מתי כספי יקבל 110 אלף שקל בשל שימוש לא מורשה בשירו בקמפיין הבחירות של רוברט סיבוני

מאת: רותם נועם ● צילום: ויקיפדיה ● 20/7/2020 10:35 ● ערב ערב 2976
הזמר והיוצר מתי כספי יקבל 110 אלף שקל לאחר שזכה בתביעה שהגיש נגד רוברט סיבוני מאילת ואחרים, בה נטען כי הפר את זכויות היוצרים כשהשתמש בג'ינגל בחירות, בלחן שהלחין ● כספי טען כי המילים שחוברו ללחן הינם ''טקסט קלוקל'' שהרס את היצירה ● סיבוני אמנם הגיש תביעה נגדית כנגד צד ג', אסף לוי, מי שביצע את השיר וזה העביר הודעת צד ד' למי שהיה מנהל הקמפיין של סיבוני איתן כהן ● אך בסופו של דבר הסכימו הצדדים לפסיקה ללא הוכחות
מתי כספי יקבל 110 אלף שקל  בשל שימוש לא מורשה בשירו  בקמפיין הבחירות של רוברט סיבוני
''טקסט ירוד וקלוקל המפאר את מעלליו של הנתבע''. סיבוני וכספי

המלחין מתי כספי זכה השבוע בסכום נאה של 110 אלף שקל לאחר שבית המשפט המחוזי מרכז-לוד פסק ללא הוכחות ובהסכמת הצדדים, בתביעה להפרת זכויות יוצרים שהגיש, בשל שימוש שנעשה בשיר שלו "סיבה טובה", במסגרת קמפיין בחירות של סיבוני. מתוך הסכום ישלם סיבוני 30,000 שקל, כשאסף לו ואיתן כהן ישלמו כל אחד סכום של 40,000 שקל.
שינוי היצירה בצורה פוגענית העולה כדי פגיעה בכבודו ובשמו של התובע כיוצר הלחן". כספי וסיבוני
בכתב התביעה טען כספי כי בבחירות האחרונות לראשות עירית אילת השתמש סיבוני בלחן שהלחין לשיר "סיבה טובה", תוך הפרת זכויותיו: "הנתבע הפר ברגל גסה ובאופן הבוטה ביותר את זכויות היוצרים של התובע בלחן המוגן, בכך שעשה בו שימוש בלתי מורשה בג'ינגל (זמריר) בחירות לרשויות המקומיות שנערכו באוקטובר 2018. התובע עותר לצווי מניעה ולפיצוי בגין הפרת זכויותיו בלחן המוגן שנעשתה על ידי הנתבע בזדון ובחוסר תום לב. הנתבע הפר גם את הזכות המוסרית של התובע בכך שראשית, לא ציין את שמו כמלחין הלחן המוגן, ושנית, הגדיל לעשות בכך שהחליף את הטקסט המקורי עבורו כתב התובע את הלחן המוגן - בטקסט ירוד וקלוקל המפאר את מעלליו של הנתבע. בין טקסט זה לבין מילותיו הנפלאות של השיר המקורי אין דבר וחצי דבר. שימוש זה שעשה הנתבע בלחן המוגן למטרה הנלוזה של מסע בחירות פוליטי שלתובע לא היה בו כל עניין, מהווה פגם ו/או סילוף של היצירה שהלחן המוגן מהווה חלק מהותי ומרכזי ממנה ו/או שינוי פוגעני ביצירה העולה כדי פגיעה בכבודו ובשמו של התובע כיוצר הלחן המוגן שביצירה", נכתב בכתב התביעה.

 

"ביצוע ירוד וגרוע"


זאת אינה הפעם הראשונה בו עומדת שאלת הפרת זכויות היוצרים בגין השימוש בלחן. לאחר הבחירות שהתקיימו בחודש אוקטובר 2018 פנו מחברת אקו"ם לסיבוני שאף הגיע לפשרה מולם. 
במקביל, הגיש סיבוני תביעת צד ג' בה העמיד  את התביעה הכספית כנגד אסף לוי, שביצע את השיר, ואף העביר הודעת צד ד' נגד איתן כהן ששימש כיועץ האסטרטגי שלו. סיבוני טוען כי "במסגרת מסע הבחירות שכר את שירותיו המקצועיים של מר איתן כהן, אדם בעל ניסיון רב בתחום הייעוץ האסטרטגי פוליטי. בין יתר תפקידיו, היה אמון מר כהן על הכנת והפקת קמפיין פרסום בעבור הנתבע וכחלק מתפקידו זה עבד באופן ישיר מול ספקי שירות  אנשי מקצוע שונים שמרביתם נבחרו על ידו על בסיס קשר מקצועי קודם. ממש בסמוך למועד הבחירות הוחלט על ידי מנהל הקמפיין כי יש להפיק ג'ינגל (זמריר) בעבור הנתבע", סיבוני טוען כי: "מאותו שלב, ולמעשה עד לקבלת התוצר הסופי, ניהל מר כהן כחלק מתפקידו את תהליך הפקת הג'ינגל ובין היתר היה הגורם שבחר את איש המקצוע עליו הוטלה מלאכת יצירת והפקת הג'ינגל.” 

 

שרשרת של אחראים


בכתב הגנתו הכחיש אסף לוי את הנטען כנגדו בהודעת צד ג', שכן לטענתו מודה סיבוני כי מר איתן כהן, מי שניהל את הקמפיין, הוא זה שהיה האחראי על הפקת הג'ינגל עד לקבלת המוצר המוגמר. עוד טען, כי הטענות כלפיו נשענות על עדויות שמיעה וכי שימש כקבלן משנה ושלוח של מר כהן וכי מר כהן היה זה האמון על מסירת המוצר הסופי לסיבוני, כך שלא ברור מדוע צד ג' נגרר להליך ומדוע סיבוני נמנע מלתבוע את מר כהן. לאור כך הגיש לוי הודעת צד ד' לכהן. עוד טען לוי כי על סיבוני היתה מוטלת האחריות לברר את נושא הזכויות וכי הצבת הקרדיט נעשתה רק בשלב הסופי של הכנת הג'ינגל ולפיכך לא היתה מסורה באחריותו. "לסיבוני ניסיון רב בקמפיינים פוליטיים", נכתב, "וזו לא הפעם הראשונה בה הינו עושה שימוש בזמרירים, כך שמודעותו לצורך בהסדרת זכויות יוצרים בטרם פרסום הזמריר בפומבי אינה מוטלת בספק ומעידה על אחריותו של סיבוני למעשיו". כאמור הגיעו הצדדים בסופו של יום להסדר דיוני שמנע את המשך ברור התביעה. כל התשלומים נקבע יבוצעו בתוך 30 יום. 


  חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש