חבל אילות דורשים להיכלל במתווה ''איים ירוקים'' ולקבל פטור מבדיקות קורונה בכניסה לאילת

מאת: ניר אמיתי ● 12/11/2020 13:46 ● ערב ערב 2991
חוק ''איים ירוקים'' אמנם עבר אתמול (ה'), אבל העדר הערכות לבדיקות מהירות תעכב את כניסתו לתוקף במספר ימים ונראה שסוף השבוע הקרוב אבוד ● לסולחה המתגבשת קדמה דרמה גדולה שהתחוללה ששר הבריאות משך את הצעת החוק הממשלתית לאחר שבוועדה דרשו לאשר נוסח שיאפשר הכללת אזורים נוספים חוץ מאילת וים המלח ● גם חבל אילות דורשים להיכלל במתווה, וברשת קלאב הוטל מפנים ביקורת על התנאים שנקבעו לפעימה השלישית של בתי המלון ● וכל זה מתרחש כשנתוני לשכת התעסוקה לחודש אוקטובר מזניקים את אילת (שוב) לראש הטבלה
''תושבי  חבל אילות ייפגעו  מהחוק בצורתו הנוכחית''. ד''ר גינת

ועדת חוקה, חוק ומשפט ישבה שלשום (ד') על המדוכה, במטרה לסיים את הכנת חוק "איים ירוקים" לקריאה שנייה ושלישית, וזאת על פי הנוסח שסוכם בפגישתו של שר הבריאות יולי אדלשטיין עם השר המקשר בין הממשלה לכנסת דודי אמסלם ועם יו"ר ועדה החוקה, ח"כ יעקב אשר. בתום הפגישה פורסם הנוסח הסופי לחוק, שהועבר לדיון בוועדת החוקה, בכוונה להביא את החוק לקריאה שנייה ושלישית ש הכנסת עוד באותו ערב.

 

"תושבי  חבל אילות ייפגעו  מהחוק בצורתו הנוכחית". ד"ר גינת


במהלך הדיון עלה נושא הבדיקות המידיות שאמורות היו להיות זמינות כבר מאתמול (ה') בבוקר לתושבי האזורים המיוחדים, ואולם לאחר בירור מול משרד הבריאות, נמצא כי אף שקיימים כמאה מכשירים וכ-100 אלף בדיקות מידיות, אין עדיין מנגנון שיפעיל את הבדיקות. לדברי נציג משרד הבריאות, הנושא מצוי בעבודת מטה ויהיה מוכן ככל הנראה לתחילת השבוע הבא. ייתכן שנושא זה ימנע את העברת החוק עוד הערב, דבר שימנע את פתיחת בתי המלון בעיר בסוף השבוע הקרוב.
בעקבות כך הכריז יו"ר הוועדה על הפסקה בדיון ואמר: "זה באחריות הממשלה, תבואו עם פתרונות. שלושה ימים אומרים לנו שאנחנו מעכבים. תנצלו את ההפסקה למציאת פתרון, כדי שלא תצטרכו לעמוד באולפנים להתנצל בפני תושבי אילת ובפני חברי הוועדה". הפתרון המסתמן שהציע היועמ"ש של הוועדה, עו"ד גור בליי הוא שנוסח החוק ישונה כך שנושא הבדיקות המידיות לא יהיה תנאי סף להכרזה על אזור תיירות אלא רק אחד התנאים להכרזה".


 
אדלשטיין שובר את הכלים


ההחלטה על משיכת הצעת חוק "איים ירוקים" על ידי שר הבריאות יולי אדלשטיין ביום ב' השבוע הותירה את מלונאי אילת ופרנסי העיר נדהמים והמומים. בענף נדרשים כעת לחשבון נפש נוקב בכל הנוגע ללחצים שהפעילו על הממשלה לצרף אזורים נוספים למתווה פתיחת המלונות. בין הדורשים גם ד"ר חנן גינת, ראש המועצה האזורית חבל אילות.  מעבר לביקורת כלפי הפוליטיקאים בירושלים, בענף נשמעת ביקורת על הנהגת התאחדות המלונות בישראל בטיפולה במשבר. "ההתאחדות הארצית מייצגת את כלל המלונות ולכן היא מגלה גישה ממלכתית. אבל התוצאות מראות שזאת הייתה טעות ושלא תמיד נכון לנקוט בגישה ממלכתית. ההתאחדות הארצית צריכה לגלות אומץ בעניין הזה, ואני מניח שגם התאחדות המלונות באילת הייתה צריכה לעשות יותר", אמר אבי אלה, מנכ"ל רשת קיסר פרימייר בראיון ל-N12, שציין כי כבעל מלונות באילת ובטבריה, הוא היה מעדיף מלון אחד פתוח באילת משניים סגורים בטבריה ואילת.

 

"הסיפור הזה הוא סיפור של 60 אלף תושבים. אתמול היה פה אירוע מבזה". ח"כ סיגלוביץ

 

 

אוקטובר השחור של אילת


הלכה למעשה ביקש יו"ר וועדת חוקה, ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה), לאפשר את צירופן של צפת וטבריה למתווה, עניין לו התנגדו נחרצות במשרד הבריאות. מכאן העסק רק הלך והתדרדר. ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי תועד כשהוא מטיח בזעם במסדרונות הכנסת "יושבים פה כל מיני בריונים, פשוט לא להאמין. על מה? יש כאן איזה סיפור? הכול פוליטיקה של פח אשפה. בושה וחרפה. מישהו יכול להסביר לי שאבין?". האמירות הקשות של יצחק הלוי מגובות בנתונים שפרסם שלשום שירות התעסוקה. לפי הנתונים, ממוקמת אילת בראש טבלת היישובים מוכי האבטלה, עם 41.2% שיעור דורשי עבודה בחודש אוקטובר. אילת היא היישוב היחיד בו שיעור דורשי העבודה עולה על 40%, מבין הערים עם אוכלוסייה של יותר מ-50 אלף תושבים. לפי שירות התעסוקה, בחודש אוקטובר היו באילת 2,000 משפחות שבהן שני בני הזוג רשומים כדורשי עבודה. מדובר בזינוק של 26% ביחס לחודש ספטמבר ושל 85% ביחס לחודש אוגוסט.

 

“פוליטיקה של פח אשפה". יצחק הלוי בכנסת השבוע ● צילום: פרינטסקרין מסרטון ששודר ב YNET

 

מחפשים פשרה 


ח"כ יובל סיגלוביץ ("יש עתיד") תקף בחריפות את צעדו של אדלשטיין וכינה אותה תכנית סאטירה עצובה: "הסיפור הזה הוא סיפור של 60 אלף תושבים שאתמול היה פה אירוע מבזה... זה פשוט אירוע מטורף לחלוטין ואלו הם פניו של הבית הזה". בכך כיוון סיגלוביץ ליוזמות הפרטיות שהעלו חברי הוועדה, אותן קיוו להעביר בחקיקת בזק עוקפת ממשלה, שהליכיה החלו כבר ביום ג'. "במקום שבו אין ממשלה, שלפחות תהיה כנסת פעילה", אמרו הח"כים ויצחק הלוי סיכם:  "יש ששת אלפים אנשים שלא יכולים לעבוד באילת, שני בני הזוג לא עובדים כבר חצי שנה. זה מה שחשוב".
כאמור אתמול (ד'), התכנסה ועדת חוקה, חוק ומשפט לדון בהכנת חוק "איים ירוקים" לקריאה שנייה ושלישית, לפי הנוסח שהוסכם בפגישתו של שר הבריאות יולי אדלשטיין עם השר המקשר בין הממשלה לכנסת דודי אמסלם ועם יו"ר ועדה החוקה, ח"כ יעקב אשר. השלושה נפגשו על מנת להגיע לפתרון סביב פתיחת בתי המלון והעסקים באילת ובאזור התיירות שבים המלח, בתום הפגישה המשולשת יפורסם הנוסח הסופי לחוק ה"איים הירוקים", ויקבע מועד הדיון בוועדת החוקה במטרה להביא את החוק סוף סוף להשלמת ההצבעות.

 

פטור מבדיקות בכניסה לאילת


מי שעוד לא רוו נחת מהצעת החוק המתגבשת הם יישובי חבל אילות הצמודים לאילת. כבר בתחילת השבוע הפיץ יו"ר המועצה האזורית, ד"ר חנן גינת, סרטון ובו יצא בקריאה כפולה, להחריג את תושבי יישובי הערבה מהחובה להיבדק בכניסה לאילת וכן בבקשה להכליל את יישובי הערבה הדרומית במתווה "איים ירוקים": "במועצה האזורית חבל אילות, הסמוכה לאילת ושמאות מתושביה עובדים בעיר ונכנסים אליה בכל יום, מברכים על החוק ומאמינים כי הוא יהיה מקפצה כלכלית לעיר ולאזור כולו|", אמר גינת, "אך חוששים כי בצורתו הנוכחית של החוק – הפגיעה בתושבים תהיה בלתי סבירה. על פי החוק המוצע, תושבי היישובים בערבה הדרומית לא יוחרגו מהצורך בהצגת בדיקת קורונה שלילית בכניסה לעיר – ובפועל יידרשו לבצע בדיקה בכל 72 שעות.  מלבד העובדים היומיים, תושבי  חבל אילות מסתמכים באופן קבוע על העיר אילת, המספקת להם שירותים רפואיים ושירותים חיוניים אחרים – וגם הם ייפגעו מהחוק בצורתו הנוכחית". גינת, קורא, כאמור, לחברי הכנסת, להחריג את תושבי הערבה הדרומית, לאפשר להם תנועה חופשית אל אילת וממנה ולשקול להחיל את אזור התיירות המיוחד גם על היישובים.

 

מלונות אילת יופלו בקבלת המענק


מי שעוד קבלה השבוע על הממשלה היא רשת קלאב הוטל, המובילה מאז הסגר השני קו ביקורתי כלפי האופן שבו מטופל ענף התיירות בכלל ובאילת בפרט. בקלאב הוטל טוענים כעת, כי נוהל חלוקת המענקים של משרד התיירות לענף המלונאות מפלה בין מלונות, ובפרט מפלה את מלונות העיר אילת: "הממשלה אישרה מענק בגובה 300 מיליון שקל לענף המלונאות לצורך התמודדות עם משבר הקורונה ולאחרונה החלו משרדי התיירות והאוצר לגבש נוהל, שייקבע את הקריטריונים לפיהם יחולק המענק", נכתב במכתב ההתראה שהוציאה הרשת, "על מנת שמלון יהיה זכאי למענק בפעימה השלישית (בגין הנזקים בחודשים ינואר עד מאי 2021) עליו לעמוד בתנאי סף מקדמי, לפיו, רק מלונות שהכנסתם מתיירות נכנסת (תיירים מחו"ל) בשנת 2019 הייתה גבוהה מ-25% מכלל הכנסתם, יהיו זכאים לקבל מענק בפעימה השלישית. שיעור התיירים מחו"ל בבתי המלון באילת עמד אשתק על 11% בלבד והמשמעות היא שהם לא יקבלו פיצוי. בקלאב הוטל מעריכים שאובדן הפיצוי לבתי המלון עלול להסתכם בכ-15 מיליון שקל. "באילת פועלים כ-15 אלף חדרי מלון והתחשיב לפיצוי הוא 1,000 שקל לחודש", הסבירו. "מלונות באילת שכבר ידוע כעת שב-2019 הכנסותיהם מתיירות נכנסת היו נמוכות מ-25%, לא יהיו זכאים בכלל למענק בפעימה השלישית, גם אם הכנסותיהם נפגעו בצורה קשה בשל משבר הקורונה...איזה מענק בפעימה השלישית יקבלו כל מלונות אילת שהכנסותיהם בשנת 2019 מתיירות נכנסת היו נמוכות מ-25%? ואם ההכנסות של כל מלונות אילת נפגעו כתוצאה מהקורונה ב-60% הם לא יהיו זכאים כלל למענק? איזו סיבה יש לאפליה של מלונות אילת, שבשנת 2019 ההכנסה שלהם מתיירות נכנסת הייתה נמוכה מ-25%? מדוע כל מלונות אילת לא יזכו למענק בגין הפגיעה בהם ממשבר הקורונה בתקופה שבין ינואר למאי 2021...האם אתם ערים לכך, שלמעשה אתם קובעים שכל מלונות אילת לא יהיו זכאים למענק בפעימה השלישית, שכן בממוצע ההכנסות מתיירות נכנסת באילת עומדות על 11% בלבד? בעוד שגם מלונות הקורונה יקבלו מענק?"., נטען במכתב הרשת. כזכור קבלה קלאב הוטל על מתווה "איים ירוקים" שלא כלל את השבת המסחר והאטרקציות ביחד עם פתיחת המלונות וטענה כי פתיחת המלונות לא תהא כלכלית.
 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש