פרסומת
דלג

מכרות תמנע בגסיסה

מאת: מירב לוי דיאמנט ● צילום: עומר כרמון ● 4/12/2019 19:44 ● ערב ערב 2944
למרות שבחברת 'ערבה מיינס', שמפעילה ב-14 השנים האחרונות את מכרות תמנע, מתעקשים לשדר עסקים כרגיל, בפועל מצבת העובדים במכרה ממשיכה להצטצמם ● מתוך כ-100 תושבי אילת שעבדו במקום, נותרו רק 25, ובסך הכל נותרו במכרה כ-60 עובדים בלבד ● אבי אזולאי, יו"ר מועצת הפועלים מבטיח: "אנחנו מלווים את העובדים הישראלים ודואגים לכל תנאיהם" ● לאחרונה, עלתה האפשרות כי משקיע ישראלי ירכוש את זיכיון הכרייה מהחברה המקסיקנית ● "מדובר באובדן משמעותי של מקומות עבודה לאילתים", מבהיר השבוע אזולאי
מכרות תמנע בגסיסה
המענק על סך 80 מיליון ₪ שהובטח לחברה המקסיקנית כפיצוי על הפגיעה שספגה מהוועדה שהחליטה על מיסוי אוצרות טבע, טרם הועבר. מכרות תמנע

לפני ארבעה חודשים דחו בחברת 'ערבה מיינס' את האפשרות כי פרויקט מכרות תמנע הולך ונעלם. גם השבוע התעקשו בחברת הבת של החברה 'אהמסה פלדות ישראל', חברת אחזקות והשקעות בתחום הכרייה ופתרונות מים חכמים, כי "אין שינוי בחברה והם עושים כל מאמץ כדי להמשיך את הכרייה במכרות תמנע". אלא שבפועל מכסת העובדים במכרות הולכת ומצטמצמת. 

 

2/3 מהעובדים כבר פוטרו


יו"ר מועצת הפועלים באילת אבי אזולאי אף הגדיר את המצב השבוע כ"מכרות תמנע גוססים". לדברי אזולאי, בהתחשב בעובדה כי כמעט 2/3 מהעובדים פוטרו ובהסתמך על נתונים של החברה עצמה כי כיום מועסקים במכרות כ–60 עובדים בלבד, אין ספק שהמצב במכרות תמנע בהידרדרות. במועצת הפועלים עוקבים בדאגה אחר המתרחש במכרות, אחרי הכל מדובר בחברה שהעסיקה עד לא מזמן כ-80 עובדים אילתים וכיום נותרו בה רק 25 עובדים. "אנחנו מעורבים בליווי העובדים הישראלים בחברה, מבהיר השבוע אזולאי, "כשהדאגה שלנו היא שאם מפטרים או סוגרים, כל העובדים יקבלו את כל מה שמגיע להם. עד היום היו אפס תלונות. כל מי שפוטר קיבל את כל מה שמגיע לו ולא היו כל בעיות. מבדיקה שלנו כל כספי העובדים נמצאים בקרנות והכל בסדר וכמו שזה נראה, בכל מקרה לא תהייה הכרזה של פשיטת רגל, כך שכספי הפיצויים של העובדים בטוחים".
אזולאי מצר על אובדן מקום תעסוקה שפעל ב– 14 השנים האחרונות באילת והעסיק בשיאו  כ- 100 מתושבי אילת. "בעיר כמו אילת בה אין עודף מקומות תעסוקה, כואב הלב על כל מקום תעסוקה שנסגר. לצערי, לאורך השנים, לא היה למכרות תמנע הרבה מזל. המכרות נסגרו, נפתחו שוב ושוב נסגרו והפעם הייתה תקווה שהמכרות יצליחו, אלא שגם הפעם לצערי זה לא צלח".
ל'ערב ערב' נודע כי בימים אלו ממש מנהלת החברה מגעים מול משקיעים ישראלים שמגלים עניין ברכישת הזכיינות לכרייה במקום שניתנה לקונצרן המקסיקני 'אלטוס הורנוס' העוסק בייצור מתכות, ומפעיל מכרות נחשות ברזל, פלדה, ופחם, ברחבי העולם. לאורך השנים האחרונות הוציאו עובדי מכרות תמנע ערימות של חול רווי נחושת מהמכרות, כשכל שנותר הוא להקים את המפעל המדובר במרכזו יעמוד מתקן שאמור לסנן את הנחושת מהחול ולייצר את המתכת. אלא שבהעדר תקציב, ולאחר שהחברה המקסיקנית לא קיבלה את המענקים שהובטחו לה על סך של 80 מיליון דולר, הפכה הקמת המתקן ללא כדאית לחברה שהולכת ומצמצמת את פעילותה בארץ. 

 

המענק לא הגיע


המענק על סך 80 מיליון ₪ הובטח לחברה המקסיקנית כפיצוי על הפגיעה שהיא ספגה בשנת 2015 בהחלטת וועדת שישינסקי שהחליטה על מיסוי אוצרות הטבע במדינה. במילים אחרות- העברת תשלומים על ידי חברות הפועלות בארץ בדומה לחברת 'ערבה מיינס' בגין ניצול משאבי טבע למיניהם כמו אשלג ונחושת. 
על פי הצעת חוק שהועלתה בשנה שעברה, 'ערבה מיינס' אמורה הייתה להיות מוחרגת מהחלטת וועדת שישנסקי על מנת לאפשר לחברה להמשיך ולעבוד בארץ ובמקביל לקבל את המענק על סך 80 מיליון ₪ ואולם גלגלי הבירוקרטיה בישראל כמו בישראל עובדים לאט ונכון להיום לא הועבר עדיין המענק לחברה. 

 

היסטוריה של כישלונות


הפעילות במכרות נחושת תמנע הופסקה בעבר כמה וכמה פעמים. בשלהי שנות ה – 70 בשל אי כדאיות כלכלית נסגרו המכרות לראשונה ולא הצליחו לחזור לתפוקה מלאה למרות ניסיונות שנעשו בהמשך. בשנת 1986 נסגרו המכרות באופן סופי ושאיבת מי התהום בהם הופסקה.
בשנת 2005 החליט הקונצרן המקסיקני 'אלטוס הורנוס' כי מדובר ב'מכרה של זהב' וכי רמת הנחושת במכרות גבוהה. הקונצרן קיבל זיכיון לכרייה, מי התהום נשאבו, הקירות חוזקו והעבודות במקום התקיימו בקצב. המכרה בתמנע הפך לעיר שלמה מתחת לאדמה הכוללת 40 ק"מ של שבילים בהם ניתן לנסוע ברכבים, שלטי הכוונה ואפילו חדר אוכל תת קרקעי. אלא שלמרות החלומות הגדולים שהציגה החברה שהשקיעה במקום כבר מעל 200 מיליון ש"ח, ודיבורים על 450 עובדים במעגל הראשון וכ- 1,700 עובדים במעגל השני, כמו גם הקמת חברה בסמוך למכרות שיהפכו את הנחושת הנכרית לאריחי נחושת דקים לשימוש תעשייתי, בפועל התוכניות לא הצליחו לצאת לפועל.
סגירתם של מכרות הנחושת הפעם באם לא יימצא להם קונה לא רק יפגע בעוד 25 מתושבי העיר שנותרו לעבוד במקום אלא חברת תמנע תאבד הכנסה ניכרת ששולמה לה עד כה כדמי שכירות על השימוש במכרה.

בתגובה לנאמר בכתבה מסרה דוברת חברת 'ערבה מיינס': "החברה ממשיכה את פעילותה תוך התאמת ההיערכות שלה לנסיבות המשתנות".


חדשות אילת - ערב ערב באילת    

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש