בעיית הסייעות נמשכת והורים מתלוננים: ''העבירו אותן השתלמויות ואז פיטרו''

מאת: מירב לוי דיאמנט ● צילום: אילוסטרציה ● 26/11/2020 10:43 ● ערב ערב 2993
חודשים אחדים לאחר שפרסמנו ב'ערב ערב' את תלונותיהן של הסייעות המוצמדות לילדים עם צרכים מיוחדים או לילדים עם אלרגיות, מושמעות השבוע שוב תלונות מצד הורים ומצד הסייעות עצמן על קשיים בתפקוד, העדר מקצועיות וכלים מתאימים לטיפול מציל חיים בילדים ● "אז נכון שטיפלו בנושא ההכשרות בעקבות הכתבה", מבהירה השבוע סייעת במערכת, "ועדיין כשמקפיצים אותך לטפל בילד שאין לך שמץ של מושג מה יש לו, או איך את אמורה לטפל בו, זה מלחיץ" ● הורים זועמים השבוע: "ישנה קלות יתר בהחלפת סייעות. אף אחד לא טורח לעדכן אותנו שהסייעת המחליפה בכלל לא יודעת איך לטפל בילד"
בעיית הסייעות נמשכת והורים מתלוננים: ''העבירו אותן  השתלמויות ואז פיטרו''
“לא יתכן שסייעת תסיים את החודש עם שכר של 3,000 ש"ח בלבד"
תגיות:

יחד עם החזרה אל ספסל הלימודים, חוזרות השבוע ונשמעות תלונות מצד הורים לילדים עם מוגבלויות וגם מצד הורים לילדים עם אלרגיות, בסוגיית הסייעת המוצמדת על פי חוק לילד. לפני מספר חודשים פרסמנו ב'ערב ערב' ראיון מצמרר עם שתי סייעות שחשפו כי חוסר המקצועיות המשווע שלהן בכל הקשור לילדים עם צרכים מיוחדים כאלו ואחרים עלול להסתיים באסון. בעקבות הכתבה, חשוב לציין, מיהרו במנהל החינוך להרים את הכפפה ולמרות שבמקומות אחרים בארץ לא טורחים כלל לטפל בבעיה, דאגו להעביר את הסייעות קורס עזרה ראשונה, אגב קבלת תעודה בנושא. כמו כן, הסייעות עברו שורה של השתלמויות בזום בנושא התמודדות מול שורה של מגבלויות אצל ילדים, השתלמויות שזכו לפרגון רב אצל הסייעות שמפרגנות השבוע על היוזמה ומבהירות: "קיבלנו כלים מצוינים וטובים שלא היו לנו קודם והם חשובים מאוד בהתמודדות היום יומית שלנו מול ילדים עם מורכבויות ומגבלות שונות".

 

השכר הנמוך גורם לתחלופה


אלא שלצד אלו נשמעות השבוע שוב תלונות הן מצד הורים והן מצד סייעות על הקלות הבלתי נסבלת בה מעבירים סייעת מילד לילד מבלי שתדע כלל לקראת מה היא הולכת ואיך להתמודד עם הקשיים של אותו ילד. "לא יתכן  שאני שומעת מהילד אחר הצהריים שהייתה לו סייעת מחליפה מבלי שמישהו בבית הספר ידאג לעדכן אותי בנושא", אומרת השבוע א' אמא לילד עם אלרגיות מסכנות חיים, שגילתה לדבריה רק אחרי יומיים וכמעט בטעות, שהסייעת הקבועה של הבן שלה לא הגיעה בגלל מחלה והיא הוחלפה על ידי סייעת אחרת שכלל לא עברה השתלמויות בנושא אלרגיות ואינה יודעת איך להעניק לבנה עזרה במקרה הצורך. "מדובר בסכנת חיים", היא מדגישה. "אנשים טועים לחשוב שזו פריבילגיה מפנקת אבל לא כך הדבר. מדובר בילדים שלעיתים די במגע עם ילד שאכל קודם לכן משהו שהוא אלרגי אליו ואם הוא לא יקבל את הטיפול הנכון ברגע הנכון הוא עלול למות", היא מדגישה בכעס. "לא יעלה על הדעת שבית הספר לא יעדכן מיד כי ישנה סייעת מחליפה ויאפשר לי לקבל את ההחלטה אם אני מוכנה לקחת את הסיכון שהבן שלי יהיה יומיים עם מישהי שלא יודעת איך לעזור לו או שאעדיף במקרה כזה שיישאר בבית". במקרה אחר מספר אבא לילד עם צרכים מיוחדים כיצד גילו ביום בהיר אחד כי הסייעת הצמודה של הבן שלהם הוחלפה בסייעת אחרת, שוב, גם במקרה זה, מבלי שמישהו יטרח לעדכן אותם. "צריך להבין כי נרקם קשר מיוחד בין סייעת לילד. 

קשר שמבוסס על הרבה אמון ורגש. אין משהו שמרגיע את ההורים יותר מאשר לדעת שהסייעת כבר מכירה את הילד, יודעת איך לטפל בו, מה לעשות איתו ואיך להרגיע אותו כשיש לו התפרצויות למשל. כשמחליפים פתאום את הסייעת זה קשה מאוד גם להורים כי קשה לבטוח במישהי חדשה שעדיין לא מכירה את הילד וזה פוגע בעיקר בילד שבלאו הכי יש לו מצוקה רגשית קשה ועכשיו הוא צריך להתרגל למישהי חדשה. אלו מקרים בהם חייבים לנסות לשמר את הסייעת אצל הילד, אבל כשסייעת, טובה ככל שתהיה, מקבלת בקושי שכר מינימום, קשה לשמור אותה במערכת ולכן התחלופה גדולה וקשה".

 

"לעבור מילד לילד זה סיוט"


"לעבור מילד לילד זה סיוט", מסבירה השבוע סייעת שצמודה בדרך כלל לילדה אחת, אבל בעת הצורך מוקפצת לכל ילד אחר שהסייעת שלו לא הצליחה להגיע. "את יכולה לקבל בשעה 8:00 בבוקר הודעה שאת חייבת להגיע לבית ספר כזה או אחר ולהיות מוצמדת לילד שאת לא רק לא מכירה אותו, אלא בכלל לא מודעת לאיזו בעיה יש לו ואיך מטפלים בה", היא מסבירה. "זה לחץ נוראי. הידיעה שאת עלולה לעשות משהו שאת לא אמורה לעשות. קרה לא פעם שהגעתי לילד או ילדה שלא היה לי מושג מה עושים איתם ופתאום הגיעה התפרצות זעם או כל התפרצות אחרת שהיא חלק מהתופעה של אותו ילד ולא היה לי מושג איך עוצרים את זה ואיך מגיבים. זה חוסר אונים מוחלט. זה לא הוגן מצד הילד שלא מקבל את המענה שאותו הוא אמור לקבל מעצם העובדה שהוא זכאי לסייעת צמודה וזה לא הוגן מצד ההורים שחושבים שהילד שלהם בידיים טובות וזה לצערי לא תמיד ככה ובטח שלא באשמתנו הסייעות. ואני כבר לא מדברת עלי כסייעת שלא פעם רוצה לזרוק הכל ולומר תודה ולא תודה אבל אם להודות על האמת שעות העבודה נוחות ומסתדרות לי הכי טוב עם גידול הילדים ולכן אני בולעת את הצפרדע ושותקת. אבל זה לגמרי לא אמור להיות ככה".

 

סייעות חדשות לא קיבלו הכשרה


סייעת אחרת איתה דיברנו חידדה את נושא ההכשרות שהסייעות עברו וציינה אותן לשבח אך באותה נשימה גם ידעה לציין כי סייעות אחדות שעברו את ההכשרה פוטרו לאחר מכן מסיבות שונות והסייעות החדשות שהתקבלו לא עברו אותן. "זה משהו שחייב להיות חלק מתהליך קבלת סייעת חדשה למערכת", היא מציינת, "אחרת מה זה שווה?".
כך או כך, למרות התחושה שיש משב רוח חדש במנהל החינוך והבנה גדולה יותר לצרכי הילדים שנזקקים לסייעות, עדיין סוברים ההורים שיש עוד הרבה מה לעשות במערכת ובעיקר לשפר את תנאי ההעסקה של הסייעות על מנת למנוע נשירה תמידית ותחלופה אצל הילדים. "הדברים האלו חייבים להיות מעוגנים", אומרת אמא לילד עם מוגבלויות. "לא יתכן שהמדינה מתקצבת את הילד שלי אבל בפועל דברים נופלים בין הכסאות. לא יתכן שלנו ההורים אסור להיות בקשר עם הסייעות כי אסור. אסור לנו לשאול אותן איך היה, איך עבר, האם יש קשיים, פשוט כלום. יש כאן חוסר קשר מבהיל ומיותר שחייבים להפסיק. חייב להיות קו ישיר בין ההורים לבין הסייעות הצמודות כדי לפתור כל בעיה בזמן".

הסייעות מצדן העלו השבוע שוב את בעיית השכר והבהירו: "עם כל הכבוד לנוחות שבשעות העבודה, לא יתכן שסייעת תסיים את החודש עם שכר של 3,000 ש"ח בלבד. המערכת חייבת למצוא את הנוסחה הנכונה לכך שיהיו לסייעות יותר שעות עבודה מצד אחד, ומנגד, שהן יקבלו את הכלים הנכונים אם מעבירים אותן מילד לילד במקרה הצורך. מדובר כאן בחיים של ילדים ואנחנו משוכנעות שאף אחד במערכת לא ירצה למצוא את הפתרונות המתאימים רק לאחר שיקרה אסון".

את תגובת עיריית אילת לא קיבלנו עד לסגירת הגיליון.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש