמנים וליוצרים ולמרכז תרבות עולמי".  

 

מתוך העבודה Time של רוסלו שמריה  ● צילום: רוסלו שמריה


מיצבים, צילומים ותיאטרון אלעד


המנהלים האמנותיים של הפרויקט, מרינה פוזנר, מנהלת אמנותית, אוצרת ומפיקה של חוויות בילוי קונספטואליות, ושי פיטובסקי, במאי ומחזאי ומנהלו האמנותי של תיאטרון אלעד, הזמינו מעל 30 אמנים מובילים, רב תחומיים, להיכנס לשדה התעופה הישן, האיקוני, של אילת, על מנת ליצור יצירות תלויות מקום תחת הנושא של מסע, טרמינל ונדודים.
תמהיל העבודות בתערוכה מגוון, וכולל בין היתר מיצב וידאו תיאטרלי, פיסול קינטי, צילום, ציור, מיצב חלל, מיצב זן דיגיטלי, מיצבי AR, VR   ו- AI מיצבים אינטראקטיביים שמזמנים תנועה ועוד.
התוצר הסופי, אשר יושק ב-25.10 ויעמוד על כנו במשך חודשיים, יהיה תערוכת אמנות עכשווית רב תחומית, חוויית בילוי אמנותית, בה הקהל מוזמן לשוטט, לחקור ולגלות מערכת קשרים שנרקמת דרך מוטיבים מעולם הטיולים והאנטומיה האנושית, גלקסיה של המראות ונחיתות, סיפורים, סטיות, מצבים הנוגעים לזמניות שבבסיס החוויה האנושית. מחשבות שמעורר המונח מסע - אל הנפש בין המודע לתת מודע, אל המקומי, ואל עבר משהו חדש.
בין האמנים המשתתפים – מוריס כהן ורוסלו שמריה במיצב חלל, רונן שהרבני במיצב וידאו של צלליות על מסוע המזוודות, גיא הדני עם מיצב ענק של ציפור מכנית, ג'ייסון דנינו הולט עם מיצג אודיופוני מסקרן וחד פעמי שיווצר במהלך שהותו בטרמינל הנטוש במשך 10 ימים טרם פתיחת התערוכה, רן סלוין במיצב זן דיגיטלי....
"אילו קירות הטרמינל יכלו לדבר, הסיפורים הללו בשלל שפות היו מתעוררים לחיים. התערוכה החדשה באה לספר את הסודות ונבכי הנפש שרק קירות כל כך ריקים יכולים לספוג" אומרת מרינה פוזנר. 
פרויקט הטרמינל ופתיחת התערוכה היא סנונית ראשונה של אמנות עכשווית בעיר, כחלק מהחזון של אילת, שמבין כי תרבות ואמנות הם מנוע לתיירות וכמרכז לתרבות פורצת דרך .

 

מתוך העבודה MYRIAD של רן סלוין  ● צילום: רן סלוין

 

משתתפים ומציגים:


אדר קיילין, איל גרוס, איתי זלאיט, אריאל סרני בראון, ג'ייסון דנינו הולט, גיא הדני, דורון אסייג D. turtle, דניאלה מרוז, חגי איזנברג, חופית סבג, טל רוזן אליעזר, יואב ולד, יואל פלד, ליאור זלמנסון, לימור גוריון, מוריס כהן, מורן דובשני, מיה אגם, מרינה פוזנר, ניר אדוני, עדן אזולאי, עינת עמיר, עינת שטקלר, רונן שהרבני, רוסלו שמריה, רן סלוין, תום דניאלי, תומר חרובי,  Mama.kamila,# Tag art

 

העבודה של גיא הדני  ● צילום: תומר פולטין

 

שיח על מסע וזיכרון


"ניסינו לחבר כמה שיותר תחומי אמנות כדי ליצור חוויה של שוטטות שיש לה משך זמן, ולגרום לאנשים לא רק לחלוף על פני היצירות – אלא לעצור, לתהות, לחשוב מה קורה פה", הסבירה המנהלת האמנותית של התערוכה, מרינה פוזנר, בשיחה עם ynet. "זה מאפשר לאמנים רבים יותר להשתתף, ולקהל רחב יותר להתחבר ולחוות אמנות". היא מוסיפה כי שדה תעופה שאינו נמצא בשימוש הוא מקום שהפונקציה הבסיסית ביותר שלו מוקעת ממנו. "זה נכון ביתר שאת בתקופה הזאת", היא אומרת, "שבה גם שדות תעופה פעילים לא עובדים במתכונת רגילה, אם בכלל. זה יוצר שיח על מסע ועל זיכרון, ומתרחב למפגשים ארעיים, לאהבה, לפרידה, להזדמנויות חדשות – כל מה שהטרמינל הביא איתו". על פי פוזנר, החלל עצמו גדול מאוד ולכן מאפשר, גם בהגבלות הנוכחיות, לקיים את התערוכה ולפתוח אותה למבקרים רבים. 
פוזנר מציינת כי המדובר בפעם הראשונה בה מוצגת אמנות עכשווית בעיר אילת. "רוב האמנים המשתתפים מציגים ברחבי הארץ והעולם, אבל מעולם לא הציגו כאן באילת, קיום התערוכה בשיתוף עם העירייה מראה שיש הבנה חשובה כי אמנות ותיירות הולכות יד ביד". 

 

"אהבה בשלט רחוק"


בין העבודות שיוצגו בתערוכה - מיצב הווידאו ארט Intimacy של האמנית הצרפתית-ישראלית, מיה אגם, העוסק ב"אהבה בשלט רחוק, בזמנים של ריחוק חברתי". אמנית הווידאו, דניאלה מרוז, התחברה לשדה התעופה של אילת באמצעות יצירת עולם פנטסטי שמתרחש באל-מקום – שהוא בבחינת מקום מעבר. יצירת הווידאו שלה, "ניצחון השמש העולה", שואבת את השראתה מסרטוני התעמולה הנאציים והקומוניסטיים, ויוצרת עולם אוטופי אף שגשמי. 
 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש